matematik ödev istek...

chamfer

O Şimdi Asker
matematik ödev istekleriniz bu başlık altından değerlendirilecektir...

not: 50 posttan az mesajı ve 1 günden az online süresi

olan arkadaşların istekleri dikkate alınmayacak ve istekleri haber verilmeksizin

silineceketir...

X

O şimdi Asker
matematik toplumu nasıl etkiliyor ?

genel olarak matematik ve toplum

bundan farklı olsun
http://www.matder.org.tr/bilim/mvt.asp?ID=20

güncel hayatta matematiğin kullanım alanları ?

mesela
trigonometri
integral
polinam
limit

güncel hayatta nasıl kullanılıyor neden her bireye bunlar veriliyor ?

osmanlılarda matematik nasıl anlatılır nasıl işlenirdi ?

osmanlılarda matematik önemli bi yere sahipti ve en önemli ders arasında cebir yer alıyordu fakat bunun eğitimi nasıl yapılıyordu neden matematik veriliyordu ?

sadece bu yönden değil mesala osmanlılarda öğrencilerden pratik zekaya sahip olanları seçmek için yuvarlak bir masa etrafında öğrenciler toplanması sağlanır ellerine 1-2 mtrelik kaşık verilirmiş ve ortaya konan yoğurt kasesinden yoğurtu yemeleri istenirmiş kaşık uzun olduğu için ve çok sıkışık bir biçimde oturduklarından kendileri kaşığı ağızlarına götüremezlermiş bu sınavı geçenler ilk kez karşısındaki bireyle yardımlaşanlar olurmuş öğrenci anlaştığı karşısındaki bireye kendi kaşığıyla tabaktan aldığı yoğurdu uzatırmış karşılığında karşısındaki bireyde ona yoğurt dolu kaşığını uzatarak sınavı geçerlermiş...

bunun gibi hikayeler ...

toplumda matematiğin yeri?

matematik ne kadar önemli ve niçin

her türlü düşünce fikir aklına ne geliyorsa yardım ederseniz sevirim bir nevi tez bir nevi bitirme çalışması bir nevi alan çalışması ...

[email protected] ve ya pm den de ulaşabilirsiniz....

chamfer

O Şimdi Asker

X

O şimdi Asker
eywallah üstad saolasın ;)

sorma yahu bitirme tezi gibi bişey yani okulun bitmesi için gerekli, : )

bu gibi şeyler arayınca çıkmıyor işte eline sağlık iyi oldu kullanırım bazılarını tabi hepsini tek tek okumam lazım ...

tekrardan saolsın eline sağlık...

chamfer

O Şimdi Asker
Xfiles' Alıntı:
eywallah üstad saolasın ;)

sorma yahu bitirme tezi gibi bişey yani okulun bitmesi için gerekli, : )

bu gibi şeyler arayınca çıkmıyor işte eline sağlık iyi oldu kullanırım bazılarını tabi hepsini tek tek okumam lazım ...

tekrardan saolsın eline sağlık...
işine yaradıysa ne mutlu bana :)

kolay gele kanki :)

chamfer

O Şimdi Asker
Jackall_08' Alıntı:
bunları nasıl indirecez kafam karıştı...:)
her konuda ekli bir dosya var ordan download yapcaksınız...

her konu içinde ayrı başlıklar açıldı....

WARTOX

New member
Abi matematiğe kafam pek basmaz ama aklıma şu ödevsiteleri geldi.. Google dan ararsan bulabilirsin sanırım.. Bende eskiden böle bi ödev hazırlamıştım, kullanım alanlar ve geçmişi konuluydu.. Gerekli dökümanları bulabilceğinden eminim. www.ödevsitesi.com vb sitelere bi bak bence!

thecrown

New member
YARDIM!
çarpım ve bölüm biçimindeki eşitsizliklerin köklerini tabloya yerleştirirken işaretlerini neye göre seçiyoruz bir türlü anlayamadım.
kural:
1.en büyük dereceli terimlerin işareti çarpılır.
2.kökler bulunur1.kuraldaki işaretle başlar tek katlı kökler işaret değiştirir çift katlı kökler işaret değiştirilmeden geçilir.

ben bu ikinci kuralı anlayamadığım için tabloya yerleştirdiğim köklerin arasındaki(tabloda)işaretleri bulamıyorum.

mesala örnek bir soru:
(xüssü2-4)(1-x): (x-4)üssü2 0'a eşit veya büyük
eşitsizliğini sağlayan doğal sayıların toplamı kaçtır?

bu örnekle anlatabilirmisiniz.özellikle tablodaki işaretlerin seçimi...

Bu konuyla ilgili herhangi bir kaynakda olabili....4gündür bu konuya takıldım :eek:

besimberk

New member
paydaki denklemleri ayrı ayrı sıfıra eşitle ve köklerini bul x2-4=0 kökleri x1=2,x2=-2
1-x=0 kökü bir tane bu nada x=1,
(x-4)2=0 kökü x=4 yanlız payda sıfır olmamalı
şimdi tablo yapalım:
-2 1 2 4
------------------------------------------------------------------------
(x-4)2 ! - ! - ! - ! - & +
-------------------------------------------------------------------------
x2-4 ! + & - ! - & + ! +
1-x ! + ! + & - ! - ! -
! - ! + ! - ! + ! -

şimdi & işareti her denklemin kökününolduğu yere kökü belirtmesi için koydumşimdi işaret veririkene en yüksek dereceli bilinmeyenin işaretine bakacan her denklam için ayrı ayrı,
1-şimdi birinci denklemin kökü 4 olduğu için ve en büyük derecli bilinmeyen x in işareti + olduğu için soldan başlanarak işaret verilir.önce + köke (4) gelene kadar verilir kökten son ra işaret degişir - olur, bu denklemin başka kökü olmadığı için bundan sonraki işareti - olarak devam eder gider.
2-ikinci denklemde iki adet kök(2,-2) var ,)şunu da unutmayalım tablo hazırlanırken bütün kökler bulunur kökler tabloda büyükten küçüğe doğru,soldan sağa doğru yazılır yani soldan sağa 4,2,1,-2 diye sıralanır)en büyük bilinmeyen x2 nin işareti + olduğu için soldan başlayarak + işaretini vererk gideriz+2 ye gelin ce işaret değişir - olur - olarak gider -2 ye gelincede tekrar işaret değişir + olur
3- son denklme gelin ce kökü 1 dir.en büyük bilinmeyen olan x in işareti - olduğu için - ile başlarız işarete köke (1) gelin ce işaret degişir + olur başka kök olmadığı için öyle devam eder.

en son işaretleri her sutun için çarparız, en son satır bizim işimize yarayacak.en son satırda + olan kısımlar bütün denklemin 0 dan büyük olduğu yerleri gösterir.kökler sıfır yapar denklemiyanlız ca (x-4)2 denkleminin kökünü almayacagız o da paydada olduğu için tanımsız yapar denklemi
sonuç:tüm denklemin sıfırdan büyük olduğu 3 yer var(-2,0) arası (0,1) arası(2,4) arası var yanlız sıfıra eşit olduğu yerleri de istediği için kökleride alırız yanlızca 4 ü almıyoruz oda komple denlemi tanımsız yaptıgından dolayı.soruda doğalsayı dediği için 0 dan büyükleri alacağız 1,2,3 yani 1+2+3=6
sanırım doğru çözdüm ama mantık bu
umarım yardımcı olabildim...

thecrown

New member
teşekkürler arkadaşım..Sanırım anlayamadığım çift köklerin soluna tabloda aynen geçiyoruz tek köklerede sağındakinin ters işaretini yazıyoruz....

GenelTR

New member
Arkadaşlar yandaki gibi bi sihirli kare olucak.o 9 kareden birine 1 sayısı gelcek.Diğerlerinede ASAL SAYILAR gelicek.Ve Yukarıdan aşağıya,soldan sağa,çaprazların toplamı aynı olacak. :(
Lütfen yardım :aba:

[KooZ]

New member
Baba Ben Karekökü istiyom bulursan sevinirim pm at buldum diye bana okish:D

chaglar

New member
ödevim dersaneden geldi sadece bir soru elinde 10cm lik iki tane küp var bunları kenarlarından kesmeyerek nasıl geçirirsiniz ? bulun lütfen arkadaşlar baya önemli tübitak sorusuymuş sitesinde bulamadım :(

Sercinho7

Dark Side of Creation
Slm ya ben lise 2 fm bolumunde okuorum bana donem odevi için trigonometri konusu verildi
suanda onu arastırıorum içerisinde çözümlü örnekler, konu anlatımı fln olması gerekiormus bana yardımcı olabilirseniz sewinirim...

BlackRock

New member
İlgilenen ßirisi " FonksiyonLar limit Ve Süreklilik " Konusunu DökümanLarsa SimdiDen TEsekkür €derim ..*

YueMTaS

New member
geometri- açı kenar bağıntıları çözümlü örnekler, konu anlatımı yapılabilecek herşey lazım ... tşşkkür sayım ve attııım msj la online olduum süremle kurtarıorum heralde birileri yardım ederse sevinirim....