matematiğin çözemediği olay

LLEHKCAH

Anarchist
Bunu araştırmıştım ben ve şu sonuç çıkmıştı... Giderlerle gelirler bir arada hesaplanamaz...Yani soruda şaşırtmaca olduğunu söyleyen arkadaşlarımız haklı...

mustafa33

New member
aga bu soruları biliorum ben biri ban sormustu soru tersten sorulunca bole cıkıo sorunun sorulma seklı yanlıs saygılar:D

wilhelm

New member
yani adamların odedigi para 27 lıra içinde çıragın aldıgı 2 lıra da var 3 lirada gerı aldıklarına gore 27 +3 =30 lıraa sorunun cevabı gayet basıt

kabus038

New member
yani

10-1=9 ytl adambaşı
9 ytl (çarpı) 3arkadaş = 27 YTL
çırak aldı 2ytl onu katma adamlara verdi 3 ytl 3 + 27 YTL üç arkadaş verdi = 30

peki bu 30 YTL nin 1 YTL si nereye kayboldu???

The_Ephee

New member
MetaLMAD' Alıntı:
Bu ne sayı sistemi acıgı nede Matematigin Cozemedigi bir oLay. Sadece bir $a$ırtmaca.

AdamLar adamba$ı 9 ytl ödüyor "9 * 3 = 27" .maLın fiyatı (indirimli) 25 YTL .. e 2 ytl yi de cırak aliyor. "27 - 2 = 25" Bir acık yanLı$ yada beLirsizLik yok.

Soru cıragın aLdıgı parayı cıkarmak yerine eklemeye te$vik edip $a$ırtiyor $a$kınLarı :D olay bu :D
evet kesinlikle katılıyorum diğer arkadaşların da dediği gib o 2ytl yi 27ye eklemicez 27den çıkarcaz

1sc0rp!tX

Altın Üye
BEncede PArayı düşürmüşLEr =)

APOSTOL

New member
adamlarin toplam verdikleri para 30 ytl..adam başı 10 ytl.

geri verilen para 5 ytl..iade edilen para 3 ytl..adam bası 1 er ytl geri verılıyor..

yani adam başı ödenen para 9 ytl oluyor..

9*3= 27..iade edilen para 3 ytl

27+3=30...çıraktaki para 2 ytl

30+2=32............usta bende 2 ytl fazla çıktı :D :D :D :D

şaşırtmaca abi :)

cabartay

New member
Cevabı verilen sorular genelde kafa karıştırmak için verilir. Cevabı dikkate lmadan hesap yapıldığında paralar yerli yerini buluyor. Arkadaşların dediklerine katılıyorum. Çırağın parası toplanmayacak, çıkarılıcak. Sonuç 25 tl yapar.

Eğer boyle bir hata olsaydı zaten çoğu işletme ay sonu çok açık verirdi.

HTML