matematiğin çözemediği olay

onurdrom

New member
arkadaşlar biliyorum belki yeri değil anlatacaklarım ama bulmaca gibi. arama yaptım ama daha önce verilmemiş, verildiyse konuyu kilitleyebilirsiniz

olay şu:
3 arkadaş ortaklaşa mağazadan bir eşya alıyorlar. bu eşyaya da 30 YTL para ödüyorlar. herkes 10 YTL veriyor. daha sonra eve gidiyorlar. aradan birkaç gün geçiyor satıcı o sattığı ürünün indirimli olduğunu hatırlıyor ve bu 3 arkadaştan 5 YTL fazla aldığını anlıyor. ürünün indirimli fiyatı 25 YTL. çırağını çağırıyor ve 5 YTL yi ona verip : ''git şu parayı onlara geri ver'' diyor. çırak rahat durur mu, 5 milyonu 3'e paylaştıramayacağını anlıyor ve içinden ''en iyisi 2YTL yi kendime saklim, 3 YTL yi de aralarında 1'er YTL olarak paylaşırlar'' diyerek parayı teslim eder.
buna göre 3 arkadaş her biri 10 YTL ödemişti, ama adam başı 1YTL geri aldılar ve 9 YTL ödemiş oldular

yani

10-1=9 ytl adambaşı
9 ytl (çarpı) 3arkadaş = 27 YTL
çırak aldı 2 + 27 YTL üç arkadaş verdi = 29

peki bu 30 YTL nin 1 YTL si nereye kayboldu??? :eek:

ALINTIDIR

macuroglu

New member
Develuasyon muydu neydi kardes? O para pul olmus, haram el girince bereketi gider derlerya... cozulmez bu bende ilk kez goruyorum TESEKKURLER.

JimmyTheTulip

New member
Acaba cözümü böyle mi...
Asil ödemeleri gereken miktar kisi basi : 25/3
Herbiri 1er lira geri aliyorlar.. yani kisi basi 25/3 + 1.. bu da kisi basi 28 / 3 yapar..
bunlar 3 kisiydiler.. (28 / 3) x 3 .. buda 28 yapar... 2 de cirakda var..

28 + 2 = 30

w133

тσ яєαℓιz&#
10'lu Sayma Sisteminin Açıklarındandır Bu Olay...

onurdrom

New member
JimmyTheTulip' Alıntı:
Acaba cözümü böyle mi...
Asil ödemeleri gereken miktar kisi basi : 25/3
Herbiri 1er lira geri aliyorlar.. yani kisi basi 25/3 + 1.. bu da kisi basi 28 / 3 yapar..
bunlar 3 kisiydiler.. (28 / 3) x 3 .. buda 28 yapar... 2 de cirakda var..

28 + 2 = 30

kardeşim dediğin mantıktan ben de akıl yürüttüm de sorun bu değil zaten. benim dediğim hesap yolundan gidersen bu 1 lira kayıp oluyor. yine de sağol

bakus

New member
sorular yanlış yoldan çıkmakla çözülmez dahada karmaşıklaşır adamların kasaya ödedikleri 30 ytl nin 2 ytl sini çırak çalmış geriye kalıyor 28 ytl bunun 3 ytl sini geri alıyolar geriye kalıyor 25 ytl kayıp nerde ben anlamadım adamlar 25 ytl kasaya 2 ytl de çırağa ödemiş oluyolar yani 25+2=27 böl üçe eder 9 aldıkları 1 er milyonuda topla üzerine 3x1=3 topla 27 ile eder 27+3=30

yanlış nerde???
yanlış şurda 30 ytl üçe bölünmüş eder 10 ödemişler sonra adambaşı 3 ytl geri almışlar yani hepsinin cebine 1 ytl girmiş 10-1=9 sen 9 u üçle çarparsan adamların cebinden çıkan parayı bulursun yani 27 ytl kasada 25 ytl yokmu 30 değil ve çıraktakini çıkaracaksın toplamıcaksın 27-2=25 malın gerçek değeridir işlemi yanlış yaptığın için yanlış bir cevap soru şeklini almış:)

VHF 16

New member
çırak düdüklemiş parayı bence :D heheeh bole sorular beyni yorar bana göre diil

λсκυρ

New member
parada kayıp yok.i*nelik sorunun sorma biçiminde.Cıragın cebine attıgı parayı toplamıcaksın çıkarcaksın

MetaLMAD

New member
Bu ne sayı sistemi acıgı nede Matematigin Cozemedigi bir oLay. Sadece bir $a$ırtmaca.

AdamLar adamba$ı 9 ytl ödüyor "9 * 3 = 27" .maLın fiyatı (indirimli) 25 YTL .. e 2 ytl yi de cırak aliyor. "27 - 2 = 25" Bir acık yanLı$ yada beLirsizLik yok.

Soru cıragın aLdıgı parayı cıkarmak yerine eklemeye te$vik edip $a$ırtiyor $a$kınLarı :D olay bu :D

Murat58

New member
Dostum sen neden en sonunda 30 lirayı bulmaya çalışıyorsun adamların toplam harcadığı para ilk başta 30 lira ama sonra her biri 1 lira alıyor toplam harcanan para 27 lira oluyor yani bulman gereken 27 lira oda 25 lira eşya için diğer 2 lira çırakta bu bukadar basitttt yaaaaa illa 30'a tamamlamak istiyorsan üç arkadaşın her birinin 1 lirasını ekle tamam alsana 30 lira yaaaaa

Groove_Champion

New member
eskidi bu hesaplar...çok basit ki bu soru...
sanırım ben bunu bir başka sitede görmüştüm....
neyse siz orayı bilirsiniz...
gereksiz bir konu...
salare:D

Moderatör
Moderatör
onurdrom' Alıntı:
arkadaşlar biliyorum belki yeri değil anlatacaklarım ama bulmaca gibi. arama yaptım ama daha önce verilmemiş, verildiyse konuyu kilitleyebilirsiniz

olay şu:
3 arkadaş ortaklaşa mağazadan bir eşya alıyorlar. bu eşyaya da 30 YTL para ödüyorlar. herkes 10 YTL veriyor. daha sonra eve gidiyorlar. aradan birkaç gün geçiyor satıcı o sattığı ürünün indirimli olduğunu hatırlıyor ve bu 3 arkadaştan 5 YTL fazla aldığını anlıyor. ürünün indirimli fiyatı 25 YTL. çırağını çağırıyor ve 5 YTL yi ona verip : ''git şu parayı onlara geri ver'' diyor. çırak rahat durur mu, 5 milyonu 3'e paylaştıramayacağını anlıyor ve içinden ''en iyisi 2YTL yi kendime saklim, 3 YTL yi de aralarında 1'er YTL olarak paylaşırlar'' diyerek parayı teslim eder.
buna göre 3 arkadaş her biri 10 YTL ödemişti, ama adam başı 1YTL geri aldılar ve 9 YTL ödemiş oldular

yani

10-1=9 ytl adambaşı
9 ytl (çarpı) 3arkadaş = 27 YTL
çırak aldı 2 + 27 YTL üç arkadaş verdi = 29

peki bu 30 YTL nin 1 YTL si nereye kayboldu??? :eek:

ALINTIDIR
Karde$im Kafadan 1 Lirayı çıkaran sensin nereye kayßoLcak ßu soruyu kim sorduysa onda..

absorber

New member
soruyu sorarken yannıs hesabı sen yaptın için bulamıyosun dedikleri gibi 27+2 i nerden cikariyon 27-2 olcak cırak calıyo 2 ytl yi cebinden koymuyo dimi

MaΨèŔcİķ

Altın Üye
yaptığın işlerm yanlış burda sadece laf oyunu var..

lisede iken çok uğraşmıştık ama matematik öğretmeni baya kızmıştı..:)

onurdrom

New member
MaVeRcİk' Alıntı:
yaptığın işlerm yanlış burda sadece laf oyunu var..

lisede iken çok uğraşmıştık ama matematik öğretmeni baya kızmıştı..:)

baksana MaVeRcİk şimdi de forumdakiler bana kzıyor:)günah işledik valla :mad:

MetaLMAD

New member
Harbi noLuyor ya , arkada$a enteresan geLmi$ payLa$mı$ .. culLanmayın :D cevabını aldı zati :p

PayLa$ımLarın devamını dilerim.. ;)

ocean_ocean

New member
yani bumudur matematiğin cözemediği olay askolsun.soru mantığında hata var orda iki tl yi niye ekliyorsun? adam başı orda verilen para başta 8.3 devirli adam başı 1 tl ekle 9.3 devirli.carp üçle sonuç 28. üstüne akıllı cırağın 2 tl sini koy alsana 30.soru bulandırılmış o yüzden cevap yanlış cıkıyor

HTML