Linux ve Oyunlarla İlgili Herşey Bu Başlıkta

DarkCod3r

Key&RC4 Coder
Playonlinux Nedir ?

Windows Oyun & Programlarının çalıştırılması için yazılmış bir emulatör programdır.

Nasıl Kurulur ?

1- Depoyu ekleyin
Buraya tıklayarak(http://wiki.pardus-linux.org/index.php/Forum_Deposu) ya da şu komutla ekleyin :
Kod:
sudo pisi ar users-2008 http://paketler.pardus-linux.org/users-2008/pisi-index.xml.bz2

2- Depoyu Güncelleyin
Kod:
sudo pisi upkomutu ile depoyu güncelleyin.

3- Kurun
Kod:
sudo pisi it playonlinuxkomutu ile ya da Paket Yöneticisi ile kurun

Playonlinux kurulduktan sonra Kmenu>Programlar>Sistem yolu içine yerleşir. Bu yolu takip ederek Playonlinux'a ulaşabilirsiniz.
Kmenü = Pardus & Başlat Simgesidir
4- Masaüstüne Kısayol Oluşturun

Masaüstünde iken Sağ tık --> Yeni Oluştur --> Uygulamaya Bağlantı yı tıklayın.

Uygulamaya Bağlantı kısmına playonlinux yazın,

Uygulamaya tıklayın, komut kısmına playonlinux yazın.

Tamam tuşuna basmayı unutmayın

Her Türlü Yardım:DaRkXXX

DarkCod3r

Key&RC4 Coder
Linux Da Oyun Oynamak

LİNUX DA OYUN OYNAMAK

Hemen hemen oyun oynanmayan pek bilgisayar yoktur. En azindan bir "Spades" ya da bir "fala bakmak" her bilgisayar kullanicisinin yasadigi oyun deneyimleri icerisinde yer alir. Linux'ta ise bircok kisinin azina yapismis bir laf vardir;

Linux'ta oyun oynanmaz!

Linux'ta gercekten oyun oynanmaz mi, yoksa oyun oynanamaz mi? Sanirim ilki daha mantikli geliyor benim acimdan, oyun oynanmaz cunku kesfedilecek o kadar cok sey varki. Oyun oynanamaz kismi ise sadece laf salatasindan ibarettir. Bugun Linux'ta oyun konusunu inceledigimizde aslinda rakipleriyle arasinda hicbir fark kalmadigini goruyoruz. Su anda var olan emulatorleri incelersek Cedega, Crossover ve Wine bu isten alninin akiyla cikiyor.

Cedega

Cedega su anda tamamen oyun uzerine yogunlasmis bir emulator olarak TransGaming tarafindan gelistirilmektedir. Tabi programlar uzerinde de kullanilabiliyor ama genel tercih olarak oyuncularin vazgecilmezlerinden birisi. Guncel oyun listesi ile hangi oyunlarin calistigini hangilerinin ise belirli kartlar altinda calistigini gorebilir ve buna gore de rahatca hareket edebilirsiniz. Ben ATI grafik kartim ile istedigim o sonucu acikcasi goremedim ama sorunun programdan kaynaklanmadigini biliyorum. Hatta oyun listesinde ATI kartla oynanmaz denilen GTA III'u bile 1280x1024 cozunurlukte hic sorunsuz oynadim.

Cedega'nin sanirim bazilarina itici gelebilecek tek yani parali olmasi. En az 3 aylik satin aliyorsunuz ve aylik 5$ gibi bir fiyat biciliyor. 12 aylik ise 55$ olarak satilmaktadir. Tabi torrent'leri kontrol edip bu programa da ulasmak mumkun fakat bazi seylerin gelisimine destek olmak gerekir ki bunlar ilerde bizlere daha da yararli olacak hizmetler verebilsinler.
http://www.transgaming.com/

Crossover

CodeWeavers tarafindan gelistirilen Crossover hem Mac OS hem de Linux ortami icin hazirlanmis bir emulatordur. 39.95$ gibi bir fiyattan satiliyor fakat bu parayi bir kereligine veriyorsunuz ve 6 aylik da 3. kademe teknik destek alabilmektesiniz. Yalniz bu fiyat sadece standart surumu icin gecerli. Standart surum ile Pro surumu arasinda cok kullanici destegi, egitim indirimi vs gibi ozellikleri de mevcut. Ayrica hem indirebilir hem de cd surumune de sahip olabilirsiniz secim sizlere kalmis. Teknik destek ise 2. kademe. Fiyat 69.95$ olarak belirlenmis.

Crossover'un belirgin ozelligi kendi icinde ekstra bir program icerigine sahip olmasi. Yani ne demek istedim, mesela bilgisayarimiza internet Explorer ya da Media player kuracagiz, tek yapmamiz gereken Crossover'dan bunu secmek ve gerisini ona birakmaktir. Oyun kisminda ise Cedega'nin biraz gerisinde kaliyor fakat bir cok populer oyun mesela Half Life 2 gibi cok rahat oynanmaktadir. Kendi depolarinda da cesitli Windows oyunlari icermekte ve gene uygulamalar gibi direk kurulabilmektedir. Test edildi onaylandi.
http://www.codeweavers.com/products/cxoffice/

Wine

Emektar Wine. Ne demek istedigimi bazilariniz daha net anlayacaktir. Wine ile oyun milattan oncesine kadar dayanmaktadir. O zamanlar da magara adamlari bu emulator ile multi-magara counter oynamislar, o zamandan gunumuze kadar da kendini surekli gelistirerek gelmistir. Simdi ise inanilmaz bir oyun listesi yaninda KDE'e entegre edilmis olan Wine sistemi ile "Al abi oyunsa oyun, programsa program." mantiginda bir de ustune "Para mi isteyecegim bir de sizden alin tepe tepe kullanin." diyerek biz Linuz kullanicilarini sevindirmektedir.

Su anda en yaygin olarak kullanilan emulatordur ve kendini bu sekilde gelistirmeye devam ederse en cok kullanilan olarak da kalmaya devam edecektir. Wine'de tek yapmaniz gereken oyun listesine goz atip oynamak istediginiz oyunlarin calismalara nelerin engel oldugunu bulup ona gore yama ya da ne belirtilmisse onu yapmaktir. Ben ayni performansla Half Life 2 oynadim bu yegane programla. Sonra World Of Warcraft, Warcraft III, Frozen Throne, Fallout 2, Counter - Strike 1.6 gibi bir cok oyun da bu emulator ile ekranlarimi susledi.

http://www.winehq.com/

Genel Sorunlar

Genelde en cok karsilasilan sorunlar 3d destegi, opengl hatalari ve emulator kaynakli oyunlarin calismamasi. Bunlar icin cozumler bazen uzun ve yorucu bazen de bir .dll dosyasi ile halledilmekte. Bunlara karsi alinacak en guzel onlem grafik kartinizin duzgun bir sekilde kurulmasi ve xorg ayarlarinizin dogru olmasidir. Bazilari icin de ATI yerine Nvidia kullanmaktir. Bu da farkli bir tartismaya yol aciyor fakat hala Nvidia surucu konusunda ATI'den cok ilerde diyebiliriz.

Derleme:Ergin Çağatay ÇANKAYA///DaRkXXX

DarkCod3r

Key&RC4 Coder
Linux Da Oyunlara Ulaşabileceğiniz Siteler

Linux’a geçmekte ağır kalan birçok arkadaşın standart bahanelerinden birisidir: Linux’ta oyun yok, ben oyunsuz yapamam.

Bu iddianın aslının olmadığının sadece ufak bir göstergesi olarak aşağıdaki siteden listeyi incelemenizi tavsiye ederim (Listede her oyunun karşısında bulunan “Link” kelimesine tıklayarak karşısında “free” yazan oyunları indirebileceğiniz siteye ulaşabilirsiniz.

http://icculus.org/lgf*küfür*/gamelist.php

Pardus kullanıcısı yada kullanıcı adayı iseniz :

http://www.ozgurlukicin.com/oyun/

Ayrica Wine İle Oynayabileceginiz Oyunlarin Listesine Buradan(http://games.cedega.com/gamesdb/) Ulasabilirsiniz.

Windows Kullanicilarinin Oyun bahanesi kalmayacak sanirim :) Baska bahane bulmaniz gerekecek.

Aşağıda herbiri farklı bir oyuna ait birkaç oyun görüntüsünü görebilirsiniz:

Alıntıdır Derleme: Ergin Çağatay ÇANKAYA /// DaRkXXX

DarkCod3r

Key&RC4 Coder
PlayStation 3'e Linux kuruyoruz!

PS3 LERİ DE UNUTMADIM SADECE PC DEĞİL OYUN KONSOLUNDA DA LİNUX

PlayStation 3'e Linux kuruyoruz!

İster MSN'e bağlanın, isterseniz ofis dosyalarınızı denetleyin; Yellow Dog Linux ile hepsi mümkün; hem de oyun konsolunuzda!
Yellow Dog Linux, Sony PlayStation 3 için özel olarak geliştirilmiş bir Linux işletim sistemidir. Bazı insanların aklına, işletim sistemi denince doğrudan Windows geliyor. Linux işletim sistemlerinin kullanımının, Windows'a göre nispeten daha zor olduğu bir gerçek. Program kurarken ya da sistemle ilgili değişiklikler yaparken, çoğu zaman komut satırını kullanmak durumundasınız. Başlangıçta zor gelse de zaman içinde alışılıyor.

Neden YDL?

YDL'nin diğer Linux işletim sistemlerinden farkı, PS3 mimarisine uygun olarak tasarlanmış olmasında yatıyor. YDL dışında PS3'e kurulacak bir kaç işletim sistemi daha var, ancak YDL PS3 için özel olarak tasarlandığından, PS3 mimarisine çok daha uyumlu. Yine de denemek isteyenler için hangi işletim sistemlerinin kurulabileceğini söyleyeyim; Linux Fedora 5, Linux Fedora 6, Ubuntu, Kubuntu, YDL5. Tabii ki bu işletim sistemlerini kurarken PPC sürümlerini seçmemiz gerekiyor.
Neden Linux kurmalıyım?

Eğer bilgisayarınız yoksa, bu sizin için süper bir fırsat. PS3 oyun konsolunuza YDL kurabilir ve bir bilgisayarın yaptığı pek çok şeyi yapabilirsiniz; örneğin MSN'de sohbet edebilir, İnternet'te gezinebilirsiniz. Bilgisayarınızda kullandığınız tüm ofis uygulamalarını OpenOffice yoluyla Linux üzerinde yapabilirsiniz. Film izleyebilir ve resim görüntüleyebilirsiniz. Hatta ileri derecede Linux bilginiz varsa, oyun konsolunuzu bir sunucu yapıp, üzerinde web sitenizi bile barındırabilirsiniz.

Linux, oyun konsolumu, gerçek bir bilgisayar yapar mı?

Maalesef şuan için bu mümkün değil. Cell mimarisini çözmek ve üzerine program yazmak zor olduğu için, tam olarak bir bilgisayar gibi çalışmasını beklemek doğru olmaz. OpenGL desteği olmadığı için, Linux üzerindeki basit oyunlar dışında pek fazla seçeneğiniz yok. Bunun dışında şimdilik Java desteğinin de olmadığını unutmamak lazım.

Bazı eksikleri olmasına rağmen, Yellow Dog Linux, eğer kendinize ait bir bilgisayarınız yoksa çok işinize yarayacaktır. Ancak, bilgisayarı çok yoğun olarak kullanıyorsanız, bir tasarımcı veya programcıysanız, kesinlikle bilgisayarınızın yerini tutmayacaktır.

PS3 üzerine Linux kurulumu

Elimden geldiği kadar açıklayıcı olmaya çalışacağım kurulumu anlatırken. Kurulum yapmak için gerekli malzemelerin listesiyle başlayalım isterseniz.

- 1 Adet PS3 (Olmazsa olmaz)
- 1 Adet Boş DVD
- 1 Adet DVD Yazıcı
- 1 Adet USB Fare ve Klavye (Kablosuz da olabilir)
- 1 Adet USB Sabit disk ya da USB Bellek

Gerekli araç gereci temin ettikten sonra, kuracağınız Linux sürümünü bilgisayarınıza indirmelisiniz. En sorunsuz ve rahat kurulan sürüm YDL olduğu için onu indirmenizi tavsiye ediyorum. YDL'nin gerekli sürümünü, resmi sitesinden(ftp://ftp.yellowdoglinux.com/pub/yellowdog/iso/yellowdog-5.0-phoenix-20061208-PS3.iso) indirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz bu imaj dosyasını Nero veya başka bir program ile imaj dosyası olarak yazdırın. Sorun çıkmaması için yazdırma hızını 4x'in üzerine çıkarmayın. YDL DVD’miz hazır, ancak kuruluma başlamadan önce yapmanız gereken bir kaç işlem daha var. Öncelikle USB bellek ya da USB sabit diski (hangisi olduğu hiç fark etmez) bilgisayarınıza bağlayın ve içine "ps3" isimli bir klasör oluşturun. Daha sonra bu klasörün içine girerek "otheros" isimli bir başka dosya daha oluşturun.

PlayStation 3'e işletim sistemi kurabilmek için, oluşturduğunuz "otheros" klasörünün içine otheros.self ve otheros.bld dosyalarını atın. Otheros.self dosyası bootloader dosyasıdır ve maalesef Sony tarafından piyasada yayınlanan linkin artık çalışmadığını fark ettim. Eğer Google'da aratırsanız çeşitli kaynaklardan bulmanız mümkün. Diğer dosya ise YDL kurmanız için gereklidir ve onu bu linkte(www.terrasoftsolutions.com/support/installation/ps3/otheros.bld) temin edebilirsiniz. Dosyaları USB Belleğinize (ya da sabit disk) kopyaladıktan sonra artık hazır sayılırsınız. Depolamak için kullandığınız USB aygıtınızı Playstation 3'e bağlayın ve YDL DVD'sini Blu-ray sürücünüze yerleştirin. USB Klavye ve Mouse'unuzu da taktıktan sonra hazırsınız

Sırasıyla "Settings / System Settings / Format Utility / Format Hard Disk" yolunu takip ederek, resimde gördüğünüz gibi Format kısmına kadar gelin. Konsolunuzun sabit diskine format atarken tüm demolarınızın, videolarınızın ve oyun kayıtlarınızın silineceğini unutmayın. Bu yüzden isterseniz Backup kısmından yedeğinizi alın. “Format Hard Disk” sekmesine tıkladığınızda, sizden onaylamanızı isteyecektir. Yes butonuna basarak onaylayın.

Şimdi size konsolunuzun sabit diski nasıl ayırmak istediğinizi soracak.

Custom’u seçin ve daha sonra,” Allot 10GB to The Other OS” seçeneğini seçin. Daha sonra format işlemi başlayacaktır. Bu işlem biraz zaman alabilir, endişe etmeyin. Format işlemi bittikten sonra konsolunuz kapanıp açılacak. Tekrar, sırasıyla "Settings / System Settings / Install Other OS" işlemlerini takip edin. “Install Other OS” sekmesine tıkladığınızda, sistem USB aygıtınızı tanıyacak ve "otheros" klasörüne koyduğunuz dosyaları bulacaktır.

İşlemi onaylayın ve kurulumun ardından "X" tuşuna basarak konsolu yeniden başlatın. Konsolunuz açılınca, sırasıyla "Settings / System Settings / Default System" adımlarını takip edin. “Default System” sekmesine tıkladıktan sonra “Other OS” kısmını seçin. Onay işleminin ardından konsol yeniden başlayacak ama önce içine Yellow Dog Linux DVD'sini koyduğunuzdan
emin olun.

Konsolunuz yeniden açıldığında Yellow Dog Linux kurulum ekranı ile karşılaşacaksınız. “Next" tuşuna basarak devam edin. Bundan sonraki iki ekranda klavye ve dil ayarlarını yapacaksınız

Daha sonra sizden kullanacağınız Linux alanını biçimlendirmenizi isteyecek.

Seçenekleri resimdeki gibi yapın ve devam edin. Uyarı ekranı çıkarsa onaylayın ve devam edin. Sizden Root şifresini isteyecek. Bu şifre asla unutmamanız gereken bir şifre, o yüzden dikkat edin.

Bundan sonra kuruluma başlayacak ve sizin yapmanız gereken tek şey beklemek. Bu işlem epey uzun sürebilir, sabırlı olun. Kurulum bittikten sonra konsolunuzu yeniden başlatın.

Yeniden başlattıktan sonra Linux açılış ekranıyla karşılaşacaksınız.

Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra işte YDL karşınızda.

Ben hiçbir ayar yapmadan direkt resmini çektiğim için bu kadar sade gözüküyor. Aslında çok güzel ve kullanışlı tarafları var, ancak onları keşfetmeyi sizlere bırakıyorum.

Artık konsolunuzu her açışınızda otomatik olarak Linux açılacak. Eğer PS3'ün kendi menüsüne dönmek isterseniz, Linux açılırken klavyenizden "boot-game-os" (tırnaklar olmadan) yazıp Enter'a basın. Bir diğer yöntem de, Linux açıldıktan sonra kabuğu açıp (Dos'a benzeyen siyah ekran) "boot-game-os" yazın. Konsolunuz tekrar kendi menüsüyle açılacak. Konsolunuzun açılışını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sırayla "Settings / System Settings / Default System" adımlarını takip edin. “Default System” sekmesine tıklayın ve konsolunuzun nasıl açılmasını istiyorsanız öyle açın.

NOT: Herhangi bir nedenden dolayı Linux'de takılı kalırsanız 5 saniye boyunca PlayStation 3'ün güç düğmesine basılı tutun ve ‘bip’ sesi duyana kadar bekleyin. Daha sonra konsolunuz reset’lenmiş olarak açılacaktır.

NoT:SADECE BANA AİTTİR///DaRkXXX

DarkCod3r

Key&RC4 Coder
Cedega Ile Ilgili Herşey Içinde

BURADA CEDEGA KURULUMU VE HAKKINDA BİLGİ VERİLECEKTİR

Artık Bütün Oyunlar Linux’ta

Cedega, TransGaming firmasının geliştirdiği ve MS Windows platformu için yazılmış oyunları Linux ortamında oynayabilmeyi hedefleyen bir yazılımdır. Wine yazılımının bir yan ürünü olarak doğan proje, ağırlıklı olarak DirectX API’lerini Linux ortamında çalıştırabilmek için geliştirilmiştir. Cedega taşıdığı özellikler nedeniyle bir oyun emülatöründen çok, uygulama katmanı olarak adlandırılmalıdır.
Cedega ile birçok MS Windows oyunu Linux üzerinde oynanabilir. Cedega, 3 aylık bir destek/bakım sözleşmesini de içerecek şekilde (3 ay x 5 dolar) satın alınabilir. Bu süre sonunda destek anlaşmasını yenilenmeksizin yazılımı ücretsiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Cedega, 20 Aralık 2007 tarihinde çıkan 6.0.5 sürümüyle şu yeteneklere sahiptir:

OpenGL Shading Language (GLSL)
Pixel Shaders 2.0 desteği
Vertex Shaders 2.0 desteği
DirectX 9.0
Anti Aliasing
Oyun çubuğu (Joystick) desteği
Oyunları tam ekran ya da pencere içinde oynayabilme
World of Warcraft gibi oyunlarda sesli iletişim (voice chat) desteği
Cedega ile oynanabilen oyunların tam listesi(http://games.cedega.com/gamesdb/)‘ ni görebilirsiniz…

NEYSE DEVAM EDELİM!!!

BURADA DA CEDEGA YA NASIL ULAŞABİLİRSİNİZ:

Cedega (Game Emulator)

Cedega, TransGaming firmasının geliştirdiği ve MS Windows platformu için yazılmış oyunları Linux ortamında oynayabilmeyi hedefleyen bir yazılımdır. Wine yazılımının bir yan ürünü olarak doğan proje, ağırlıklı olarak DirectX API'lerini Linux ortamında çalıştırabilmek için geliştirilmiştir. Cedega taşıdığı özellikler nedeniyle bir oyun emülatöründen çok, uygulama katmanı olarak adlandırılmalıdır.
Cedega ile birçok MS Windows oyunu Linux üzerinde oynanabilir.

Oyanana bilen oyunlar listesi aşağıdaki listede mevcut... Bol Bol eğelnceler...

http://games.cedega.com/gamesdb/

DEVAM!!!

Cedega/WineX/Wine uygulamaları, Linux altında birçok Windows program ve oyunları çalıştırabileceğiniz programın ismidir. Cedega ücretli bir uygulamadır. Transgaming firması tarafından arada sırada demo[1] (Cedega Time Limited Demo ) sürümü internete sınırlı sayıda sunulmaktadır . Zaman sınırlamalı olan bu sürümde bütün fonksiyonlar mevcuttur.

10 Mart 2005 tarihinde Transgamin firması yeni Cedega 4.3 sürümünü duyurdu. Daha çok hata düzeltmesi yaptıkları bu sürümde, bir önceki sürümlere göre fazla bir yenilik mevcut değil. Bu sürümde yapılan değişiklikleri bu adresden [2] okuyabilirsiniz.

Şimdi, Cedega sürümü ücretli olduğu için, CVS üzerinden nasıl derleyebileceğimiz, çalıştırabileceğimizi ce kısaca bir oyunu nasıl başlatabileceğimizi görelim.

Kurulum için gerekli olabilecek paket ve kütüphane dosyaları kısaca şunlar:

cvs
fontconfig
freetype2 + freetype2-devel
bison
flex
libjpeg + libjpeg-devel
libpng + libpng-devel
zlib + zlib-devel
xorg-x11-devel (resp. XFree86-devel)

Mesa (resp. xorg-x11-Mesa, XFree86-Mesa)
Mesa-devel (resp. xorg-x11-Mesa-devel, XFree86-Mesa-devel)
freeglut + freeglut-devel
SDL + SDL-devel

Gerekli paketleri kurulum CD'nizde bulabilirsiniz. Genelde devel paketleri kurulu olmayabilir. Bunların kurulu olmasına dikkat edin.

Diğer önemli bir konuda, Grafik kartınızın 3D özelliği etkin olmalı. 3D özelliğini etkinleştirmezseniz kurulum sırasında sorunlar çıkabilir (bazı forumlarda konu ile sorunlar yaşayan olmuştu).

Yukardaki paketlerin kurulumlarını teker teker anlatmaya sanırım gerek yok. Şimdi kendimize bir dizin yaratalım ve bu dizine CVS üzerinden gerekli paketlerimizi indirip, derleme işlemine başlıyalım:

$ mkdir -p /tmp/wine
$ cd /tmp/wine
$ cvs \
-dserver:[email protected]:/cvsroot \
login
(burda parola olarak “cvs” yazip enter yapın)
$ cvs -z3 \
-dserver:[email protected]:/cvsroot \
co winex
(Gerekli dosyalar indirilmeye başlayacaktır)
$ cd winex
$ ./configure --enable-opengl --enable-pthreads
$ make
$ su – c “make install”
(root parolanızı girin)
$ mkdir -p ~/.wine
$ cp documentation/samples/config \
~/.wine/config
$ mkdir -p ~/.transgaming/c_drive/windows/system32
$ mkdir -p ~/.transgaming/c_drive/windows/fonts

Programın kurulumu için gerekli olanlar bu kadar. Hiçbir hata yapmadan programın kurulmuş olması gerekli. Büyük ihtimal ile CDROM aygıtını tekrardan düzenlemeniz gerekebilir. Bunun için “~/.wine/config” dosyasını bir editor yardımı ile açıp, aşağıdaki gibi düzeltme yapabilirsiniz:

[Drive D]
"Path" = "/media/cdrom"
"Type" = "cdrom"
"Label" = "CD-ROM"
"Filesystem" = "win95"
"Device" = "/dev/hdc"

Dikkat edilmesi gereken “Path” ve “Device” değişkenlerinini olduğu satırlar. “Path” için cdrom bağlanma noktanızı ve “Device” olarak da cdrom aygıtınızın bulunduğu aygıt dosyasının tanımlamanız gerekli.

Config dosyasında dikkat etmemiz gereken diğer bazı noktalarda şunlar:

Grafik kartınızın RAM değerini aşağıdaki değişkene yazın. Öntnaımlı olarak 32MB alınmıştır.

; How much Video RAM does your graphic card have?
; If this option is not present, it will default set to 32MB.
"VideoRam" = "32"

; How much should Cedega attempt to store into faster AGP memory
; Set the amount of video memory to be allocated for OpenGL vertex arrays.
"AGPVertexRam" = "32"
Cedega: Linux Altında Windows Programlarını Çalıştırmak...

FreeType font paketleri kurduysanız aşağıdaki değişkeni etkinleştirebilirsiniz:

[fonts]
"Freetype" = "Y"

Bazı programlar, daha çok da windows oyunları, kurulum esnasında “Installshield” adı verilen Windows Program kurucusuna ihtiyaç duyabilir. Bunun için DCOM98 [3] ya da MSI (Microsoft Installer) [4] kurulu olması gereklidir. Gerekli olan DCOM98.exe [3] ve INSTMSIA.exe [4] paketini indirdikten sonra,

# /usr/local/bin/wine dcom98.exe
# /usr/local/bin/wine instmisa.exe

komutunu vererek kurabilirsiniz.

Diğer yararlı ipuçlarını ve birçok kurulum yardımlarının aşağıdaki adresden okuyabilirsiniz.

http://www.frankscorner.org

Şimdi basit bir 3D oyununun kurulumunu test edelim. Oyunun ismi “Morhuhn” [5]. Oyunun amacı, belirli süre içinde ekrandan geçen ördekleri fare yardımı ile vurarak puan toplamak

# wget -c http://erkan.linux-sevenler.org/Moorhuhn_WE.exe
# /usr/local/bin/wine Moorhuhn . exe
(sorulan bütün sorulara “Ja” veya “weiter” ile cevap verin)

# /usr/local/bin/wine \
/home/erkan/.transgaming/xxxxxxxx/MoorhuhnWinter . exe

Yukardaki anlatığımız yöntem ile birçok windows programını çalıştırmanızın imkanı mevcut. Eğer bir program çalışmıyorsa bunun için internette/google de biraz araştırma yapın ve insanların nasıl çalıştırdıklarını dair verdikleri ipuçlarını inceleyin. Fakat şunuda unutmayın: Bütün Windows programlarını Linux altında çalıştırmanızın imkanı yoktur veya çalışacak diye bir garantisi yoktur.

Not: Alıntıdır...

DEVAM!!!

Günümüzde Linux yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemi değildir. Bununla birlikte Linux kullananların büyük bir bölümü mutlaka bir Windows sürümü kullanma zorunluluğu hisseder. Kullanıcıları böyle böyle düşünmeye iten bazı etkenler var, ki bunlardan en önemlisi, Linux’ta oyun çalıştırabilme problemidir şüphesiz. Bu sorun tam olarak çözüme kavuşmasa da, bu konuda Linux kullanıcılarının boynu bükük değil tabi ki =). Bu yazımızda Linux dağıtımlarında Windows altında çalışan oyunları nasıl çalıştırabileceğimizi inceleyeceğiz.
Bilgisayar kullanımının günümüzde yaygınlaşmasını sağlayan en önemli etken oyunlardır. Yavaş yavaş oyun konsolu haline gelen bilgisayarlarla, PlayStation, Xbox, Nintendo ve daha bir çok oyun konsolunun oluşturduğu büyük bir pazar var ve hepimizin bildiği gibi bu pazarda çok büyük paralar dönüyor. Bu pazardan kendilerine daha fazla pay almak isteyen oyun konsolu üreticileri birbirleri ile yarışırken aynı durum bilgisayar dünyası için de geçerli.

CEDEGA

Oyun dünyasında PC platformuna baktığımızda işletim sistemi olarak Windows’un tekel olduğunu görebiliriz. Ekonomik sebeplerden dolayı büyük oyun firmaları Linux için oyun üretmekten ya da zaten halihazırdaki Windows oyunlarının Linux sürümlerini çıkarmaktan çekinmekteler. Genel olarak Linux platformu için hazırlanmış oyunların Windows oyunlarından veya PlayStation, Xbox gibi oyun konsolları oyunlarından çeşitlilik olarak aşağı kalır bir yanı yok; ama bu oyunlar kullanıcıların taleplerini karşılayacak nitelikte değil. Buna ek olarak, artık kalıplaşmış olarak nitelendirebileceğimiz Need for Speed, FIFA, NBA, GTA, SIMS gibi oyunların da büyük bir kısmının ne yazık ki Linux sürümleri yok. Quake III (Open Arena), Counter-Strike 1.5, PES 3 ve daha birçok oyunun değişik yapımcılar tarafından yapılmış Linux sürümleri mevcut, ancak bunlar resmi sürümler değil. Örnek verecek olursak Counter-Strike 1.5’in Linux sürümünün, bu oyunun asıl yapımcısı olan Sierra firmasıyla hiçbir bağlantısı yok. Aynı durum Quake III ve PES 3 için de geçerli. (Bu oyunlar gönüllü kullanıcılar tarafından değiştirilip, Linux altyapısına uygun hale getirilmiştir.) Bununla birlikte bazı oyunların resmi olarak Linux sürümleri yapılmıştır ve hala da yapılmaya devam edilmektedir. Örneğin; SuperMario yerine SuperTux, Risk yerine Lux, Worms yerine Wormux ve daha birçok oyun sadece Linux için sıfırdan yazılmış olup, Windows’daki benzerlerinden hiç de geri kalır yanları yoktur. Ama bu oyunlar çok da kompleks oyunlar olmadığı için, oyuna aç kitlenin ihtiyaçlarını karşılayamamıştır. Bu açıdan tek çözüm sevdikleri oyunların Linux altyapısına uygun sürümlerini çıkmasını beklemek gibi dursa da, bunun gerçekleşmesi zor bir hayal olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sorunu çözmek için bazı yazılım firmaları tarafından çeşitli emulatör programlar çıkarılmıştır.
Peki emulatör nedir?
Kısaca tanımını yapacak olursak emulatör, herhangi bir yazılım veya donanımın yaptığı işi, o yazılım ya da donanım olmadan farklı bir sistem altında yapabilmemizi sağlayan yazılımdır. Emülatörler sistemler arası farklılıkları gidererek bunu sağlarlar. Bu programlar aracılığı ile en başta oyunlar olmak üzere bir çok Windows uygulamasını Linux altında çalıştırabiliriz.
Yani şu durumda artık Windows’a muhtaç olmadığımızı söyleyebiliriz rahatlıkla. Ve şu da var ki, açık kaynak olması nedeniyle Linux, kullanıcıları tarafından programları yeterince geliştirilmiş ve hala da geliştirilmekte olan bir işletim sistemidir. Program bazında Windows’la yarışabilecek ve hatta onun nitelikçe çok üstünde olabilecek olan Linux, bu potansiyeli kesinlikle kullanmaktadır. Bunun üzerine %100’lere varan bir oranla Windows oyunlarını, Linux’ta oynayabildiğimizi düşünelim. Daha ne istiyoruz? Hem açık kaynak, bir kaç istisna haricinde tamamen ücretsiz programlar, daha az sistem gereksinimi ve daha fazlası.
Peki bu oyunları Linux altında nasıl çalıştıracağız? Çalıştırmak için gerekli olan programlar nelerdir? İlk olarak Wine (’WINE Is Not an Emulator’ kelimelerinin baş harfleri)‘den başlayalım. Wine, adının kaynağındaki gibi gerçekten bir emulatör değildir. Wine’nin yaptığı işi şu şekilde özetleyebiliriz. Her işletim sisteminin kendine has çalıştırılabilir dosya formatı bulunmaktadır (Windows’ta .com, .exe). Bu formatlar uygulamanın nereye nasıl kurulacağını, nasıl başlatılacağını ve işletim sisteminin kendine has olan kütüphaneleri ile nasıl iletişim kuracağını belirler. Bu kütüphaneler Windows’da .dll iken, Linux’ta .a ve .so’ya karşılık gelmektedir. Wine bu .a ve .so kütüphanelerini .dll kütüphanesine çevirerek o uygulamanın, sanki Windows kurulu bir makineye kuruluyor olduğunu sanmasını sağlar. Yani Wine, Win32 ile Unix arasında bir çevirici(converter) görevi görür. Ancak Microsoft firması, kendi sistemlerindeki .dll kütüphanesini geliştirdikçe Wine’nin etkisi yavaş yavaş azalmaktadır. Peki Wine bizim ne kadar işimize yarar veya Wine ile ne çalıştırabiliriz? Hemen söyleyelim ama pek heveslenmeyin. Wine bu konuda yeterli bir uygulama değil. Sınırlı sayıda birkaç eski oyun haricinde sorunsuz olarak çalıştırabileceğimiz fazla alternatife sahip değiliz. Yalnızca Half-Life, Counter Strike 1.5, PES 3, Quake III ve diğer bir kaç uygulama.

http://img155.yehhe.com/images/3571tt2.jpg[/IMG][/URL]
Transgaming

Wine bu kadar yetersizse ne olacak? Oyun oynamak için mutlaka Windows mu kurmalıyız? Tabii ki hayır. Transgaming firması bu konuda yapılabileceğin en iyisini yapmış. CEDEGA. CEDEGA’nın temelleri olarak nitelendirebileceğimiz program olan WineX, Wine’den daha etkili olmasına rağmen yine de yeterli bir program değildi. Ama daha sonra büyük bir değişim geçiren WineX, CEDEGA oldu.
Cedega bir DirectX emulatörüdür. Cedega ile, DirectX 9.0c destekli hemen hemen bütün oyunlar, her ne kadar Windows’daki kadar akıcı olmasa da Linux altında da sorunsuza yakın çalışabiliyor. Windows Vista ile piyasada daha da çok yer edecek olan DirectX 10 destekli oyunları ne yazık ki şu an için çalıştıramıyoruz. Ama yalnızca şimdilik. Cedaga’nın ileride çıkacak olan sürümlerinde DirectX 10 desteğinin de olması bekleniyor. Ama oyunları çalıştırmak için sadece DirectX 9.0c veya DirectX 10 desteği yetmiyor.
[COLOR="red"][U]Ayrıca:[/U][/COLOR]
[COLOR="Blue"][U][B]Linux kernel 2.4 ya da üzeri
XFree 86 4.0 ya da üzeri (4.3 önerilir)
Glibc 2.2 ya da üzeri
Cedega’nın sorunsuz çalışması için diğer gerekenler.[/B][/U][/COLOR]

Ama zaten herhangi güncel bir Linux işletim sistemi kullanan bir kullanıcı için bunlara sahip olmak zor olmasa gerek. Bunlar sadece işin yazılımsal tarafı. Bunun bir de donanım tarafı var. Bilindiği üzere piyasada ATI, nVidia ve INTEL yongalı ekran kartları mevcuttur. Bilgisayarınıza Cedega kurup bu oyunları oynamanız için ekran kartınızda OpenGL-3D grafik desteği olması ve de ayarlarının tam olarak yapılması gerekir. Ayrıca yapılan çeşitli testler sonucu nVidia GeForce serisi ekran kartlarında ATI yongalı ekran kartlarına oranla biraz daha yüksek performans elde edilmiştir. Genel olarak Cedega her serisiyle nVidia ile daha uyumlu olarak çalışmaktadır. Bu demek değildir ki ATI ile verim alınmıyor, sadece nVidia yongalı ekran kartları ile daha yüksek “fps” (frame per second) oranıyla oynayabiliyoruz. Bu da oyunlarda kaliteyi büyük oranda artırıyor. 512 MB’lik önerilen RAM boyutu ise oyunları düzgün oynamamız için gereken diğer bir sistem gereksinimi. Tabi ki oyunları bilgisayarımıza kurduğumuz zaman unutmamamız gereken bir şey var: oyunların oynanabilmesi için gerekli olan sistem gereksinimi, Windows için gerekenden daha yüksek olabilir. Oyunları çalıştırmak için kullandığımız diğer programların da sistem kaynaklarını tüketebileceği unutulmamalıdır. Cedega ile ilgili tek eleştirilebilecek nokta ise ticari bir uygulama olması. Ama zaten senelerdir Microsoft, PlayStation vb.’nin oluşturmuş oldukları ticari ortam yüzünden oyun ve programlara yüzlerce dolar ödüyoruz. Bu uygulama için de belirli bir ücret ödemek anlamsız olmasa gerek.
Şimdi geldik yazının düğüm noktasına; Cedega nasıl kurulur? Uygulamalı olarak gösterelim. Önce Transgaming'in sayfasına giriyoruz. Cedega’nın sitesinde reklam sürümü bulunmamakla birlikte 14 günlük reklam sürümü arada sınırlı sayıda dağıtılmaktadır. Diğer yol olarak “Sign up” diyerek lisanslı üye oluyoruz. Aylık, 6 aylık, 1 yıllık gibi çeşitli seçenekler mevcut olmakla birlikte aylık lisans ücreti ortalama 5$’dır. Üye olup lisansımızı alıp ve de programı bilgisayarımıza indirdikten sonra kurmaya başlıyoruz. Zaten bu uygulamayı, kullandığımız Linux dağıtımına göre indireceğimizden dolayı kurmakta pek sorun yaşamayacağız. Uygun paketi indirip bilgisayarımıza kuruyoruz.

[URL=http://www.yukle.tc][IMG]http://img155.yehhe.com/images/4839csc2.jpg

Cedega ile Counter Strike 1.5

Kurulumun bittme aşamasında sizden kullanıcı bilgilerinizi isteyecek. İnternete bağlanıp küçük bir doğrulama sürecinden sonra bütün güncellemeleri(update) yapıp kurulumu bitiriyoruz. Sonra oyunumuzu kurmak için oyunumuzu optik sürücümüze yerleştiriyoruz ve Cedega penceresinden kurulum dosyasını bulup kurmaya başlıyoruz. Normal Windows kurulu makinemize oyun kuruyormuş gibi kurulumu yapıp bitiriyoruz.
NOT: Ancak bazı Windows oyunları, kurulum esnasında “Installshield” adı verilen Windows program kurucusuna ihtiyaç duyabilir. Bunun için DCOM98 ya da MSI (Microsoft Installer) kurulu olması gereklidir. Gerekli olan “DCOM98.exe” ve “INSTMSIA.exe” (Microsoft’un resmi sitesinde bulabilirsiniz) paketlerini bilgisayarımıza indirdikten sonra,

/usr/local/bin/wine dcom98.exe
/usr/local/bin/wine instmisa.exe

Komutlarını vererek kuruyoruz (Wine programı ile). Kurulum bittikten sonra istediğimiz zaman Cedega program menüsünden oyunumuzu seçip “Play” diyerek oynamaya başlayabiliriz.

Cedega’nın çalıştırabildiği oyunlardan bazı örnekler verecek olursak;

FIFA 07
NBA LIVE 2007
NHL 07
Madden 2007
FIFA World Cup 2006
Football Manager 2007
Grand Theft Auto: San Andreas
Half-Life 2 (tüm seri)
Need For Speed Most Wanted & Carbon
Pro Evolution Soccer 6
Quake 4
The Sims 2 (ve ek paketleri)
Worms 4: Mayhem
Elder Scrolls IV: Oblivion
Battlefield 2142

Ayrıca web sayfasından:(http://www.transgaming.com/index.php?module=ContentExpress&func=display&ceid=2&meid=-1) Transgaming firmasının veritabanına bakarak hangi oyunları hangi düzeyde oynayabildiğinize bakabilirsiniz.Kaynaklar:

http://www.winehq.org

http://www.cedega.com

http://en.wikipedia.org/wiki/Cedega

Cedega’yı indirmek için :http://rapidshare.com/files/128373023/cedega_6.0.zip.html

DEVAM!!!
BURDADA BİRKAÇ OYUN GÖRÜNTÜLERİ VE BAŞKA Bİ KURULUM TEKNİĞİ VE DESTELEYEN DONANIM ÖZELLİKLERİ

Transgaming isimli firma cedega ile bunu başarmış görünüyor. Malumunuz birçok kullanıcının işletim sistemi olarak linux tercih etmeme sebeplerinin başında oyun oynayamamak geliyordu. Bir süre önce de forumlarımızda çeşitli başlıklar arasında bu konuyu konuşmuş ve tartışmıştık.

Şimdi değinmek istediğim konu, cedega ismini bu güne kadar hiç duymamıştım ve ilk tepkimde "bunu nasıl bilmem" diye dile getirdiğim şaşkınlığım olmuştu. PC' de artık pek oyun oynamıyorum ancak bunu kendim için de istiyor değilim zaten. Cedega nasıl kullanılır? Bunu merak ediyorum. Siz dostlarımdan da merak edenler veya bilenler vardır diyerek bu başlığı açtım.

Oyunlar nasılmış göz atalım:

Resimleri gördüğünüz üzere tatmin edici bir sonuç elde edilmiş. Mevcut sürüm için şu özellikler isteniyor:

QUOTE * Linux Kernel 2.4 veya üzeri sürüm
* XFree 86 4.0 veya üzeri sürüm (4.3 sürümü tavsiye edilir) ya da Xorg
* glibc 2.2 sürüm ve üzeri
* Cedega derlemesi için diskinizde 60MB boş alan
* nVidia GeForce sınıfı ekran kartı (önerilir)

Cedega hakkında araştırma yaparken en çok gördüğüm şey de uygulamanın ücretli olduğu yönündeki açıklamalar. Bu sizi biraz üzebilir ancak ücretsiz ve zaman kısıtlamalı sürümünde özellikler kısıtlanmamış olarak deneyebilirsiniz.

Detaylı bilgiler için aşağıdaki adresleri de inceleyebilirsiniz:

http://wiki.linux-sevenler.org/index.php/C...ini_Calistirmak
http://transgaming.org/gamesdb/
http://cedegawiki.sweetleafstudios.com/wiki/Category:Games

DEVAM!!!

EVET BURDA DA DOTA KEYFİNİ DEBİAN DA SÜRMEK İSTEYENLER İÇİN DOTA EN ÇOK POPÜLER OYUNLARDAN BİRİ BU YÜZDEN BUNUN ANLATIMI SEÇTİM!!!

Debianda Cedega Kurulumu Ayarlanması Ve Weplada Dota Keyfi
Son Güncelleme (Salı, 13 Mayıs 2008 01:58) Kansu Köse tarafından yazıldı Cuma, 25 Nisan 2008 00:00
Sanırım hepinizin haberi vardır.. Cedega Wine motorunu kullanarak Linux altında Windows oyunlarını oynamızı sağlayan bir emülatör.. Gayet de başarılı çalışıyor benim makinada.. Kurulumu basit ve nispeten sistemle uyumlu.. Henüz denemediysenz büyük bir kayıp diyebilirim..Aşağıda Cedegayı ilk kez kuracaklar ve ya kurmuş olup da warcraft 3 te türk serverlarında nasıl oyun oynanacağını henüz keşfedememiş arkadaşlar için faydalı olacağını düşündüğüm bazı basit çözümler var..
İlk olarak Debian depolarında Synaptic ten wine ile ilgili tüm dosyaları çekin.. Ve ya konsoldan root olun sonra

#apt-get update
#apt-get upgrade
#apt-get install wine wine-bin wine-doc wine-utils

Cedega paketini bir yelerden ediğinizi varsayıyorum. Cedega parayla dağıtalan bir yazılım olduğu için link veremiyorum.. Ancak kopya verebilirim :) torent morent vs.. Ayrıca burada sadece .deb uzantılı paketin kurulumu anlatılacak..
cd komutunu kullanarak cedega-small-xxxxxx.deb paketinin bulunduğu dizine gidin (xxxx versiyon numarasıdır.. İndirdiğiniz pakettekini yazacaksınız bu bölüme..)

Konsolda root olun
# cd /<cedega-small_xxxx.deb paketini indirdiğiniz dizinin adresi>/
#dpkg -i cedega-small_xxxxx.deb

Bu kadar cedegayı kurdunuz

$cedega

komutunu normal kullanıcı haklarıyla vererek programı başlatın..
Program home dizininizde .cedega isimli bir klasör oluşturacak.. Tüm ayarlarını ve bütün oyunlarınızı burada tutacak.. Cedega başladığında sizden çeşitli ayarları yapmanızı isteyecek.. Bunlardan en önemlisi cedega motorununun kurulması.. cedega-small paketini edindiğiniz yerden şuna benzer bir dosya çekmiş olmalısınız cedega-engine-6.5.0-local-update.i386.cpkg .. Versiyon kısmı farklı olabilir.. Bu dosyaynın yerini cedeganın yapılandırma ekranından install local package butonuna tıklayara gösterin.. Updateleri yapmak istiyorsanız check for updates seceneği çekli kalsın.. İstemiyorsanız kaldırın.. Sonraki ekranda cedeganın donanımınızı tam olarak tanıyıp tanımadığını göreceksiniz.. Ayarlar doğru ise ileri deyin.. Test sayfasındaki testi yaptırın başarısız olan testle ilgili sürücülerinizi doğru tanıtamadınız demektir.. Kurulumu tamamlayın ancak sorunlu sürücünüzü sonradan düzelmeniz gerekmektedir.. Cedegayı ben nvidianın sitesindeki sürücüleriyle kullanıyorum.. Ekran kartınızın opengl ayarları yapılmış olmalıdır.. glx modülü kurulu olmalıdır.. Aksi taktirde cedega oyunlarınızı düzgün çalıştıramaz..
Hiç bir sorun çıkmadıysa cedegayı ayarladınız demektir.. karşınızda bomboş bir cedega ekranı var şu an.. Ancak debianı türkçe ayarlarıyla kullanıyorsanız yapmamız gereken ufak bir ayar daha kaldı.. Cedeganın indirdiğiniz paketi muhtemelen sadece ingilizce desteği ile gelmektedir.. Bu durumu şu şekilde düzelticez..
/usr/bin/cedega dosyası içinde

export P2PFOLDER=${HOME}/.cedega

satırının altına

export LC_ALL=C

satırını eklemeniz gerekiyor..
Konsolda root olun..

#gedit /usr/bin/cedega

komutuyla ilgili dosyayı açın yukardaki satırı ekleyin kaydedip çıkın..
Artık bir oyun kurup çalıştırabiliriz...
Cedega ekranında install butonuna tıklayın.. Game Folder alanına .cedega dizini içinde oluşturmak istediğiniz dizin ismini yazın.. Farz-ı misal warcraft ..
İkinci kutucuk GDDB Entry.. Burdan kurmayı panladığınız oyunu seçin.. Farz-ı misal Warcraft III
Son bölümde eğer CD den kuracaksanız oyunun CD deki setup dosyasının adresini göstereceksiniz.. Unutmayın CD nin mount edilmiş olaması ve nautilus ile bir sayfada açılmış olması gerekmektedir.. Aksi durumda Cedega CD yi bulamaz..
Eğer eskiden oyunu kurmuşsanız (Cedegayla veya Windows altında farketmez) oyunun bulduğu dizinden herhangi bir exe dosyası gösterin ve tamam diyerek dosyayı çalıştırın... Farz-ı misal Warcraft III.exe ... Sonra bu dosyadan çıkın.. Oyunun exe dosyasını açtıysanız oyunu kapatın.. /home/kansu/.cedega/warcraft diye bir dizin oluşturdunuz.. Bu dizinde Warcraf oyununun ihtiyaç duyacağı tüm .dll dosyalarını ve basit bir registry de dahil olmak üzere mini bir Windows kuruldu.. yazının ilerleyen kısmında bu mini windowsun ayarlarıyla ilgili bir iki örnek vericem..
Şimdi /home/kansu/.cedega/warcraft/c_drive/Program Files dizininin altına oyununuzun daha önce kurulmuş olan klasörünü kopyalayın..
Cedeganın ana panelinde sol yanda bulunan warcraft isimli klasörün üstüne ters tıklayarak bir kısayol yaratalım.. kısayolumuzun adı war olsun.. Browse kısmından WarcratII.exe veya kullanımınıza göre frozen throne un çalışma dosyasını ve ya oyunu online Türk serveri olan waxxi de oynuyorsanız w3l.exe yi gösterebilirsiniz.. OK deyip kısayolu oluşturun.. Sonra bu kısayola tıkladığınızda oyun çalışmalı.. Kontrol edin..
Eğer oyunu çalıştırabildinizse şimdi weplanın registry ayarlarını yapma kısmını anlatayımm...

waxxi'de Dota Keyfi

Öncelikle 1.20c versiyonu gerekiyor Weplaya girebilmek için.. Bunu bi yerlerden çekin.. Ben bu yazıyı hazırlarken weplanın forumu çakışmıyordu.. O nedenle link koyamıyorum..
Bize weplanın .reg uzantılı dosyası gerekmiyor.. Hem olsa da Cedegada bunu çalıştıramazsınız.. Ama bir HEX editörüyle açıp baktığınızda içiinde şu yazıyor: "waxxi.mine.nu"

Sonra Eurobattle'ın registrysi kendi içinde olan update paketini çekmek için şu adrese gidin..

http://eurobattle.net/faq.php?faq=files#faq_xpamfiles

1) Our main Installer linkine tıklayın,
Burdan warcraft 3 ün ilgili patch'ini çekin makinanıza ..
Bu paketleri oyunun klasörüne kopyalayın..
Sonra cedegada oyun kısayolu oluşturmakla ilgil anlattıklarımı yaparak bu iki pakete de birer kısayol oluşturun..
İlk eurobattle ın paketini kurun.. Registry paketini kurması için tam kurulum yapın..
Sonra Eurobattle da hesabınız varsa girin bi deneyin(şahsen benim var).. şayet tam kurulum yaptıysanız, eurobattle hiç bi registry ayarı gerektirmez..
sonra 1.20c yi kısayola tıklamak suretiyle kurun.. çünkü wepla 1.20c kullanıyor..
En son,
.cedega klasöründe oluşturduğunuz warcraft klasörünün içinde user.reg adlı bi dosya var.. Onu bir metin editöründe açın bi bakın bu Cedega'nın sadece size özel kurmuş bulunduğu windowsun registrysi..
Benimkinin ilgili kısmı burası:

[Software\\Blizzard Entertainment\\Warcraft III] 1191320715
"Battle.net Gateways"=str(7):"1001\00004\0uswest.battle.net\08\0Lordaeron (US West) *Blizzard*\0useast.battle.net\08\0Azeroth (US East) *Blizzard*\0europe.battle.net\08\0Northrend (Europe) *Blizzard*\0asia.battle.net\08\0Kalimdor (Asia) *Blizzard*\0waxxi.mine.nu\0001\0WBnet\0"
"InstallPath"="C:\\Program Files\\WarIII"
"InstallPathX"="C:\\Program Files\\Warcraft III"
"Program"="C:\\Program Files\\Warcraft III\\Warcraft III.exe"
"ProgramX"="C:\\Program Files\\Warcraft III\\Frozen Throne.exe"
"War3CD"="G:\\media\\sr0\\"
"War3XCD"="G:\\media\\sr0\\"

Koyu renkle işaretlediğim server adresini sizin user.reg dosyanızda Eurobattle ın adresinin yerine yapıştırıyorsunuz..
Kaydediyorsunuz..
Hepsi bu.. İyi eylenceler.. Ayrıca CD siz çalışmayan bazı oyunlarla ilgili olarak da buradaki ayarlar değiştirilmek suretiyyle sanal sürücü vs gerekmeden oyunlarınızı oynayabilirsinizzz.. Bu ve buna benzer dosyaları bol bol kurcalayın..

Şimdilik bu kadar...
yaşadığınız sıkıntılar veya buraya yapmak istediğiniz eklemeler için bana şu adresten ulaşabilirsiniz..

HAZIRLAYAN VE DERLEYEN:ERGİN ÇAĞATAY ÇANKAYA By: DaRkXXX
YARDIM ADRESİ:DaRkXXX

DarkCod3r

Key&RC4 Coder
Pardus'ta Football Manager keyfi

Pardus'ta Football Manager keyfi

Uzun süreden sonra Pardus'a geri döndüm sonunda. Bir süredir boş cd almayı unuttuğumdan dolayı Pardus 2007.2 Caracal Caracal'ı kuramamıştım ve Ubuntu 7.04 kullanıyordum. Ani bir dönüşle kabaran milliyetçilik duygum ve görsel tutkum bir araya gelince Pardus'a tamamen (inşallah yine bir sorun yaşamazsan) dönmüş bulunuyorum. Uzun süredir sadece ailemin 7wonders ve Luxor oynamak için kullandığı Windows'u da haftalardır açmıyorum. Lakin en son oyun oynamak için kullandığım Windows'un bu derdinden de kurtuldum. Artık Football Manager 2007'yi Cedega ile sorunsuz ve daha seri olarak oynamaktayım. Cedega'da FM'in sorunsuz çalıştığını görünce ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

Öncelikle bilmeyenler için;

Cedega nedir?

Cedega Windows oyunlarını Linux sistemlerde oynamak için yapılmış bir projedir. Linux iyi, güzel de oyun oynanmıyor diyenlere bir cevap. 3 ayda 15$ gibi bir para verip bu programa sahip olabilirsiniz. 3 ay bittikten sonra isterseniz para vermeyebilir ve programı tamamen ücretsiz kullanmaya devam edebilirsiniz fakat yapımcılardan teknik destek alamazsınız artık (Fakat kullanıcılar kendi aralarında destek verebilir tabi ki)

Son olarak Pardus'ta Cedega kurulumunu kısaca anlatayım. Size yolladıkları paket'in içinden Cedega'nın 6.0.2 versiyonu ve motoru çıkıyor.

Cedega Kurulumu:

*** cedega-small-tar.gz dosyasını sağ tıklayıp Aç>Buraya aç diyerek açıyoruz.İçinden 3 klasör çıkıyor. Bunlar; etc, opt, usr... Usr klasörünün içindeki "cedega" dosyasını /usr/bin altına kopyalıyoruz

*** Daha sonra yine "Usr" klasörünün içinde bulunan "Lib" klasörünün içindeki "transgaming_cedega" klasörünü olduğu gibi /usr/lib klasörüne kopyalıyoruz.

*** Sonrasında konsolda "kdesu kwrite /usr/bin/cedega" komutuyla dosyayı açıp

export P2PFOLDER=${HOME}/.cedega satırının hemen altına export LC_ALL=C satırını ekliyoruz.

*** Sonra da
chmod 777 /usr/bin/cedega
ve
chmod +x /usr/bin/cedega komutlarıyla gerekli hakları verdikten sonra artık konsol'dan cedega yazarak veya Pardus Menüsü>Programlar>Oyunlar>Transgaming Cedega altından Cedega'yı çalıştırabilirsiniz.

Kurulum sihirbazı size gereken yardımı edecektir. Mevcut Cedega Engine'inizi de kurulumda "Install Local Package" seçeneğini seçerek engine dosyanızı gösterip yapabilirsiniz.

Sonsuz ve her gün daha da büyüyen bir derya olan Linux'ta yapabileceklerinizin sınırı yok...

Not:buda bendendir::durdurun Pardus masaüstümün son, sevimli halini görmek için >>> http://tic-toc.deviantart.com/art/My-Pardus-62242691

CFenL

(I'm in Love)
kardeş masaüstün güzel ama o Ateş Su Hava Tahta olmicakmiydi:D:D:D:D

Pardusu bende çok seviyorum ama diğer aile üyeleri kullanmayı bilmediği için mecburen windows

DarkCod3r

Key&RC4 Coder
inşallah herkes tarafından bi bakılırda kıymeti anlaşılır zaman harcıyoz emek harcıyoz kimse bakmıyor bile!!!

IS_KAM_TE

New member
dont worry ?

inşallah herkes tarafından bi bakılırda kıymeti anlaşılır zaman harcıyoz emek harcıyoz kimse bakmıyor bile!!!

bır haftadır ps sıne pardus kullanmaya calısan bırı olarak ben okuduysam herkes okumustur merak etme hep destek tam destek wındows tan baya bı sıkıldım vıva pardus dıyorum.bu arada arkadaslar yanlıs anlamasın makınem dusuk oldugu ıcın degıl sadece bıl gates ı sevmedıgım herseyı tekelıne almak ıstedıgı ıcın lınux kurucam. bu arada ps ozellıklerım

ıntel(R)core(TM)2CPU
[email protected]
2.40ghz,3.25gbram
ASUS P5Q deluxe anakart
ATI radeon x1800(crossfıre) ekran kartı
1TB hard dısk . kabaca ozellıkler bunlar ne kadar nefret ettıgımı sımdı anladınızmı?

l3ru7us

New member
tesekkurler ama ben sxe ile online cs oynuyamıyorum linuxda :) cs acıyor ama sxe acmıyor bi turlu yapamadım :) internettede aradım oynayamazsın diyorlar eger bir yolu varsa yazarmısınız yok ise xp geri donecegım :)