Konuya göz atarsanız sevinirim...

Mahokan

New member
Gerci wolfun dedigi gibi ama ufak bir ayrinti var başlata tıkladığında orda varsayılan programlarlı ayarla diye bir bölüm var oraya tıkladığında programların yüklenicek.Ordan notepadi seçtikten sonra sağ kısımda varsayılan programlarını ayarla linki var ona tıklayıp programlarla ilişkisini kesersen sorunun düzelicektir...Hic olmassa bidaha dene!

COROPERATION

New member
Arkadaşlar sanırım Wolf arkadaşımın dediği gibi durumu microsoft'a mail atacağım. Mahokan senin dediğini de yaptım bir değişiiklik olmadı. Gerçekten ilginize ve araştırmalarınızda ki emeğinize çok teşekkür ederim. Bu sorunun henüz bir portal yada forum da bir çözümü yok. Format dışında. Son olarak Microsoft Turkiye' ye bir mail atacağım. Çözülmez ise yeni bir hesap oluşturmuştum bu hesapla devam edeceğim başka çarem yok :S Hepinize tekrar tekrar TEŞEKKÜR EDERİM.

W

WoLF

Guest
Arkadaşlar sanırım Wolf arkadaşımın dediği gibi durumu microsoft'a mail atacağım. Mahokan senin dediğini de yaptım bir değişiiklik olmadı. Gerçekten ilginize ve araştırmalarınızda ki emeğinize çok teşekkür ederim. Bu sorunun henüz bir portal yada forum da bir çözümü yok. Format dışında. Son olarak Microsoft Turkiye' ye bir mail atacağım. Çözülmez ise yeni bir hesap oluşturmuştum bu hesapla devam edeceğim başka çarem yok :S Hepinize tekrar tekrar TEŞEKKÜR EDERİM.
mail cevabı gelirse burada paylaşırsan iyi olur...

crixallis

New member
1-Hocam torent dosyalarını uzantısı ".torrent" değilmi onu notped ile açmaya kalktın ve sorun oluştu yanlış anlamadıysam.Şu varsayılan programların ayarlandığı yerde torent dosyasıyla notpedin ilişkisini bi kaldırarak başla derim ben.Arkadaşlar "varsayılan programları ayarlayın" kısmına gir demiş ama onun altında "dosya türü veya protokolü bir programla ilişkilendirin" var oraya tıklayıp hatırladığın program ilişkilerini düzelt.Birde torrenti kaldırmayı dener misin?

2-Resetten sonra sorun düzelmemişse admin yetkili başka bir kullanıcı oluşturup onun hesabından girdiğinde sorunun düzelip düzelmediğine bakar mısın normalde senin yaptığın program ilişkilendirmeleri senin hesabına "NTUSER.DAT" dosyasına işlenir buda sana ve senin programlarına ait regedit dosyasıdır başka hesapda defaul userdeki "NTUSER.DAT" dosyasından kopyalanıyor olsa gerek o yüzden hesabın düzelmesi gerekiyor(tabi bizim derslerde hocanın regeditle ilgili anlatıklarından ben bunu çıkardım eğer senin hesabındaki dosya baz alınıyorsa sorun çözülüyecektir:( )

3-Bu da sorununu çözmediyse güvenli modda pc'yi aç regediti aç
"[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\FileExts\.exe"
kısmına gel sen ".exe"leri notepad ile ilişkilendirdiğinden sendeki yukarıdaki gibi değilde
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\FileExts\.exe\UserChoice]
"Progid"="Applications\notepad...." tarzında bişey olacak ordaki kullanıcı seçimiyle sonradan eklenen UserChoice anahtarını komple sil.Bunun için anahtara sağ tıklayıp izinler->admin yolunu izlersen başarılı olma ihtimalin artar kanımca.Sonra reset at bak bakalım olmuşmu?

4-O da olmadıysa cd'den başlatılabilir ya da flash ile başlatılabilir bir işletim sistemi ile senin için önemli olan tüm dosyaları dvd'ye at ya da varsa hariciye ne olur ne olmaz microsoft'un yardımı gecikirde acil pc'nin çalışmasına ihtiyaç duyarsan bunları yedekler format basarsın.Bunun için linux pardus açılan cd'leri kullanabilirsin linux bana gelmez dersen ben genelde hiren boot kullanıyorum forumda ara bulursun cd'den başlat açılır açılmaz gelen "hiren boot launcer" penceresinde menüye gel orda backup kısmında cd-dvd yazma yazılımları harici varsa direk hariciye atarsın.Anlatımım sıkıcı olmuştur pek beceremem ama idare et umarım en kısa zmanda sorunun çözülür.

COROPERATION

New member
Evet arkadaşlar sorunum tam olarak çözülmedi, ancak ;
Yeni tanımladığım kullanıcıdan "Regedit" bölümüde "crixallis" arkadşın uygulamalarını denedim. Sonuç aynı. Daha sonra Sistem menüsünden (bilgisayarım sağ klik özellikler/Gelişmiş/sistem kurtarma/Geri yükleme noktalarını göster) sistem geri yükleme noktalarının gösterimini sağladım. Malesef NAFİLE. Almıyor sistemi geri. Dolayısıyla gerildim ve sinirlenip User katagorisine indirgediğim eski hesabı komple makinadan sildim. Şimdi önceden oynadığım bir iki oyunu açamıyorum. Demon Tools açılmıyor vs.. vs.. Tekrar yüklemek istediğimde Demon tools' u erorr code 14 uyarısı veriyor. Bunun dışında henüz bir aksilik ile karşılaşmadım. Cd' mi bulabilsem hemen bir onarım yapacağım. Biraz önce gidip 500 Gb harici bir HDD aldım.. Şimdilik bu kadar...
Tüm samimiyetimle hepinize tek tek teşekkür ederim. Cidden bukadar alaka beklemiyordum. Bu sitenin (gördüğünüz gibi) en eski üyelerinden biriyim. Bir kez daha üyeliğimi silmediğim için mutluyum ;)

W

WoLF

Guest
hocam şimdi buldum galiba bunu dene bi bakalım

kayıt defterini aç bunu yapmak için başlat çalıştır oraya regedit yaz enter a bas

kayıt defterinden HKEY_CLASSES_ROOT\.exe yi ara bul

oradan .exe ye bi kere tıkla sağdan varsayılan değer e sağ tıkla exefile olarak değiştir

sonra HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command a gel

ve hemen yan taraftaki varsayılan değer e sağ tıkla değiştir de

değer olarakda "%1" %* bunu gir.

pc ni yeniden başlat...

COROPERATION

New member
Wolf kardeşim regedit de bahsettiğin bölümleri buldum ancak exe dosyası iki tane ve "HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command " bölümünü bulamadım sana resmi yükledim bakabilirsen sevinirim...

W

WoLF

Guest
HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command

bölümü alt tarafta .exe olan yerde değil bayağı bi aşağı gidicen.

.exe değil dikkat exefile.

ayrıca .exe altındaki şey bende yok sanki senin kayıt defteri oynanmış gibi biraz...

COROPERATION

New member
Anladım dostum. Zaten ayarlar senin tarif ettiğin sekilde. Hiç oynamadan kapattım yanlışlıkla düzelttiğim değerleri de geri aldım. Teşekkür ederim. Zaten eski kullanıcıyı komple sildim. Sadece bazı oyun ve programlar çalışmıyor :(

W

WoLF

Guest
win 7 de oluşan saçma sapan hatalardan biri galiba.

her yere baktım ama malesef hiçbiyerde çözümü yok mail attınmı microsoft 'a onlarda bulamadımı yoksa =)

COROPERATION

New member
Bana da öle geliyor. Peki bu win.7 Cdsini bulamıyorum. Acaba forumda paylaşılabilir mi yoksa satın almam mı gerekir ?

W

WoLF

Guest
yok forumda var zaten win7 bölümüne bak ordan bulabilirsin...

satın alman gerekmez sadece gerekli dosyaları değiştirebileceğin herhangi bi win 7 dvd si gerekiyor...

mchasso

New member
şöyle dene o dosyayı acmak ıstedıgın uzantıdakı programı kur mesela exel dosyasıdır ama sen notpad de acılıodur o dosya uzerıne gel ozellıkler de bırlıkte aca gel ordan exelı sec uygula de bu turdekı dosyaların bırdaha dırek exelden acılsın :D bu kadar basit

HTML