Kilolarınızı saklamanın yolları!

kent55

Super Moderator

Cildim hassas olduğu için ger deodorantı kullanamıyorum. Deodorantımı evde hazırlayabilir miyim? Elif Ç. / İstanbul

Evde deodorant hazırlamak için 2 çorba kaşığı pudra, 1 çorba kaşığı badem yağı, 5 damla lavanta yağı, 5 damla yasemin yağı ve bir limon kabuğu rendesini iyice karıştırın. Bu karışımı temiz bir kutunun içine koyun. Terlediğinizde bir parça pamuğun üzerine yayıp kullanın.

GÖZ ÇEVRENİZ GENÇLEŞSİN
Göz çevrem çok kırışık. Bu bölgedeki kırışıklıkları nasıl yok edebilirim? Pelin M. / Ankara

2 tatlı kaşığı kaymak ve 1 tatlı kaşığı maydanozu havanda ezin. İyice karıştırdıktan sonra gazlı bezin içine koyun. Bu bezi göz çevrenizde en az 15 dakika bekletin. Ayrıca her akşam göz çevrenize üzüm çekirdeği yağıyla masaj yapın.

DÖKÜLEN KAŞLARA LAVANTA
Kaşlarım ve kirpiklerim çok dökülüyor. Ne yapmalıyım? Özge Y. / Antalya

10 gram gliserin yağı, 5 gram fındık yağı, 5 gram lanolin, 5 gram buğday filizi yağı ve 5 gram lavantayı karıştırın. Bu karışımı kısık ateşte benmari usulü eritin. Ardından da bir cam kavanozun içine koyun. Her gece yatmadan önce kaşlarınıza ve kirpiklerinize dikkatlice sürün.

GRİBE KARŞI YEŞİL ELMA
Son günlerde bir sıcak bir soğuk seyreden hava nedeniyle sürekli hasta oluyorum. Bir türlü gripten korunamıyorum. Bağışıklık sistemimi güçlendirmek için ne yapmam gerekiyor? Yasemin L./ İstanbul

Her gün bir tutam hatmi çiçeği ile dilimlere ayrılmış yarım ekşi elmayı 500 gram suda beş dakika kaynatın. Bu karışımı çay gibi demleyin ve balla tatlandırıp için. Ayrıca dört parçaya bölünmüş birer adet yeşil elma ile limonu, bir tatlı kaşığı yenibahar, bir tatlı kaışığ karanfil, iki parça havlıcan, iki cin biber ve bir parça kızamık şekeri ile birlikte üç litre suyun içinde, 10 dakika kaynatın. Gün içinde bu karışımdan iki bardak için. Gribe ve soğuk algınlığına karşı birebirdir.

SİVİLCE İZLERİNE KAYISILI REÇETE
Yüzümde çok fazla sivilce izi var. Bunlardan nasıl kurtulabilirim? Ünzile K./ Bursa

Bir yemek kaşığı votka, bir çorba kaşığı taze elma suyu, alabildiği kadar öğütülmüş yulaf unu ve bir tatlı kaşığı kayısı yağını karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yapıp, yaklaşık 20 dakika bekletin. Bu formülden haftada üç kez yararlarının. Ayrıca eşit miktarda havuç ve limon suyunu karıştırıp, buz kalıplarının içinde dondurun. Her akşam yatmadan önce, bir kapsül buzu temiz cildinizde dolaştırın. Bu formüller, gözeneklerinizi sıkılaştıracak ve cildinizi tazeleyerek sivilce izlerini yok edecektir.

ELLERİNİZE ZEYTİNYAĞIYLA BAKIM YAPIN
Son günlerde çok ev işi yaptım. Sürekli suyla temas halinde bulunan ellerim yıprandı. Onlara nasıl bir bakım uygulamalıyım? Serap Y. / Burdur

50 gram vazelin, 40 gram badem veya zeytinyağı, 10 gram parafin ve 10 gram kakaoyu benmari usulü eritin. Bu karışımı cam bir kutunun içine koyun. Her gün temiz ellerinize iyice yayarak sürün. Ardından ellerinizi naylon poşetle sarın ve 15 dakika bu şekilde kalın. Bu formül hem kuruluk probleminize çare olacak hem de ellerinizin yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

SAÇLARINIZI SÜTLE CANLANDIRIN

Birkaç ay önce anne oldum. Eskiden böyle bir sorunum yoktu ama doğum yaptığımdan beri saçlarım dökülüyor. Sabahları uyandığımda yatağımdan tutam tutam saç toplamak sinirlerimi bozuyor. Saçlarımın eski sağlığına kavuşması için ne yapmamı tavsiye edersiniz? Berrin A. / İzmir

Genelde doğum yaptıktan sonraki ilk 80 gün boyunca saçlar dökülür. Bu hormonlardan kaynaklanan bir geçiş dönemidir. Size öncelikli tavsiyem eğer hala gitmediyseniz mutlaka bir doktora gitmeniz olacaktır. Vitamin kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca haftada bir kez bir bardak süte bir çay kaşığı toz maya karıştırıp için. Sakın paniğe kapılmayın, saçlarınız bir süre sonra eski sağlığına kavuşacaktır.

Ekli dosyalar