Joomla'ya Smf Forum Kurmak | Resimli Anlatım |

MAJESTE

Kadim Dost
Selam Arkadaşlar bu seferki resimli dersimizde Çokça kullanılan Smf forumlarını Joomlamıza nasıl kuracağımızı entegre edeceğimizi anlatacağım size Bu anlatım Hackhell.Com üyeleri için baştan kurarak hazırlıyorum.

Öncelikle http://www.upshare.eu/download.php?id=0C41C28B11 Smf sürümümüzü indiriyoruz.

smf_1-1-4_install.zip dosyamızı boşalttıktan sonra dosya adını forum olarak düzenleyip Ftp mize atıyoruz. Görünüşü aşağıdaki gibi olmalıdır.

Ama bence önce bir türkçeleştirelim daha rahat kurulum yapmış oluruz. Buradan http://www.upshare.eu/download.php?id=4E6FE6C78 ( smf_1-1-4_turkish.zip ) türkçe paketimizi indirip açtıktan sonra Themes klasörümüzün üstüne yazdıralım ve türkçe olmuş olacaktır.
Daha sonra internet tarayıcınızın adres çubuğuna, sitenizdeki dizine attığınız forumun adresini kurulumu başlatmak için yazın biz örnekteki gibi yapıyoruz http://www.siteadınız.com/forum/install.php bu şekilde yazdığınızda aşağıdaki gibi kurulum ekranı gelmesi lazım.

Şimdi burada gördüğümüz alanlara bir gözatalım:
İngilizce yazdım Türkçeye henüz çevirmeyenler için türkçe olanlar zaten anlarlar.

1 - FORUM NAME : Bu alana forumunuza vermek istediğiniz bir isim girin.
2 - FORUM URL : Bu alana forumunuzun dosyaları neredeyse aynen o adresi yazacaksınız resimde biz bu kurulumu yerel sunucuya yaptığımızdan adresini bu şekilde yazdık siz kendi kurulum yolunuzu dosyaları nereye attıysanız o adresi yazacaksınız mesela http://www.siteadınız.com/forum
3 - GZİP OUTPUT : Bu alan aynen öylece kalabilir bu bandwidth değerini sıkıştırarak daha az band ve daha hızlı kurulum için kullanılır her sunucu desteklemez buna gerekte yok zaten
4 - DATABASE SESSION : Burayı da ellemenize gerek yok
5 - UTF-8 CHARACTER SET : Forumunuzun kullanacağı veritabanındaki kullanılacak içeriklere ait tabloların yazı karakter setini eğer UTF-8 formatında olmasını isterseniz işaretleyin ancak joomla ile entegre olunca dil problemleri yaşamamak için size tavsiyem işaretlemeyin
6 - ALLOW STAT COLLECTİON : Forumun imalatçısı olan simplemachines.org sitesinin belli zamanlarda istatistiklerinize ulaşabilmesine izin vermek isterseniz işaretleyin yoksa boş kalsın
7 - MYSQL SERVER NAME : Bu alana sunucunuzun adresini gireceksiniz bu genelde "localhost"tur, böyle kalsın.
8 - MYSQL USER NAME : Bu alana joomlanızın kurulu olduğu veritabanı kullanıcı adını yazacaksınız eğer burada ve devamında yazacaklarınızı unutmuşsanız joomlanızın kurulu olduğu dizinden "configuration.php" dosyanızı açıp doğru ayarlara bakabilirsiniz.
9 - MYSQL PASSWORD : Bu kısma veritabanının şifresini yazın
10 - MYSQL DATABASE NAME : Bu alana veritabanı adını yazın
11 - MYSQL TABLE PREFIX : Bu alan forumunuzun kurulacağı veritabanında gerek karışıklığa sebep vermemek için gerekse de forumun düzgün çalışabilmesiiçin kurulumun otomatik olarak oluşturacağı veritabanı tablolarının önüne geleceği ek'i seçeceksiniz. Bu varsayılan olarak "smf_"dir ve öyle de kalması tavsiye olunur.
12 - PROCEED : Yukarıda verdiğimiz bilgilerin doğruluğundan eminsek bu butona basıp kurulumun diğer aşamasına devam ediyoruz.

Bizi bu aşamada şöyle bir ekran karşılayacak :

1 - YOUR USERNAME : Bu alana kullanıcı adını yazacaksınız ancak madem Joomla ile entegre çalışacak bir forum kuruyoruz o halde buraya bizden istenen bilgileri girerken Joomla da kayıtlı olduğu biçimde profil alanlarını girmeliyiz. Joomla da kullanıcı adınız neyse onu girin
2 - PASSWORD : Joomlanızdaki kullanıcı adınızı girdiğiniz gibi buraya da aynı şifrenizi girin
3 - PASSWORD : Şifrenizi tekrar girin
4 - E-MAIL ADRESS : Aynı şekilde joomladaki kullanıcı adınızda tanımladığınız e-mail adresinizi girin yada farklı bir adreste girebilirsiniz.
5 - MYSQL DATABASE PASSWORD : Güvenliğiniz için veritabanı şifresini bu alana tekrar girin
6 - FINISH : Eğer girdiğiniz bilgilerin doğruluğuna eminseniz bu butona basarak buradaki işlemi tamamlayın ve diğer aşamaya geçin.

Eğer herşeyi doğru yapmışsak kurulumun gayet düzgün ve hatasız gittiğini aşağıdaki resimdeki gibi bölüm gelirse anlamış olacağız.
1 - CLICK HERE TO.... : Şeklinde devam eden iletinin yanındaki kutucuğu işaretlerseniz ki her sunucuda çalışmaz forumun kurulum dosyası olan install.php dosyasını da otomatik silecektir. Eğer ileri aşamada bu dosyayı silmenize dair bir uyarı alırsanız demekki sunucunuz bu olayı desteklemiyor o halde forum klasörü içinde ftp den baktığınızda bu install.php dosyasını güvenlik açısından silmelisiniz.
2 - YOUR NEWLY INSTALLED FORUM : Bu yazıyı tıkladığınızda hem yukarıda bahsettiğimiz dosya silinmiş olacak hemde forumunuzun ana sayfasına gitmiş olacaksınız. Ve başarılı bir şekilde forumu kurmuş olacaksınız. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

Şimdi forumumuzu Joomlamızın bulunduğu dizine ve aynı veritabanına kurmakla entegre için gereklişartları yerine getirmiş olduk. Bundan sonrası ise, Joomla ana sayfamıza Forumu bağlamak ve kullanıcıları senkronize etmek ki Joomla dan giriş yapan üyeler foruma da giriş yapmış olsun, bunun için yapılması gereken ilk iş. Bize bu senkronizeyiyaptıracak bileşenin yüklenmesine geliyor. Bu bileşeni yüklemek için önce son entegre bileşenini görmek ve bilgisayarımıza yüklemek gerekiyor BURADAN http://www.joomlahacks.com/component/option,com_remository/Itemid,41/func,select/id,14/
Hem en son versiyon entegre bileşenine bakıp ona göre indirebilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra zipli dosyayı açın içinden bir çok zipli dosya çıkacak, size şu etapta lazım olan entegre bileşeni com_smf gibi de yazabilir. Bileşeni normal bileşenler gibi Joomlanın yönetim paneline girip bileşen yükleme bölümünden kurun.

ENTEGRE DERSİ 2

Kurulum sırasında firefox kullanmanız önerilir
Herşeyden önce, SMF'yi joomlanın kullandığı veritabanına kuracaksınız.
Mesela, joomlayı kurduğunuz veritabanı ximtus_joomla ise, smfyi kurarken muhakkak o veritabanını kullanmalısınız!

-----

Bileşenler-> Joomla Smf Component -> Configuration'a geliyoruz.

1 -> Bu kısıma forumun bulunduğu path'i yazacaksınız. Genelde /home/kullanıcı_adı/public_html/forumukoyduğunuzdizin şeklinde olur!

2. Smf tablo prefixi.. eğer smfyi kurarken değişmediyseniz, smf_ 'dir.

Bunları kontrol ettikten sonra ve düzelttikten sonra, Kaydedin.. (Save/Kaydet)
Kaydettikten sonra,

3. Resimde unpatch yazıyor ama, ilk kurulumda o kısımda patch yazar. Patch'e tıklayarak, joomla dosyalarını entegre için ayarlamış olursunuz.
4. Resimde unpatch yazıyor ama, ilk kurulumda o kısımda patch yazar. Patch'e tıklayarak, smf dosyalarını entegre için ayarlamış olursunuz.
DİKKAT: smf'ye mod kuracaksanız, önce buradan unpatch edin, modunuzu kurun, sonra patch edin tekrar!
5. Verify'e tıklayarak, joomla ve smf'nin kullanıcılarını senkronize edersiniz. Bir kere tıkladıktan sonra bir daha tıklamanıza gerek yok.

Gelelim ince ayarlara..

Configuration tabine tıklayalım önce.

1. Entegremizin nasıl olacağı. Wrapped seçerseniz, joomla sayfanızın içerisinde gösterir forumunuzu, unwrapped seçerseniz, joomla dışından gösterir ki unwrapped seçmenizi öneririm. Wrapped seçtiğiniz takdirde temalarla uyumsuzluk yapabiliyor.
2. Senkronizasyon tipi. Joomlaya kayıt olanlar, forumda gerçek isimleriyle mi, yoksa kullanıcı adları ile mi gözüksün istersiniz? Username'i seçmek daha mantıklı.
3. Kullanıcı emailleri gösterilsinmi gösterilmesinmi? Spamcilerle mücadele açısından gösterilmemeli. Yes seçmenizi tavsiye ederim.
4. Giriş yapıldığı zaman foruma yönlendirmek istiyorsanız kullanıcınızı, Yes seçin. No seçmek daha mantıklıca, o zaman joomla kullanıp site yapmanın ne anlamı olurdu değilmi?
5.Kullanıcı forumdan çıkış yaptığı zaman joomla sayfasına yönlendirmek istiyorsanız, YES'i seçin.
6.Kullanıcılar kayıt olurken hangi sistemi kullansın? Joomlanınkini kullanıyorum ben, eğer community builder kullanıyorsanız, CB'yi seçin.
7. Login modülü olarak, şiddetle jsmf login modülünü tavsiye ederim. Gerçekten işe yarar. Size verdiğim dosyanın içindeki login modülünü kurun.
8.Hata ayıklama. Hata mesajları, yapılan işlemleri görmek istiyorum diyorsanız Yes'i seçin. İşlerin ters gittiğini hissediyorsanız yes olarak kalsın, herşey tamam diyorsanız, NO'yu seçin
Kontrol ettikten sonra (Save/Kaydet) yapın.

Bu kadar, herhangi bir problem olursa buraya yazın
jsmf içindeki dosyalar:
indir:
http://www.upshare.eu/download.php?id=B03A98218
1. Bileşen: com_joomla_smf_!_1_4_2.zip
2. Login modülü: mod_joomla_smf_login_1_4_2.zip

Login modülünün tam olarak çalışması için, modülün ayarlarına gidin ve Welcome kısımlarını Hoşgeldiniz ya da başka bir şekilde değiştirip, KAYDEDİN.

-hangman-

New member
ben yapınca MySQL database serverına bağlanılamıyor dio acaba bilgileri yanlış yere mi yazıyorum bi yardım edin ben hostu byethost dan almışdıö yardım edin lütfenn..

cobrakaan

New member
Lütfen yardım

ya ben şu patch kısmını yapamadım "Joomla Dosyalarini Patchle" tıklıyorum boş bir sayfa çıkıyor bunu nasıl düzeltebilirim

cobrakaan

New member
kurulumda bir hata var o zaman öyle bişi çıkmaması lazım
Hangisinin kurulumunda hata var ?

doğrulaya basdığımda bu hata çıkıyor

Basarisiz:_JSMF_MSG_SMF_JOOMLA_SYNC_CHECK_ERR: db_error:Table 'trnet_1994036_aaa.members' doesn't exist SQL=SELECT count(*) FROM members LEFT JOIN jos_users ON jos_users.username=members.memberName WHERE jos_users.username IS NULL1

superresul

New member
Merhaba bı ılgılenırsenı cok sevınırım ben sımdı dosyaları ftp programı aracılıgı ıle gondercem ama host felan alamıyorum host alınca nere yazcam domaını nasıl ayarlıcam yetkılılıer yada bılen arkadaslarımız yardım etsın lutfe

MAJESTE

Kadim Dost
önce domain ve host satan firmalarla görüş domain ve hosting al sonra rahatlıkla kurabilirsin resimli derslere bakarak

furyo71

New member
emeine sağLık çok güzeL anLatımm siteyLe çok uyumLu oLdu ama çok yer kapLadı yerine FireBoard kuRdm. Resmi Sitesi Olan Arkadaşlar İçin FireBoard Öneririm. Hernekadar SMF Kadar Gelişmiş Bir Teknoloji oLmasada xD

terso.

New member
çok muazzam bir paylaşım yapmışsın. ama ne kadar az teşekkür almışsın. ellerin dert görmesin google a smf joomla kurulumu yazdım ilk sen çıktın. tebrikler..

yalnız kendime güvenemiyorum.

çünkü forum dizinim yok smf yi direk puplic_html nin içine açtım.

burada sanırım forum klasörü içine açmam lazım dı..

baştan silmeye kalkıyorum chmod dan hepsine 777 değer veriyorum fakat olmuyo tekrar baktığımda yine 755

acaba şu anda joomla ile uyumlu son smf versiyonu ve smf ile uyumlu son joomla versiyonu hangileri