insanlar neden savaşır?

by_ajan

New member
öncelikle ayırdına varılması gereken birkaç durum var. "insanlar neden savaşır?" sorusunda "savaşmak" ne anlam taşıyor. başka bir kavram ile ifade edersek savaş yerine mücadele dersek konu farklı bir boyut kazanıyor. "insanlar ne için mücadele ederler?" sorusunun bir çok açılımı olur. ama çıkış noktası birdir ve cevap kendileri içindir. şimdi konunun izlediği yoldan devam edersek burada savaşmak bireysel değil toplumsal bir bileşende yol alıyor. bu durumda soruyu değiştirmek gerekir; ve soru "devletler ne için savaşır?" şeklini alır. bu sorununda bir çok açılımı olacağı gibi çıkış noktası yine aynıdır ve cevap kendi iktidarı içindir. ve savaşlar hep bu iktidarın sıkıntıya düştüğü durumlarda patlak verir. bu iktidarın devam etmesi için savaş kaçınılmaz olduğu durumlarda iktidar odakları halkı/kitleleri farklı manipilasyonlarla (din, ırk, töre vs. araç olarak kullanarak) savaşa zorlar.
örneğin haçlı seferlerinin amacı ipek yolunu elde tutmaktır ama din araç olarak kullanılarak bu gerçek gizlenmiştir. birde bağımsızlık için yapılan savaşlar vardır. fakat bunlar iktidar odakları tarafından değil bizzat halkın kendi içinde oluşur ve genişleyerek oluşur. ve bu oluşumlar tarihte yerini her zaman yanlı alır. eğer oluşum iktidar odaklarına ters düşüyorsa çete/terör olarak adlandırılır. iktidara ters düşmezse kahraman olurlar.

caracedi

New member
vasya dostum msja artniyetsiz bakayım dedim ama olmuyo.sanırım meraktan ziyade tartısma için açmışsın.
insan din için nıye savaşsın ki demişsin,oncelikle islam hoşgörü dinidir tarihin hiçbir evresinde islam zorlama ile,savaşarak vs şekilde yayılmamıştır.peygamber s.a efendimiz,tüm sahabeler ve islam alimleri kılıç kuşanıp savaşmışlarsa araştırmanı tavsiye ederim nıye ve ne şekilde savaşmışlar,savaş ahlakları ne derece ileri?
ayrıca savaşmak by ajan arkadasımın da dediği gibi mücadele etmek çerçevesinde düşünülürse tum canlılar mucadele eder.yemek,su,toprak,kültürel yapının korunması,sömürüden kurtulmak,bagımsızlık vs ..unutma herşey akıl yoluyla çözümlenmez sen çözümlemeye kalksan karsındaki o yolu tercih etmez.belki son yol olmalı ama o yol insanlık oldugu muddetçe önemini yitirmeyecektir.
saygılarımla.

vetcat

New member
savaşın nedeni insanlarda mı gizli bir tek?
eğer bir tek insanlarda gizli ise savaşın nedeni:

barışmak içindir savaş,insanların kendileriyle barışık yaşamaları için,

iyi forumlar dilerim

vasya

New member
caracedi' Alıntı:
vasya dostum msja artniyetsiz bakayım dedim ama olmuyo.sanırım meraktan ziyade tartısma için açmışsın.
insan din için nıye savaşsın ki demişsin,oncelikle islam hoşgörü dinidir tarihin hiçbir evresinde islam zorlama ile,savaşarak vs şekilde yayılmamıştır.peygamber s.a efendimiz,tüm sahabeler ve islam alimleri kılıç kuşanıp savaşmışlarsa araştırmanı tavsiye ederim nıye ve ne şekilde savaşmışlar,savaş ahlakları ne derece ileri?
ayrıca savaşmak by ajan arkadasımın da dediği gibi mücadele etmek çerçevesinde düşünülürse tum canlılar mucadele eder.yemek,su,toprak,kültürel yapının korunması,sömürüden kurtulmak,bagımsızlık vs ..unutma herşey akıl yoluyla çözümlenmez sen çözümlemeye kalksan karsındaki o yolu tercih etmez.belki son yol olmalı ama o yol insanlık oldugu muddetçe önemini yitirmeyecektir.
saygılarımla.
dostum o yüzden diyorum din için kan dökülmez diye.din için vereceğin mücadele gönüllerde olmalı savaş meydanında değil.

HTML