insanlar neden savaşır?

vasya

New member
tarih derslerinde bize bunu hiç anlatmadılar.ve müfredattaki büyük bir eksik olduğunu düşünüyorum

aslında herkes çıkar için savaşır;vatanını savunan da işgalci de...

tabi önce çıkarı tanımlamak gerekir.insan olmanın getirdiği bazı ihtiyaçlar vardır.herkes iyi bir hayat yaşamak ister,herkes özgürlük ister,herkes çocuklarına bırakabileceği bir vatanın sahibi olmak ister.

ama bunlara herkes sahip olamaz!

kurtuluş savaşında kaybedilen on binlerce hayatın nedenidir bu.

işgalciler;ileride kendi çocuklarının hür ve bolluk içinde yaşayabileceği bir ülke olabilmek için stratejik öneme sahip olan anadoluya egemen olmalıydılar.

anadolunun insanları;ezilmeden,kendi kaderini etkileme şansı olan bir neslin atası olabilmek için(tabi şimdi ne kadar özgürüz bu tartışılır...),üstünde mutlu insanların yaşayabileceği bir vatanın efendisi olabilmek için kan döktüler.

burada anadolu insanlarının kazanmasının en büyük nedenlerinden biri de "kaybedecek hiç bir şeylerinin kalmamış olmasıydı".

kısaca bir çok kişinin sandığı gibi din,inanç vs... için savaşılmaz çünkü bunlar insanın kendi içinde yaşaması gereken şeylerdir.

düşünün ki ailenizin yarısı ölmüş,yokluk içindesiniz ve ileride sizi idare edecek olanlar size ve çocukarınıza köpek muamelesi yapacak.

artık hayatınızdan başka kaybedecek bir şeyiniz yoktur ve bu şartlar altında o da çok değerini yitirir.

insanlar düşünü ki;"daha kötüsü ne olabilir ki...bu gün savaşırsak belki kazanırız!"

arkadaşlar aslında en büyük gücü çaresizlik doğurur.tarih boyunca bu hep böyle olmuştur.

latin

New member
vasya' Alıntı:
.
kısaca bir çok kişinin sandığı gibi din,inanç vs... için savaşılmaz çünkü bunlar insanın kendi içinde yaşaması gereken şeylerdir.

arkadaşlar aslında en büyük gücü çaresizlik doğurur.tarih boyunca bu hep böyle olmuştur.
gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum. insana çıkardan ziyade manevi hazlar istikamet tayin eder. insan sevdiği değer verdiği şeyler için yaşar savaşır ölür. çıkar amaçlı olsa kendi çıkarını evladınınkine tercih eder kaçarlardı savaşmazdı...hatta saldıran bile kendi rahatı için saldırmazdı.
çaresizlik yüzünden savaş kazanılacak güç olsaydı istanbul hiç fethedilemez moğollar dünyaya hüküm süremez dev imparatorluklar bir cok savaş kazanazdı. örnekleri coğaltmak mümkün bunlar aklıma su anda gelenler.
yani tarih boyunca olan istisnaları genel gecermiş gibi göstermek cok yanlış bence...
taşımadığın manevi değerleri taşıyan insanların anısına saygı göstermeni rica ediyorum. çanakkalede insanlar kendileri için değil vatan millet din gibi sevgiler aşklar için savaştılar. olayı bu kadar basite indirmeni kınıyorum :eek:ut: :mad: :Sopa

perteklim

New member
inanç, taht-baht, para, toprak, işgal ve istila..... kısaca bunun için tek bir neden sayılamz ki.....

vasya

New member
latin' Alıntı:
gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum. insana çıkardan ziyade manevi hazlar istikamet tayin eder. insan sevdiği değer verdiği şeyler için yaşar savaşır ölür. çıkar amaçlı olsa kendi çıkarını evladınınkine tercih eder kaçarlardı savaşmazdı...hatta saldıran bile kendi rahatı için saldırmazdı.
çaresizlik yüzünden savaş kazanılacak güç olsaydı istanbul hiç fethedilemez moğollar dünyaya hüküm süremez dev imparatorluklar bir cok savaş kazanazdı. örnekleri coğaltmak mümkün bunlar aklıma su anda gelenler.
yani tarih boyunca olan istisnaları genel gecermiş gibi göstermek cok yanlış bence...
taşımadığın manevi değerleri taşıyan insanların anısına saygı göstermeni rica ediyorum. çanakkalede insanlar kendileri için değil vatan millet din gibi sevgiler aşklar için savaştılar. olayı bu kadar basite indirmeni kınıyorum :eek:ut: :mad: :Sopa
sizin gibiler anlayabilsin diye basite indirgiyorum kardeş.

manevi değerler taşımadığımı ima eden yazından dolayı ben seni kınıyorum.anlatmak istediğim şu(daha da basite indirgiyorum:D ) insan vatanı,milleti için savaşır çünkü onlar o kişinin her şeyidir.vatanın dışında nereye gidersen git adam yerine konmazsın;bu yüzden vatanını elinden almamaları için savaşırsın

din konusuna gelince;din bir gönül meselesidir ve bunu savaşa karıştırmak kadar aşağılık bir davranış düşünemiyorum.

biri gelip bana "hadi islamı yayacaz dünyaya" diye silah verse sktrgit ne halin varsa gör derim.din allahla kul arasındadır kime ne?

ama biri tutup da geleceğimi elimden almaya kalkarsa elimden geleni ardıma koymam.(bilmediğin diğer bir şey ise;içgüdüsel olarak çocukları bir insanın geleceğidir.bu yüzden genellikle hiç bir baba kendi çıkarını çocuğununkine tercih etmez)

bu konuda asla mütevazilik yapmam : içinizden hiç kimse savaşı ve ölümü benim kadar iyi tanıyamaz.ve malesef sen ve senin gibi insanlar çok rahat provokasyona getirilip koyun sürüsü gibi güdülebiliyorsunuz(acı ama gerçek).

yine de bir şeyler yazdığın için teşekkür ediyorum.

umarım bir gün en büyük manevi değerin insanları hurafeler için öldürmekte değil ; yardımseverkil adına yaşatmakta olduğunu görürsünüz.

esendemir

New member
savaş bir zorunluluktur bence. o döemde su yoktur ve sende vardır. bu da bir savaş nedenidir. vasya arkadaşım sana katılıyorum. gaza gelmeyelim arkadaşlar..

ner için mi Savaşılır? Kurtuluş Sav. Türk Milleti'nin yaptığı gibi vatanı savunmak için Mabedinin göğsüne namahrem elinin değmemesi için savaşırsın Cihat ve Gaza yani İslam'ı yaymak için savaşırsın (tıpkı Osmanlı Selçuk ve Diğer Müslüman Türk Devletleri'nin yaptığı gibi)

Ya da ABD gibi sırf kendi çıkarların için sawaşırsın

vasya

New member
sorabilir miyim bir dini yaymak için neden insanları öldüresin?

latin

New member
vasya' Alıntı:
sizin gibiler anlayabilsin diye basite indirgiyorum kardeş.
......................................................................................................................
umarım bir gün en büyük manevi değerin insanları hurafeler için öldürmekte değil ; yardımseverkil adına yaşatmakta olduğunu görürsünüz.
arkadaşım benim itirazım bilmem dikkatini çektimi ilk mesajındaki "çıkar" kelimesine. çıkar kelimesi vatanı için şehid olanları tasvirde cok eksik ve cok yanlış bir kelime bence. senin tabirinle ben ve benim gibiler ( hala kimleri kastettiğini anlamadım) koyun gibi sürülüp gaza gelmiyoruz. benim sadece belli konularda hassasiyetlerim var (herkes gibi). ben canakkale sehitlerine çıkar kelimesini yakıştıramadığım için o mesajı yazdım. gaza geldiğim için değil.
konular ilk mesajdan sapıyor gibi din için savaşa atlanılması olayı farklı yerlere sürükleyebilir o konuyu açmamak en iyisi bence

vasya

New member
sonunda hepsi aynı yere çıkıyor :D

vasya

New member
vasya' Alıntı:
sorabilir miyim bir dini yaymak için neden insanları öldüresin?
bakıyorum da hala cevap veren yok:D

king_yavuzz

New member
bir gün napolyon a bir subayı
''Yeter artık sen para için savaşıyosun bizler şeref için onur için savaşıyoruz'' der
napolyon şöyle bi gülümseyerek
''Herkes kendinde olmayan için savaşır'' der
bence insanlar kendilerinde olmayan için savaşırlar

vasya

New member
takdir ettim

fare_07

**forum haşeresi**
Harp zorunlu ve kaçınılmaz olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeyle karşı karşıya kalmadıkça harp bir cinayettir. G.M.K ATATÜRK

vasya bu konu sadece tartısmaya yönelikmiş gibi geldi bana ya .....

vasya

New member
aslında ne için savaşılıp ne için savaşılmayacağını bilmeyenler gerçekleri görsün diye açtım

ikRa

Banned
Sen bu konuyu düz bir mantıkla yazmışsın yada aldıgın kişi öyle yazmış. Herşeyden önce tarih dersi değil neden savaşır sorusunun cevabını sosyoloji gibi bir bilim dalı araştırır...Güzel paylaşım diyemicem sırf yazmak için yazmışsın...

ifrit

RuHaNi WaRliK
afillim`e katiliyorum,
eger bu senin ciddigi meragin ise ciddi bir yazi ile girisi yapar ve en sonunda sorarsin, sizce insanlar ne icin sawasiyor diye
sonrada werilen cewaplara ayni ciddiyet ile cewap werir sonuca ulasmaya calisirsin

konumuza gelelim,

dunya herkeze yetecek kadar buyuk, bir insanin ac gozlulugunu doyuramayacak kadar kucuktur, bu nedenle insanlar surekli olarak sawasir.

yazdigin gibi insan din inanc vs icin sawasmaz kismi bence tamamen yanlis, neden mi;

oncelikle bu basite indirilecek birsey degildir, her ilahi din, inananlarindan dini yaymalarini ister, islamda bunu ister, ayetlerden birinde

MÂİDE SÛRESİ
(35) Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının, ona yaklaşmaya vesile arayın ve onun yolunda cihad edin ki kurtuluşa eresiniz.

demektedir. eger bu basligi acmadan once ufak bi arastirma yapmis olsaydin buna cok kolay ulasabilirdin.

cihat nedir peki?

din ugruna yapilan sawas demektir. tarihteki en buyuk ornegi hacli seferleridir, cok buyuk yikimlara sebep olmustur

fakat gunumuz sartlarinda sawaslar silah ile, insan oldurerek yapilmaz, bilim ile yapilir, teknolojik ustunlukle yapilir, siyasi olarak yapilir, misyonerlik olarak yapilir.

baska bir sure`nin bir kisminda

86. Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. "Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın" dedik.

87. Zülkarneyn, "Her kim zulmederse, biz onu cezalandıracağız. Sonra o Rabbine döndürülür. O da kendisini görülmedik bir azaba uğratır" dedi.

demektedir.

hz ali sawas esnasinda birini tam oldurmek uzereyken adam onun yuzune tukurur we hz ali onu oldurmez, neden oldurmedigini sorarlar

eger tukurmeden oldurseydim, onu munafik oldugu icin oldurecektim ama tukurdukten sonra nefsim icin oldurmus olurdum

sen islamin olaya bakisini bilmeden, arastirmadan, bunu uzulerek soyluyorum ama cahil halinle hemde insanlarla dalga gecerek tartismaya acarsan sadece kendinin ne oldugunu ortaya koymus olursun

kuruntu

Banned
ifrit' Alıntı:
afillim`e katiliyorum,
eger bu senin ciddigi meragin ise ciddi bir yazi ile girisi yapar ve en sonunda sorarsin, sizce insanlar ne icin sawasiyor diye
sonrada werilen cewaplara ayni ciddiyet ile cewap werir sonuca ulasmaya calisirsin

konumuza gelelim,

dunya herkeze yetecek kadar buyuk, bir insanin ac gozlulugunu doyuramayacak kadar kucuktur, bu nedenle insanlar surekli olarak sawasir.

yazdigin gibi insan din inanc vs icin sawasmaz kismi bence tamamen yanlis, neden mi;

oncelikle bu basite indirilecek birsey degildir, her ilahi din, inananlarindan dini yaymalarini ister, islamda bunu ister, ayetlerden birinde

MÂİDE SÛRESİ
(35) Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının, ona yaklaşmaya vesile arayın ve onun yolunda cihad edin ki kurtuluşa eresiniz.

demektedir. eger bu basligi acmadan once ufak bi arastirma yapmis olsaydin buna cok kolay ulasabilirdin.

cihat nedir peki?

din ugruna yapilan sawas demektir. tarihteki en buyuk ornegi hacli seferleridir, cok buyuk yikimlara sebep olmustur

fakat gunumuz sartlarinda sawaslar silah ile, insan oldurerek yapilmaz, bilim ile yapilir, teknolojik ustunlukle yapilir, siyasi olarak yapilir, misyonerlik olarak yapilir.

86. Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. "Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın" dedik.

87. Zülkarneyn, "Her kim zulmederse, biz onu cezalandıracağız. Sonra o Rabbine döndürülür. O da kendisini görülmedik bir azaba uğratır" dedi.

demektedir.

hz ali sawas esnasinda birini tam oldurmek uzereyken adam onun yuzune tukurur we hz ali onu oldurmez, neden oldurmedigini sorarlar

eger tukurmeden oldurseydim, onu munafik oldugu icin oldurecektim ama tukurdukten sonra nefsim icin oldurmus olurdum

sen islamin olaya bakisini bilmeden, arastirmadan, bunu uzulerek soyluyorum ama cahil halinle hemde insanlarla dalga gecerek tartismaya acarsan sadece kendinin ne oldugunu ortaya koymus olursun

cok tsk ederim.....bundan haric VASYA zaten forumda (islam bölümünden herkes tanir) zakir biri...sirf fesat cikarmak icin böyle seyler yaziyor...fantastikci iste...CIDDIYE almayin...slmetle kuruntu

vasya

New member
her zamanki gibi hangi niyetle bakıyorsanız öyle görüyorsunuz.

birinin inancı senden farklı diye onu öldürmeni emreden bir din ne kadar insancıl ve "hak dini" olabilir?sözünü
ettiğin islam değil;islamda kendini korumak dışında öldürmek yasaktır.bak Ömer Hayyam ne güzel yazmış.

dünya üç beş bilgisizin elinde
onlarca her bilgi kendilerinde
eşek eşeği beğenirmiş
bir hayır var sana kötü demelerinde

kuruntu adlı yaratık yine soruyorum.sen bir pkk yandaşı olarak hangi yüzle bana fesat diyorsun?

turkegilmez

New member
ifrit' Alıntı:
afillim`e katiliyorum,

konumuza gelelim,

MÂİDE SÛRESİ

cihat nedir peki?

demektedir.

Kuruntuya teşekkür ediyorum o yazmasa oturup yazacaktım bişeyler:cool:

Ama ne yazacağım biliyormusun Tükçeni düzgün kullan diye yazacağım:

Türkçeni Düzgün Kullan:Sopa

V lere ne olmuş öyle W de neymiş??? ''arastirmadan''mış Ş lerimiz nerede? Ü lerimiz nere? Neyi araştırıyorsun sen?:eek:ut:

HTML