..:: iLüzyonLAг ::..

kel87

New member
Merhaba dostlar, ben de ilk paylaşımımı görsel yanılmalar - illüzyon üzerine yapmak istiyorum. Forumda rastlamadım, gayet sinir bozucu ama ilginç şeyler. Buyrun...

Gözlerimiz bizi aldatıyor!! Aslında herşey sabit:

koyu mavi noktalar açık maviye dönüşüyor:

kafanızı ileri - geri oynatın:

bu sefer kafanızı oynatmanıza gerek bile yok:

deeplord

New member
Aaabi bu ne yahu valla kafayı sıyıracaktım, ilk defa bu kadar ayrıntılısını görüyorum teşekkürler

kel87

New member
Siz de saolun dostlar, biraz daha devam edelim ama bu sefer gözlerimizin neden bizi bu şekilde yanılttığına değinelim...

Öncelikle şunu açıklamalıyım ki, bu tip resimlerin çoğu belirli matematiksel hesaplamalar yapılarak ve gözün biyolojik yapısı değerlendirilerek oluşturulmuş çalışmalar. Yani bu resimleri hazırlayanlar zaten bizim bu şekilde bir göz yanılmasına uğrayacağımızı biliyorlardı. İşte size bu ilüzyonların açıklaması:

İngilizce PDF açıklama

İşte bu tip çalışmalara yeni örnekler:

Bunlara göre daha sade bir şekil:

Resim tamamen homojen olmasına rağmen ortasını farklı bir şekilde görüyoruz:

kel87

New member
Buraya kadar hesaplı, kitaplı resimleri gördük ama aşağıdaki resim tamamen tesadüf eseri ortaya çıkmış bir göz aldanması. Ecnebi bi ülkede, adamın tekinin bir cafe si war. Duvarını da gayet muntazam bir şekilde seramikle döşemiş. Seramikler gayet düzgün, muntazam bir hizalamayla yerleştirilmiş olmasına rağmen ona bakanlar hep seramikleri düz bir şekilde değil de hizası bozuk, yamuk bi şekilde görüyorlarmış. Daha sonra bu ilüzyon birçok profesör tarafından araştırılmış ve birçok türevleri de ortaya çıkmış ve bu tip ilüzyonlara "cafe wall illusion" denior...

İşte o cafe:

Aşağıdaki tüm resimlerde çizgiler tamamen düzdür

qyner

Tatlı Cadı
eet cızgıler duz olmasına ragmen egryms gıbı duruor...herzmn enteresan gelmstr bana...

HTML