Işte Size Asrın Network Sorusu (Bir CCNA olarak çözüm bulamadım :( ]

distorsion

New member
mcp_ceo' Alıntı:
cozumu sonunda bulman iyi olmus..
aklinizda kalsin GUCENLI kipin sorunlarina gore acilim modlari var...
e bu isten anladigini verigin trobleshooting yollarindan belli

hadi gecmis olsun

hocam sana döküman flan lazımsa benle irtibata geç deneyimlerimi paylaşırız :)

[email protected]

HppyPaar_A

New member
dostum buna benzer sorun bendede var pc toplama ben toplamamıştım yazın yokken babam bi tanıdığa hallettirmiş neyse pcde fazladan bi ethernet gözüküyo ama kart mart yok hikaye bi kart var oda ben sonradan ekledim bu ikinci nerden çıktı anlayamıyorum herşeyi denedim silemiyorum anlamadım ama bi sorun yaratmıyo allahtan

jarule

New member
Merhaba Concon dostum :D

sen bana CCNA da yardımcı Ol bende Sana Bu Konuda Şunu Bilmen Yeterli Olacaktır Bu Sistemden Kaynaklanan Bir sorun Değil Donanım Dan kaynaklanıyor :eek:

CCNA bilgin Varsa Cisco Router'e Nasıl Reset Atılacağını da Bilirsin :D

distorsion

New member
800, 1000,1600,1700, 2500, 2600, 3600 serisi routerlarada aşağıdaki adımları uygulayarak router şifrenize tekrar ulaşabilir yada değiştirebilirsiniz:

Adım 1: Router'a login olabilmek için öncelikle cisco ürününüzle birlikte gelen consol kablosu diye ifade edilen bir kabloya ihtiyac duyacaksınız. Cabling Guide for RJ-45 Console and AUX Ports (Cisco's 1000 series, 2500 series, and AS5100). Bu kablo ile router'ın consol portuna ve bilgisayarınızın communication portlarından herhangi birine bağlantı yapmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızda çalıştıracagınız terminal emilasyon programının settingleri aşağıdaki şekilde olmalıdır:

9600 baud rate
No parity
8 data bits
1 stop bit
No flow control
Adım 2: Routerınızı power düğmesinden kapatıp açın. Ve 60 saniye içinde klavyenizdeki break tuşuna bir kaç kez basın. Bu durumda routerınızın ROMMON'a düşmesi beklenir. Eger bu çalışmazsa diger tuş konbinasyonları için Possible Key Combinations for Break Sequence During Password Recovery linkine bakabilirsiniz.

Adım 3: Şu an routerınız,
rommon 1>
konumunda olmalı. Buraya confreg 0x2142 yazıp enter'a basın.

Adım 4:

rommon 2> reset
yazıp enter tuşuna basın. Routerınız tekrardan açılacaktır.

Adım 5: Routerınız tekrar açıldığında size soracağı setup ile ilgili sorulara no diyerek devam edin.Alttaki konuma geliceksiniz.

Router>
Adım 6:

Router>enable
yazıp enter'a basın.

Adım 7:
Router#copy startup-config running-config
yazıp enter'a basın.

Adım 8:
Router#configure terminal
yazıp enter'a basın.

Adım 9:
Router(config)# enable secret ...........
yeni password yazıp enter'a basın.

Adım 10:
Router(config)#config-register 0x2102
yazıp enter'a basın.

Adım 11: Konfigürasyon modundan çıkmak için Ctrl-z yapın.

Adım 12:
Router#write memory
yazın ve enter'a basın.

Buraya kadar yaptıgınız işlemlerle routerınızın enable password'u değiştirmiş oldunuz.Artık yeni password'u bir yere not edebilirsiniz.

jarule

New member
Bir sorun daha var Konsol Kablosunu Console Yazan Yerine Taktığım zaman Hyper Terminal den Bağlanmıyor Fakat AUX girişine taktığım zaman Hyper terminal den bağlana biliyorum..Doğrumu Yanlışmı Onuda bilmiyorum :D

fatu

Banned
Lütfen Yardım Edermisiniz..?

distorsion' Alıntı:
Şimdi biraz abarttım ama sorumu soruyom
windows xp pro da (sp2) bir pci slota rtl çip li bir ethernet kartı taktık (rtl çiplileri kesin tavsiye ediyom)
sonra bilgisayarı açıyoruz kartı falan tanıyo windows neyse kullanıyoz falan filan bigün geliyo birisi kapatıyo bilgisayarı ve zart diye söküyo bu ethernet kartını.
sonra yerine başka bir ethernet kartını takıyoruz (aynı slota) ve :
1) Yeni takılan ethernet kartına eski IP numarasını kesinlikle veremedim.
2) Eski ethernet kartını bir türlü kaldıramıyorum (gizli donanımı göster deyip kaldır desemde bir türlü kalkmıyor)
3) Güvenli mod falan hikaye o da bir işe yaramadı yine kaldıramadım eski kartı.
4) (regedit demeyin ordan da yemedi)
5) Eski kart şimdi izmit çöplüğünde yani onu t akıp unistall edersem sorun çözülecek ama öyle bir imkanım (yani kartın aynısını bulamam) yani kısaca ben ku eski kartı format atmadan nası kaldırabilirim?
şimdi xp yi formatla geç diyosunuz ama server 2003 te 4 tane ethernet kartı takılı birine bu işlem olursa sistem kaynağı yetersiz gibi hatalar la beraber birdaha yeni karta işlem yaptıramıyorsunuz
Hadi networkçular bi el atıverin bakalım
distorsion' Alıntı:
mantıklı yaklasşım sağol
ben çözümü buldum seninlede paylaşım
makineyi güvenli modda ethernet destekli açın ve ip numarasını verin hata veriyor ama yiyore
distorsion' Alıntı:
hocam sana döküman flan lazımsa benle irtibata geç deneyimlerimi paylaşırız
[email protected]

Alıntı yaptığım mesajlarından anladım ki siz baya bi anlıyorsunuz bu işlerden..! CCNA ne demek onuda bilmiyorum..!
Son alıntı yaptığım mesajınızdan dolayıda bunları buraya yazmamın doğru olacağını düşündüm..! Ben pek PM'den, msn'den yada mailden alışveriş yapmayı sevmiyorumda o yüzden burda anlatıcam derdimi..!

Şimdi ben bi ilan gördüm network uzamanı aranıyor diye ve hemen zıpladım başvuruda bulundum. Başvuruda Nowell 2.2, 3.11, 3.12, 4.0 vs biliyormusunuz diye bi soru vardı. Bende hemen yazdım hepsini biliyom, benim bilmediğim bişi yok diye ama yalan söyledim..! O liste baya bi uzundu da ben sadece bana gerekli olanlarını yazdım şu anda..!

Adamlar dedilerki bunların hepsini biliyorsan al sana 5 tane müşteri buraya gelmene hiç gerek yok, müşterilere senin cep numaranı vericez sende sorun çıktığında anında gidip müdahale ediceksin dediler. Bende tamam dedim. 4 müşteri önemli değilde müşteriilerin 1 tanesi bi otel 4 yıldızlı bi otel. Eskiden 5 yıldızlıymış ama kumarhaneler yasaklandığından beri mecburen 4 yıldızlı.

Neyse bu otelde; sanırım 140'ın üzerinde bilgisayar var. 2 tane Nowell 2.2 server, 1 tane 3.11, 1 tane 3.12, 1 tane 4.0 server var. Ayrıca 50'nin üzerindeki bilgisayarlarda floppy bile yok ethernetin romundan direk nowell'e bağlanıp iş yapıyorlarmış..! Bilgisayarların çoğu sanırım 386, 286 ağırlıklı az sayıda 486 varmış. Sanırım 2 tane 8086 ve 2 tanede 8088 XD bilgisayar varmış. Nowell 4.0 olan server 586 (bi ara çok az sayıda vardı. Pentium değil). Bu adamlara bu bilgisayarlar iş görmek için yetiyormuş. Kendilerine ait özel otel işletmeciliği ile ilgili programları varmış ve yıllardır bu programlarla iş aptıkları için ve datalarının müthiş derece fazlalalığından dolayı bilgisayarlarını ve sistemlerini yenileyemiyorlarmış. Zaten çok fazla maliyet getireceği için istemiyorlar..! Ayriyetten ellerindeki bu bilgisayarlarda işlerini görüyor zaten..! Ethernet kartlarının %80'i 8bit lik ethernet kartıymış ve hepside BNC connectorlerle bağlıymış. Bütün kablolama sitemi BNC üzerine. Benim kablolama ile ilgili bi problemim yok.

Şimdi benim sorunum şu; ben hiç bişi bilmiyorum ve yalan söyledim. Benim bildiğim sadece MS-Dos 4.0, 5.0, 6.0, 6.21,6.22, Win95 diye işletim sistemleri gelişe gelişe ilerledikçe bende ayak uydurmaya çalıştım işte. Benim sadece bu şekilde gelişen teknolojide işletim sistemlerinde oturmuş belli bir temelim ve mantığım var. Bu nowell konusunda hiçbir bilgim yok.

Şimdi bu firmada bütün serverlar ayriyetten birbirlerinide görüyorlarmış. Şu anda bi sorun varmış ve nowell 2.2 serverlar diğer serverları görmüyorlarmış ve göstermek zorundayım. Neden farklı farklı serverlar var..? Çünkü Nowel 2.2'nin belli sayıda bi kullanıcı sayısı olabiliyormuş. Sanırım 3.11 ve 3.12 de de öyle ama daha fazla sayıda. Neyse şimdi benim bu serverlerı sıfırdan kurabiliyor olmam lazımki olaya vakıf olabileyim. Sanırım sadece bunları sıfırdan kurabiliyor olmamda bi işe yaramayacak serverlerı birbirine göstermekte garip garip denemeler yaptıktan sonra olabiliyormuş. Yani öyle duymuştum bi kere. Öle kolay değil. Belki 3.11, 3.12 ve 4.0 serverları birbirine göstermek bi derece daha kolay olabilirmiş ama 2.2 lerde birbirini ve diğer serverları göstermek çok zormuş.

Bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim. Bu sorunumu bu başlık altında ve bugün sormayı uygun gördüm..!

İlgilenirsen şimdiden teşekkürler..!

HTML