Işte Size Asrın Network Sorusu (Bir CCNA olarak çözüm bulamadım :( ]

distorsion

New member
Şimdi biraz abarttım ama sorumu soruyom :)

windows xp pro da (sp2) bir pci slota rtl çip li bir ethernet kartı taktık (rtl çiplileri kesin tavsiye ediyom)

sonra bilgisayarı açıyoruz kartı falan tanıyo windows neyse kullanıyoz falan filan bigün geliyo birisi kapatıyo bilgisayarı ve zart diye söküyo bu ethernet kartını. :mad:

sonra yerine başka bir ethernet kartını takıyoruz (aynı slota) ve :

1) Yeni takılan ethernet kartına eski IP numarasını kesinlikle veremedim.
2) Eski ethernet kartını bir türlü kaldıramıyorum (gizli donanımı göster deyip kaldır desemde bir türlü kalkmıyor)
3) Güvenli mod falan hikaye o da bir işe yaramadı yine kaldıramadım eski kartı.
4) (regedit demeyin ordan da yemedi)
5) Eski kart şimdi izmit çöplüğünde yani onu t akıp unistall edersem sorun çözülecek ama öyle bir imkanım (yani kartın aynısını bulamam) yani kısaca ben ku eski kartı format atmadan nası kaldırabilirim?

şimdi xp yi formatla geç diyosunuz ama server 2003 te 4 tane ethernet kartı takılı birine bu işlem olursa sistem kaynağı yetersiz gibi hatalar la beraber birdaha yeni karta işlem yaptıramıyorsunuz :boks:

Hadi networkçular bi el atıverin bakalım :cool:

Yuc3L

New member
networkten pek anlamam ama ben boyle bir durumda kalsam, sistem geri yuklemeye bakarım :eek:

djcenk

New member
aynı sorunu bende yaşadım windows 2000 de ve çözümü bulamadım.allahtan cıkardıgım kart yanımdaydı kartı takıp uninstall yaptım.
fakat registry de eski kartın adını aratıp bulduklarını silersen faydası olabilir.(not bunu denemedim sadece mantık yurutuyorum)

distorsion

New member
djcenk' Alıntı:
aynı sorunu bende yaşadım windows 2000 de ve çözümü bulamadım.allahtan cıkardıgım kart yanımdaydı kartı takıp uninstall yaptım.
fakat registry de eski kartın adını aratıp bulduklarını silersen faydası olabilir.(not bunu denemedim sadece mantık yurutuyorum)
cevap yazdığın için sağol ama 4. şıkta belirttiğim gibi registry ayarlarından olmuyor :(

legolas

New member
alla alla ne ilginç bir mevzuu yav bu

Fossa1968

New member
eski ve yeni ethernet kartları için farklı donanım profilleri oluşturabilirsin.
her açılışta yeni kartı seçmen gerekecek ama sanırım bi çözüm yolu.

IP verememe olayı ise,
Server 2003'te, DHCP server/IP Pool dan -Scope ayarlarını değiştirmeden- yeni ethernet kartı için yeni bi IP talep etmen gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Server, senin makineyi hala eski ethernet kartına ait Mac adresiyle tanıyor, yeni kartı göremiyor olabilir. bu yüzden de IP veremiyor diye düşünüyorum.

distorsion

New member
Fossa1968' Alıntı:
eski ve yeni ethernet kartları için farklı donanım profilleri oluşturabilirsin.
her açılışta yeni kartı seçmen gerekecek ama sanırım bi çözüm yolu.

IP verememe olayı ise,
Server 2003'te, DHCP server/IP Pool dan -Scope ayarlarını değiştirmeden- yeni ethernet kartı için yeni bi IP talep etmen gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Server, senin makineyi hala eski ethernet kartına ait Mac adresiyle tanıyor, yeni kartı göremiyor olabilir. bu yüzden de IP veremiyor diye düşünüyorum.

mantıklı yaklasşım sağol :D

ben çözümü buldum seninlede paylaşım

makineyi güvenli modda ethernet destekli açın ve ip numarasını verin hata veriyor ama yiyore :)

CirCis

New member
Allah size Kolaylık VersiN geçler...:) Bende bir kaç fikir sunacak'tım ama neyse Zaten sorun çözülmüş hade Herkese geçmiş olsun..

rune

Os Doctor
Asrın sorusuna bak.. :clap: p:

DeacoN.FRoST

New member
dostum sorunun çözüldüğüne sevindim yinede aklında bulunsun.
Ashampoo uninstaller yada System mechanic gibi programlar kullanarak uninstall sorununu çözebilirsin. :eek: yeni taktığın karta ipyi verebilirsin diye düşünüyorum bu işlemden sonra veremesen bile bi arkadaş açıklamış onu dene mantıklı yani.iyi çalışmalar.

distorsion

New member
rune' Alıntı:
Asrın sorusuna bak.. :clap: p:

öncelikle bişeyller karaladğın için sağol ama networkten hiç anlamadığını ve bu foruma sıf salakça yazılar yazmak amacı ile gelldiğin belli.

Farkında değilsindir ama server makinelerde bazen 1 slot bile hayati önem taşımakta ve malesef servere format atmak öle evinizdeki pc ye formay atmak kadar kolay değil!

tamam fikir beyan et ama bişeyler öğreniyosanda aksi yorum yapma emi evladım :mad: :mad: :mad:

rune

Os Doctor
distorsion' Alıntı:
öncelikle bişeyller karaladğın için sağol ama networkten hiç anlamadığını ve bu foruma sıf salakça yazılar yazmak amacı ile gelldiğin belli.

Farkında değilsindir ama server makinelerde bazen 1 slot bile hayati önem taşımakta ve malesef servere format atmak öle evinizdeki pc ye formay atmak kadar kolay değil!

tamam fikir beyan et ama bişeyler öğreniyosanda aksi yorum yapma emi evladım :mad: :mad: :mad:

:aba: Tamam abiii. Bi daha YAPMAM.. :aba:

Senden mi öğrenecez Network'ü???? Karşındaki insanın ne olduğu, neyi ne kadar bildiği konusunda hiç bir fikrin yokken, nasıl olur da böyle cüretkar bir yorum yaparsın???

Kardeşim bu forumda herkez kendi yorumunu yapar. İtirazın varsa sen gidersin başka kapıya. Ben seni rencide edecek bişey söylemedim. Bence sorduun soru attın başlığa uymamış, ve buna istinaden bir yorum yaptım o kadar...

Senin de bana hakaret etmeye hakkın yok. Hakaret etme hakaretin kralını görürsün...

rune

Os Doctor
Kimsenin banlanmasını istemem ama naaparsın bazen böyle kötü şeyler oluyor işte... Keşke hiç olmasa..
İlginiz için teşekkürler mod arkadaşlar...(Seven ve Mavercik)

geforce123

New member
rune' Alıntı:
Kimsenin banlanmasını istemem ama naaparsın bazen böyle kötü şeyler oluyor işte... Keşke hiç olmasa..
İlginiz için teşekkürler mod arkadaşlar...(Seven ve Mavercik)
abi yapmayın adam ne dedi şimdi ya?

mcp_ceo

New member
cozumu sonunda bulman iyi olmus..
aklinizda kalsin GUCENLI kipin sorunlarina gore acilim modlari var...
e bu isten anladigini verigin trobleshooting yollarindan belli

hadi gecmis olsun

HTML