HUKUK(soru-cevap)

katakulli

New member
Maschera sorunun cevabı özetle şu: kadın-erkek eşitliğinin devlet eliyle sağlanması ve kadın haklarının geliştirilmesi için devletin önlemler almasına pozitif ayrımcılık denir.
Örnek verecek olursak yeni doğum yapan kadına 6 ay izin verilmesini gösterebiliriz. ekstra bilgi istersen geniş bi açıklama yaparım.

katakulli

New member
ydrm bu durum kazanılmış hak statüsüne girebilir ancak; işe girerken yapılan sözleşmede ve sair düzenlemelerde bir ayrıklık olabilir. Ayrıklık istisnai olmakla bereber kural olarak kazanılmış hak statüsündedir. İdare hukuku alnanında uzmanlaşmış bir avukata tüm bilgi ve belgelerle gidip durum değerlendirmesi yapmanız sizin açınızdan durumu daha netleştirecektir.

corolla

New member
lisans mezunuyum ama hukuk ta okumak itiyorum
en kısa zamanda nasıl hukuk diploması alabilirim
eskiden ekstern hukuk varmış galiba, devam sorunu olmadan sınavlar girilebiliyormuş
şimdilerde öyle bişey yapabilirmiyiz
yardımcı olursanız sevinirim

VANILLA SKY_

New member
cok gusel bir bolum olmus oncelikle bunun icin tesekkur ettikten snra sıkıntıma geciyorum.

oturdugum sehir de ogrenci olarak bir evde kaliyorum ve kontrat falan yapmadik bunun icin.kiracıyım yani ama ikametgahim falan burda deil.ev sahibinin cok fazla borcu var.ve eve haciz gelecek.
bilgisayarimin faturasi yok.faturasi olmayan herseyi alip goturebiliyorlarmis.evdeki ogrenci arkadaslarimdan birisinin kendi adina ait bir pc faturasi var ama sadece faturadaki sistemden islemci benim pc deki islemci ile ayni diger ozellikler tutmuyor yani.bu fatura haciz geldiginde is gorur mu?veya bu durumdan en az zararla nasil kurtulabilirim?

katakulli

New member
evde oturan kişinin kira kontratı olmasada 3.kişi durumunda olması anlaşılıyorsa,yani ev sahibinin evine başkaları oturuyorsa bu malların haczedilemeyeceği kanaatindeyim. Senin olduğu açık olan malları haciz edemeyecekleri görüşündeyim.
Ancak İcra ve iflas hukuku bu sene gördüğüm bir ders olduğu ve dersi tamamlamadığımız için seni yanıltmak istemem.

crnky

New member
Ben de hukuk 1. sınıf öğrencisiyim. Yardımcı olabilirim ben de olabildiğince... Arkadaş kadar olamasam da bir şeyler yapmaya çalışırım.

Başlığı açana teşekkürler.

corolla' Alıntı:
lisans mezunuyum ama hukuk ta okumak itiyorum
en kısa zamanda nasıl hukuk diploması alabilirim
eskiden ekstern hukuk varmış galiba, devam sorunu olmadan sınavlar girilebiliyormuş
şimdilerde öyle bişey yapabilirmiyiz
yardımcı olursanız sevinirim
Devma zorunluluğu yoktur hukuk fakültelerinin çoğunda. İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi vs... ekstern hukuk kaldırıldıbildiğim kadarıyla. Ama zaten okulda yoklama alınmıyor sadece sınavlara girsen yeterli. Tabii 4 yıl sürüyor bu şekilde.

zoece

New member
Kardeşim bende bi soru sorucam :

Benim amcam İstanbulun en kaliteli minübüs hattında yıllardır yani tam 25 senedir aynı arabada sigortasız olarak çalıştı ve şimdi de adam arabayı satıcagını söylüyo ve hatta amcamın elinden almış bile .. Bu konuda dava açsak sonuç ne olabilir ya da kazanabilecegimiz seyler hakkında biligi verebilirmisin ?

Şimdiden tesekkürler !

firatay

>>>> ALESTA
Arkadaşım 25 Yıl Geçmiş Biraz Geç Kalınmamışmı ? Neyse Sadete Gelelim; Bu Konu Direk Mahkemelik Bir Konu Değil, Konu SSK ve Çalışma Bakanlığını İlgilendiriyor, Öncelikle Bulunduğunuz İldeki Çalışma Bakanlığı İl Müdürlüğüne Dilekçeyle Başvurmanız Gerekiyor. Eğer Burada 25 Yıldır Çalıştığınızı İspat Edebilirseniz Mutlaka Karşı Tarafa Müthiş Ceza ve Sizde Haklarınıza Kavuşursunuz. Daha Sonra Eğer Şikayetiniz Kabul Görürde Gelecek Yazıyla SSK'ya Başvurarak Kaybolan Haklara Kavuşulabilir...Biçırpıda Anlattım Ama Prosüdür Biraz Uzun Sürer Kolay Gelsin...

monami17

New member
merhaba benim bir sorum olacak.

yaklaşık 1 yıl önce 2. el cep telefonu satın aldım. satın aldığım ürüne ait adıma fatura kestirdim. bir yıl sonra cihaz yasa dışı olduğu gerekçesiyle kapandı. aldığım yerle görüştüm ürünün yasa dışı olduğunu söyledim. onlarda 2. el olarak aldığımı söyleyip pek yardımcı olmadılar. yasal olarak ne yapmam gerekir.

ays35

New member
bölüm kapanmış herhalde bayadır cevap gelmemiş. eğer suan faal değilse konu kapatılsa daha iyi olmazmı???

firatay

>>>> ALESTA
bölüm kapanmış herhalde bayadır cevap gelmemiş. eğer suan faal değilse konu kapatılsa daha iyi olmazmı???
Soruyu Soran Arkadaş, Cevabı Almaya Gelmediği İçin Cevap Yazmadım...Konu Açık ve Faal...

LaL_83

New member
ARKADAŞLAR ACİLL!!! LÜTFEN YARDIM EDİN.
BEN DEVLET KURUMLARINDA BİR DİLEKÇENİN SÜRE AŞIMI ZAMANINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM..

ben devlet kurumların da bir dilekçenin geçerlilik süresi hakkında bilgi almak istiyorum yani bir dilekçe ne kadar bir süre içinde zaman aşımına uğrar!!!

bağkur il müdürlüğü 1997 yılında başka mevzuata göre verilmiş olan dilekçeyi (yani o dönemde 6. basamaktan sonra dilekçe vermedikçe basamak yükseltilmiyordu 98 yılından sonra kanun ve yönetmelikler değişiyor ve 12. basamağa kadar kendiliğinden yükseliyor) O dönemde 7. basamaktan 8. basamağa yükselmek için verilen dilekçe 2008 yılında yürürlüğe sokabilir mi?
Vereceğiniz cevaba şimdiden teşekkürler..

yavuz2643

New member
br alış verş merkezınde dunyaca unlu br markanın magazasında cantam calındı ve magaza da guvenlık kamerası olmadıgını soyledıler. cantamda cuzdanım saatım vs 1000 ytl para vardı polis tutanak tuttu ama br sonuc cıkamayacak ondsan bellı.bu magazaya tazmınat davası acablrmıyım;? ne yapabılırm ltf yardım edın

firatay

>>>> ALESTA
ARKADAŞLAR ACİLL!!! LÜTFEN YARDIM EDİN.
BEN DEVLET KURUMLARINDA BİR DİLEKÇENİN SÜRE AŞIMI ZAMANINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM..

ben devlet kurumların da bir dilekçenin geçerlilik süresi hakkında bilgi almak istiyorum yani bir dilekçe ne kadar bir süre içinde zaman aşımına uğrar!!!

bağkur il müdürlüğü 1997 yılında başka mevzuata göre verilmiş olan dilekçeyi (yani o dönemde 6. basamaktan sonra dilekçe vermedikçe basamak yükseltilmiyordu 98 yılından sonra kanun ve yönetmelikler değişiyor ve 12. basamağa kadar kendiliğinden yükseliyor) O dönemde 7. basamaktan 8. basamağa yükselmek için verilen dilekçe 2008 yılında yürürlüğe sokabilir mi?
Vereceğiniz cevaba şimdiden teşekkürler..
Hayır İşleme Sokulamaz, Çünkü Basamak Yükseltme Dilekçesinde Hangi Basamakta Olduğu ve Yükseleceği Basamak Yazıyor, Bunu Dışında Bir İşlem Yapılamaz, Kaldıkı 01 Ekimden İtibaren Bağ-Kur un Adı 4/b diye Değişti ve Artık Basamak Diye Bişey Yok...

hayatt1

New member
bi arkadasımın 5 tane icrası var vede sırada bir firmada sırada olup hala para kesilmedi diye dava actı acabilirmi? acarsa ne gibi dava acar?ve arkadasım bu davaya karsı ne yapmalı? ayrıca mal beyanındada bulunmuş

jamunam

New member
kitabevinde üyelikle kitap kiralamak istiyorum 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun değişik 44 üncü ve Ek 10 uncu maddeleri ile ilgili açıklamaları okudum vcd ve dvd kiralamayla ilgili sertifikalar alınıyormuş kitap konusunda gerekli sertifikaları nasıl alabilirim nasıl yasal bir yol izleyebilirim, teşekkürler

erg1641

New member
Ağustos 2008 yılında bir kimyasal satış firmasında satış personeli olarak işe başladım.işe girişte 50.000 tl’lik bir senete imza attım.senette herhangi bir tarih yok,boş bir senet.Senetten ayrı olarak imzaladığım sözleşmede ise 1 yıl boyunca işi bırakmayacağımı tahhüt ettim.Ücret olarak 1000 tl de anlaştık,ancak maaşımızın 560 tl’si bankadan gerisi elden teslim ediliyor.Sözleşmede ücret belirtilmiyor.benim sorunum şu;6 ay sonra patron , çok ağır ve tamamen ücret ödememeye dayalı yeni bir sistem getirdi.bu sistem sonucunda ilk ay maşımın yarısını hak ettim ve sadece bankaya yatan kısmını alabildim.2. ay ise hiç maaş hak etmediğim söylendi.bu durumda işten ayrılmak istiyorum.Ve şu soruların cevabını merak ediyorum.
1.1 yıl dolmadan işi bırakırsam mahkeme yoluyla hak talep edebilirler mi?
2. senedi işleme koyabilirler mi?
3.maaş hak etmediğimi söylemelerine rağmen maaşımın bankaya yatan kısmını ödemek zorunda değiller mi?

Çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar…

χ∂αηтє23χ

Schizophrene
Ağustos 2008 yılında bir kimyasal satış firmasında satış personeli olarak işe başladım.işe girişte 50.000 tl’lik bir senete imza attım.senette herhangi bir tarih yok,boş bir senet.Senetten ayrı olarak imzaladığım sözleşmede ise 1 yıl boyunca işi bırakmayacağımı tahhüt ettim.Ücret olarak 1000 tl de anlaştık,ancak maaşımızın 560 tl’si bankadan gerisi elden teslim ediliyor.Sözleşmede ücret belirtilmiyor.benim sorunum şu;6 ay sonra patron , çok ağır ve tamamen ücret ödememeye dayalı yeni bir sistem getirdi.bu sistem sonucunda ilk ay maşımın yarısını hak ettim ve sadece bankaya yatan kısmını alabildim.2. ay ise hiç maaş hak etmediğim söylendi.bu durumda işten ayrılmak istiyorum.Ve şu soruların cevabını merak ediyorum.
1.1 yıl dolmadan işi bırakırsam mahkeme yoluyla hak talep edebilirler mi?
2. senedi işleme koyabilirler mi?
3.maaş hak etmediğimi söylemelerine rağmen maaşımın bankaya yatan kısmını ödemek zorunda değiller mi?

Çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar…

gerçekten çok tehlikeli bir işe girmişsin.. Senedi işleme koyabilirler ... Maaş bordrosuna ulaşabilirsen geri kalan maaşını da alabilirsin diye düşünüyorum ... Yine de profesyonel birilerine sormanda yarar var