Hepimiz Türk Milletiyiz

By_SEKOPY

_C*_Özel Harekat_
Hepimiz Türk Milletiyiz

İhsanoğlu, Filistin ve Orta Doğu’da kalıcı barış ve huzur için uluslararası camiayı işbirliği yapmaya çağırarak, İsrail’in Gazze saldırılarını kınadı
MHP ve CHP’nin ortak Cumhurbaşkanı adayı Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Filistin ve Ortadoğu’da yaşanan süreci Twitter hesabından değerlendirdi. Barış temennisinde bulunan İhsanoğlu mesajlarında, uluslararası camiaya da işbirliği çağrısında bulunarak, “Kendini Müslüman olarak tanımlayan her toplumun akılcı ve tarafsız bir siyasete ihtiyacı vardır. Gazze’de masum sivillere karşı yapılan hunharca saldırıları kınıyorum. Filistin ve Orta Doğu’da kalıcı barış ve huzurun temini için uluslararası camianın iş birliği yapması gerekmektedir. Ölçüsüz ve orantısız saldırıların bir an önce sonlandırılmasını ve barış sürecinin riske edilmemesini temenni ediyorum” dedi.
Dündar’a konuk oldu
Ekmeleddin İhsanoğlu, önceki gün Halk TV’te canlı yayına katılarak Gazeteci Uğur Dündar’ın sorularını yanıtladı. İhsanoğlu, ülkenin “yurtta sulh cihanda sulh” a ihtiyacı olduğunu belirterek, “Burayı vatan yapan, şehitlerdir. Yüz binlerce vatan evladı gitti. Benim anam da babam da Türk. Ama ırkçılığı kabul etmem. Bizler Türk milletinin fertleriyiz. Ben bugün anayasadaki ifadeye göre Türk milleti olarak anılmamızdan yanayım” dedi. Dinin devletten ayrılması gerektiğini vurgulayan İhsanoğlu, “Ben bunu savunurum. Arapları görüyoruz bugün Orta Doğu’da. Dine yapılacak en büyük kötülük onu siyasete alet etmektir” diye konuştu.
Tek ayrılık dil
CHP’de adaylığına karşı çıkan gruba ilişkin soruya İhsanoğlu, “Emine Ülker Tarhan da çok önemli ve değerli bir insanıdır” diye yanıt verdi. Gezi olaylarına da değinen İhsanoğlu, şöyle konuştu: “Gezi eylemleri bir vatan sevgisidir. Vatanperverliktir, vatanın bir parçasını kollamak. Ama gece yarısı sopayla müdahale ederseniz bu vahşettir. Böyle olaylar yaşandı maalesef.” İhsanoğlu, Kürtlerle aramızdaki tek ayrılığın dil olduğunu da söyledi.
122 tweet attı
Bu arada muhalefetin Köşk adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, kısa bir süre içinde sosyal paylaşım sitesi üzerinden 141 bin takipçiye ulaştı. Şu ana kadar 122 “Twet” atan İhsanoğlu’nun takip ettiği 7 isim bulunuyor. 10 Ağustos’ta ilk turu yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İhsanoğlu’nun rakipleri arasında yer alan Başbakan Erdoğan ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da İhsanoğlu’nun takip ettiği isimler arasında. Öte yandan İhsanoğlu, bugün İstanbul, Çırağan Sarayı’nda basın mensuplarıyla bir araya geliyor. İhsanoğlu, toplantıda adaylık süreci, cumhurbaşkanlığı makamı ve gündemdeki diğer önemli konulara dair açıklamalarda bulunup kampanya sloganı ve seçim bildirgesini ilk kez paylaşacak.

Hepimiz Türk Milletiyiz