Hangi meslek kime göre neye göre!!!!!!

Kariyerinize hangi meslekten başlamak isterdiniz?

• Kullanılan toplam oy
    187

ossea

New member
Malum ÖSS yaklaştı bende girecem bu merete :vur ama önemli olan girmek değil girdikten sonra meslek seçimi kimse bizi yönlendirmiyor şu mesleğe git diye hayatımda duymadığım meslekler var benim meslek önemli hem sosyal açıdan hemde maddi açıdan para getiren mesleklere doktorluk,diş hekimliği vs. ama puanı az olupta iyi para getiren meslekler hiç söylenmiyo bizler için geleceğe atılım yapmak için nerden başlamalıyız yol gösterirmisiniz?

Ya bir yol bul,ya bir yol aç,yada yoldan çekil!!! Bu yüzden yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

CounTRy

Gülen Manyak
Elektronik haberleşme mühendisliği.. benimde okuduğum ama sonradan bıraktığım bi okuldır.. gelişen bilgi çağında en geçerli mesleklerden biri olucaktır...

iSpiK

Kadim Dost
deri mühendisligi tütün eksperligi .. gümrük bunlar az puan la ama saglam para bırakan meslekler...

daha nıcelerı var.... arastırmak ve kendıne yatkın olan meslegı bulmak lazım = ))

sınavDa basarılar..

ossea

New member
deri mühendisligi tütün eksperligi .. gümrük bunlar az puan la ama saglam para bırakan meslekler...

daha nıcelerı var.... arastırmak ve kendıne yatkın olan meslegı bulmak lazım = ))

sınavDa basarılar..
tütün eksperliği ablam ve abim var ağustosta evleniyorlar ama sadce abim daha iki ay önce iş buldu ondan önce cebinde bir lira olmadığı günleri biliyorum ve mezun olalı 3.5 yıl oldu :saskin valla dericilikte geçerliliğini yitirmiş ruslara satıyorlar mış daha sonra ruslardagözü açınca yatmış bu işte

elektronik haberleşme nasıl bir meslek az biraz anlatrırmısınız mesela kaç puanla giriliyo iş imkanları vs gibi bu arda teşekkürler cevap verdiğiniz için.

CounTRy

Gülen Manyak
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde temel olarak diğer mühendislik bölümünde verilen eğitim uygulanır. Elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler, elektromagnetik alan ve mikrodalga tekniği anabilim dallarında uzmanlaşmak mümkündür.

Lisans eğitimi ve süresi

Bu programın eğitim süresi 4 yıldır. Diğer mühendislik programlarından farklı olarak ders programlarında telekomünikasyon, haberleşme sistemleri gibi konular daha yoğun olarak yer almaktadır. Ayrıca 3.sınıf sonunda elektronik veya haberleşme dallarından biri seçilmektedir.

Mezunların ünvanı ve çalışma alanları

Mezunlarına lisans diploması ve "Elektronik ve Haberleşme Mühendisi" ünvanı verilir.

Çalışma alanları

* Filtre tasarımı
* Analog, sayısal, aktif, pasif, akustik dalga Duyarlık ve tolerans analizi.
* Sayısal ve analog devrelerde analiz ve tasarım için bilgisayar programlarının hazırlanması
* Devre ve sistem analizi ve tasarımı
* Yapay sinir ağları
* Mikroişlemci tabanlı sistem tasarımı
* Elektromagnetik uyumluluk ve elektromagnetik girişim
* Elektronik devre ve sistem tasarımı (analog+sayısal)
* CMOS tümdevre tasarımı (analog+sayısal)
* Mikroişlemci ve mikrodenetleyicili sistem tasarımı
* Elektronik elemanların modellenmesi
* Tümdevre üretim teknolojileri
* Tıpta yapay sinir ağları uygulamaları
* Biyolojik işaretlerin algılanması, dönüştürülmesi ve işlenmesi
* Tıpta laser ve ultrasonik uygulamaları
* Modülasyon dönüştürücüleri tasarımı
* FM vericileri
* Kablolu TV kuvvetlendiricileri
* İleri Video Sistemleri
* Sayısal TV Sistemleri
* Video/ses Sıkıştırma Teknikleri: MPEG/DVB/ATSC
* Sayısal İşaret ve Görüntü İşleme, Sayısal Video İşleme, Şekil Tanıma, Konuşma İşleme
* Analog ve Sayısal Haberleşme Sistemleri Prensipleri ve Tasarımı
* Enformasyon Teorisi ve Kodlama
* Kestirim ve Sezme Teorisi
* Bağlaşma Sistemleri, IDN, ISDN
* Akıllı Şebekeler
* Mobil Haberleşme
* Geniş Bandlı Sistemler, FR, SMDS, DQDB-MAN, ATM
* Bilgisayar Haberleşmesi ve Veri Haberleşmesi
* Lokal Alan Şebekeleri, FDDI
* Teletrafik
* Elektroakustik

Türkiye'de bölümün bulunduğu üniversiteler

* Doğuş Üniversitesi
* Haliç Üniversitesi
* Beykent Üniversitesi
* Yıldız Teknik Üniversitesi
* Çankaya Üniversitesi
* İstanbul Teknik Üniversitesi
* Kocaeli Üniversitesi
* Süleyman Demirel Üniversitesi
* İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

facetoface

Altın Üye
Elektronik ve Haberleşme yerine Elektrik-Elektronik okunması daha mantıklıdır. cunku diger dallardan da dersler alarak neyin ne oldugu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. sadece haberlesme okursanız teknik derslere dogru haberlesme agırlıklı dersler alırsınız ve size baska dallara kayma sansı verilmez. hele ki haberlesemeden hoslanmazsanız zaten cok cok zor olan bolum iyice cekilmez duruma gelebilir. ama elektrik elektronik okursanız ister haberlesmeyle bitirirsiniz ister haberlesme mantıgıyla cıktıgınız yola (benim gibi) baska dallarla devam edebilirsiniz. mesela guc sistemleri, sinyaller ve sistemler veya mikroelektronik gibi ;) ama aklı olan bu bolumde okumasın gitsin endustri muhendisligi okusun.. adamlar nerdeyse x^2 nin turevini almayı bilmeyerek muhendis oluyor :)

CounTRy

Gülen Manyak
Elektronik ve Haberleşme yerine Elektrik-Elektronik okunması daha mantıklıdır. cunku diger dallardan da dersler alarak neyin ne oldugu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. sadece haberlesme okursanız teknik derslere dogru haberlesme agırlıklı dersler alırsınız ve size baska dallara kayma sansı verilmez. hele ki haberlesemeden hoslanmazsanız zaten cok cok zor olan bolum iyice cekilmez duruma gelebilir. ama elektrik elektronik okursanız ister haberlesmeyle bitirirsiniz ister haberlesme mantıgıyla cıktıgınız yola (benim gibi) baska dallarla devam edebilirsiniz. mesela guc sistemleri, sinyaller ve sistemler veya mikroelektronik gibi ;) ama aklı olan bu bolumde okumasın gitsin endustri muhendisligi okusun.. adamlar nerdeyse x^2 nin turevini almayı bilmeyerek muhendis oluyor :)
çok doğru söylemişsin.. :D

ders olarak akılalmaz zorlu konuları olan bir bölüm.. ve bende sevmiyordum.. :D

iSpiK

Kadim Dost
en kralı işletme diyorum = )))

ossea

New member
mekatronik nasıl bir meslek okuyan var mı acaba forum içinde ben aslında elektrik elektroniği düşünüyordum da sonra mekatronik daha hoşuma gitti robotlar falan ama tam amacını bilmiyorum mekatroniğin

facetoface

Altın Üye
mekatronik nasıl bir meslek okuyan var mı acaba forum içinde ben aslında elektrik elektroniği düşünüyordum da sonra mekatronik daha hoşuma gitti robotlar falan ama tam amacını bilmiyorum mekatroniğin
okudugum okulda var o bolum. elektrik elektronige gore daha kolaydır. bolumun amacı mühendislik tasarımı ve bunun yanıda teknoloji üretimidir. yalnız projelere yani uygulamalara cok fazla onem veriyolar. dedigin gibi cesitli robot projeleri alıp raporlarla sunumlarla ugrasıyorlar. fakat su var ki mekatronik yeni oldugu icin piyasada daha oturmamıs bir meslek.

ossea

New member
okudugum okulda var o bolum. elektrik elektronige gore daha kolaydır. bolumun amacı mühendislik tasarımı ve bunun yanıda teknoloji üretimidir. yalnız projelere yani uygulamalara cok fazla onem veriyolar. dedigin gibi cesitli robot projeleri alıp raporlarla sunumlarla ugrasıyorlar. fakat su var ki mekatronik yeni oldugu icin piyasada daha oturmamıs bir meslek.
ya o önemli değil ya oturturuz ama zten çok seviyorum elektirik elektroniği hangi ünüversitede olduğunu yazar mısın