hadi çözün bakalım :) çözebilirseniz!!!

HAŞAVRİ

Braveheart
Sİz Kİmsİnİz Ben Nerdeyİm DÜnyadan Kİmse Yok Mu Aloooooooo Napcaz Yaw Burda Neyse Cikalim Burdan

dezzy

New member
yanlışı:

10-1=9
9x3=27
27+2=29

doorusu:

30-3=27 ise 10-1=9
9x3=27 27-2=25

yani biz zaten 30'dan başlıoz
3 lirayı 3 kişi bölüşüyo herkese 1 lira düşüyo
onu çıkarıyoz...
10-1=9
burda naptık çıkarma demekki sayıyı azaltıyoruz
9(herbirindeki para)x3(kişi sayısı)=27(toplam para)
şimdi çıraktaki 2 lirayı da düşelim 27-2=25

bööle olcak
toplama yanlış
son işlem de çıkarma...

fatsali

New member
parayı cebe atan çırak kafayı yoran biz.boş verin yahu:)aha da bu benden:=
arkadaşınıza bi 1-9 (dahil) bir sayı tutturun.sonra onu 9 ile çarptırın.çıkan sonucun rakamsal değerlerini toplattırın.Sonra toplamdaki rakamın baş harfi ile başlayan bir ülke ismi tutturun.Tutalan ülkenin sondan üçüncü harfi ile Türkiye'de bir il tutturun.Bu ilin sondan ikinci harfi ile bir hayvan ismi tutturun ve cevabı ZÜREFA mı yoksa ZEBRA mı diye cevap verin.
:))) fazla tutturun dedim ama olsun güzel bi şey.Yolu basit.
9 a bölünebilme kuralına göre 9 ile çarpılan sayıların rakamsal değerlerinin toplamı yine dokuzdur.D ile başlayan ve akla ilk gelen ülke DANİMARKA dır.Sondan üçüncü harfi olan R ile de bir tek Rize vardır.Z ile de akla ilk gelen hayvanlar ZÜREFA veya ZEBRA dır.

Blue_Fire

New member
Bakın şimdi
bunlar toplam 9 ar dolardan 27 dolar veriyolarmı? evet diyin..
Şimdi neden çırağın cebindekini ekliyosunuz ki .. çırağın parasıyla beraber zaten 27 dolar.Bide adamların cebindeki 3 doları eklerseniz 30 dolar..
Adam orda çırağın parasını toplayarak size yanlış oolan bişeyi doğru olarak göstermiş.Halbuki çırağın 2 doları zaten 27 doların içinde..
Güzel bi soru ama benden kaçmaz
Saygılar......

deli_mermi

New member
ardaşık sayı olduğu için ne yaparsanız yapın o bir dolar yook yanıltmacada yoook.. matematik kanunu kattiyen o bir doları bulamassınız

zalim

New member
kardeşim kırk yıllık soru bu. herkes alınan şeyleri değiştirip değiştirip önümüze koyuyor, sende cevabını bilmediğin soruyu ortaya soruyorsun. bunun cevabı diye bişey yok. boşuna kafa patlatmanında anlamı yok. biliyorsan cevabı yazda sallamadığını görelim.

c!nderella

New member
cevabını bilsem zaten yazardım heralde ama bilmediğim için paylaştım :boks:

eexh

New member
çırak 5doları 1.66...lı olarak geri 3 kişiye verebilse 25dolara almış oluyorlar..
parayı doğru düzgün bölemediği için 3kişi 9 dolardan almış sayılıyo 3*9=27-2 de çırakda var =25 :)yani çırağın salaklığı oluyo..

the_apprentice

New member
elma ile armut toplanırsa hesap tutmaz arkadaşlar.
ödenen 30 dolar
geri alınan 3 değil çırağın cebine gidenle 5 dolardır.
yani adam başı 9 dolar ödenmesi ile çırağın cebine attığını toplamaya kalkmak elma+armut eşittir... hassittir olur...

HTML