hadi çözün bakalım :) çözebilirseniz!!!

c!nderella

New member
3 kisi düsünün. Paralarini birlestirip bir radyo almaya
gidiyorlar. Radyo 30 Dolar. 10'ar dolar verip
radyoyu aliyorlar. Fakat sonra tezgahtar radyonun
indirime girdigini ve 25 dolara düstügünü hatirliyor. Çiragina 5 dolar verip,gidip para üstünü iade etmesini
istiyor. Çirak 5 dolari 3 kisiye bölüstüremeyecegini
düsünüp 2 dolari cebine atiyor ve 3 dolari 3 kisi
arasinda bölüstürüyor. Böylece radyoyu 9'ar dolara almis oluyorlar. Simdi:
9x3=27
çirak da cebine 2 dolar atti
27+2=29
Peki geri kalan 1 dolara ne oldu?
Iste matematigin içinden çikamadigi hadise

eSKeyP

New member
bunu biliyom orda ufak bişey var daha önce dumuştum 30 29 28 27 26 diye sayarsan 5 doları 2 sini cebe attı 26 27 gitti 28 29 ve 30 u da geri verdi yani aslında burda o 1 dolar sayılıyoda belli olmuyo galiba böle bişeydi tam hatırlamıyom ufak bi oyun ama güzel :) saol

qyner

Tatlı Cadı
eet bunu bnde biliodm degısık bi wersiyonunu sayılıor aslnda ama bi gozden kacırma isi war...

c!nderella' Alıntı:
3 kisi düsünün. Paralarini birlestirip bir radyo almaya
gidiyorlar. Radyo 30 Dolar. 10'ar dolar verip
radyoyu aliyorlar. Fakat sonra tezgahtar radyonun
indirime girdigini ve 25 dolara düstügünü hatirliyor. Çiragina 5 dolar verip,gidip para üstünü iade etmesini
istiyor. Çirak 5 dolari 3 kisiye bölüstüremeyecegini
düsünüp 2 dolari cebine atiyor ve 3 dolari 3 kisi
arasinda bölüstürüyor. Böylece radyoyu 9'ar dolara almis oluyorlar. Simdi:
9x3=27
çirak da cebine 2 dolar atti
27+2=29
Peki geri kalan 1 dolara ne oldu?
Iste matematigin içinden çikamadigi hadise
cevap budur :) muahahahaha :)
30-25=5
5 liranın 3 lirasını para üstü olarak veriyor
2 lirayıda çırak cebe atıyor :)

30-25=5
5-3=2 ===>2 lira çırağın cebinde sorudaki gibi 1 liranın havaya uçtuğu filan yok aldatmaca var soruda :) ahanda çözdüm zuhahahahah

b@i@c@i

§èk襥¥¥¥
radyo 25 dolar.iki doları çırak alıyor 3 dolarda üç kişiye geri veriliyor ortada karıştırılacak bşy yok....

nuri69

New member
Reel Olarak Cevap Vereyİm 25:3=8+1 + Dan Sonrakİ Bİr Aranan Dolar
İyİ Bİr Soru TŞkler

poli

New member
muhahah dolar düştü hee :p :D

TAsmanian Devil

New member
EDİT

Yeni çözüm buldum bu 9x3=27 bulduğumuz sonuç sadece bu mala verilen para mal 25 kuruşu olmadı mı adamlar 2 lira fazla verdii o da çırağın cebinde.... :D :D :D

balalayka

New member
en kestirme çözüm :)
1-yaw nerde o çırak önce onun cebinden parayı alacagız diğerlerinden de 3 doları hata oldu deyip yine 30 dolar diyecegiz

2-len ne diye sattığı malı indirime sokuyo bu adam indirim mindirim yok sadece radyoyu alanlara şaka yapıyo

c!nderella

New member
ne problem yahu :) :) hepiniz saolun arkadaşlar iyi çözümler var. ama bende bilmiyorum hangisi doğru :) sadece ufak bi kelime oyunu. bu kadar....

mad_max

New member
arkadaşım önce bu soruyu sorduğum için elini sıkmak isterim hackhell deki zeki ve araştırmacı ruhu olan insanları biraraya topladığın için ayrıca teşekkür ederimm soruya gelince 1 dolar zaten önemsiz bi rakkam üstünde durmaya gerek yok hani kaybolan 1 değilde 25 dolar olsaydı ozaman üstünde uzun uzun düşünürdüm ama 1 dolar için değmez sıkmayın canınızıı ben size veririm o kaybolan bi doları herkese slmmmm ha unutmadan cash 13 imzandaki gifler çok komik çok hoşuma gitti

HppyPaar_A

New member
ya dolar alım satım kuralrında deişiklik var altındaki gibi şidmi altını 29 a alırsın 28,90 a satarsın gibi bi saçmalık varya işte sorun ordan kaynaklanıyo demekki çırak aynı zmnda döviz bürosunda çıraklık yapıyo ulan terbiyesiz iki işin var ne alırsın mileltin iki doalrını demi bütün iş çırakda api almıcn bölelerini işe

Aqua_pink

New member
her biri 9 dolara almıs olmuyo 25+3=28 28/3=9.33333333333333333 dolara almış oluyor. soruda 9 dolar denerek yanıltma yapılıyo. 9.33333333 den hesaplayınca 1 dolara bişey oldugu yok yani :):):):)

HTML