Gt 540m

zi volder

New member
selam dostlarım,

çok saçma bir sorunla karşı karşıyayım. laptobum packard bell ts44hr serisi. 2 yıl önce almıştım. hiçbir sorunu yoktu. bundan 1 hafta- 10 gün önce ilginç bir sorun başladı. harici nvidia ekran kartım oyunlarda sürekli kasmaya başladı. sistem derecelendirmesinde 6.9 falan alırken şimdi 3.2- 4.3 seviyesine düştü. laptop yerinden hiç oynamadı. soğutucu var, fanlar temiz, ısınma sorunu yok. sürücü sorunu yok. virüs yok. darbe almadı ya da sallanmadı. elektrik akımında sorun yok. hatta oyunları onboardla açınca kasmıyor ama nvidia da kasıyor. yanmış desem görüntü vermez ya da ekran çizgili olur mavi ekran hatası verir ama o da yok. görüntü çok net sadece muazzam kasıyor. seslerde öyle. hatta cod2 veya ut oyunlarında bile bu sorun var. nedenini çözemedim. dün gece 4 kez format attım. hatta hiçbir program ya da sürücü yüklemedim ama yine de kasıyor. bu sorun ilk dead island oynarken gerçekleşti ya da ben o zaman farkettim. bugüne kadar hiçbir şey yokken bir anda neden böyle olabilir? arkadaşım belleklere ulaşamıyor olabilir dedi ama durduk yere bu nasıl olabilir?

lütfen yardım edin,
teşekkürler...

zi volder

New member
çip devreye giriyor, güncellemeler tamam. her şey tamam. aklınıza gelecek her şeyi yaptım ve denedim. yine de bu sorun devam ediyor. kafayı yemek üzereyim

AlbinaReal

New member
driveri sil ama silerken temiz kurulum yap tekrar kur büyük ihtimal ayarlarıyla oynamış olabilirsin dediklerine bakılarak söylüyorum en kötü ihtimal yazılımsal olup olmadığını anlamak için format da atabilirsin.

AlbinaReal

New member
tek bir sorun daha var aslında başıma daha önce gelmişti : )
format dan dolayı böyle bir sorunla yaşadım windows un dell in orjinalini kurmuştum ve bu yüzden nvidia devreye girmemişti çok saçma bir sebepama öyle oldu
diğer bir sebep packard bell imza sürümünü farklı kullanıyordur bu seferde packard bellin kendi nvidia driverını kurman gerekebilir.

zi volder

New member
format da attım, packard bellin kendi nvidia yazılımını da kurdum. hatta farklı cdlerden de format attım. hatta dosya sistemi değişsin tamamen diye ubuntu bile kurdum. donanımsal gibi gelmiyor açıkçası çünkü öyle olması için hiçbir sebep yok yani ısınma falan olmadı. ayrıca görüntü bozuk değil sadece çok kasıyor.

veeking79

New member
selam kardeş büyük ihtimalle ekran kartının fanı arızalı onun çalışıp çalışmadığını kontrol et.bilgisayarını açmadan kontrol etmek istersen everest ultimate diye program var onu kur sistem bileşenlerinden ekran kartının yani gpu nun sıcaklığını kontrol et normalde sıcaklık windows açıkken maxsimum 40-45 derecedir oyuna girdiğinde 85 ve üstü sıaklık varsa bil ki ekran kartının fanı yetersiz ya da arızalı.

AlbinaReal

New member
arkadaşım özelden mesaj atarmısın
face adreslerinden birini ordan yardımcı olayım : )

sana basit adımlarla bir kaç yol anlatıyım

ilk önce aida64 ve openhardware monitor ile ekran kartın gözüküyor mu kontrol et sıcaklık değerleri ve ekran kartlarını görüyor mu bu programlar onları bir kontrol et..

daha sonra biosunuda güncelleyebilirsin..

AlbinaReal

New member
acayip şekilde :D kafam karıştı

biosunu güncelle güncel olsa bile tekrar yüklesin..

bir de macun sürmeyeli ne kadar oldu 6 ayı geçtiyse macununu tazele belki sistemin elektrik kısmında bir problem vardır o yüzden akımı yanlış gösteriyorda olabilir aslında bir çok da sebebi olabilir : ) yanmışda olabilir aşırı ısınmadan her makine bir değildir makineler aynı bile olsa kullanacı farkı olur makineler aynı bile olsa sanayiden çıkışta problem olur her an herşey olabilir acıkcası bunu anlatmak istedim : ) garantisi geçtiyse,,, sokup bak eğer garanti dışı servis bakım yapıyorsa götür bir baksınlar tabi parasını alırlar ama yapacak birşey yok.

veeking79

New member
bu ne yahu 234 derece sıcaklık mı olur. fanını kontrol et bence fan çalışmıyor..ama bu kadar sıcaklığa nasıl ulaşıp da bilgisayarın alev almamış hayret !

AlbinaReal

New member
aslında orjinal sıcaklıgı gostermıyor cunku sıcaklıgı gosterıcek birşey yok gibi hissetiriyor kendime : ) yanmış desem hiç şansımızı denemimiş oluruz dediğim gibi biosu güncelle olmazsa resetle restore yapacaksın yani daha sonra sokup macununu sur bir çok şey deneyebilirsin hemen pes etme..

zi volder

New member
o gerçek sıcaklık değil zaten. makina buz gibi. fanlar çalışıyor ama şu macun ve bios güncelleme olayına bir bakayım. benim de aklım çok karıştı. çok yanmış ekran kartı gördüm bu öyle değil işte. garanti de bitti. ne şans varmış bende de arkadaş.

zi volder

New member
evet arkadaşlar; biosu güncelledim. termali yeniledim. sonuç: cort:(((((( hala aynı durum devam ediyor. sadece yük binmeyince soldaki 234 derece 0 oluyor. yük binince 234 oluyor o kadar. ekran kartının orada sarı şeffaf bantın altında 2 tane küçük birşey cardı. sıcaktan bantı biraz eritmişler. sanırım onunla alakalı bir sorun var. yani anakart değişmek zorunda. tüm yardımlarınız için çok teşekkür ederim sizlere. son sorum servise yollasam ortalama ne kadar para isterler onu merak ettim?

AlbinaReal

New member
herşeye göre değişir anakart ise 100 tl civarlarında isterler ekran kartı desek yine öyle.. tahmini fiyatlar söylüyorum tabi servisden servisede değişiyor bazı servisler ucuz yaparken bazıları pahalıda yapabiliyor.