Gizli Dosyaları göremiyorum [ACİL YARDIM]

meliksah

New member
arkadaşlar bilgisayara ne olduysa anlayamadım birden bire herhangi bir klasörü açıp araçlar seceneğine tıkladığımda klasör seçenekleri ve gizli dosyaları göster göster gösterme seçeneğini göremiyorum bilgisayardaki gizli olan dosyalarıma nasıl ulaşacağım acil yardım istiyorum

mirrorer

New member
bu arada regedit yada görev yöneticisini de açamıyorsundur demi eğer öyle ise virüs yedin ve ne yazık ki bu virüs temizlenmiyor tek yolu mevcut oturumu yedekleyerek sil daha sonra yeni oturum oluştur ve yedeklediğin oturumun ayarlarını bu oturuma aktar ( nasıl yapacağını bilmiyorsan bana ulaş) sadece tahmin fazla ayrıntı vermemişsin.

meliksah

New member
ewwt regedit yada görev yöneticisini de açamıyorum ben sana özel mesaj atamıyorum sen bana özelden msn adresini gönderisen yada nasıl yapacağımı buradan anlatırsan sevinirim...

муѕтι¢

New member
gizli dosyalarını görmen için belgelerim yada bilgisayarımdan olabilir yukardan araçlara gir ordan klasör seçeneklerine gir, görünüme tıkla orda gizli dosya ve klasörleri göster var ona tıkla tamam de gizli dosyaları saklamak içinde aynı işlemi yapıp gizli dosya ve klasörlerimi göstermeye tıklarsın gizli dosyaları gösterirken dosyalar veya klasörlerin simgeleri silik görünür

hasancam ™

New member
муѕтι¢;2189848' Alıntı:
gizli dosyalarını görmen için belgelerim yada bilgisayarımdan olabilir yukardan araçlara gir ordan klasör seçeneklerine gir, görünüme tıkla orda gizli dosya ve klasörleri göster var ona tıkla tamam de gizli dosyaları saklamak içinde aynı işlemi yapıp gizli dosya ve klasörlerimi göstermeye tıklarsın gizli dosyaları gösterirken dosyalar veya klasörlerin simgeleri silik görünür
kardes şakamı yapıosun bunu bizde biLioruz....:vur
o değiL aynı sorun bende de var göster diorum uygula diorum gösternio bir biLene sordum virüs oLduğunu söLedi ne yapcağımı bilmiyorum format atarım heraLde... baska bi çözüm yoLu görünmüo :saskin:saskin:saskin

3mr

£ м ρ α χ
bir defasında aynı sorun bende de olmuştu çözüm yolu bulamadım ve format attım...
eğer gizli dosyalarında önemli dosyalar varsa hardiskini başka bir bilgisayara salve olarak bağla ve gizli dosyalarının yedeğini al... bu yolla gizli dosyalarını diğer pc de görebilirsin...

hdd yi başka pc ye bağlamak için...
diğer pc deki hdd nin arkasındaki pimi MASTER konumuna getir, kendi hdd nide SALVE konumuna getir... HDD nin üstünde bunu nasıl yapacağını anlatan bi şema vardır...

seyyid

New member
arkadaşlar başlat ara dosya yada klasör oradan ne sakladıysan resim mi bilemem (mesela resim arıyon resim müzk yada video de resim de altta gelişmiş arama seçeneklerini kullan var oradan
ilari düzey seçenekler de gizli dosya ve klasörlerde ara de ve aramaya başla

balik_

New member
gizli klasörlerin görüntülenememesi hakkında minik bir makale.

kardeş bildiğim üzere gizli klasörleri göstermeme sorunu autorun.exe adlı virüs türünden kaynaklanıyor. (belki farklı ve yeni bir virüs de olabilir.) bu virüs flaş belleklerden ve cd lerden bilgisayara sızıyor, gizli klasörlerin görünümünü kısıtlıyor. ne yaparsan yap gizli klasörleri göremiyorsun. zaten "virüs kendini bu gizli klasörlerde saklıyor".

"fotmat atmak buna çare değil" çünkü bu virüs kendini D:/ E:/ gibi sürücülere de kopyalıyor. sen C:/ sürücüsüne fotmat atıyorsun C:/ deki herşey siliniyor ama windows açılınca virüs tekrar kendini C:/ sürücüsüne kopyalıyor. bu yüzden format atmadan bu virüsün bulaştığı tüm sürücüleri antivirüs programları ile tarattırıp "virüsün yerleştiği her yeri başına yıkmalısın". hatta flaş belleğini de taratıp orda da bu virüsü imha etmezsen flaş bellekten tekrar otomatik olarak C:/ ye sızar.

gooogle 'a "gizli klasörler görünmüyor" , "gizli klasörleri göstemiyor" gibi anahtar kelimeler girersen senin gibi mağdur olan yüzlerce kişinin şikayetini değişik forumlarda göreblirsin.

senin başına gelenlerin aynısı benim başımada geldi. şimdi sorunumu çözdüm. ben sorunumu çözerken şu yolları izledim

a-) pardus işletim sisteminin çalışan cd si ile bilgisayarı cd den başlattım. C:/ sürücüsünü açtım (işte bu arada gizli klasörler görünüyor. bunun sebebi virüsün pardus işletim sisteminde çalışamamasıdır. bu durum virüslerin tamamı için geçerlidir.) C:/recycler/ recycler/ autorun.exe adlı dosya virüs dosyasıdır. bunu elimle tahrip ettim. sildim-metin belgesi ile açıp içindeki yazıları sildim- kısaca tahrip ettim. tabi bunu diğer sürücüler ve flaş bellekte de uyguladım.

b- internetten indirdiğim türk yapımı virüs programı dracula anti virüs ile tüm bilgisayarı taratıp göremediğim bu tip virüsleri imha ettirdim. bu anti virüs güncel virüsleri yok etmede başarılıdır.

c- bizim gibi mağdur birileri oturmuş bu tip virüsler için minnacık iki adet dosya hazırlamışlar. birinci dosyayı çift tıklıyorsun bütün autorun.exe tipi virüsleri imha ediyor. üstelik 2-3 saniyede. ikinci dosya ise bittorent.exe (adı zannnedersem böyle idi) tipi virüsler içindir. aynı şekilde bu minnacık boyutlu dosyayı da çift tıklıyorsun bilgisayardaki ve falaş bellekteki tüm bittorent.exe virüslerini imha ediyor. üstelik 2-3 saniyede.

sana son tavsiyem bilgisayara bir cd yada flaş bellek takınca mutlaka virüs programları ve bahsettiğim virüs programcıkları ile tarattır. ayrıca gizli klasörleri her zaman açık tut ki bir daha böyle birşey başına gelmesin.

şimdi diyeceksin ki yaw benim gizli dosyalarımı gizli klasörlerin içine saklıyordum artık saklayamayacağım, çünkü gizli klasörleri sürekli görünür yapmak zorundayım vs. hayır arkadaşım benim sana vereceğim yüksek teknolojik bilgilerle gizli klasörlerin açık olduğu halde gizli klasörlerin görünmeyecek. iddialı bir yaklaşım diyebilirsin ama internetten bulduğum çok çok değerli bir kod sayesinde klasörlerin hayalet gibi hem var olacak hem yok olacak.

msn adresim : [email protected]

istersen gerekli dosyaları msn den yollarım. ( tabi virüs taramasından geçirmeyi unutma :) )

not: benim bilgisayar konusunda çok fazla bir bilgim yok, bu konunun uzmanı değilim. sadece tecrübelerimi yazmış bulunuyorum.

saygılarımla.

fikobarvan

New member
kardeş sizin de bahsettiğiniz gibi bir virüsten kaynaklanmaktadır. eğer hdd. bölünmüş durumdaysa veya çift hdd kullanıyorsan önce antivirüs programıyla hddleri tarayacaksın. virüsleri sileceksin. bunu yapınca bilgisayarımda c gözüne bile çift tıkladığın zaman açılmayacak. panik yapma. geçici olarak adres satırına c: yazarak gireceksin.. sonra oturup sabırla format atacaksın. formattan sonra ilk yüklediğin program antivirüs programı olsun. tabi formattan önce yine taranmış bir flash veya 2. hdd içine antivirüs setup atmış olman lazım. kısa bi taramanın ardından virüs olmadığını göreceksin. ama 2.hdd kısmına hala çift tıklayınca giremiyor olacaksın. panik yok dewam ;) 2.hdd içindeki bilgileri c gözüne atıp 2. bölüme format atınca çözülmüş olacaktır.
bu virüs windows sistem dizini ve systemvolumeinformation dizini içine yerleştiği için yapılan her çözüm muhakkak kalıcı bir hasar bırakacaktır. en iyi çözüm format atmak. kolay gelsin..

bu arada ben de bildiğimi anlattım. umarım işinizi görür.:goz:

balik_

New member
kardeş çok akıllıca ve kaliteli bir bilgi vermişssin. en kesin yöntem tüm harddisk bölümlerine hatta ikinci bir hard disk kullanıyorsak ona ve flaş belleğe de dahil olmak üzere fortmat atmak. iki sorum olacak

1- bunu veri kaybı olmadan en sağlıklı yoldan nasıl yapabiliriz. mesela bilgilerimizi cd ye felan yedeklersek virüs cd ye yerleşir, format sonrası cd den bilgisayara veri aktarırken tekrar bulaşmazmı?

2- hard diskleri yada hard disk bölümlerini nasıl kilitliyoruz ? yada nasıl çalışamaz hale getiriyoruz. anladığım kadarıyla "çift tıklayınca açılmayacak" cümlesinde böyle birşeyden bahsediyorsun.

kardeşim biraz daha ayrıntılı bilgi verirsen herkes için çok faydalı olur diye düşünüyorum. ilgin için teşekkürler

MAMETR

New member
flash disinfector adlı programı denedin mi ?
yanında bir tane daha program vardı adını hatırlarsam yazacağım. aynı problem bana da oldu. flash bellekten bulaşmış. önce flash disienfector ile temizlyorsun ardından bu adını hatırlayamadığım diğer programla c ve d ye yerleşmiş olan virüsü bulup karantina ya alıyorsun. kaspersky dahi bu virüsü göremiyor diye biliyorum.

not: diğer program combofix şimdi hatırladım.

equle

New member
arkdaşım yada hiç birini yapma dosyanın adını hatırlıyosan ara ya gir adını yaz gizli dosya ve klasörleride ara secenegini işaretle ozamanda bulursun:)

fikobarvan

New member
kardeş çok akıllıca ve kaliteli bir bilgi vermişssin. en kesin yöntem tüm harddisk bölümlerine hatta ikinci bir hard disk kullanıyorsak ona ve flaş belleğe de dahil olmak üzere fortmat atmak. iki sorum olacak

1- bunu veri kaybı olmadan en sağlıklı yoldan nasıl yapabiliriz. mesela bilgilerimizi cd ye felan yedeklersek virüs cd ye yerleşir, format sonrası cd den bilgisayara veri aktarırken tekrar bulaşmazmı?

2- hard diskleri yada hard disk bölümlerini nasıl kilitliyoruz ? yada nasıl çalışamaz hale getiriyoruz. anladığım kadarıyla "çift tıklayınca açılmayacak" cümlesinde böyle birşeyden bahsediyorsun.

kardeşim biraz daha ayrıntılı bilgi verirsen herkes için çok faydalı olur diye düşünüyorum. ilgin için teşekkürler
tam olarak açıklamaya çalışayım. bu virüsler sisteme yerleşir daha önce söylediğim gibi. sistemin bu bölümünde autorun(yani belleklerin otomatik kullanılması ve uygun programla açılması ile ilgili yazılım) dosyalarının kurulumu vardır. siz flashdiskinizin içindeki autorun dosyasını silerseniz çift tıklamayla flasha giremezsiniz. ancak flaşı çıkarıp takınca tekrar denerseniz girebilirsiniz. windows flash autorun dosyasını yeniden yapılandırır. bu bittorent virüsleri gibi virüsleri silmenin bir yoludur. ancak 2. hdd için böyle bir durum söz konusu olmadığı için hdd sisteminin tekrar kurulması gerekir. bunun da yolu formattır.

şimdi... 1. sorun için.. verilerini cdye kaydedersen virüs bulaşabilir. ancak makinene format attıktan sonra ilk işin antivirüs kurmak olursa bulaşamaz. 2. bir yol da ki bu kısmen 2. soruna cvp olacak verilerini 2. hddye yedeklemek. bundan sonra virüs taramasından geçirip bulduğun virüsleri silersen hdd otomatik olarak açılmayacak. yani bilgisayarımdan d gözüne girmek için çift tıklama ile girmek istersen birlikte aç penceresi açılacaktır. 2. hdd virüs taramasından geçtikten sonra makinene güvenle format atabilirsin. 2.hdd gözü makinen kurulduktan sonra da autorun şeklinde açılmaz. bunun için de yedeklediğin dosyaları c ye kopyalayıp bu sefer de manuel olarak 2.hdd'ye format atmalısın (yani biçimlendirme yapacaksın). sonra tekrar rahatça kullanabilirsin bilgisayarını. :goz:

NOT: bu arada eğer merak eden varsa.. belki garip gelecek hatta belki güleceksiniz ama bence kullanabileceğiniz en rahat antivirüs avir (bu bahsettiklerimi yaşamayacağınıza garanti verebilirim tabi güncellemeyi ihmal etmezseniz). hem makineniz yawaşlamayacak hem de virüs konusunda rahat olursunuz. spy için de makinenize spybot gibi bir program kurabilirsiniz. ancak bu programlar yawaşlatabilir. bunun için de 2 haftada bir bu programlarla manuel tarama yapmanız yeterli. yani sürekli korumada çalışmasına gerek yok.

açık olsun diye uzun yazmış olabilirim. tekrar sorunu olan bana ö.m. atarsa yardımcı olmaya çalışırım. bahsettiklerim denenmiş şeylerdir. rahat olabilirsiniz. kendim tecrübe etmediğim hiçbirşeyi yazmam:goz:

kolay gele...

er642

New member
flash disinfector adlı programı denedin mi ?
yanında bir tane daha program vardı adını hatırlarsam yazacağım. aynı problem bana da oldu. flash bellekten bulaşmış. önce flash disienfector ile temizlyorsun ardından bu adını hatırlayamadığım diğer programla c ve d ye yerleşmiş olan virüsü bulup karantina ya alıyorsun. kaspersky dahi bu virüsü göremiyor diye biliyorum.

not: diğer program combofix şimdi hatırladım.
senin kaptığın virüse msn virüsüde diyorlar arkadaşa katılıyorum sen combofix adlı programı indir yükle sorununu çözecektir.......

aorator

New member
bende de aynı sorun vardı.tamamen kayıt defteri arızasından kayaklanıyor..

başlat->çalıştır->regedit->HKLM->software->microsoft->windows->Currtnet versi..->
explorer->advanced->folder->hidden-> evet olayı burada bulunan iki dosya içerisinde
Gerçekleştireceğiz...
Showall bütün dosyaları göster... bu dosyaya tıklayın
orada bulunan chackedvalue değerini 1 yapın ama çok dikkat edin
REGDword olacak
Sonrada
Nohidden dosyasına tıklayın oradaki chackedvalue değerinide 2 yapın
Ve Sorun ortadan kalkmıştır Kolay gelsin...

üstteki yol denendi ve kesin çalışıyo.

Sunepe

New member

başlat->çalıştır->regedit->HKLM->software->microsoft->windows->Currtnet versi..->
explorer->advanced->folder->hidden-> evet olayı burada bulunan iki dosya içerisinde
Gerçekleştireceğiz...
REGDword olacak
Sonrada

Teşekkürler daha somut bir çözüm için. :goz:

teknoman51

New member

Gerçekleştireceğiz...
REGDword olacak
Sonrada

Çok teşekkür ederim. Gerçekten işe yaradı. Harikasınız

mertdogus

New member
başlat a tıkla çalıştıra regedit yaz eğer kayıt defteri devre dışı olmuş diyorsa

win32 sality aa virüsü bulaşmıştır.
1 dakikada tam 40 dosyaya girer.
senin tıkladığın bütün dosyaların içine girer ve alt yapıda çalışır.
win.güvenli kipte başlatıp virüs taraması yaptır.
kasperskiynin en güncel sürümü bu virüsü siliyor.
olmadı sistemi 10 yada 20 gün geri al.
kolay gelsin

HTML