Garmin Mobile XT v5.00.50 FuLL Kurulum | Türkiye Haritası | ve Hakkında Tüm DetayLar

Cehennem_Zebanisi

Super Moderator
İçerikte NeLer var?

1- Garmin KuruLumu
2- Garmin v5'i ve Haritayı FuLL Yapmak
3- Türkçe SesLendirme, Yardım ve Arac DosyaLarıni TürkçeLeştirme
4- Sarz ProbLemi Çözümü
5- KuLLanım kLavuzu

1- Garmin KuruLumu

Nokia 5800 ve N97'ye Son Sürüm Garmin Mobile XT v5.00.50 FuLL oLarak Kurmak....

Aşaqıdaki DosyaLarı PC'nize indiriniz...

1- Garmin Mobile XT v5.00.50 FuLL Download:
RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting

2- İlaç:

3- Sadece Türkiye Haritası

Şubat 2010:

Kasım 2010:
http://rapidshare.com/files/433495866/TrHaritaKasim2010_Cehennem_Zebanisi_HackheLL.CoM.rar

Not: Program telefonunuzda daha önceden kurulu ise kasım haritasını dier haritanın üstüne "kopyala/yapıstır >> cıkan iletiye evet" yapmanız yeterlidir. Programı ilk kuracaklar için en güncel haritayı kullanmalarını öneririm : )

4- Voice Sesler | Türkçe DahiL 29 Ses Dosyası (Türkçe Konuşmasını isteyenler indirsin =) )

5- Türkçe Yardım Dosyası

6- AraçLar

Rar Pass:
cehennem@hackhell

..:: KuruLum ::..
Tüm DosyLarı indirin (1,2 ve 3. maddeLerdeki dosyaLarı kesinLikLe indiriniz, 4,5 ve 6. maddeLerdeki istege göre indiriLebilir...)

İndirdiqiniz Root kLasorunu açınız, indirdiqiniz harita dosyasını (3. maddedeki) Root >> Garmin klasorunun içine Atınız...

Daha sonra telefonunuzu usbden pcye baqLayınız... ve tLfununuzdan "depolama" seceneqini seciniz... Hafıza kartınızın ana böLümüne "Root" klasorunun içindeki 5 Dosyayıyıda atınız...

KopyaLama işLemi bittikten sonra Pc'nizi usb baqLantısından cıkarınız...
Telefonunuzda otomatik olarak kurulum basLayacaktır.. Eger kurulum otomatik olarak basLamassa asaqıdaki yolu izLeyerek kurulumu manueL oLarak gercekLeştiriniz...
Menu >> UyquLamaLar >> Dosya Yöneticisi >> Hafıza Kartı >> GarminMobileXT.sis

Şimdi Menü >> Uygulamalar >> GMobileXT caLıstırıyoruz. İlk acılan sayfada I Agree ye basıyoruz... daha sonra Dil secmenizi istenicek. 19 defa saqa basın Türkçe karsınıza cıkıcaktır =)
Bir kaç kurulum sorusu daha soracak birim hava durumu v.s. onları da istediğiniz gibi ayarlayın. Son olarak aşağıdaki ekran karşınıza gelecek
Garmin GPS’e bağlan diyoruz

2- Garmin v5'i ve Haritayı FuLL Yapmak

Bluetooth şu anda kapalı uyarısı verecek tamam deyip geçiyoruz..

Açılan sayfadan Araçlar (saqda BuLunan ingiliz anahtarı) oradan da Ayarlara tıklıyoruz...

Saq aLtta buLunun asaqı ok işretine tıklayarak hakkında ya tıklıyoruz ve açılan sayfadan Kart Kodunu not alıyoruz

kodu not ettikten sonra tLfnumuzdan Garmini kapatıyoruz

Programı kurduk ama program bizden lisans istiyor =) Programı FuLL yapmak için 2. maddede... Burası karısık Biraz... dakkatLi uyquLayınız

Garmin İlaç'ı aÇıyoruz...

Enter Your CardId Here yazan yere Kart kodunu yazıyoruz ve Genarete'ye Tıklıyoruz...

Karşımıza bir kod cıkıcak Your GM XT device unlock code BöLümünde... bu kodu kopyaLayaLım ve Garmin İLaç programını kesinLikLe kapatmayınız...

ÖnemLi işlemleri dikkatLi uyquLayınız... aksi taktirde programınız FuLL caLısmas!

Masa üstüne yeni bir metin beLgesi acın. ve hiç bir işlem yapmadan kapatın... ve tekrar acın metin belgesini...

Your GM XT device unlock code'dan kopyaLadıqımız kodu metin beLgesine yapıstırın...

Sol ustten Dosya >> Farklı Kaydet >> Dosya adı sw.unl >> Kayıt Türü Tüm Dosyalar >> Kodlama ANSI yapıyoruz ve masa üstüne kaydediyoruz...

Garmin Lisansımız oLustu : ) bu dosyayı napıcam demeyin biraz sabredin : )

Şimdi geLeLim Türkiye Haritası Lisansına : )

Dönüyoruz Garmin İLac Programına : ) [ Yukarda dediqim gibi Garmin iLaç programını kapatmamıssınızdır umarım =) kapattıysanız yukardaki işLemLeri tekrar yapınız ; ) ]

Şimdi Türkiye haritasını LisansLamak için Su YoLu izLeyiniz...

Garmin İLac >> Select Map Product >> <custom mapset> (Biraz asaqıda)
Karşımıza çıkan pencereye Türkiye haritası kodu olan 848 yazıyoruz ve okey diyoruz ve genareteye basıyoruz...

Your map unlock code'den cıkan kodu kopyaLayınız...

Masa üstüne yeni bir metin beLgesi acın. ve hiç bir işlem yapmadan kapatın... ve tekrar acın metin belgesini...

Your map unlock code'dan kopyaLadıqımız kodu metin beLgesine yapıstırın...

Sol ustten Dosya >> Farklı Kaydet >> Dosya adı gmapsupp.unl >> Kayıt Türü Tüm Dosyalar >> Kodlama ANSI yapıyoruz ve masa üstüne kaydediyoruz...

Kaydettiğimiz sw.unl ve gmapsupp.unl bu dosyaları hafıza kartı içinde bulunan Garmin klasörünün içine kopyalıyoruz Lisanslama ve türkiye haritası lisansı yapılmış oldu.. Geçmiş oLsun : )

Lisanslama işlemini yaptıktan sonra GarminXT e tekrar giriş yapıyoruz Mobile XT kırmızı cerceveLi antene yazısı yanındaki tıklıyoruz.

Açılan sayfadan Ekli/Yerleşik GPSyi kullan seçiyoruz ve Etkinleştir e tıklıyoruz

Harita sorunu olanlar okusun

Valla arkadaşım gece kurdum bendeki 5230 a aynen senin dediğin gibi ilk kurduğumda sadece araba vardı gerisi simsiyah ekrandı. Gösterge tek diş kırmızı gösteriyodu evin balkonunda bir o yana bir bu yana yaklaşık yarım saat uğraştım değişen bişey heralde harita olmadı dedim. (no map yazısına dayanarak :)) çaresiz yattım gece rüyama girdi :) çekiyodu ve gayet normal. Sabah kalkar kalkmaz tlf. elime aldım balkona çıktım "nereye ve harita" simgelerinin olduğu konumda yaklaşık 5 dak. bekledim oleyyyyyy! 3 kademe yeşil geldi ve harita da anında. ne özellikleri varmış karıştıra karıştıra neler buıldum. Bu kadarını beklemiyodum ama şu şarjı bitirme olayı berbat. Arabanın güneşliğini açıp tlf. oraya takıyorum hızı bile ordan kontrol ediyorum... yani 5230 da mükemmel çalışıyor....
Artık GüLe GüLe Kullanınız... =)

3- SesLendirme, Yardım ve Arac DosLarıni TürkçeLeştirme

4,5 ve 6. maddeLerki işLemLeri nsL aktif edicem?

Türkçe Yardım Dosyası: Help klasörünü olduğu gibi Gramin içine kopyalayın

SesLer: Voice klasörünü Garmin içine kopyalayın

Araç Resimleri: Dosya içindekii herseyi Garmin'in içinde Vehicle klasörünün içine kopyalayın..

Bu kadar =)

<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>

4- Sarz ProbLemi Çözümü

1-
Sistem dosyalarına erişim anlatımını uygulayıp ister veri depolama ile bağlanıp "E:\sys\bin\CardRunner.dll" ile "E:\resource\plugins\CardRunner.RSC" dosyalarını cihazınızdan silin.

2-
Garmin'i açıp Araçlar -> Ayarlar -> Sistem bölümünden "Launch Background service" seçeneğini "Devre dışı" pozisyonuna getirin. "Etkin" durumunda TSRAutostart.exe çalışır ki bu da bayağı şarj yiyor. Bunu "Devre dışı" pozisyonuna getirdiğimizde sorun halloluyor.

Cehennem_Zebanisi

Super Moderator
Resimli & Detaylı Garmin Mobile XT GPS Yazılımı Kullanım Kılavuzu

Resimli & Detaylı Garmin Mobile XT GPS Yazılımı Kullanım Kılavuzu

Yeni Sürüm: v5.00​

Ülkemizde teknoloji alanında yeni yeni önem kazanmaya başlayan bir konu var ki; GPS. GPS, açılımı General Pointing System yani Global Positioning System olan uydu bazlı radyo navigasyon sistemine verilen addır. Amerikan Savunma Bakanlığı'nın denetiminde ve idamesinde olan sistem 24 adet uydu takımından oluşmaktadır. GPS bir radyo navigasyon sistemidir ve sürekli yayın yapar. GPS alıcısı olan herhangi bir kullanıcı, yayınlanan sinyalleri kullanarak herhangi bir ücret ödemeksizin sistemden faydalanabilir. Yalnız bu sinyalleri veriye çeviren ve bize türlü imkân ve kolaylık sağlayan programlar, yazılımcı firmalar tarafından ücretlendirebilir. Sistemin yazılımcılarının artmasıyla da fiyat politikasındaki iyileştirmeler, kullanıcıların yüzünü güldürecek nitelikte olabilir. Şimdi dönelim konumuza...

Nokia Maps'e ciddi bir rakip olabilecek kapasiteye sahip olan programımızın tam adı: Garmin Mobile XT... Nokia Maps'e karşılık farklı ve gelişmiş özellikler barındıran yazılım, Nokia'nın yeni Nokia Maps v2 ilaçlı versiyonuna göre de önde gibi.

1-) “Nereye?” menüsündeki seçimler:

a-) “Ev”e tıkladığınızda bulunduğunuz konumdan evinize rotayı çizer ve ek bir ayar gerekmeden size yolları sesli olarak tarif eder. Adresler bölümünde de kaydetmiş olduğunuz noktalar mevcuttur. Yine tıkladığınız zaman bulunduğunuz konumdan gitmek istediğiniz yere navigasyon yapar.

b-) “Yiyecek, Otel…” menüsünün başlığının sonunda barındırdığı… (3nokta)dan da anlaşılacağı gibi geyet kapsamlı bir başlık. İsmi hecele bölümünden bildiğimiz bir yer varsa ilk hecesini yazıp aratabiliriz. Yiyecek-İçecek bölümündeTüm Kategoriler, Çinli, Uluslar arası, Deniz ürünleri, Kafe/Lokanta gibi kolay erişim sağlayan kategorizasyonlar mevcut. Cidden çok kullanışlı ve kolaylık sağlayan bir menü.
Konaklama menüsünde ise Otel/Motel ve Kamp tarzı konaklama sınıflandırması var.
Yakıt bölümünde ise size en yakın yakıt istasyonlarını bulur ve dilerseniz tarif eder.

Eğlence Programları bölümünde de Lunapark/Eğlence Parkı, Müze Tarihi, Nirengi işareti, Park/Bahçe, Toplantı salonu/Oditoryum gibi sınıflandırmalar mevcut. Bunlarda yine size en yakın mekânları göstermekte.
Aktivite menüsünde ise yüzme havuzu, sivil havaalanı, lunapark, park/bahçe gibi sınıflandırmalar karşımıza çıkıyor.
Eğlence menüsünde de Tiyatro, Bar/Gece Kulübü, Sinema olarak 3 kategori mevcut. Büyük kolaylık cidden.

Alışveriş bölümünde, bölüm, bakkaliye, alışveriş merkezleri, eczane, hazır giyim, ev mobilyaları gibi kullanışlı seçenekler mevcut.
Otomatik Servislerde ise, Oto tamir ve park yeri olarak 2 kategori açılmış.
Nakliyede hava ve kara olarak 2 bölüm var.
Topluluk bölümünde kütüphane, okul, karakol, mahkeme salonu, şehir merkezi, hükümet dairesi, postane ve banka/ATM olarak çeşitli kullanışlı kategoriler mevcut.

Hastane menüsünde kategorizasyon yok. Tıkladığınızda direkt size en yakın noktaları sunmakta.
İnsan Yapımı Mekânlar diye bir menü var ki adres tariflerinde çok işe yarayacak. Köprü, mezarlık, kilise, geçit, baraj, askeri, maden ve alt bölüm olarak çeşitli kategoriler var. Arazi Özellikleri menüsü ise hafta sonunu iyi değerlendirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Menü içinde orman, düzlük, koru, tepe gibi mangal tarzı aktiviteler için ayrılmış kategoriler mevcut.

c-) Contacts sizin rehberinizdeki insanlardır. Eğer onlara konum atadıysanız buradan da navigasyon yapabilmek mümkün.
Konumlarım da yine kaydettiğiniz yer imlerini barındırıyor.

d-) Geçerli Bulgular en son gitmek istediğiniz veya aradığınız yerleri listeler. Tekrar gitmek için kolaylık sağlar. Panoramio fotoğrafları belli başlı güzel yerleri resimleriyle listeler. Ayrıntılı bilgi için Garmin Online'a bakın.

e-) Ekstralarda bir şey yok. Ülkemizi desteklemiyor bu bölüm.

f-) “İlçeler” menüsü size en yakın ilçe ve mahalle merkezlerini listeliyor. Şehre yabancıysanız kullanışlı gerçekten.

g-) Geri kalan menüler ise yine aynı anlayış üzerine kurulmuş menüler.

2-) “Araçlar” menüsündeki seçimler;

a-) Garmin Onine: Tam anlamıyla GPS dedirten bu menü size trafik ve hava durumuna ulaşmanıza, ayrıyetten güvenlik kameralarına göz atmanıza da yardımcı oluyor.

Ama maalesef güvenlik kamerası ve trafik bilgilerine ülkemizde ulaşılamıyor. Ama bu desteğin ileride sağlanacağına eminim.

b-) Rota Detaylar: Navigasyon yapıyorsanız size hangi adımları takip edeceğinizi listeler.

c-) Haritayı Tara: Nokia Maps gibi harita üzerinde gezmenizi sağlar.

d-) Neredeyim: Sizin konumunuzu enlem ve boylam biçiminde size sunar.

e-) Verilerimi Yönet: Konumlarımdan, konum ekleyebilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Burası sadece ayar bölümü. Konumlar için Nerededen ulaşabilirsiniz.
Rotalarda önceden kaydetmiş olduğunuz rotalara ulaşabilirsiniz. Mesela yazılımın çizdiği rota sıkışıksa veya oradan gitmek istemiyorsanız, alternatif rotayı kaydedip her oradan gidebilirsiniz.

Yollar: Kendi rotanızı kaydetmeye yarayan bölümdür. Son derece kullanışlı bir sistem.

Contacts: Rehberinizdeki kişilere konum eklemek için yapılmış bir bölüm.

Harita ayarları: Buradan haritalarınızı özelleştirmek mümkün. Detay vs vs

Seyahat Bilgisayarı:

Şekilde gördüğünüz üzeri çeşitli bilgileri size sunuyor.

3-) “Ayarlar” Menüsü seçimleri;

Ayarlar bölümü kişisel bir bölüm. İstediğiniz ayarı kendinize göre yapmanız mümkün.

Gelelim en çok kullanacağımız bölüm navigasyona:

Navigasyonu başlatmak için hiç çaba sarf etmenize gerek yok. Gerekli adımları program zaten size sunuyor ve gerçekten büyük kolaylık sağlıyor. Hız yenilenmesi yaklaşık 1sn kadar. Hatta 0.75 gibi bir değer. Gecikmenin sebebi verilerin uyduya gidip gelmesi… Varış aradaki yolu siz düşünün.

erquin

New member
benim telefonda haritayı tara dedigimde biraz gezindikten sonra program donuyor nedeninin bilen veya başına hiç böyle bişey gelen var mı ?

oxean

New member
baba ben blackberry kullanıyorum onda nasıl yapacaz kendı ıcınde navıgasyon var ama garmın varken onuda kullanmak ıstemem nokıa ıle ıkısının klasor yapısı farklı nasıl yaparız bılen varmı

ahmeterg

New member
PAYLASIM İÇİN TEŞEKKÜRLER ARKADASIM AMA BEN TTNETİN VERDİĞİN LG GM735 KULLANIYORUM SYMBİAN YERİNE WİNDOWS MOBİLE 6,1 VAR SİS İ DESTEKLERMİYOR BAKTIM AMA Bİ YOL BULAMADIM
WİNDOWS mobile için kullanılabilecek bu tarzda porgramın varsa paylasırsan çok teşekkür yoksa canın sağolsun paylaşım için sağol tekrardan

Cehennem_Zebanisi

Super Moderator
onları yapmadım ama 2. şıktakini launch background ayarlardan etkinleştirdim yine dondu
Programdan kaynaklanıo olabilir... bazen bende de donma hataLarı oLuyor...

nokia 5320 kullanıyorum ama gps bulamadı
Açık aLana cıkın =)

baba ben blackberry kullanıyorum onda nasıl yapacaz kendı ıcınde navıgasyon var ama garmın varken onuda kullanmak ıstemem nokıa ıle ıkısının klasor yapısı farklı nasıl yaparız bılen varmı
blackberry'nin işLetim sistemi ne?

PAYLASIM İÇİN TEŞEKKÜRLER ARKADASIM AMA BEN TTNETİN VERDİĞİN LG GM735 KULLANIYORUM SYMBİAN YERİNE WİNDOWS MOBİLE 6,1 VAR SİS İ DESTEKLERMİYOR BAKTIM AMA Bİ YOL BULAMADIM
WİNDOWS mobile için kullanılabilecek bu tarzda porgramın varsa paylasırsan çok teşekkür yoksa canın sağolsun paylaşım için sağol tekrardan
Google Maps Mobile v4.00
NaviComputer v0.90
GPS Sport Tracker v1.11

Win MobiLe için bu 3 programı biliyorum sadece ama hiç kullanmadım.. Google Maps Mobile v4.00 için en iyi diyorLar =)

oxean

New member
Blackberry cihazlar üretici firma RIM tarafından geliştirilen, güvenlik ve pratik kullanım için optimize edilmiş özel bir işletim sistemi kullanır.

tamm olarak bilmiyorum blackberry nın java desteklı lotus ve exchange ıle uyumlu bır yazılım oldugunu bılıyorum

teamtoksoz

New member
garmin yazıyor sonra atıyorprogramdan. yenıden kurdum yıne olmadı..eksik yaptım bişeymı var acaba diye dusunuyorum ama eksık yaptım bişeyde gelmıyor aklımayardımlarınız beklıyorum

ipeksami

New member
kardeş suudi arabistan haritası lazım acaba bulabilirmisin çok ikrama geçer şimdiden teşekkür ederim

kadu5

New member
paylaşım için tşkler sizi uzun zamandır takip edşyorum geçekten güzel paylaşımlarda bulunuyorsunuz. usta bir sorum olacaktı ne zamanlar kontörden yiyor normalde kontörden yemiyor sanırım. birde böyle bir durumda uyarı veriyor mu onu soracaktım cvp için şimdiden tşk.

Cehennem_Zebanisi

Super Moderator
garmin yazıyor sonra atıyorprogramdan. yenıden kurdum yıne olmadı..eksik yaptım bişeymı var acaba diye dusunuyorum ama eksık yaptım bişeyde gelmıyor aklımayardımlarınız beklıyorum
eksik kurulum yapıyorsunuz...

kardeş suudi arabistan haritası lazım acaba bulabilirmisin çok ikrama geçer şimdiden teşekkür ederim
arastırıcam

paylaşım için tşkler sizi uzun zamandır takip edşyorum geçekten güzel paylaşımlarda bulunuyorsunuz. usta bir sorum olacaktı ne zamanlar kontörden yiyor normalde kontörden yemiyor sanırım. birde böyle bir durumda uyarı veriyor mu onu soracaktım cvp için şimdiden tşk.
garminden kontr gitmiyor tamamen ücretsiz =)