eMULE NEDİR .....!

SiLvErGhOsT

New member
eMule Nedir?

eMule eDonkey2000 formunda calisan bir internet üzeri degis tokus Programidir. Yani eMule ve eDonkey birbirlerini taniyabilirler.

eMule Overnet i de tanirmi?

Hayir. Simdiye kadar tanimadigi gibi ilerisi icin de böyle bir sey daha planlanmamistir. Ama part.met parcalari ayni oldugundan overnet de baslanmis aktarmalar eMule de devam edebilir...

eMule yi nerede bulurum?

burada: http://www.emule.de

Hangi VerSiyon dogrusu?

Programlar sayfada verziyon numaralari ile paketlenmis olarak indirilebilir.

Mesela:
emule020b.zip
icerisinde normal calismasi icin gerekli herseyi muhteva etmektedir.

emule020b-withInstaller.exe
Windows icin standart olan setup programini da icerir.

emule0.20b-source.zip
Program kodudur ki, eger siz de porgramlamak veya degistirmek isterseniz ise yarayabilir.

eMule nasil kurulur?

eMule nin setup a ihtiyaci yoktur.0.20b den sonraki türlerinin setup Programlari da vardir. Normal eMule de paketi acmak yeterlidir.emule.exe ile Program calisir. Desktop icin gerekli ayarlamayi kendiniz yapabilirsiniz.

eMule yi baslatmadan önce neler yapilmalidir?

eMule nin de calismak icin bir servere ihtiyaci vardir. eDonkey den gelenler icin server.met i sadece emule dosyasina kopyalamak yeterlidir. Yoksa bilinen sayfalarin birinden bir server.met alabilirsiniz.

Programin (en azindan ilk verziyonlarinda) yaninda verdigi adresses.dat i da kendi isteginize göre degistirmeniz de faydali olur.

"server.met" nerede bulunur?

Denizde kum, internette server.met.
. Burada sadece birkac adres vererek yetinelim:

http://www.esel-paradies.de/liste67/server.met
http://www.filedealer.de/ocb/slist....er.met?download
http://ocbmaurice.dyndns.org/pl/sli...server-good.met

Herkes kendisi icin lazim olanin hangisi olduguna kendisi karar verebilmelidir. Burada verilenler belki en iyisi olmayabilir ama baslangic icin yeterlidir.

Buradan indirilen server.met sadece eMule Dosyasina programi acmadan önce kopyalanmalidir.

addresses.dat neye yarar?

eMule baslangicta kendi kendine taze bir server listesi de indirerek calismaya baslayabilir. Bunun 2 sarti da söyledir:

a) Ayarlar kisminda (Preferences) "Autoupdate Serverlist
at Startup" bölümünü acmalisiniz (önüne centik gelmelidir).

b) Server listesinin adresini bildirmelisiniz. eMule paketi icinde önceleri adresses.dat bos olarak gönderiliyordu. Eger yoksa bir text Editor ile bos bir sayfa acip sonra adini adresses.dat olarak degistirebilir ve yine editor la islem yapabilirsiniz. Icerisine istediginiz server listesinin internet adresini yazabilirsiniz.
adresses.dat eMule Dosyasi icinde olmalidir.

adresses.dat nasil degistirilebilir?

Bu bir text sayfasidir. Editor ile acip istediginiz gibi degistirebilirsiniz.

adresses.dat a kac adres gelebilir?

eMule 20b ye kadar sadece ilk sira okunuyordu, artik yeni verziyonlarda adresses.dat icindeki bütün adresler okunabilir, yani yüzlerce server listesini de eMule ye yüklettirebilirsiniz ama, eMule önce bu listeleri indirmek isteyeceginden acilmasi gecikir.

eMule yi sistemden cikartabilirmiyim?

Hayir, emule setup yapmadigi icin sistem le bir sorunu da yoktur, dosyayi silince hersey biter.
Registry de bazi parcalar kalir tabii, cünkü ed2k linkleriyle nasil calisilacagi oraya yazilir.

Programi degistirdim, ed2k linkleri eskisi gibi calismiyor, Niye?

eMule de eDonkey gibi ed2k linklerine nasil muamele edilecegini Registry ye yazdirir. Tabii en son acilan Program önceki registry anahtarini siler. Yani bir sürü emule acip, bir o, bir bu diye calisilmaz. En son hangi program kurulduysa Registry onu tanir ve ed2k linkleri de onunla calisir.

Eger burayi anladiysak, iki yöntemle bu verziyon degisiminde ed2k linklerini taniyacak Programi secebiliriz:

a)En basiti, istediginiz Verziyonu yeniden kurmanizdir. Registry buna göre degisir. En gec Programi actiginizda size ed2k linklerini bu Programda kullanma izini ister. OK derseniz sorun kalmaz.

b) Silip yeniden kurmak isinize gelmiyorsa Registry yi kendiniz degistirebilirsiniz, tabi bu da risikoludur. Bunu burada anlatmiyorum, sistemi tanimayanlarin kafasi karismasin, taniyanda zaten nasil yapilacagini bilir.

eMule acilmiyor, oleacc.dll diye bir seyler istiyor! Nerede bulurum bunu?

Eski Windows larda bu Program yoktur, yenilerde ise var. eMule ise bunun herkesde oldugunu farzederek calisir. Sizde yoksa mesela:

http://www.dictacomm.com/Win_Dll/98...ip_download.htm

sayfasindan indirip eMule dosyasina veya
\Windows\System dosyasina yükleyebilirsiniz.

eMule baslamiyor. Niye?

Ayarlar ("Preferences") kisminda bazi ayarlar yapilmalidir. Eger eMule otomatik baslayacaksa: "Autoconnect on startup" secilmelidir(Önüne centik gelecek). Yoksa sag üstten "connect" ile baslatabilirsiniz.

En iyi ayarlar nasil olmalidir??

Yukarda bu soruyu yeterince cevapladigima inaniyorum.

Version 0.19c ye kadar:
Max. Upload 12
Max. Download 0
Max. Connections 1000
Client Port 4662

Version 0.20a dan itibaren:
Download Capacy 128 kb/s
Download Limit 128 kb/s
Upload Capacy 16 kb/s
Upload Limit 12 kb/s
Max Connections 1000
Max Source per File 500

Options kisminda:
Reconnect on loss : Centik
Autoconnect on startup :Centik

WinME veya Win98 kullananlar 1000 yazamazlar maalesef.

Diger ayarlar:

Intelligent Corruption Handling (ICH):

Bunu acarsaniz hatali parcalarda eMule daha iyi calisir, ama sistem eski verziyonlarda sorun cikartabilir.

Auto Update Serverlist at startup:

Acilista adresses.dat in okunmasini saglar.

Update Serverlist when connecting to server:

Baglandiginiz her serverin iliskide oldugu serverleri de listenize alir.

Update serverlist, when a client connects:

Baglandiginiz herkesin bagli oldugu serverleri de listenize alir.

Mark dead Server:

Ölü serverleri isaretler ve onlari dikkate almaz.

Delete dead server (after x retries):

x kadar sorduktan sonra ölü serveri siler.

Always filter bad IPs:

Kötü baglantili server ve kullanicilari siler.

Minimize to trayicon:

Eger pencereyi kücültür veya Esc yaparsaniz Program asagi sag kösede saklanir ve calismaya devam eder.

Prompt on exit:

Yanlislikla kapatmayi önler: Önce kapatma sorusu gelir.

Beep on errors:

Hatalarda ses verir.

Show Splashscreen:

Emule nin acilisinda "show" (Esek Kafasi falan görünür) yapar.

SiLvErGhOsT

New member
Hepsini ayarladim, server.met de var Connections a da bastim, yinede birsey baslamadi?

Internete baglimisin?
Bir Firma Netzwek i ile mi baglisin?
O zaman Emule ve benzeri seyleri unut!

server.met var ve Emule baglanmaya calisiyor, ama beceremiyor?

Tekrar: Internete baglimisin?
Bagliysan bir netzwerk üzerinden mi baglisin? Bu durumda oldukca zor bazi ayarlar yapmak lazimdir.

eMule devamli yeni PC lere baglanmaya calisiyor, ama bir türlü baglanamiyor?

Sabiiiir, sabiiiir...
Bir servere girebilmen icin server de de yer olmasi lazim. Yinede server arama 5-10 dakikadan fazla sürüyorsa daha iyi bir server.met bulmaya calismalisin. (insaallah Autoupdate i acmayi unutmamissindir, yoksa server listen her acilista yenilenemez)

Server ararken devamli „Appears to be dead“ diyor?
Bu durumda o serverler sana cevap vermiyor.
Asil sebep gercektende bu olabilir: Server gercekten internette degil, yani ölü.Veya senin baglanti cok kötü. Hci bir servere girmiyorsan yeni bir server.met daha bul...

eMule kapaniyor veya PC yi bozuyor. Ne yapabilirim?

Ilk cikan eMule lerde bu sorun vardi. Simdi son cikanlarda da benzeri bir durum olabiliyor.19, 20 ve 21 de böyle bir dert yok.

Sebeplerden biri cok fazla miktarda dosyayi indirmek istemeniz olabilir. O zaman emule sitemdeki bütün kaynaklari aramaya calisir ve sonunda bu yük altinda bogulabilir.
Demek ki cok fazla Dosyayi ayni anda indirmemeye dikkat etmek gerekiyor.

20a saatlerce calistiktan sonra kendi kendine kapaniyordu. Statistik penceresinde herhalde bir hata vardi. Bu verziyonu bu nedenle tavsiye edemiyoruz.

Bazi kisiler Programa daha fazla öncelik vererek bu sorunu hallettiklerini de iddia ediyorlar.Windows Xp de mesela Taskmanager e girip (veya [Alt][Strg][Entf] üzerinden) Emule yin öncelik hakkini yükseltebilirsiniz.

Yine ve sadece Windows XP de: emule.exe ye sag mausla girip "Eigenschaften" üzerinden "Kompatibilität" e gidin.
-Kompatiplität= 98/ ME
-Visuelle Design i kapatin
-emule icin "Erweiterte Textdienste" yi kapatin.

19 dan önceki verziyonlarda ICH da bazen Problem yapabiliyordu. Eger bu özelligi de kapatirsaniz belki daha saglam calisabilirsiniz.

Birde Emule icin eski Edonkey deki otomatik baslatma Programlari gibi bazi programlarda türedi. Bu Program emule kapanirsa onu hemen yeniden aciyor. Adresi:

http://www.DaemonX.de.vu

ID de neyin nesi?

Emule de ya yüksek yada düsük ID vardir. ID sizin internetteki IP nizdir.
ID niz yeterki yüksek olsun, ne kadar yüksek oldugu önemli degil ama eger 16777216 sayisinin altindaysa bu maalesef bir düsük ID dir.
Hierzu ein Originaltext vom Entwickler:
Emule bir servere baglandiginda sag altta ki baglanti isareti yesil ise, hic sorun yok, ID yüksek, ama isaret sari ise ID niz düsük demektir.

ID min yüksek veya düsük oldugunu nasil anlarim?

1-) Download penceresindeyken sag allta "connected" yazisinin önündeki sembol yesilse ID yüksek, sariysa ID düsüktür.
2-) Server penceresindeyken servere baglandiginizda orada tam olarak ID niz yazilir.

ID düsük, ne olacak simdi?

Kötü ama cok kötü degil, Eger baglandiginiz PC lerde düsük ID li ise onlardan hic bir sey alamazsiniz. Yani bir kisim kaynaklariniz kurumustur.

Nasil yüksek ID alirim?

ID normalde yüksek olur, ama bir kac sebep yüzünden düsük de olabilir:
Baglantiniz iyi degildir. Eger Modem le giriyorsaniz bu söz konusu olabilir. Modem i bir kac kere acip kapatarak baska ID almayi deneyebilirsiniz.

Sisteminizde Firewall vardir. Ya bunu kapatacaksiniz yada Emule nin kullandigi portlari actiracaksiniz.

Internet baglantinizi saglayan Provider yüzündende ID niz düsük olabilir. Mesela AOL da ID hep düsüktür. O zaman baska Provider de arayabilirisiniz.

KEN DSL kullaniyorum ve ID düsük

Ken DSL in acik olan portlarini bulup emule de onlardan birini kullanmalisiniz.

Fritzkart im var ve ID düsük

DFÜ- Baglantisinda AVM-Treiber kullanmalisiniz.

Her sistemin kendine göre ayarlari vardir, burada almanca bazi sistemleri ele alalim:

Windows 2000:

"Start / Einstellungen / Netzwerk- und DFÜ-Verbindungen / Neue Verbindung erstellen / Weiter / In ein privates Netzwerk einwählen / Weiter" >
Modem listesinden "AVM DSL NDIS WAN CAPI Treiber" i secin
> "Weiter" > "Rufnummer" yerine bir sahte numara yazin (örnegin: 12345)
> "Wählregeln verwenden" i kapatin > "Weiter" > "Weiter" > Baglantiya isim verin > "Fertigstellen".

Windows XP:

"Start / (Alle) Programme / Zubehör / Kommunikation / Assistent für neue Verbindungen / Weiter / Verbindung mit dem Internet herstellen / Weiter / Verbindung manuell einrichten / Weiter / Verbindung mit einem DFÜ-Modem herstellen / Weiter" > "Alle verfügbaren ISDN-Leitungen sind mehrfach verbunden" i kapatin > "ISDN Kanal - AVM DSL NDIS WAN CAPI Treiber" i secin > "Weiter" > isim verin > "Weiter" > "Rufnummer" yerine bir sahte numara yazin (örnegin: 12345)
> "Weiter / Weiter / Fertigstellen".

KATKILARINDAN DOLAYI 7m e tessekurler

Yuc3L

New member
kardes eline saglık.
ben emule den hiç anlamam. bi arkadastan klasörü zip li halde aldım. port forward ı yaptım, yüxek id ile baglanıp download yapabiliyorum.
ama ed2k linklerini indiremiyorum.
nasıl indirebiliriz?

mesela diğer baslıkta verdiğin
ed2k://|file|Transamerican.Killer.2005.DVDRip.XViD-TWiST.avi|731979776|16588c1ca9ba90867ac20e2728e767 89|/
linki için
10.07.2005 16:21:29: Geçersiz bağlantı: Bu ed2k bağlantısı geçersiz (kötü yapılı adresleme)
böyle dedi.

ayrıca buna da dedi
ed2k://|file|Hide.and.Seek.2005.TELECINE.XviD-DiAMOND.avi|734212096|843db8efef6344af5daf7560de1b 92bc|/
buna da
ed2k://|file|Decoys.(2004).DVDRip.XviD-MEDiAMANiACS.avi|733106176|c424bee7917152dba70a6f4 0064a3651|/
we buna
ed2k://|file|mof-wnoise.divxplanet.avi|734007296|8DFDB1EC30DDE538C0 EAC60DE60E9E1E|/

sanırım ben yapamıyorum :p

react

Admin
Ahuahu wild doğru söylemiş :) Paylaşım için teşekkürler

klass24

Banned
çok güzel ama bi o kadarda karmaşık ben anlamadı :D yinede saol

teacherman911

New member
flood

e.muleden indirdiğim şeylerin hepsi korumalı diyor neden 1 dakikalık şey bile neden

e.muleden indirdiğim şeylerin hepsi korumalı diyor neden 1 dakikalık şey bile neden

ya niye kimse benim sorunum hakkında bişey demiyor sorularımın cevaplanması için ne yapmalıyım

erkan81

New member
arkadaşlar eMula yı actıgım zaman interneti aşırı derecede yawaşlatıyo interneti yawaşlatmıcak bi program warmı warsa nedır we nerden indirebilitim

badabot

New member
arkdaş dediğiniin hepsini okudum ama emule 044c surumunu ındırdım senın dediğinin şekildede denedim ama hiç birşey olmuyor ben anlamam paylaşım programlarından bırazedaha basit ve resimli olarak nasıl çalıştıracağımızı anlatırsan sevınırıım çalışman için teşekkurler