****El-Hac Aşık-i Hz.MUZAFFER OZAK K.S. tan AŞKA DAİR **** MUHAKKAK OKUYUN

mesut05

New member
El-Hac Aşık-i Hz.MUZAFFER OZAK K.S. tan AŞKA DAİR

Aşktan nasibi olmayanın merkepten farkı yok gibidir…

Muhabbet denilen hissinkişinin tabiatını zevk ve lezzet aldığı güzelliklere ve özelliklere meyletmesinden zuhura gelen halettir.Bu haletin kalbe yerleşerek şiddetlenmesine SULTAN-I AŞK denir.Aşık olan kimse ma’şukuna yani sevdiğine aklınımantığınımenfaatini feda ederma’şukuna tam bir bağlılıkla itaatte bulunur ve sevdiği uğruna nesi varsa hepsini feda etmeye hazır olur.Kaide ve prensibini tam ve eksiksiz yerine getirebilen AŞIKTIR. Canınıcananına feda edemeyen aşıklık davasında bulunmamalıdır.Allahu teala ve tekaddes hazretlerinin Kitab-ı keriminde AHSEN-EL KASAS buyurdugu Yusuf sure-i celilesindeMısır kıtfirinin güzelliği dillere destan olan eşinin Hz. Yusuf aleyhisselama beslediği aşk uğruna ar-u namus şişesini taşa çalıp malınımülkünümakamınıırz ve namusunu ve yetmiş deve ile taşınabilen altıngümüşmücevheryakutzümrüt nev’inden bütün kıymetli eşyasınısaraylarını ve saltanatını neden nasıl feda ettiği hikaye olunmaktadır.Yusuf aleyhisselam’dan getirene veya:
_Yusuf’u gördüm!... diyene paha biçilmez kıymetteki mücevherlerini nasıl saştığı tarihen sabittir.
O kadar kiYusuf aleyhisselamın aşkı uğruna malını vere vere kendisine bir şey kalmamıştı.Yusuf diye çağırır olmuştu.Gökteki yıldızlarda Yusuf aleyhisselam’ı görürgüneş ve ayda onun adının yazılı olduğunu sanırdı.

Gerçekten de böyledir.Aşık olan herkesi ma’şuku olarak görür ve her nereye bakarsa sevdiğinin ismini ve resmini müşadade eder ve malik olduğu her şeyı bu uğurda feda etmekten çekinmez.
Züleyha aslında Allahu teala’ya aşık idi.Hak ona Yusuf aleyhisselamdan tecelli etmiş idi.Esasen bütün aşklar Mahbub-u hakikiye ait ve racidir.Ne var ki tecelliyat başka başka zuhura gelmiştir.Aşık olan ma’şununda bu tecelliyi müşahade eder.Onun için dearif olan aşk-ı mecazide kalmazeninde sonunda aşk-ı hakikiye erer.Aşık olanma’şuk-u hakikiyi sevdiğinde görür.Ma’şuk-u hakikiye perde olduğundano perdeyi yırtabilirsema’şuk-u hakiki o zaman kendisine zahir olur.

Kimde aşkın nişanı vardürür
Akıbet ma’şukuna erdürür.
demişlerdir.Nitekim Züleyha da her şeyini Yusuf aleyhisselam için feda etti ama sonunda emr-i ilahi ile güzelliği ve gençliği iade olunun cazaten yüzünü görür görmez İman ile müşerref olduğu Yusufa’da kavuştu.Ancak Yusuf aleyhisselam ile evlendiğinde ondan kaçar olmuştu.Issız ve tenha yerlere çekilir ve o tenhalarda sevdiği Allahına ibadet ederdi.Hz. Yusuf aleyhisselam kendisini yatağa davet edincegece ise gündüze ve gündüz ise geceye va’dederdi.Yusuf aleyhisselam kendisine:
_Neden benden kaçıyorsun?Sen artık benim helalım oldun.Bir zamanlarsen benı yatagına cagırdıgında ben senden kacardım.Çünkü o zamanlar sen bana haram idin.Rabbime isyan edeceğimden korkarak davetlerini kabul etmemekte ma’zur idim.Oysaşimdi artık helalimsinİnsan helalinden kaçarmı?dediğinde Züleyha şöyle cevap verirdi:
_Ey Yusuf-u Sıddıyk!... Ben seni Allahu tealayı tanımadan önce severdim.Meğer benim sevdiğim ve aşık olduğum sen değilmişsin. Sen benim asıl sevdiğime perde olmuşsun.Şimdi ben o perdeyi yırttım ve Rabbimi buldum.Allahu teala’yı bulduktan ve onu tanıdıktan sonraonun aşkı benim kalbimi istila etti. Diğer bütün sevgilerikalbimden çıkartıp attı. Onun aşkı yerine hiçbir aşkı istemez ve onun aşkından gayrı hiçbirşey mest etmez.
Bilmem anlatabiliyormuyum?

Mecnun’a adını sordular.Hiç düşünmeden:
_Leyla’dırdedi.
Mecbun’a sordular Leyla’nın hanesin
Çak edip kalbini gösterdi dil-i viranesinin..

_Leyla öldü dediler.
Mecnun cevap verdi:
Hayır Leyla ölmedio benim kalbimdedir.İşte ben Leyla’yım dedi.

Günlerden birgün Mecnun Leyla’nın köyüne vardı ve Leyla’nın evinin önüne gelerek Gökyüzüne doğru bakmaya başladı.Kendisine:
_Gökyüzüne bakmaLeyla’nın evinin duvarlarına bak. Olurki Leyla’nın resmi aksetmiştir. Leyla’nı görmüş olursundiyenlere şu cevabı verdi:

Mecnun’a sordular Leyla nice oldu?
Leyla gittiadı dillerde kaldı;
Benim gönlüm şimdi bir Leyla buldu
Yürü Leyla ki ben Mevla’yı buldum..

Şu ben yalvarırken sen naz ederdin
Şem’ayı gösterip pervaz ederdin
Cefayı çok vefayı az ederdin

Bugün Mevla gören Leyla’ya bakmaz
Ulu a’la gören ednaya bakmaz
Aya nazar eden yıldıza bakmaz

Mecnun arzulayıp Kabe’ye vardı
Halka yapışıp zarilik kıldı
Mecnun Leyla derken Mevla’yı buldu

Mecnun’u beslerdi kullartayalar
Mecnun’un başında kuşlar yuvalar
Mekanımız oldu dağlarovalar

Mecnun oldum dağ başında gezerim
Mevla ile oldu benim pazarım
Var Leyla ki bu sevdadan bezerim
Yürü Leyla ki ben Mevla’yı buldum

Ulu kuşlar yuva yaptı başıma
Ben Mevla’yı görür oldum düşümde
Var git Leyla durma benim karşımda
Yürü Leyla ki ben Mevla’yı buldum

Gel YUNUS bu sırlardan açılma
Hakkın lütfu görüpgayre saçılma
İnayet Hak olan yerden kaçınma

Rabbim; cümlemizi taklidden tahkike aşk-ı mecaziden aşk-ı hakikiye eriştirsin gerçek aşıklarla buluştursungörüştürsün.

Evet!...Leyla’dan Mevla’ya varılır. Sanem’denSamed’e dönülür. Şirktentevhide erilir. Aşk-ı mecaziden aşk-ı hakikiye vasıl olunur. İnsanolana elbette aşk lazımdır. Bu aşk ister mecazi ister hakiki olsun insana yakışan bir duygu ve haslettir. Aşktan nasibi olmayanın merkepten farkı yok gibidir…

El-Hac Aşık-i Hz.MUZAFFER OZAK K.S. efendi hazretlerinin himmeti üstümüze olsun