Eşi başörtülü diye otele alınmadı

emrah_tr

New member
İstanbul'un stresinden uzaklaşmak, eşi ve 2 yaşındaki çocuğuyla Bodrum'da 3 gün tatil yapmak isteyen işadamı Ahmet A., iddiaya göre kendini ayrımcılığın ortasında buldu.

Her şey, 23 Mayıs'ta 4 yıldızlı Mavi Kumsal Oteli'ne rezervasyon yaptırmasıyla başladı. Önceki akşam otelin kapısından içeriye giren işadamı, odasının anahtarını isteyince büyük bir şok yaşadı.

İddialara göre rezervasyon görevlisi, otel müdürüyle görüştükten sonra Ahmet A.'ya dönüp, "Sizi içeriye alamayız." dedi. Rezervasyon yaptırdığını, parayı da peşin ödediğini hatırlatan işadamı, maruz kaldığı olayın sebebini sorduğunda neye uğradığını şaşırdı. "Eşiniz başörtülü. Otelimizin kuralları gereği almıyoruz." cevabı üzerine çıkan tartışma karakolda bitti. Geceyi burada geçiren işadamı dava açmaya hazırlanırken, İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Murat Süslü, otele tepki gösterdi: "Türkiye'de herkes eşittir. Bunu en iyi turizmciler bilmeli. Ceza gelebilir."

'www.gezisitesi.com' adresinden 23 Mayıs'ta Bodrum Mavi Kumsal Oteli'ne üç kişilik rezervasyon yaptıran Ahmet A., 274 YTL'lik ücreti de peşin ödedi. 1 Haziran'da 21.00 sularında 2 yaşındaki çocuklarıyla otele giden çifte, lobide bir süre bekletildikten sonra problem olduğu söylendi. Otel yetkilileriyle telefon görüşmesi yapan resepsiyon görevlisi, Ahmet A.'ya, "Eşinizin türbanlı olmasından dolayı sizi otele alamayacağız." dedi. Çifte standartla karşı karşıya kaldıklarını belirten çift, otelin böyle bir kuralı varsa görmek istediklerini söyledi. Otel yetkilisi ise, "Gerekçe göstermek ve sizi otele almak zorunda değiliz." diye karşılık verdi. Bunun üzerine rezervasyon yaptırırken ödedikleri paranın iadesini isteyen A. çiftine yine olumsuz cevap verildi.

"Birçok ülkeye gittim, hiçbir yerde böyle bir çağdışı muameleyle karşılaşmadım." diyen Ahmet A., yaşananların Türkiye'ye yakışmadığını ifade etti. Gece saat 03.00'e kadar Bodrum Emniyet Müdürlüğü'nde kaldıklarını, tatillerinin zehir olduğunu belirten Ahmet A., otel yönetimini dava edeceklerini açıkladı. Ahmet A. acente yetkilileriyle görüştüğünü, otelin tutumunun Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yönetmeliklerine de aykırı olduğunu ifade etti. Otel yönetiminin, takındıkları tutumla ilgili hiçbir yönetmelik gösteremediğine dikkat çeken Ahmet A., eşi Merve A.'nın başörtüsünü bahane ederek otele kabul edilmediklerini anlattı.

Mavi Kumsal Oteli görevlisi Eylem Uluçay ise uygulamayı ilginç bir benzetme yaparak savundu: "Nasıl ki kapalılar için ayrılmış bir otelde açıklar ağırlanamıyorsa, bizim otelimizde de böyle bir şey var." Yaptıklarının insan ayırmayla ilgisinin olmadığını iddia eden Uluçay, otellerinin kurallarıyla ilgili bilgilerin turların hepsinde mevcut olduğunu, kendilerine telefon eden müşterilere de başörtülüleri almadıklarını söylediklerini belirtti. Acentelere de başörtülülerin otele alınmadığı yazısının gönderildiğini kaydeden Uluçay, Ahmet A. ve ailesinin düştüğü durumdan www.gezisitesi.com sitesinin sorumlu olduğunu ileri sürdü. Ahmet A.'nın polise tutanak tutturmakla doğru olanı yaptığını ifade eden www.gezisitesi.com sitesi operasyon yönetmeni Serkan Olca ise konunun kendilerine olay bittikten sonra intikal ettiğini anlattı. Otel yönetiminin ileri sürdüğü başörtülülerin giremeyeceği kuralıyla ilk defa karşılaştığını kaydeden Olca, olaydan otelin sorumlu tutulacağını aktardı.

Otele para cezası gelebilir

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Murat Süslü, eşi başörtülü olduğu gerekçesiyle müşterilerini mağdur eden Mavi Kumsal Oteli'ne tepki gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti'nde insanların eşit olduğunu en iyi turizmcilerin bilmesinin gerektiğini söyleyen Süslü, otelin başörtüsü konusunda herhangi bir yasaklama getirmesinin mümkün olamayacağını belirtti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Süslü, bakanlığın para cezası uygulayabileceğini ifade ederek, "Otel çocuk almayabilir fakat insanı giyim tarzından dolayı almama gibi bir lüksü yok." dedi. Süslü, mağdurların kendilerine başvurmasını istedi.

(Zaman)

===================================

İŞTE TÜRKİYEDEKİ DİN ÖZGÜRLÜĞÜ !!!

========================================

SON DAKİKA !

Sayın Ziyaretçi,

Gezisitesi.com olarak, tatillerini sitemiz aracılığıyla satın alan ve gittikleri otele kabul edilmeyen misafirlerimizin yaşadığı olaydan dolayı üzüntü duyuyoruz. Otel ve müşterileri buluşturan bir platform niteliği taşıyan Gezisitesi.com, misafirlerimizin bu tatille ilgili yaptıkları ödemeyi kendilerine iade etmiş ve yaşanan mağduriyeti giderebilmek amacıyla, aileyi 1 hafta ücretsiz misafir etme kararı almıştır.

Yaşanan tatsız olayla ilgili olarak acentemizi suçlayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendiren bu otele ait bilgiler, bundan böyle sitemizde yer almayacaktır.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Gezisitesi.com

=============================
VAH TÜRKİYEM VAH!!!

hades96

New member
böyle bir olaya siz inanıyormusunuz arkadaşlar...yau bu otellerde arap kralları eşleri !!! ile tatil yapıyor.afedersiniz ama hiçbir otel müşterisini yok eşin kapalı diyerek geri çevirmez.(bu arada bende turizm sektöründe çalıştım yani)

Blue_Secret

Қądįм Ðơ§Т
pek inandırıcı bulmadım ama herzaman bi ihtimal vardır :vur

emrah_tr

New member
haberde o kadar çok isim ve kuruluş var ki haber öyle hemen yalanlanacak türden değil :)
Ki bu ülkede başörtüsü takıyor diye hastaneye alınmayan insanlar var... Otel bunun yanında çok sönük bir örnek kalır, öyle değil mi? :)

zapuskas

New member
hayır kardeşim benim hiç bir alakası yok, nasıl da dolduruyorlar sizi ya anlamıyorum. Devletin dini olmaz ilkesiyle resmi dairelerde başörtü yasaktır gelgelelim sorun başörtüsü değil "türban!"dır ve türban dahi olsa hastaneye alınmama diye birşey asla olmadı, ordan atıp tutacağınıza biraz ilim irfan öğrenin lütfen

_KeMaLiST_

New member
Ben Mavi Kumsal adında bir otel oldugunu bile sanmıyorum...

Zaman gazetesi ulkede bir catısma yaratma sevdasından ne zaman vazgececek merakla bekliyorum...

haberde o kadar çok isim ve kuruluş var ki haber öyle hemen yalanlanacak türden değil :)
Ki bu ülkede başörtüsü takıyor diye hastaneye alınmayan insanlar var... Otel bunun yanında çok sönük bir örnek kalır, öyle değil mi? :)
Kardesim sen ne zaman gordun hastaneye alınmayan bir turbanlıyı...

Konusmuş olmak icin konusmayın...

Bazı arkadaslar da sizi dinleyip gercekten var sanıyor...:durdurun

emrah_tr

New member
http://www.gezisitesi.com/otel/otel379.aspx

Hotel hakkında yapılan yorumların içler acısı olmasını geçtim, olay yaşandıktan ve haber medyaya düştükten sonra "Duyurular" kısmına "Tesis, tesettürlü misafir kabul etmemektedir" yazılması da ayrı bir komedi olmuş :) YANGINDAN MAL KAÇIRIR misali :D

Birde benim bildiğim Türkiyedeki tek haremlik-selamlık (sizin tabirinizle) hotel didim-akbükteki Hotel Caprice (5 yıldızlı bir otel)
Ben Aydınlıyım, sırf merakımdan bu otele gidip incelemiştim, açık bayanlar da girip kalabiliyor, imkanlardan yararlanıyor, tesettürlü bayanlar da.. Ancak bilmediğimiz biryer varsa bilemeyeceğim :)

DJ SERVET

New member
İlimden irfandan bahsediosun arkadaşım başörtüyle türbanın arasında ne fark war?? ne yani başörtüyü ya da türbanı şöyle bağlarsa yasak böyle bağlarsa serbestmi.. Burda kasdedilen konu bence başı kapalılara yapılan haksızlıktır türban bahane bunu sizde biliosnunz.. Derdimiz ne de kapalı alınmıo kamusal alana.?? Hayır ne oluo.. Çokmu korkuosunuz.. Bakın hiç kimseye dilinden dininden ırkından ayrımcılık yapılmaz yapılamaz dioruz da bu yaptığımz ne bizim?? Adam Taksim de bedeva incil dağıtıyorlar broşür dağıtır gibi önüne tutuyolar bunlara kimse bişe diyemio dememesi de lazım ama bizim insanımız sahil kenarına kurmuş bi tezgahta kuran, yasin cüzü, ilmihaller vs gibi şeylerin satılmasına karşı çıkılıyor bizzat ben şahidim buna.. Bunun açıklamasını sorabilirmiyim sizden bu yapılan ne?? Ne için türban yasak diyoruz biz??

TypHooN

İzmir Aşığı
O kadar ayrı otelleri var Caprice vb. oralara giderlerse daha rahat ederler bence...

Kara Kartal

Banned
zaman ın daha önce ortaya çıkan bir sürü yalanı ve iftirası vardır

bu haberde muhtemelen yalandan başka bir şey değildir varsa bi haber içeriği farklıdır....

€rd@ls10

Altın Üye
Bir örnek
Yakın bi dostum astsubay.Annesi rahatsızlaınyor.Ankara Gülhane Tıp Akademisine tedavi için gidiyor.ancak kapıdan içeri gireceklerken 60 yaşındaki kadının baş örtüsünü çıkarttırıyolar.ancak o şekilde tedavi olabilimiş.
60 yaşındaki kadın da laikliğe aykırı fiillerin odağı olmuş ne diyelim:clap:clap:clap

Utanrması gekenler utansın.......

O kadar ayrı otelleri var Caprice vb. oralara giderlerse daha rahat ederler bence...
mesele o tür otellere gitme meselesi değilki özgürlükler kısıtlanmamalı

TypHooN

İzmir Aşığı
bikinili kadınların slip mayolu erkeklerin arasında eşiyle rahat edebilecek mi peki?

_black_sun

New member
bence bu sadece zaman gazetisinin yaptığı bi asparagas veya gerçek olduğunu düşünelim bu adam o kadarmı cahil madem kapalı zaten yaşam tarzın ona göredir ordaki insanların rahat oldukları malumdur. tamam hoteldede suç var ama adamda az değil amacı ne oraya gitmesinin kendi karısı kapalı orda açıklaramı bakçak onlar için ayrı imkanlarda var herkes konumunu bilsin bence bi açıkta kapalıların olduğu bi ortama girmesin sadece ad batırmak amaç zaten yanlız bi ülkeyiz birbirimizin kuyusunu kazmayı bırakında içinde bulunduğumuz durumu nasıl düzelticez onu tartışalım
tayyibin bizi getirdiği şu hale bakın

Bir örnek
Yakın bi dostum astsubay.Annesi rahatsızlaınyor.Ankara Gülhane Tıp Akademisine tedavi için gidiyor.ancak kapıdan içeri gireceklerken 60 yaşındaki kadının baş örtüsünü çıkarttırıyolar.ancak o şekilde tedavi olabilimiş.
60 yaşındaki kadın da laikliğe aykırı fiillerin odağı olmuş ne diyelim:clap:clap:clap

Utanrması gekenler utansın.......

mesele o tür otellere gitme meselesi değilki özgürlükler kısıtlanmamalı
orası yanlız GATA ilk önce burda dikkatini çekerim askeriye girince işe durumda haliyle farklılaşıo türk askerisiyesine kimse bişey diyemezmadem laik bi toplumuz görevimizide laıkıyle yapalım teşekkürler

_Venüs_

Mâ$⣠Kızı
bence bu sadece zaman gazetisinin yaptığı bi asparagas veya gerçek olduğunu düşünelim bu adam o kadarmı cahil madem kapalı zaten yaşam tarzın ona göredir ordaki insanların rahat oldukları malumdur. tamam hoteldede suç var ama adamda az değil amacı ne oraya gitmesinin kendi karısı kapalı orda açıklaramı bakçak onlar için ayrı imkanlarda var herkes konumunu bilsin bence bi açıkta kapalıların olduğu bi ortama girmesin sadece ad batırmak amaç zaten yanlız bi ülkeyiz birbirimizin kuyusunu kazmayı bırakında içinde bulunduğumuz durumu nasıl düzelticez onu tartışalım
tayyibin bizi getirdiği şu hale bakın
çok haklısın canım burda,antalya vb. bi çok yerde kapalılara özel oteller var kimse onlara tatile gitmesin eğlenmesin demiyor ama biz nasıl kapalılara saygı duyuyorsak onlarında bizim yasam tarzımıza duyması gerekn bir saygı var ortada ama insanlar saygı kelimesinin anlamını bile bilmez hale gelmiş..................tayyip uyan demek ten baska bişe kalmıo bizi birbirimize düşüren bi basbakan türkü türke düşman ettin iki yakan bi araya gelmesin

_Venüs_

Mâ$⣠Kızı
mesele o tür otellere gitme meselesi değilki özgürlükler kısıtlanmamalı[/QUOTE]

öyle diyorsun da benim kendi ailem gecen yaz bursa da bir yere gittiler tatile orası kapalılara mahsus bş yer miş bir yerde kadınlar bşir yerde erkekler denize giriyor ordaki herkes annemlere kötü kötü bakmıslar sanki günah işliyorlar......yaşayıs biçimimize yoruım yapmak kimsenin hakkı değil biz nasıl onların yasam tarzını eleştirmiyorsak onlarda bize cins cins bakmamalı<............hani nerde özgürlük?

öncü06

New member
ya insanı dellendirmeyin bana bi tane hastaneye başörtülü diye alınmayan hasta gösterin,bu kadar da yalan olmaz herkesin dilinde bu var kimmiş o başörtülü diye hastaneye alınmayanlar çok merak ediyorum,cahilliğime verin şuraya bi tane örnek koyun,bi de bu haberin doğruluğuna inanmıyorum bence bu adam o otele alınmadıysa bile sebebi başörtüsü değildir kesinlikle.

zaman gazetesi hükümet borazanıdır fetonun uşağıdır,dünya dönüyor yazsa dünyanın döndüğünden şüphe ederim,zamanın en yi yaptığı şey olayları hükümeti temize çıkarmak adına çarpıtmak,mızrağı çuvalla tutmaya çalışmakdır ama o mızrağın ucu bi yerden çıkıyor saklanamıyor.

HTML