DiL Öğrenmeye GidecekLer İçin İpuçLarı [İngiLtere]

AngeL Of Death

Wishmaster
Gitmeden önce herkes dünya kadar soru soruyor gidince kimse kendisinden sonrakini düşünmüyor..: ) Muhtemelen siz de öyle olacaksınız..

Bende bununLa iLgiLi, kendi biLgiLerim ve başkaLarının edindiği fikirLeri derLeyerek sizLerLe payLaşmaya karar verdim."Nedir dil okuluna giderken yapılması gerekenler ne gördünüz millet ?" diye soruLara cevap buLmak için...

AŞAĞIDAKİ LİSTE BİRBİRİNİ TANIMAYAN BİRDEN ÇOK KİŞİDEN DERLENMİŞTİR

- Benim bi tane arap ev arkadasim vardi, arap restoranindan cikmazdi yapmayın öyle şeyler.

- Okulda bi tane japon var hatun 24 saat online japonya'daki arkadaslariyla konusuyo

- Benim en cok yapmayayi sevdigim sey disari cikmak burda cene yapmak, bulun hoş bi abi veya abla... kahve mahve dondurma.. sohbet aliyo basini gidoyo

- Mesela turkce muzik dinlemeyin

- Turklerle konusuyom aralarda, ama turklerle disari cikmiyom

- Ev sahipleriyle konusmaya calisin işe yarar.

- Şu an fransiz arkadasa mail yaziyorum mesela, gecenlerde ayrıldı okuldan kendi gitti mail adresi kaldı...

- Resepsiyona laf atın, didişin eğlencelidir.

- Sinemaya gitmiyorum 8 pound cok geldi, çok gelmeyen gitsin ama gözüme görünmesin

- Bir enstrüman çalıyorsanız mesela gidin okulun bahçesinde çalın, highgate'de ney çaldım diye iki yıl sonra gidince bile hatırlıyorlar hala.

- Gezilere gidin okulun yaptığı, çok işe yarar çok pahalı değil ya da bedava.. (sağa sola gezi düzenlemeyen okula gitmeyin)

- Birini bulup sohbet etmek en guzel yol, liste başı olsun bu öyle ekle listeye

- Sevgili edinin. Kavga ederken insan ne kadar İngilizce bildiğine kendisi bile şaşırıyor.

- Diğer öğrencilerden birilerinin dilini ogrenmeye calis, işe yaramaz genelde ama rahatça saatlerce İngilizce sohbet etmiş olursunuz o dili öğrenmek yerine

- Hocalara asıl (çekinme çekinme, rahat ol)

- Hocalara asılmakla ilgili ipucu bir ara türkçe bir kelime öğretin, yavrum mesela, ne demek olduğunu anlatın, sonra adı yerine hello yavrum diyin görünce o sadece gülümseyecek espriyi anladığı için sizde havaya gireceksiniz

- İş bulmak çalışmak iyi ama bir süre sonra hergün aynı işte aynı lafları etmek anlamsızlaşıyor. o zaman bir charity de gönüllü bir iş bulmak çok çok işe yaradı bende para falan vermiyorlar ama birisi geliyor derdini anlatıyor ona bir şeyler öneriyorsun bir diğeri başka bir şeyle gelir onunla konu değişir, hani bir süre sonra dili çözmek için birebir bu gönüllü işler dünya kadar da var arayınca..

- Gözüne kestirdiğin birine laf at

- Diyelim ki sınıfları seviyelere göre belirlemek için bir sınav yapıldı, sende kötüydün o gün bul bir bahane konuş et yeniden gir sınava mümkünse sınıf değiştirmene yarar iyidir değişiklik, ortam değişir işe yarar.

- Okulda yoksa öyle bir imkan, bir spor salonuna gitmek falan mantıklı hem ince kalmaya yarar hem tanışmaya, çok pahalı da değil, brown eyed Turk buralarda ragbet gören bir şey

- Çok ucuza city councillerin yaptığı mesleki kurslar var haftada bir iki gün akşamları falan, hani İngilizler hobileri neyse onu öğrensinler diye yapılan şeyler ve inanılmaz ucuz. bedavaya bir şeyler öğrenmek sohbet etmek çevreyi genişletmek için iyi.

- Birilerine Turkce ogretmeye calis

- Bu okul gezileri ilk zamanlar çok işe yarıyor, sosyal programı güçlü , gezileri falan bol bir okul seçin.

- Seviyeniz düşükse olabildiğince iyi bir okula gidin yok derdim sadece pratik yapmak biraz toparlamak ben biliyorum diyosanız ucuzundan bir program yeter.

- Resepsiyona laf atsınlar bak benim aklıma gelmemişti ama mantıklı

- Kalacaginiz yerde ana dili Ingilizce olan insanlar olmasinin cok onemli oldugunu unutmayin. Cok az bile vakit gecirseniz size cok faydasi olacaktir. Onlarla gunluk konular hakkinda sohbet edebilirsiniz.

- Konusurken yaptiginiz buyuk hatalarin duzeltilmesini isteyin. Mesela "I'll take a shower" dediginizde karsinizdakine cumlenin bu sekilde dogru olup olmadigini sorun. Sonra onlar size "I'll have a shower" desen daha dogru olur desin.

- Msn'e girip surekli Turkiye ile chat yapmayin bu sureyi kitap okumaya ve film seyretmeye ayirin.

- Ise girmek, para kazanmak haricinde belki sadece sosyal cevre edinmek acisindan yararli olabilir. Bir iki arkadas edinebilirsiniz. Ogreneceginiz kelimeler sinirli kalacak.

- En onemlisi de telaffuzu ogrenebilmek icin bol bol kelimeyi okuyup bir yandan da dinleyebileceginiz cd, film vs. gibi seylerden yararlanmak. Dogru teleffuz edilmediginde ne dediginiz anlasilmayabiliyor.

- Bir de asla bir danismanlik sirketine gidip hemen onlarla anlasmayin biraz arastirin. Hele ozellikle "paket program" diye sizden 500-600 sterlin fazla para almalarina goz yummayin. Biletinizi fln kendiniz alin bir suru ucuz bilet satan tur var. Ucuz ucak bileti yazin arama motoruna cikar. Okulun kurs ve basvuru ucretinden yani okulun sitesinde yazan ucretten baska ucret talep eden bir sirkete sakin guvenmeyin! Onlar sizi somurmek istiyorlar bu kadar basit!