DevGenc Deniz Gezmi$'in Son Mektubu..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

D.ev-G.eNÇ

New member
"Merkez Cezaevi"
ßaßa,
Mektup eLinize qecmi$ oLduqu zaman, aranızdan ayrıLmı$ ßuLunuyorum. ßen, ne kadar üzüLmeyin desem yine de üzüLeceqinizi ßiLiyorum. Fakat, ßu durumu metanetLe kar$ıLamanı istiyorum. İnsaLar doqar, ßüyür, ya$ar ve öLürLer.... ÖnemLi oLan çok ya$amak deqiL, ya$adıqı süre içinde, fazLa $eyLer yapaßiLmektir.
ßu nedenLe ßen, erken qitmeyi normaL kar$ıLıyorum.Ve kaLdıkı ki, ßenden önce qiden arkada$Larım, hiç ßir zaman öLüm kar$ısında tereddüt etmemi$Lerdir. ßenimde etmeyeceqimden $üphen oLmasın.
OqLun, öLüm kar$ısında aciz ve çaresiz kaLmı$ deqiLdir. ßu yoLa ßiLerek qirdi. Sonunuda biLere qirdi. Sonunun da ßu oLacaqını ßiLiyordu.
SeninLe dü$ünceLErmiz ayri ama, beni anLayacaqını tahmni ediyorum. Sadece senin deqiL (....) anLayacaqına inaniyorum.
Cenaze için, avukatLarıma qerekLi taLimatı verdin. Ayrıca savcıyada ßiLdireceqim. Ankada'da 1969'da öLen arkada$ım TayLan Özgür'ün yanına qömüLmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbuL'a qötürmeye kaLkma.
Annemi teseLLi etmek saba dü$üyor. KitapLarımı küçük karde$ime ßırakıyorum. Kendisine özeLLikLe temßih et. Onun ßiLima adamı oLmasını istiyorum. ßiLimLe uqra$sın ve unutmasin ki, ßiLimLe uqra$mak da ßir yerde insanLıqa hizmettir.
Son anda, yaptıkLarımdan en ufak ßir pi$manLık duymadıqımı ßeLirtir seni, annemi, aqaßeyimi ve karde$imi devrimciliqin oLanca ate$iyLe kucakLarım...

oqLun Deniz Gezmi$

Ve Deniz Ve Hüseyin Ve Yusuf
Ahmet Kahraman

ßirde ayricaßeLirtirim ki; mektubu kendisi yazamiyor
dar aqacına qiderken eLLerinin çözüLmesini istiyor fakat ßuna izin veriLmiyor..
infaz savcısı Sami Uqur
-- Sen söyLe Deniz onLar yazarLar...
diyor, ve ßunun üzerine ßir daktiLo qetiriLiyor ve Deniz Gezmi$'in aqzından yukardaki keLimeLer döküLüyor...

yoldas

New member
YAŞAMAK GECENİN BÜTÜN KARANLIĞINA RAĞMEN BUĞULU BİR CAMA GÜNEŞİ ÇİZEBİLMEKTİR
NAZIM HİKMET​

ELİNE SAĞLIK BİRDE BUNU "HOŞÇAKAL YARIN" FİLMİNDE DİNLEMENİ İSTERİM
İNSANIN GÖZÜ YAŞARIYOR ...

TEŞEKKÜRLER...

Aktuğ

Altın Üye
YOLDAŞ' Alıntı:
YAŞAMAK GECENİN BÜTÜN KARANLIĞINA RAĞMEN BUĞULU BİR CAMA GÜNEŞİ ÇİZEBİLMEKTİR
NAZIM HİKMET​

ELİNE SAĞLIK BİRDE BUNU "HOŞÇAKAL YARIN" FİLMİNDE DİNLEMENİ İSTERİM
İNSANIN GÖZÜ YAŞARIYOR ...

TEŞEKKÜRLER...
ewet izlemiştim o filmi.diğerlerinin mektuplarıda duyguluydu

D.ev-G.eNÇ

New member
ßen ßu kitaßı ne zaman okusam qözLerim ya$arıyor. ßenim anLamadıqım oLay kendi mektußunu eLLeriyLe yazsa ne oLacak ? eLLerini çözseLer kacaßiLcek mi san ki o kadar kaLaßaLıqın içinde ?

S€L@mSız

Banned
asede' Alıntı:
seni, annemi, aqaßeyimi ve karde$imi devrimciliqin oLanca ate$iyLe kucakLarım
Yazık son anLarında biLincini yitirmiş herhaLde Cehennemin ateşinin arasından sizLeri kucakLarım diyeceğine devrim ateşinden bahsetmiş oysa devrim sadece kıvıLcımdı kibritteki aLevden fazLası yok..onunda küLLeri biLe miLat oLdu zaten

Bu konuda neden günceL onu da çözemedim

D.ev-G.eNÇ

New member
kıvılcımdı demek hmm..
ama o zamanLar ßir cok ki$inin qercekLe$tiremediqi ßi kıvıLcımdı ve onLar o kıvıLcımı kocaman ßi ate$ yapmı$Lardı.

yoldas

New member
S€L@mSız' Alıntı:
Yazık son anLarında biLincini yitirmiş herhaLde Cehennemin ateşinin arasından sizLeri kucakLarım diyeceğine devrim ateşinden bahsetmiş oysa devrim sadece kıvıLcımdı kibritteki aLevden fazLası yok..onunda küLLeri biLe miLat oLdu zaten

AMACIN ORTALIĞI KIZIŞTIRMAK SANIRIM İLGİLENMİYORSAN MSJ YAZMA DA TARTIŞMA ÇIKMASIN

OLAYLARIDA FARKLI YERİNDEN DE ANLAMA...

D.ev-G.eNÇ

New member
ortaLıqı kızdırmak icin eLLerinden qeLeni yapiyorLar saqa soLa ßa$Lık acıyorLar... $ikayetLer fiLan $ikayet ediLcek ßir yanı yoq ki ßu ßa$Lıqın yoLda$ın dediqi qißi iLqiLenmiosan yazma senin qißiLerden sayqı duymanızıda ßekLemem SUS yeter.

D.ev-G.eNÇ

New member
ya kavqa cıksın istemiorm fakat zorLuyorsun... arkada$ın senin tek doqrun $u profiLdeki türkiye ßayraqı... konuyuda saptırmiyalim ßirak okuyan arkada$Lar okusun nerden nereye qeLmi$ muhaßßeti doqucak ßirazdan sana cevap wermiyorum artık

arfy

____yaNNNNN
S€L@mSız' Alıntı:

emin oLky cehennemin ateshinin arqasndan seLamLiicaq biry warsa DENİZ GEZMİŞ deiLdir bu ... onun cehennemden sLm Liicaını düsünenLerdir !..

edit : bıraqın arqadashLar .. qonuyu sabote etmeq isteyen qimseye cwp wermeyinde istediqLerini onLara wermeyeLm ...

bu güseLL qonunun tartıshma ortamyna dönmesiny hiç istemm..

maxmur

New member
konuyu acan arkadaşa teşekkür etmek isterdim yalnız mektubu eksik yayınlamakla neyi anlatmaya calişyiyor paylaşım yapacaksan tam yap eksik yapma!!!

D.ev-G.eNÇ

New member
maxmur' Alıntı:
konuyu acan arkadaşa teşekkür etmek isterdim yalnız mektubu eksik yayınlamakla neyi anlatmaya calişyiyor paylaşım yapacaksan tam yap eksik yapma!!!
1. payLa$ım yapmayi senden oqrenicek deqiLim
2. kendi okuduqum kitabi eLime aLdım ve ßir ßir yazdım hic ßir eksik yoktur... kitaßin ismide yazior yazarida qit aL oku.!

nickel_tec

New member
konu güncel değil, ayrıca burası kimsenin tekelinde değil arkadaşım, kimseye yorum yazma demeye de hakkın yok, kimsenin seninle görüş birliği yapmasına da mecburiyeti yok...

D.ev-G.eNÇ

New member
qörü$ ßirLiqi yapmak zorunda deqiL evet hakLısın ama olayi ate$ e sürmesinLer kavga cıkartmaya caLı$masinLar sanırım acık ve net ßenim ßurada istediqim ama haLa saqa soLa cekeLiyorsunuz

Swat_TR

Altın Üye
Yine burda da konuyu saptırmak isteyen kişiler var. Söylenecek tek şey adam Türkiye'nin tam bağımsızlığı için elinden geleni yaptı ama adamı vatan haini ilan edip astılar. Bence bu bizim ayıbımız olmalı. Konuyu açan arkadaşa da sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

D.ev-G.eNÇ

New member
ßir daha ßa$Lık acmadan once sana sorarım metni sana yoLLarim eqer ßeqenirsen yani ho$una qiderse ßa$Lıqı acarim...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HTML