degerli yorumalrınızı bekliyorum

okanmetu

New member
öncelikle son günlerde üniversiterde tartısılan bir konuyu burda sizlere sormak istiyorum sizce iktisat mı yoksa işletme mi daha iyi bölüm?gelecekte han gisinin artıları daha fazla ve hangi üniversiteler bu konuda en iyi?degerli yorumlarınızı bekliyorum

HuLAGu_HaN

New member
iktisat

merhaba ben kocaeli üniversitesi iktisat öğrencisiyim ve bence iktisat bence daha ii bir bölüm çünkü üniversiteden çıktıktan sonra çalışma yelpazesi ve iş olanakları daha geniş. açıkçası bu soruu görünce biras şaşırdıımı söylemeliim. ve şunu sormak istiorum bnmle aynı fikirde olanlar mı fazla yoksa ... dier şık :hh?

araghorn-g

Pentaxian
her iki bölümünde kendilerine göre avantajlı ve dezavantajlı yönleri var. İktisatın en önemli dezavantajı her sene çok sayıda mezun veriyor olması. Ben Maliye bölümü mezunuyum ve şu anda 170 yataklı bir özel hastanenin Hastane Müdürlüğünü yapıyorum. bence Maliye çok daha avantajlı çünki çok iyi bir muhasebe bilgisi veriliyor diğerlerine oranla. ve İktisat ve İşletme bölümünde verilen derslerin önemli bir kısmı Maliye Bölümündede veriliyor. Benden söylemesi

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
araghorn-g' Alıntı:
her iki bölümünde kendilerine göre avantajlı ve dezavantajlı yönleri var. İktisatın en önemli dezavantajı her sene çok sayıda mezun veriyor olması. Ben Maliye bölümü mezunuyum ve şu anda 170 yataklı bir özel hastanenin Hastane Müdürlüğünü yapıyorum. bence Maliye çok daha avantajlı çünki çok iyi bir muhasebe bilgisi veriliyor diğerlerine oranla. ve İktisat ve İşletme bölümünde verilen derslerin önemli bir kısmı Maliye Bölümündede veriliyor. Benden söylemesi

evet Maliye bölümü de iyi bir tercih kesinlikle düşünülmesi gerekli

aozd

New member
merhaba ben de yıldız teknik iktisat bölümünde okuyorum.

aslında şimdilik çalışma alanlarında bir farklılık yok, yani firmalar sadece iktisadi ve idari bilimler mezunu arıyorlar ancak eğitim sırasında iktisatçıyı işletmeciden ayıran en büyük fark daha analitik düşünme yetisine sahip birey yetiştirmektir. ileriki zamanlarda iktisat bölümü ve işletme bölümü çalışma alanı farklılaşacak ve iktisatın çalışma alanları daha çok finansal analiz gerektiren pozisyonlar olacaktır. kısa vedede düşünürsen şu anda hiçbir farkı yok; ama kapitalist sistemin hız kazandığı ülkemizde firma yönetim yapılarının değişmeye başlamasıyla nitelikli bir iktisat mezununa işletmeciden daha çok ihtiyaç duyulacak.

kendi okulum için söylersem zorunlu derslerim haricinde 6 alan seçimlik 5 fakülte seçimlik ders alıyoruz bu 5 fakülte seçimlik içerisinde işletme bölümüde gösterilen önemli derslere göre tercih yapılırsa 2. sınıftan sonra alanları ayrılmış işletmeciden hiçbir farkında kalmaz üstüne artın olur. onların senin gibi 5 dersle senin seviyene ulaşma gibi bir hedefleri olamaz; çünkü bütün dersler teorikeşiyor onlarda teorik dersler fazla yok.

JoSe MaRti

New member
ben de ege universitesi uluslararasi iliskiler ogrencisiyim.... kendi bolumumle ilgili bir yer bulamadigim icin burada yaziyorum... sonucta hepsi iktisadi ve idari bilimlere dahil oldugu icin bircok dersimiz ayni zamanda yapiliyor...bence iktisat,isletmeye gore daha avantajli cunku hem analitik dusunce yapisini on plana cikarmasi hem de icerigi bakimindan... tabi her yil diger bolumlere oranla fazla mezun cikarmasi da onemli bir dezavantaj...

NeCcko

Altın Üye
Herkez mezun olduktan sonrasını yazmış bende okulda olabilcekleri yazayım :D
Bir işletme öğrencisi olarak işletme cok rahat bi bolum burda iktisatta okuyan arkadaslar cok zorlanıyorlar biraz daha zor rakamlar formuller grafikler vs vs işletme biraz daha pratige dayalı bi bölüm ama genelde dersler hemen hemen ayni sadece agılıklari farklı bence hangisi sana daha yakın geliyorsa onu sec diploma olarak pek bi fark olacagını sanmıyorum sonuçta iş sende bitiyor sen iiysen kendini iyi geliştirmişsen ve zekiysen gerisi gelir kimse senin iktasatmi işletmemi mezunu olduguna bakmaz

boomeranq

New member
Bende uludağ iktisat mezunuyum. hocalarımızdan biri şöyle derdi " Bir insanı entellektüel yapan 4 şey vardır, satranç, matematik,tarih,iktisat" İktisatın çok faydası olacağından eminim ancak iş bulmakta zorlanmayayım diyorsan işletmeyi seç bencede.

donatlet

New member
Bende iktisat okuyorum. iktisat bölümü işletmeye göre daha zor. Teori cok olduğu için insanı zorluyor ama :) çok boyutlu düşünmeyi ekonomik analiz yapmayı doğru karar vermeyi öğreten bi bilim dalı. ama işletme gördüğü dersler içeriğiyle iş hayatından bir adım önde gidiyorr.. gerci onuda iktisatta seçmeli derslerle telafi edebilirsiniz. o yüzden sonuna kadar iktisat en kral bölüm...

shadyyy

New member
İşletme ve İktisat arasında uçurum gibi fark var :)

İşletme adı üzerinde işletmeyi yönetmekle alakalı
Ar-ge , Kaizen , E-tic. , Reklam , Pazarlama , Finans ...

İktisat çok daha farklı
Ülke veya dünya ekonomisiyle alakalı

Ben İktisat derim

Marks'ın tezleri üzerine tartışabiliriz :))

cerperus_1

New member
arkadaş ben ıktisat bölümü öğrencisiyim ve işletmeci birçok arkadaşım var. iktisat bölümünün iş alanı daha geniş olduğu kesin parayı kontrolaltına almak olduğu için bu bölümün amacı bu nedenle hemen her konuya değinebiliyor. bu arada işsiz oranı çok fazla ama işletmelerde daha çok :)

ecofuslu

New member
ben son sinif iktisat ogrencisiyim, işletme iktisada gore tabiki cok ama cok daha kolay hele bir de egitim kalitesi biraz daha yuksek bir universite tercih edilecekse zorluk acisindan arada daglar kadar fark olduguna emin ol. ama universite de yillar cabuk geciyor ve tabiki bitiyor sonucta ne olacak mezun olup iş arayacaksin. işletme sana bir bilgi birikimi yapmaz ama iktisat ta piyasa icin hic bir şey vermez yani iki ucu da biraz kotu gibi. eger kpss diyeceksen yani garantici isen 2 adim iktisat onde gider eger ben devlette yapamam dersen bir adim isletme one cikar bir boy farkla bence iktisat kazanir.

okanmetu

New member
Arkadaslar ben 3 yıldır iktisat bölümünde okuyorum.Size farlarını söylemek istiyorum. İktisat bir bilimdir burda görülecek dersler daha çok ekonomi matamatik ve istatislikle alakalıdır.İşletmeye göre çok daha zordur ama iş imkanı açısından işletme çok daha öndedir.Pramitin en üstünü ve en altını iktisatçılar oluşturur ama ortaları işletmecilere aittir.İş hayatı açısından sıkıntı çekmek istemiyorsanız işletmeyi seçin derim çünkü piyasa ekonomisine uygun dersleri var.Ama en iyisi ikisini beraber okumak bence ,iktisatta okuyup işletme de yan dal yapmak en iyisidir.Devleti düsünüyosanız eger iktisatçının avantajı daha fazladır ama ne kadar fazla olursa olsun devlete girmek cok zordur en basitinden bir merkez bankasına girmek için kpss den cok üst seviye bir puan almak ardından oranın sınavını geçmek ve torpilininde:) (mülakatı kastediyorum) olması gerekir.Ama özel sektör için durum okadar zor degildir.

PsyGo

New member
ben sakarya universitesinde 2 sınıftayım benım bıldıqım bır sey varsa o da butun iktisadi bolumlerın hepsının ıktısat bolumunden ayrılarak bolum olmasıdır cunku bız her dersı alırken onlar kendılerıyle alakalı derslerı alıyorlar

kubilay175

New member
kardeş puanlarına bakarsan bütün üniversitelerde işletme bölümü, iktisattan daha yüksek bir puanla öğrenci alıyor. işletmenin daha geniş bir çalışma alanı var da iş ilanlarına bakarsan iktisat ve işletme mezunu diyor yani çok ta üstünlükleri yok ama ingilizce şart

srcndrk

New member
Hiç bir farkı yoktur arkadaşlar...Eğer ki okuldan çıkınca herhangibir yerde müdürlük yapacaksanız yada masabaşı bir pozisyonda çalışacaksanız iibf dalında herhangi bir bölüm olur.yok bölümle alakalı bir işse yine problem olmaz çünkü kimse bilimsel bilgi gerektiren bi alanda girer girmez sorumluluk sahibi olmuyor önce işin pratiğini kavraman için belirli bi süren oluyo güven ortamıda oluşunca ve sende işi öğrenince çalışmaya devam ediyosun.Ancak analtik düşünme yeteneği tecrübe yada işle çok haşır neşir olmakla kazanılmıyo önceden belirli pratik deneyimleriniz olmalı bunuda teorik olarak üniversitede başlatıyosunuz.Zor olsada iktisatı seçin...