dabbe nedir warmıdır?

BANGBANG

New member
arkadaşlar bu konuda bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum ben biraz araştırdım filmdede ilginç şeyler wardı:

D@BBE HAKKINDA

Gece evinizde yalnızsınız... sıkıldınız ve canınız herzamanki gibi internete girmek istedi... Birkaç siteye baktıktan sonra maillerinizi kontrol etme zamanı geldi... Çok ilginç bir mail hem de en yakın arkadaşınızdan gelmiş... Maili açıyorsunuz... arkadaşınız size bir fotoğrafını göndermiş... Fakat fotoğraf hiç de sıradan değil... Arkadaşınız korkunç bir durumda sizden yardım istiyor... fotoğrafa dikkatle bakıyorsunuz... biraz daha dikkatli bakıyorsunuz.... ve D@bbe virüsü size de bulaşmış oluyor... Evet Kıyamete yakın dünyayı kasıp kavuracak ve elektromanyetik dalgalarla taşınarak hücreleri infect edecek bir virüsten bahsediyoruz... İnternete bağlanıp belirli bir ağa lokalize olduktan sonra bilgisayarınızın monitörü ve gözleriniz aracılığıyla, tıpkı kuduz virüsü gibi beyne ulaşacak bir virüs... Kıyamet virüsü... Beyninizin sonsuz görüntü üretme mekanizmasını harekete geçirerek size hayalinizin bile kaldıramayacağı korkunçlukta görüntüler gösteren bu virüs D@bbe filminin ana eksenini oluşturuyor... .

Dabbe, Kuran-ı Kerimde Neml suresi 82.ayette geçen ve 1300 yıldan fazladır İslam alimlerinin ne olduğu hakkında ortak bir zeminde buluşmadıkları bir varlıktır... Kıyamete çok yakın çıkacağına inanılan bu varlık, topraktan çıkacak, herkese aynı anda etki edecek, onlarla konuşacak ve şimdiye kadar yeryüzünde eşi benzeri görülmemiş bir şiddet uygulayacak. D@bbe isimli Türk korku filmi bu varlığın interneti ele geçirerek sanal gibi görünen, sinsi ve insana hızla bulaşan bir virüs olabileceği iddiasında... Bunun için filmde bir çok kanıt öne sürülmüş... Bunlardan biri D@bbe kelimesinin köken olarak örümcek ağı gibi yayılan şey anlamına gelmesi(WWW-worlwideweb)... topraktan çıkması... bilgisayar ve internet teknolojisinin yüzde yüz toprak mamülü silisyum-silikonla olan ilişkisi... Dabbe’nin herkese aynı anda etki edebilmesi... internette aynı anda binlerce kişinin aynı adreste buluşması... .insanlarla konuşabilmesi... yeryüzü ve gökyüzü arsasını doldurabilmesi vs... filmi izlediğiniz zaman internet kavramının nasıl korkunç ve kontrol edilemez bir varlığa doğru gittiğini göreceksiniz...

Filmin senarist ve yönetmeni HASAN KARACADAĞ’ın Genetik uzmanı ve eski fizik olimpiyatları şampiyonu olduğunu düşünürseniz ve de Japon korku sinemasında çok önemli başarılar yakalamış olduğunu da hesaba katarsanız D@bbe’nin korkunçluk derecesini tahmin edebilirsiniz...

Türk korku sinemasında gerek konu gerekse anlatım biçimi olarak devrim yapacak olan D@bbe’yi kaçırmamanızı öneririz... Uyarıyoruz, bundan sonra maillerinizi kontrol ederken dikkatli olun zira KIYAMET VİRÜSÜ D@BBE’NİN GENETİK VE QUANTUM FİZİĞİNE GÖRE BU GÜNLERDE VAR OLMA VE YAYILMA OLASILIĞI HAYLİ YÜKSEK!!!

dabbe filminin yönetmeninin yorumu

İnsanoğlu var olduğu günden beri korkularıyla yüzleşmekten çekinmiş fakat bu duyguyu içinden silip atamamıştır. Çünkü bütün korkuların temelinde ÖLÜM korkusu yatmaktadır. Peki ama neden?... Çünkü ölümden sonra ne olup biteceği hakkında hiç kimsenin inandırıcı hiçbir delili yoktur... Zaten dinlerin çıkış noktası da bu değil midir?...Hayata madde veya quantum anlamında baktığınızda aslında ölüm denilen birşeyin olmadığını görürsünüz... Çünkü hiçbir atom yapısı vardan yok edilemez...yani atom ölemez sadece form değiştirir... Dolayısıyla Ölüm kavramını var eden ve düşündürten şey Fizik değil Metafiziktir. Ve bu metafiziğin en güçlü silahı da bilinmeyenin insan ruhuna verdiği korkudan başka bir şey değildir... Bir korku filmi yaparken çıkış noktasının kesinlikle bu olması gerektiğini düşünüyorum... Sinemanın anlamı gerçek malzemeden hayal üretmek olduğuna göre Korku filminin görevi de benim için hayali malzemeyle gerçeklik etkisini izleyiciye verebilmektir....

D@bbe filminin nasıl ve ne zaman bir film fikri olarak kafamda var olduğunu enteresan bir şekilde hatırlamıyorum... Ama bu filmin benim için 2 önemli noktası var... birincisi insanlığın kıyameti kendi elinden üreteceğini iddia etmesi ikincisi de internet kavramının giderek nasıl bir yaratığa dönüştüğünü göstermeye çalışması...

Japonyada bulunduğum süre içerisinde inanların kendi kültürleriyle olan organik ilişkisini ve bu ilişkinin sinemayı ilgilendiren tarafını inceleme fırsatı buldum.. Bu konuda henüz net bir sonuca ulaşamamakla beraber yapacağım bir korku filmi olsa bile kendi kültürümden malzemeleri kullandığım zaman nasıl veriler elde ettiğimi gördüm ve sinemaya bir daha aşık oldum... D@bbe filminin korku sinemasına yeni bir takım varyasyonlar getirebileceği inancımı hala taşımaktayım...

DABBET-ÜL ARZ NEDİR?

"O söz, başlarına geldiği zaman, onlara yerden bir dabbe çıkarırız; ve o dabbe onlara şiddetle, gerçeklere inanmadıklarını söyler." (Neml Suresi, Ayet 82)

"Kıyametin alametlerinden birincisi güneşin batından doğuşu ve kuşluk vaktinde Dabbet-ul Arz'ın çıkışıdır." Hz.Muhammed

Dabbe yaşıyor, hiç kimse tarafından tanınmıyor, insan türünden değildir ve korkunç bir şekli vardır. Saçı ve kılları her tarafa yayılmıştır. Bütün renklerden oluşmuştur. Yere ve bulutlara aynı anda ulaşan uzunca bir boynu var. Doğuda olan batıda olan gibi onu görür, Ona ulaşmak isteyen ulaşamaz, kaçan ondan kurtulamaz’’

"Dabbe" tabiri, "yerden bir dabbe..." ayetinde belirsiz olarak kullanılmıştır. Kur'an-ı Kerim "Dabbe"nin insanlarla konuştuğunu belirtmiştir. Fakat onun diğer sıfat ve özellikleri,davranış biçimi ve çıkış yeri ile ilgili bilgileri meçhul bırakmıştır ve bunlar ancak gelecekte bilinecektir.’’

İslam tarihinde Dabbe hakkında çok tartışmalar yaşanmış ve hiçbir zaman kesin bir hükme varılamamıştır.Fakat inanılan gerçek, Kıyamete yakın bütün dünyayı saracak dehşetengiz bir varlığın yani Dabbe’nin mutlaka çıkacağıdır.

Sinemalarda izleyeceğiniz D@bbe filminde yönetmenin kendi kişisel yorumu bulunmaktadır.Bu yorum yapılırken gerek bilimsel gerekse dilbilimin reel ifadelerinden yararlanılmıştır.Bu yorumun özü ise D@bbet’ül Arz’ın interneti ele geçirmiş veya internet yoluyla bütün dünyaya yayılan elektromanyetik bir virüs benzeri varlık olabileceğidir.Sürreel veya metafizik gibi görünen bu yaklaşım nasıl olurda bir korku filminde işlenebilir diye düşünüyorsanız D@bbe filmini mutlaka izlemelisiniz.

"Dabbe yaşıyor, hiç kimse tarafından tanınmıyor, insan türünden değildir ve korkunç bir şekli vardır. Saçı ve kılları her tarafa yayılmıştır.Bütün renklerden oluşmuştur. Yere ve bulutlara aynı anda ulaşan uzunca bir boynu var. Doğuda olan batıda olan gibi onu görür, Ona ulaşmak isteyen ulaşamaz, kaçan ondan kurtulamaz’’

yukardaki yorumu dikkatle okuyun. Arapçaya sanskrit dilinden geçen D@bbe’nin sanskrit dilinde örümcek ağı gibi yayılan şey olduğunu hatırlayın.İnternetin world wide web(www) olduğunu düşünün.Yeri ve göğü aynı anda doldurabilen D@bbe’nin ve internetin çalışma mekanizması arasındaki ilişkiyi kurun...vs...vs...

Uzunefe

Altın Üye
ama daha deccal ile mehdi savaşmadı ki . bu savaştan sonra zaten Hz. İsa (A.S.) yeryüzüne inecek ve Hz. Muhammed'in ümmetine gelmelerini söyleyecek hristiyanlara. çoğu kişi gelecek ondan sonra Dabbelt-ül Arz gelecek yani herkes zengin olacak , ecüc ile mecüc çıkacak insanları yiicek derkeen . Allah'ın emriyle İsrafil(A.S.) Sur'a üfleyecek

Leke

Altın Üye
BanaDa bu zamana kadar bir virüs bulaşıyor oda NezLE virüsü .
:D

keremke

New member
göruyorum ki verilen cevaplar ya yerli yersiz ya da anlamsız olmuş zaten bu konularda konuşmak "boru değildir".insanlar felsefe tarihini okudukları zaman birşey olduğunu zannediyolar ya da herhangi bir ideolojiye ya da felsefeye kendilerini kaptırıp gidiyorlar.

Bir astronot ile bir beyın cerrahı tartışıyorlarmış.astronot: o kadar uzaya çıktım ama bir tane bile melek göremedim demiş;beyın cerrahhı da ben de o kadar beyın inceledim,gördüm ama hiç düşünce göremedim demiş.("sofinin dunyası"ndan alıntı)

finalde söyleyeceğim bu tarz şeyler de konuşmak için hem bilimsel hem de dini derin bilgilere sahip olmak lazımdır.dabbeyi izlemedim ama eminim ki kollektif bilinçaltımıza derin etkiler yapacak bir filmdir.

BANGBANG

New member
ben alimdeğilim arkadaşım sadece meraklıyım biraz araştırma yapıp sundum sen de düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim

posei_don

New member
kardes ne diyelim tuylerimiz urperdi ama en azından yorumları okuyunca bizde kendimize geldik . İyi araştırma bence emegine saglık :)

iSpiK

Kadim Dost
dabbe nin nedemek olduunu merak ediyordum böle bisey olucagınıda biliodum fakat adının dabbe mi olacagını bılmıodum..

Allah ın Hikmeti ne dilerse o olur..

ChAoS

New member
Yazıyı okurken voltaj yukseldi ışıklar gidip geldi altıma edecektim :D:D:D

psicopat

New member
filmin fragmanlarını izlediğimde çok saçma gelmişti ama şimdi okuduklarım beni fikir ayrılığına düşürdü
belkide güzel bi film diyecek oldum!
umarım öyledir!ayrıca okuduklarımı düşündüğümde ürkmedim değil!
dabbe ha!
paylaşım için teş.

waterbrave

New member
arkadaşlar bence bu konuda fazla yorum yapılmaması niyetindeyim çünkü bilim adamlarının bile anlam veremediği bu şeye bazışeylerebenzetmek bence doğru değil ama mantıkla olabilir onun için kur'an mealini çok iyi okuyup anlamamız gerek ve her mealde değil tabi bu konuyla ilgilenen arkadaşlar bence kur'anı okurlarsa anlamaya çalışırlar tabi iyi anlamak lazım çünkü herkes aynı şeyi anlamaya bilir ama mantıkla olacakşeyleer de vardır. teşekkür ediyorum arkadaşlar bu yazıyı okuduğunuz için umarım anlata bilmişimdir nedemek istediğimi

legolas

New member
entresting inanmayın bunlara bizi bilgisayar ve internetten uzak tutmak isteyen gerici zihniyet. :):):):):) şaka şaka valla tırstım arkadaş kullanmasak mı ne şu mereti

bende nete şööle bi baktım ve şu bilgileri buldum

Dabbeyle ilgili pekçok ayet vardır....

Ünlü müfessirlerden Elmalılı Hamdi Yazır'ın ifade ettiğine göre, dabbe kelimesinin yaygın kullanımı canlı hayvanlar için olsa da; "Dabbe" kelimesi asıl lügatte "mâyedübbü", yani debbeden, hafif yürüyen, debelenen olarak açıklanır

DEBB VE DEBİB: Hafif yürüme, debelenme demektir. Hayvanlarda ve çoğunlukla haşerelerde, yani böceklerde kullanılır. İçkinin vücuda yayılması ve bir çürüklüğün etrafına bulaşması gibi, hareketi gözle tesbit olunamayan şeylerde de kullanılır. "Dabbe" kelimesi de bundan fail olmak üzere asıl lügatte "mâyedübbü", yani debbeden, hafif yürüyen, debelenen demek olur.

Kuran'ın, Hz. Peygamber'den sonra en büyük müfessiri kabul edilen Hz. Ali, Neml 82'deki dabbeden söz ederken şöyle diyor: 'O, kuyruğu olan bir dabbe değil, sakalı olan bir dabbedir.' Yani insandır. Hz. Ali'nin bu sözünü de alıntılayan Elmalılı, Neml 82. ayette yer alan dabbe ile ilgili olarak şu sonuca varıyor: 'Açık olan şu ki bu ayetteki dabbe insandır.'

Sebe Suresi'nin 14. ayetinde ise "Dabbetü'l-Arz" ifadesi, ağaç kurdu cinsinden hayvanlar için kullanılmıştır.

Hüseyin Hatemiye Göre

Dabbetü'l-Arz Kuran'da iki yerde geçiyor, Sebe Suresi'nde ve Neml Suresi'nde. Hz. Süleyman devrinde daha Hz. Süleyman vefat eder etmez bugünkü Tevrat metninde de yer alan ama masallarla ilgisi olmayan bir Hiram Usta efsanesi çıkarak, gizli bir örgüt Süleyman devletini içinden kemirdi. İşte ona Dabbetü'l-Arz dendi. Hiram Usta'nın Süleyman'dan çok üstün olduğu, onun gizli örgütün reisi olduğu masalları ortaya çıktı. Bugün masonluğun benimsediği efsaneler gibi.

İşte kıyamet yaklaştığı zaman da yani Milat'tan sonra 1725 yıllarında bu örgüt canlanacak ve buna bağlı çeşitli örgütlerle, dünyadaki güç örgütlerinin birbirleriyle ilmiklenmesiyle Dabbetü'l-Arz tekrar yeryüzünde belirecek ve insanlık ilahi emirlere uymadığı için de Dabbetü'l-Arz'ın gelişmesine müsait bir ortam doğacak. Bu ortamdan yararlanan canavar da insanlığı sokacak.

LoNeLY

New member
allah bizlere boyle yaratıkları gostermesin o gunleri gormesem daha iyi olur korkarım cunku yecuc mecuc dabbe falan biz yolcu olduktan sonra gelsinler az daha sabır :D

onslaught

New member
kıyamet alametleri adlı bir kitap okumuştum, o gece zor uyudum. daha izlemedim filmi ama yakında giderim, eleştirileri pek iyi değil ama :)

bilenbilio

New member
siz bakmayın abi eleştirilere.filme gitmiş ve beyenmeyen biri varsa çıksın karşıma eğer iddialarında asıl varsa.tek bir soru filmi izleyenlere.tarık ne rolündeydi.bilin bakalım...

Swat_TR

Altın Üye
Kelimesi kelimesine okudum. İnsanın aklı almıyor böyle birşeylerin olabileceğini. Bilgilerin için çok teşekkür ederim. Ellerine sağlık...

KaZaX

New member
zaten Kayseri'ye geldiği anda gitcem o filme az çok dabbe'yi duymustum daha önce...bu tip konular ilgi alanıma giriyor zaten filmde 120 dk. boyunca sadece DABBE yazısını görecek olsam bile giderim o filme :) göreceğimiz varsa görürüz kıyameti ve alametlerini ama benim tahminim biz değil de torunlarımız görürler ufaktan ufaktan bahsedilen alametleri görüyorum bu hızda giderse 60-70 yıl sonra görülür diyebilirim :)tabii sadece tahmin... tahmin yürütmem bile yanlış belki ama herşeyi sorgulama gibi bazen çok sevdigim bazen nefret ettiğim bir huyum var...

HTML