Bilgisayar Kapatılamaması sorunu!Tekrar açılması!

Dr_No_07

New member
1- bilgisayar power tuşu arızalı olabilir çözüm--> tuşu yerinden sök ve kontrol et

2- ana kart bir yerden şase alıyor olabilir çözüm--> bilgisayarın donanımlarını sök temizle tane tane düzgünce yeniden tak sorun çözülmese bile tertemiz olur bilgisayar =)

3- bios ayarlarında otomatik açma seçeneği var genelde biz server olarak kullandığımız bilgisayarlarda bunu ayarlarız olası bir kapanma durumunda elektrik geldiğinde otomatik açılması için. Çözüm;

bilgisayar açılırken biosa gir - advanced die bir sekme var ona gir ardından "ACPI Configuration" var bilgisayar ayaları, ıde ayarları filan da var onların olduğu yerde. oraya girince bazı seçenekler var onları onları disable yap düzelir neyse ben açık yazayım şu şekilde olmalı

Suspend to RAM >>>> Disable
Restore on AC/Power Loss >>>>> Power Off
Ring-In Power On >>>> Disable
PCI Devices Power On >>>> Disable
PS/2 Keyboard Power On >>>> Disable
RTC Alarm Power On >>>> Disable

ACPI HPET Table >>>> Disable

hadi kolay gelsin... bunlarda olmazsa bas formatı bios güncelle kesin düzelir...

XTIRE

New member
1- bilgisayar power tuşu arızalı olabilir çözüm--> tuşu yerinden sök ve kontrol et

2- ana kart bir yerden şase alıyor olabilir çözüm--> bilgisayarın donanımlarını sök temizle tane tane düzgünce yeniden tak sorun çözülmese bile tertemiz olur bilgisayar =)

3- bios ayarlarında otomatik açma seçeneği var genelde biz server olarak kullandığımız bilgisayarlarda bunu ayarlarız olası bir kapanma durumunda elektrik geldiğinde otomatik açılması için. Çözüm;

bilgisayar açılırken biosa gir - advanced die bir sekme var ona gir ardından "ACPI Configuration" var bilgisayar ayaları, ıde ayarları filan da var onların olduğu yerde. oraya girince bazı seçenekler var onları onları disable yap düzelir neyse ben açık yazayım şu şekilde olmalı

Suspend to RAM >>>> Disable
Restore on AC/Power Loss >>>>> Power Off
Ring-In Power On >>>> Disable
PCI Devices Power On >>>> Disable
PS/2 Keyboard Power On >>>> Disable
RTC Alarm Power On >>>> Disable

ACPI HPET Table >>>> Disable

hadi kolay gelsin... bunlarda olmazsa bas formatı bios güncelle kesin düzelir...
tamamda ben söktüğüm zaman parçaları nerey takcağımı bilmiyorum saatlerce araştırma yaptım ama nafile:S :D asus p5q yazıyor kutusunda ama hep p5q se veya S çıkıyor:S

M3T3HAN

New member
anakrtının bıos güncellemesini yap bakalım
ama önce işletim sistemini seçerek indir
istersen burda anakartının kitapçığı pdf formatında ingilizce olarak da var

BURADAN İNDİR

HTML