Ben laik değilim arkadaş

aslıbaba

New member
Ben laik değilim arkadaş

Laik düşünceden yana olanları aşağılamak için bir deyim uydurmuşlardı:
‘Laikçi’ diyorlardı. İçkici gibi bir şey.
O zamanlar ‘laikçi’ olmak öyle kolay bir şey değildi. İmzalı imzasız teditler gelirdi. Arada bir laikçilerin otel odalarında meşale gibi yakıldığı, kapı önlerinde arabayla havaya uçurulduğu olurdu. Atatürk devrimlerini ve laikliği öven bir yazı yazmayagörün, çarşaf çarşaf tehdit alırdınız: ‘Seni domuz laikçi, son duanı et, seni devrimbaz, evrimbaz, hokkabaz seni, elimizden kurtuluş yok, bilesiniz!’
Ve bu tehditler, bir orkestra eşliğinde yürütülürmüş gibi aynı anda, aynı tonda başlar, aynı zamanda kesilirdi.
28 Şubat’tan sonra bu tehditler bıçakla kesilir gibi durdu.
Yani laikçilik zor zanaattı. Öldürülmeyi gerektiren bir nitelik.
Ve son zamanlarda dramatik bir şey oluyor: Gün geçmiyor ki, bir zamanlar ‘laikçilere’ küfretmeyi, onları tehdit etmeyi meslek edinmiş kişiler birer birer laikçi kanada geçmeye başlamasın. Üstelik bunlar öyle sıradan kişiler de değil. Kitap yazmışlar, konferans vermişler, gazetecilik yapmışlar…
Şimdi de bakanlık, müsteşarlık, danışmanlık yapan, devlet gemisini yüzdüren insanlar.
Bir zamanlar neler dememişler: Laikçileri şiş kebap yapalım, camileri kışla yapalım, Cumhuriyet’i dinle terbiye edelim, kahrolsun laiklik, kahrolsun Kemalizm…
Ve ne hikmetse laikliği, Cumhuriyet’i, Atatürkçülüğü düşman sayan bu insanların hemen hepsi şimdi en üst makamlarda. Ne kadar çok küfrettilerse, o kadar yükselmişler.
Ve şimdi yeni bir moda başladı. Gün geçmiyor ki bu zevattan biri ‘laikçi’ kanada iltihak etmesin:
‘Ben artık laikliğe inanıyorum!’ (Biz savunduğumuz zaman ‘laikçilik’, onlar inandığı zaman nedense birden ‘laiklik’ oluyor.)
“Neden? Yerinizde su mu çıktı?”
“Yok yok, laiklik iyi bir şeymiş. Biz fark edememişiz.”
“Ya laiklik aleyhine onca yazdıkların, konuştukların, savurduğun tehditler.”
“Olur öyle yanılgılar. Herkesin dönme hakkı yok mudur?”
Vardır tabii.
Ama insanlar bir kutuptan diğerine zıplıyorsa, bunun makul bir açıklaması da olmalı.
İlk başlarda laikliğin gördüğü bu rağbet hoşuma gitmişti. ‘Bak, savunduğumuz görüşlerin doğruluğu ortaya çıkmaya başladı’ diye sevinmiştim.
Ama yavaş yavaş fikrimi değiştirmeye başladım. Birdenbire herkesin laik kesilmesinde doğal ve yerinde olmayan bir şey var. Bir oyun oynuyor gibiler.
‘Yeter artık, lütfen bugün olsun kimse laikliği benimsediğini, saf değiştirdiğini açıklamasın,’ diye aklımdan geçiyor bazen. O kadar tıkış tıkış oldu ki laik kanat, nefes alacak yer kalmadı.
Belki de en iyisi, ‘Ben laik filan değilim arkadaş’ deyip çıkmak işin içinden. Nasıl olsa yeteri kadar laikçi kazandı toplum

TÜRKER ALKAN

SickDreTh

Altın Üye
konunun ıcerıgınde yazanlarla kendın hıc mı hıc butunlesmıyorsunuz tam tersıne asırı derecede celısıyorsunuz..

sende bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardansın!

digiklan

New member
Walla Ahmet Taner Kışlalı'dan da Türker Alkan'dan da Siyasi Tarih dersi aldım.
Burada kişiler laik olmaz diyen adamları gördükçe tüylerim diken diken oluyor.
Ben laik düzenin düşmanıyım diyemeyenlerin son numarası bu söylem.

Demokrat partiniz demokrat oluyor. Başbakanınız demokrat oluyor ama...
Demokrasi bir yönetik şekli değil mi? Neden kişiler demokrat olmaz devletler demokrat olur demiyorsunuz.
Ya da 1980 de komünist diye işkence gören adamlardan hangisi sosyalizm kommünizm bir yönetim şeklidir kişiler sosyalist olmaz dedi.

Kişiler bal gibi laik olur kardeşim. Din ile devlet işlerinin ayrılması gerektiğine inanan, dini ümmet oluşturmak, gruplaşmak için bir yapıştırıcı olarak değil manevi bir gelişim ve ahlak bütünü olan görenlere laik denir.
Osmanlı ümmetçi olduğu için battı, ama dersini almayan yurdum insanı yarım akıllı demogogların peşinden ortaçağa geri dönmeye çalışıyor.

Atatürk osmanlının padişaha kul olan ümmetini aldı, laik cumhuriyetin özgür bireyleri yaptı. Ama hala el etek öpmek genlerine işlemiş olan şeref yoksunu dalkavuklar iktidara bile erişebiliyor bu ülkede.

Kişiler bal gibi laik olur. "Egemenlik kayıtsız şartsız Allahındır ya da Mülk Allahındır" demeyenlere laik diyoruz. Diyenlere de sözde özgürlükçü insan hakları savunucusu...

=SP4WN=

- нєℓℓ кє&#110
ZORLA KÜFRETTİRMEKMİ İSTİYORSUN KENDİNE ANLAMADIM .

KONUYU ADAM GİBİ OKU ONDAN SONRA YORUM YAP
Sinirlenme ampul yoksa kısa devre falan yaparsın sende tayiipin ampulü gibi :D

Kardeş bende 1 hafta ban yedim 2 kere pkklılara küfür ettim diye buda bişeymi :D

SickDreTh

Altın Üye
_ampul_; sen ilk önce adam gibi konuşmayı öğreneceksin ondan sonra gelip burda goruslerını dıle getıreceksın!

bız burda bas cavusun esegı degılız..rahatsız bı durum oldugu zaman gelır bıze bıldırırsın geregını yaparız!
ama artık cok gec bu clone uyelıgınde sınırsız banlanacak!

SickDreTh

Altın Üye
ADALETLİ OLMAYI DENESEN OLMAZMIYDI
sen adam gıbı kufur etmeden anlatsan olmazmıydı?
bu forumda kufure yer yok..
sız daha rahat forumda gezesınız goruslerınızı rahat rahat bellı saygı ve sevgı ve sevıye cercevesınde dıle getırebılesınız dıye burdayız..
ama sen ne yapıyorsun oraya buraya agıza alınmayacak kufurler savuruyorsun..
hele ki bide seni yaratan Allah (C.C)'ye dil uzatıyorsun..

memet33

New member
sen adam gıbı kufur etmeden anlatsan olmazmıydı?
bu forumda kufure yer yok..
sız daha rahat forumda gezesınız goruslerınızı rahat rahat bellı saygı ve sevgı ve sevıye cercevesınde dıle getırebılesınız dıye burdayız..
ama sen ne yapıyorsun oraya buraya agıza alınmayacak kufurler savuruyorsun..
hele ki bide seni yaratan Allah (C.C)'ye dil uzatıyorsun..
KÜFÜR ETMEME SEBEP OLAN MESAJLARI SİLDİN ARDINDAN BENİ BANLADIN

DİĞER SEFSİZLER HALAA DURUYOR

ADİL OLUN

SickDreTh

Altın Üye
KÜFÜR ETMEME SEBEP OLAN MESAJLARI SİLDİN ARDINDAN BENİ BANLADIN

DİĞER SEFSİZLER HALAA DURUYOR

ADİL OLUN
senın agza alınmayacak kufurlerı etmenı gerektırecek bı mesaj atılmadı forumda..
sen kendı kendıne cellallendın..eger uygun olmadıgını dusundugun bı mesaj varsa bunu gelıp bıze soylemelıydın kı bızde geregını yapabılelım..
kufur ederek bı yere varamazsın!
ve o mesajı yazanada herhangı bı cezaı yaptırım uygulanmayacak..herkes gorusunu belırlı bı sevıyede dıle getırebılır..bunda bı sakıncası yok..laıklıge hayır dıyen ınsanda var laıklıge evet dıyen ınsanda var..

ama sen boyle clone uyelık alarak kendını daha fazla kucuk dusuruyorsun yeter artık!

bbxvv

New member

Demokrasi bir yönetik şekli değil mi? Neden kişiler demokrat olmaz devletler demokrat olur demiyorsunuz.
Ya da 1980 de komünist diye işkence gören adamlardan hangisi sosyalizm kommünizm bir yönetim şeklidir kişiler sosyalist olmaz dedi.

Kişiler bal gibi laik olur kardeşim. Din ile devlet işlerinin ayrılması gerektiğine inanan, dini ümmet oluşturmak, gruplaşmak için bir yapıştırıcı olarak değil manevi bir gelişim ve ahlak bütünü olan görenlere laik denir.
Osmanlı ümmetçi olduğu için battı, ama dersini almayan yurdum insanı yarım akıllı demogogların peşinden ortaçağa geri dönmeye çalışıyor.

Atatürk osmanlının padişaha kul olan ümmetini aldı, laik cumhuriyetin özgür bireyleri yaptı. Ama hala el etek öpmek genlerine işlemiş olan şeref yoksunu dalkavuklar iktidara bile erişebiliyor bu ülkede.

Kişiler bal gibi laik olur. "Egemenlik kayıtsız şartsız Allahındır ya da Mülk Allahındır" demeyenlere laik diyoruz. Diyenlere de sözde özgürlükçü insan hakları savunucusu...

olamaz kardeşim çünkü laiklik yönetim biçimidir. insan kendi kendini laiklikle mi yönetecek.

İnatla mülk Allahındır diyorum ve senden daha laik bi insanım belkide.

Osmanlıyı batıran ümmetçi olması falan değildir. Özdeğerlerini kaybetmesi gibi. Osmanlı kurulduğunda mükemmel temeller üzerine kuruldu ki hala o temellerin üzerindeyiz. Çürüyen temelleri Önderimiz yeniden doldurdu.

LOOPUSED

Altın Üye

AĞIR KONUŞMUŞSUN el etek öpen yok padişaha kul olanda yok,özgür birey de değiliz açıkcası,,ama daha kötüsü ağzından çıkan şerefsiz dalkavuk kelimelrrini sana iade ediyorum.kem söz sahibine aittir niye üstüne alındın dersen ben laik değilim,milletini seven ama muhammed(as) ümmetindenim..bu beni rahatsız etmiyor seni neden rahatsız ediyorda sövme hakaret etme cüreti buluyorsun insanlara.. dahası elbette mülk LLAHINDIR. sen senin olduğunumu sanırsın bre.egemenliğin millette olduğunu söylüyorsan bu kudurmuşluk niye millet seçeceğini seçmiş işte neden bu bağırış çığırış ozamnnn..ölçülü konuşş.efendiliği bozmaa..

vega vhj

New member
Ben ne yazıkki allaha daha doğrusu müslümanlığa inanmıyorum çünkü:
-ben müslümansam kardeşlerim öldürülürken ben evde rahat oturamam
-ben müslümansam ortak değerlerimiz satılırken ben rahat uyuyamam
-kadınlarımızın hem beynini hemde kafasını örtmeye çalışacaksam ben
kesinlikle müslüman deilim
AYRICA AYDINLARIMIZI ALLAHIN ADININ ANARAK YAKACAKSAM VEYA YAKANLARI HALA SAVUNACAKSAM VEYA SAVUNANLARI MÜSLÜMAN KARDEŞİM SAYACAKSAM BEN ALLAHSIZIM VE MÜSLÜMAN DEĞİLİM
HELE LAİK DİYENLERE KÜFÜR EDİP ONLARA İSLAMIN ŞARTI OLAN HOŞGÖRÜYÜ ESİRGİYCEKSEM MÜSLÜMAN DEİLİM KARDEŞLERİM
İİ FORUMLAR

digiklan

New member
AĞIR KONUŞMUŞSUN el etek öpen yok padişaha kul olanda yok,özgür birey de değiliz açıkcası,,ama daha kötüsü ağzından çıkan şerefsiz dalkavuk kelimelrrini sana iade ediyorum.kem söz sahibine aittir niye üstüne alındın dersen ben laik değilim,milletini seven ama muhammed(as) ümmetindenim..bu beni rahatsız etmiyor seni neden rahatsız ediyorda sövme hakaret etme cüreti buluyorsun insanlara.. dahası elbette mülk LLAHINDIR. sen senin olduğunumu sanırsın bre.egemenliğin millette olduğunu söylüyorsan bu kudurmuşluk niye millet seçeceğini seçmiş işte neden bu bağırış çığırış ozamnnn..ölçülü konuşş.efendiliği bozmaa..
El etek öpmek genlerine işlemiş şeref yoksunu dalkavuklar cümlesini kendi üzerine alınıyorsan benim sana söyleyecek sözüm yok zaten.
O cümlenin öznesi fiilde belirtiliyor zaten. İktidara gelebilyorlar diye. İstersen amerikanın teröristler listesindeki imamlarla başbakanın çekildiği resimleri tekrar ekleyeyim buraya.
Allah din kitap diyerek Türkiye'nin tüm zenginliklerini uluslararası sermayeye peşkeş çekenleri ifade ediyor o sözler.
Ama sen üzerine almak istiyorsan ve kendini bu yukarıda nitelediğim sıfatlara layık görüyorsan keyfin bilir.

Bir de Osmanlı manevi değerlerini kaybettiği için yıkılmış diyen arkadaş.
Bana manevi değer tanımı yap bakayım. Bunu sosyoloji ile uğraşanlar, filozoflar becerememiş bana bir manevi değer tanımı yap da Osmanlı neyi kaybedip yıkılmış bir öğrenelim.
Biraz daha bilimsel, biraz daha içi dolu cümleler ile, 3-4 imamdan duyduklarınız dışında biraz da kendi kafanızla ürettiğiniz fikirler ile var olun.

Mülk allahın diyenlerin demokrasi ile özgürlükle alakası yoktur zaten.
Onlardan laik de olmaz boşa kargaşa yaratmayın.
Ayrıca egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.
Ancak devredilemez. Yani millet egemenliği mülk allahındır diye allaha veremez, ya da allah adına yönetsinler diye din seçkinlerine.

İnsan hakları devredilemez, vazgeçilemez.
Sen ahmetin yerine bir kızla evlenemezsin. Mehmetin yerine oy kullanamazsın. Muhittin in eğitim hakkını sen kullanamazsın.
Egemenlik hakkı millete kullansın diye verilmiştir, gidip kıçı kırık 3-5 cemaate peşkeş çeksin diye değil.
O yüzden bırakın halk iradesi ile seçti diyen demokrasi ve hukuk bilmeyenlere sormak lazım.
Demokrasi seçimle ya da referandumla iptal edilecek kadar demokratik bir yönetim şekli midir?
Size göre evet çünkü siz takiyecisiniz.

Ama gerçek yanıt elbette HAYIR.

neb34

Banned
Dostum bunlar Osmanlının değerini anlamazlar.El etek öpme derler ama kendileri ya Avrupanın ya Amerikanın ya kızıl komünistlerin her yerlerini öperler.

Osmanlı geri döner amma ona layık olabilirsek.

Yazıya gelince ben de laik değilim:biggrin

asas1453

New member
€rd@ls10;3259063' Alıntı:
kişiler laik olamaz ki laik düzende devlet laik olur
Ama sorsak bi sürü ben layikim diyen adam çıkar piyasa da:D

:biggrin:biggrin:biggrin

çok doğru zati laikliğin anlamı.devletin herkese eşit davranması hiç bi iananca yaklaşmaması fakat her inancı koruması demektir.

digiklan

New member
Ya bu devlet liak olur diyen insanlar.
Devlet kimdir?
Bir adam mıdır? Kadın mıdır?
Devlet laik olu diyenler?
Devlet nedir?

Devlet insanların oluşturduğu bir organizasyondur bir kurumdur.
Peki bu insanlar kimdir, sen ben biz siz onlar. Hepimizin devlet içinde bir şekilde bir süre bir görevi olmuştur olacaktır.
Hiç devlet işine girmedim diyen bile askere gider.

Yani bu devleti oluşturan bireyler laikliğe sahip çıkan bir kişilik ve bilince sahip değillerse o devlet laik olamaz.
O yüzden cumhurbaşkanı Gül ün adaylığına karşıydı herkes, yeni YÖK başkanı laik olmadığı için bugün rektörlerle ilgili kavga sürüyor.

Çünkü bu ülke laik olmayan meclis başkanından sonra laik olmayanları devletin zirvesinde görmeye başladı.
Laik olmayan ve laikliğe inanmayan bireyler anayasada yazsa dahi laik uygulama sergilemezler. Hatta çıkar laikliğin tanımı yeniden yapılmalı derler.

Bir ülkenün anayasasında demokrasi yazınca o ülke demokratik, laik yazınca laik olmaz.
İngiltere de cumhuriyet yok ama demokratik bir halk ve demokratik bir rejim var. Çünkü demokrasiye inanan demokrat bireyler devleti yönetiyor.

Bizim devletten laikliğe inanan laik bireyler tasviye edildiği sürece laiklik elden gidecektir.

Hadi şu çok bilmiş islamcı demogog yazarların az bilmiş fanatikleri çıksın da birey laik olmaz desin hadi...

Bekliyorum...

HTML