Baykal'ın başına taş düşmüş olmalı, ASKERE"DUR"DEDİ

maresal

New member
Baykal, NTV’de katıldığı canlı yayında, Murat Akgün’ün sorularını yanıtlarken şöyle dedi:

"Yaşadığımız deneyimler, özellikle son zamanlarda bize göstermiştir ki Türkiye’nin laik, demokratik cumhuriyet olarak ayakta kalmasının güvencesi, hukukun ve milletin iradesi dışında hiç kimsedir. Hiçbir kurumun bu konuda yapacağı hiçbir şey yoktur. Bu ortaya çıkmıştır. Bunun ortaya çıkmış olması da artık netleşmiştir. Herkes de bu bilince gelmiştir.

O nedenle bizim hukukun dışında hiçbir kurumdan beklentimiz yoktur. Kimse gölge etmesin, başka bir şey beklemiyoruz. Bu yanlışlıklar maalesef herkesin yüksek sorumluluğu altında yaşanan bir süreçle ortaya çıkmıştır. Geldiğimiz noktaya kolektif sorumluluklarla gelinmiştir. Öyle anlaşılıyor ki, iş bundan sonra vatandaşındır, milletindir, hukukundur. Millete güveniyoruz, milletin sağduyusuna güveniyoruz. Aklına mantığına güveniyoruz. Kendimize güveniyoruz. Hukuka güveniyoruz, sağduyuya güveniyoruz."

VoyVoy

FoRuM MüHeNDiSi
baykal efendi bu işi oyuncağa çevirdi askere dur diyo danıştaya şunu şöyle yap yapmazsan yok ortalık karışır falan diyo noluyo ya bu şahıs kendini ne zannediyo anlamıyorum ama az kaldı kendini iyice küçülttü bidahaki seçime meclisede giremiycek aslında ucuz siyasetçilerin girmemesi daha iyi olur...

64general1

New member
Yukarıdaki haber CHA yani Cihan haber ajansı kaynaklı yani şu Fethullah'ın meşhur seçimleride rekorlar kırarak,arkasında şaibelerle televizyonlara getiren Ajans ve Aşagıda ise aynı haberin bir başka kaynaktan(cnn) hali baya fark var degilmi?Yorum sizin...

"Türban sanki İslam'ın tarifi..."

31 Ocak, 2008 14:43:00 (TSİ)

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Türban, sanki İslamiyet'in temel tarifi. Kelime-i şehadetin yerini türban almış gibi'' dedi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ''Cumhuriyet ilkelerini sana mı emanet edeceğiz?'' diye seslendi.

Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın kendisine yaptığı ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kılıç'ın kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyleyen Baykal, Türkiye'de Anayasa tartışmalarının ön plana çıktığı bir ortamda bu ziyaretin herkesin ilgisini çektiğini ifade etti.

Baykal, ancak görüşmenin bu konuyu kapsamadığını, kamuoyunda tartışılan konularla ilgili doğrudan veya dolaylı bir görüşme yapılmadığını söyledi.

İslamiyetin özünün, güzelliğinin, değerlerinin kaybolmaya başladığını savunan Baykal, "Kelime-i şehadetin yerini türban aldı. Başörtüsü yeterli değil" dedi.

"Türban ithal..."

Baykal, Anadolu'daki yıllardır var olan giyinme anlayışının yerine, bir meydan okuma yaklaşımı içinde, Türkiye'nin tarihinden, coğrafyasından gelmeyen, ithal edilen bir yabancı menşeli kıyafetin, bir standart üniformanın, İslamiyet'in özü gibi dayatıldığını öne sürdü.

İslam'da insanları kılık kıyafetiyle ilgili mahkum etme anlayışının bulunmadığını, dedikodunun günah, faizin haram olduğunu anlatan Baykal, "Ama türban takmamak günah diye bir tarif yoktur. Bunların hepsi unutuldu. Türban sanki İslamiyet'in temel tarifi... Kelime-i şehadetin yerini türban almış gibi... Türbanlıysa hiçbir şeye gerek yok gibi bir yaklaşım..." diye konuştu.

Erdoğan'a: "Sen kim oluyorsun?"

Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için, "Diyor ki, 'Ben laikliğin güvencesiyim.' Sen kim oluyorsun? Sen kim oluyorsun da laikliğin güvencesisin? Sen bugün varsın, yarın yoksun. Laikliğin güvencesi bir kişi, bir kamu görevlisi, bir siyasetçi olabilir mi? Sen dün öyle düşünüyordun, bugün böyle düşündüğünü söylüyorsun.Yarın kimbilir ne söyleyeceksin? Türkiye'de Cumhuriyetin ilkelerini sana mı emanet edeceğiz?" dedi.

"Türkiye'de devletin, hukukun düzeni var. Anayasası var, ilkeleri var. Bir yandan onları tahrip edeceksin, sonra da 'bana güvenin, burayı toparlarım, düzenlerim' diyeceksin" diyen Baykal, "Hiçbir şey yapamazsın daha da karıştırırsın" ifadesini kullandı.

"Yeni peygamber mi geldi?"

Baykal, "40 yıl önce kızlarımızın, kadınlarımızın önüne kimse bunu getirmiyordu, şimdi getiriyor. Ne değişti Türkiye'de? İslamiyet'te ne değişti? Yeni bir peygamber mi geldi? Ne oldu, nereden çıktı bu? İslamiyet'in özüyle bu ilgili mi? Hayır. Bu din işi değil, siyaset işi..." diye konuştu.

Türbanın, liseye ve kamuya sokulmayacağının söylendiğini ifade eden Baykal, "Hadi canım sen de... Sen mi sokmayacaksın? Daha şimdiden milletvekillerin, kadın kolları başkanın, belediye başkanların taleplerini ortaya koymaya başladılar. Sen mi bunun önünde duracaksın? Sana mı güveneceğiz?" dedi.

Baykal, türban takanların bu olumsuzluğun sorumlusu değil, kurbanı olduğunu söyledi.

Büyükanıt'ın açıklamaları

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın türban ile ilgili açıklamasına yönelik soruya da Baykal, "Bizim değerlendirmemiz siyasetçi için, siyasi uygulama içindir. Siyaset dışındaki kurumlarımızı, yargıyı, TSK'yı siyasi değerlendirmelerimizin hedefi yapmama konusunda gayret içindeyiz" karşılığını verdi.
Referandum

Baykal, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, başörtüsüyle ilgili düzenlemenin referanduma taşınabileceğini çağrıştıran açıklamaları vardı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye soran bir gazetecinin sözlerini, "(Türban) diyorsunuz herhalde" şeklinde düzelttikten sonra soruyu yanıtladı.

Baykal, Türkiye'de, Cumhuriyet ile demokrasiyi karşıkarşıya getirmemek gerektiğini vurgulayarak, Cumhuriyet'in ilkelerinin korunmasının önemli bir sorumluluk olduğunu ifade etti.

Cumhuriyet'in, Atatürk devrimlerinin, laikliğin halkoylamasıyla kararlaştırılmadığını ifade eden Baykal, "Bunları ortadan kaldıralım demek çok sakıncalıdır, yanlıştır. Demokrasi ve Cumhuriyet kaynaşmalı. Laikliği ve şeriatı halkoyuna sunun... Bizim bir devlet düzenimiz, laik devlet düzeni var. Kadın-erkek eşitliği var. Bunlar halkoyuyla gelmedi. Bunların kıymetini bilmek lazım. 80 yıllık birikimi tahrip etmek çok kolay" diye konuştu.

Başı bağlama biçimi

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Baykal, "Türbanı çene altından bağlamaya bakışınız nedir?" sorusu üzerine, böyle önemli bir konuda, bağlama biçimi ile ilgili talimatın "çok garip, tuhaf bir düzenleme" olduğunu söyledi.

Baykal, "Başbakan Yardımcısı (Cemil Çiçek), 'türban diye bilinen kıyafetle kesinlikle üniversiteye girilmeyecek, liselerde türban olmayacak, kamuda çalışanlar için türbana izin verilmeyecek' diyor. Bunlar çok yadırgatıcı, yaşanan gerçeklerle bağlantısı olmayan değerlendirmeler" dedi.

Anadolu'nun bazı kentlerinde, kasabalarında ve İstanbul'da devlet dairelerinde türbanla çalışanlar olduğunu ifade eden Baykal, "Yaşanan gerçeklerle Başbakan Yardımcısı'nın yaptığı açıklamalar arasında tutarlılık söz konusu değil. Üniversitelere türbanla girilmeyecek ancak, çene altından bağlamayla girilecek. Bunlar çok tuhaf söylemler" diye konuştu.

"Kamuda türban da istenecek"

Türban üniversitelerde serbest olduktan sonra liselerde ve kamu kurumlarında da serbest olmasının isteneceğini, buna ne hakla karşı çıkıldığı sorularının gündeme geleceğini ifade eden Baykal, "Bu ikili standardı, bir devlet, bir hukuk sistemi, bir anayasa ne kadar sürdürebilir?" dedi.

--------------------------------------------------------------------------------

CHP lideri, NTV'ye yaptığı bir açıklamada da, üniversitelerde türban serbestisiyle ilgili Anayasa değişikliğinin, bu konuyla ilgili YÖK Yasası'nda yapılacak düzenlemenin Anayasa'ya aykırılığını ortadan kaldırmayacağını savundu.

CHP lideri, "Anayasa'nın 42'nci maddesindeki değişiklik, yükseköğretimde kılık kıyafet konusunu Anayasa'nın güvencesi dışına çıkarmayı amaçlıyor ve 'kanunla düzenlenir' diyor. 'Kanunla düzenlenir' demek, 'kanun yoluyla laikliği ihlal edecek düzenlemeler mümkündür' demektir, bu olamaz" diye konuştu.

"Çıkarılması öngörülen kanun, açıkça Anayasaya aykırı" diyen Baykal, "Bu kanunu niye şimdi çıkarmadılar? Niye Anayasa'nın 10'uncu ve 42'nci maddesinde değişiklik yaptıktan sonra, YÖK yasasının 17'nci maddesini değiştirme zorunluluğu hissediyorlar? Çünkü biliyorlar ki, o yasa değişikliği bugünkü şekliyle Anayasa'ya aykırıdır" diye konuştu.

Baykal, "Anayasa'nın değiştirilemez temel maddesini bir başka maddeyle değiştireceklerini umut ediyorlar. Düzenleme, YÖK Yasası'nın 17'nci maddesinin Anayasa'ya aykırılığını ortadan kaldırmaz" dedi.

CHP lideri, Anayasa'da yapılması öngörülen değişikliğin Anayasa'ya aykırılığının AK Partili ve bu partiye danışmanlık yapan hukukçularca da kabul edildiğini savundu.

leke900

New member
baykal efendi bu işi oyuncağa çevirdi askere dur diyo danıştaya şunu şöyle yap yapmazsan yok ortalık karışır falan diyo noluyo ya bu şahıs kendini ne zannediyo anlamıyorum ama az kaldı kendini iyice küçülttü bidahaki seçime meclisede giremiycek aslında ucuz siyasetçilerin girmemesi daha iyi olur...
Ne kadar boşsun sen.Zamanında baykal darbe olmasını kriz çıkmasını istiyor diye suçluyordunuz şimdide demokrasiyi savunduğu için kötülüyorsun.Nesin sen cidden?

VoyVoy

FoRuM MüHeNDiSi
Ne kadar boşsun sen.Zamanında baykal darbe olmasını kriz çıkmasını istiyor diye suçluyordunuz şimdide demokrasiyi savunduğu için kötülüyorsun.Nesin sen cidden?
nasıl işinize geliyorsa öyle konuşuyosunuz yok zamanında şöyleydi şimdi böyle bırakın bu oyunları kimin ne yapmaya çalıştığını onun amacının bu olmadığını herkes iyi biliyo kendinizi kandırmayın gerçekleri konuşun...

VolkaN

Altın Üye
general efendi yine iftiraya basvurmus kardesim saibe diyosunda elinde kanıt varmı cihan haber ajansı naapmıs secimlerde halka hızlıca öğrenmelerini sagladıgı için mi şahibe oldu yazık tek kelimeyle yazık yani herseyi oraya baglıyosun ya sen harbiden işin suyunu cıkardın hersey kurallara uygun bir sekilde yapıldı saibelik ne vardı orda anca sallıyosun söyleyince sacma sacma haberleri kanıt diye gösteriyosun pes tek kelimeyle pes bırak bu işleri kendi işine bak...

konuların tamamını Fetullah gülen hocaya bağlıyor olur olmadık tartısmalar cıkartıyor bu generale dur diyecek yok mu bu sitede yeter serbest kürsüde baska konu konuslmuyacak mı konuların tamamına yakını saptırıyor bana resmen laf atıldı geçmiş konularda atan arkadas banlanmadı ben banlandım bişey demedik sesimizi cıkarmadık haklılık payı vardı ancak o arkadasında banlanması lazımdı yapılmadı(sonuncu)denen kişi artık serbest kürsüde baska konular tartısılsın istiyoruz birileri dur dese güzel olacak

64general1

New member
general efendi yine iftiraya basvurmus kardesim saibe diyosunda elinde kanıt varmı cihan haber ajansı naapmıs secimlerde halka hızlıca öğrenmelerini sagladıgı için mi şahibe oldu yazık tek kelimeyle yazık yani herseyi oraya baglıyosun ya sen harbiden işin suyunu cıkardın hersey kurallara uygun bir sekilde yapıldı saibelik ne vardı orda anca sallıyosun söyleyince sacma sacma haberleri kanıt diye gösteriyosun pes tek kelimeyle pes bırak bu işleri kendi işine bak...

konuların tamamını Fetullah gülen hocaya bağlıyor olur olmadık tartısmalar cıkartıyor bu generale dur diyecek yok mu bu sitede yeter serbest kürsüde baska konu konuslmuyacak mı konuların tamamına yakını saptırıyor bana resmen laf atıldı geçmiş konularda atan arkadas banlanmadı ben banlandım bişey demedik sesimizi cıkarmadık haklılık payı vardı ancak o arkadasında banlanması lazımdı yapılmadı(sonuncu)denen kişi artık serbest kürsüde baska konular tartısılsın istiyoruz birileri dur dese güzel olacak

Sana burada bir sürü kanıt gösteririm.Ama burası yeri degil ve bu konuda bir sürü yazar belgeli makaleler yazdı.İnternette gir bulabilirsin.Bulamazsan yardım iste istedigin kadar göndereyim.Şu forumda Fethullahçılar işiniz gücünüz benimle ugraşmak.Herhalde bilinen bir yazar olsaydım bir çok Atatürkçü yazarımızın başına gelen benimde gelebilirdi.Yukardaki konu başlıgında bile yorum yapmadan sadece aradaki farkı gösteren başka kaynaktan haber kopyalıyorum yinede saldırınıza ugruyorum.Sizin amacınız bu forumda gerçeklerin ortaya çıkmasını saglamakmı? Yoksa kamufle etmek mi?...Varsa yalan deyin beni yalançılıkla suçlayın ama ne yazık ki yapamıyorsunuz saldırmaya,banlatmaya çalışmak kolayınıza geliyor....

maresal

New member
Yukarıdaki haber CHA yani Cihan haber ajansı kaynaklı yani şu Fethullah'ın meşhur seçimleride rekorlar kırarak,arkasında şaibelerle televizyonlara getiren Ajans ve Aşagıda ise aynı haberin bir başka kaynaktan(cnn) hali baya fark var degilmi?Yorum sizin...
İşinize gelmeyen konular olunca nasılda inanmamaqk için direniyorsunuz.Gerçi inanıp inanmaman beni ilgilendirmez.
Ama madem haberin kaynağına laf ettin bende diğer okuyucuları bilgilendirmek için

vatan gazetesinden aldığım haberi aynen yayınlıyorum.

Gölge etmeyin yeter!

CHP lideri Deniz Baykal, Org. Büyükanıt’ın türban yorumunu değerlendirdi...

CHP lideri, “Bizim hukukun dışında hiçbir kurumdan bir bekleyişimiz yok, kimse gölge etmesin başka bir şey beklemiyoruz” dedi. Baykal, AKP’yi de bir sorunu çözmeye kalkarken daha büyük sorunlar yaratmakla suçladı
ANKARA- CHP lideri Deniz Baykal, NTV’de katıldığı programda, daha sonra da CHP Genel Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

SİCİLİN BOZUK: ’Halk istemezse laiklik mi olur?’ diyen insanlardır bunlar. ’Laiklik halk isterse kalkar’ diyen bir siyaset adamının ’Ben laikliğin güvencesiyim’ demesi komiktir. Laiklik konusundaki sicili bozuk bir siyaset adamının güvence vermesini bırakınız. En parlak sicili olan biri bile ’laikliğin güvencesi benim’ diyorsa, o ülkede bir sıkıntı var demektir. Bir ülkede anayasal rejimin güvencesi siyasetçiler olmaz. Bu konuda halkın kendisinden başka güvence yoktur.

HERKES SORUMLU: Bizim hukukun dışında hiçbir kurumdan bir bekleyişimiz yok. Kimse gölge etmesin başka bir şey beklemiyoruz. Bu yanlışlıklar maalesef herkesin yüksek sorumluluğu altında yaşanan bir süreçle ortaya çıkmıştır. Bundan sonra iş vatandaşın, milletin ve hukukundur. ’Hukuk kim oluyor, anayasa mahkemesi kim oluyor onların da haddini bildiririz’ demek mümkündür ama bu gerilimi farklı noktalara taşır.

ÖZBUDUN BİLE ANLADI: Özbudun diyor ki, ’Başı açık olanlar için de bir güvenceye ihtiyaç var’. Tatmin olmadı, bu çok önemli. Niye böyle söylüyor? ’Korkum var, kaygım var’ diyor. ’Biz öyle bir yola giriyoruz ki diyor, bir süre sonra başı açık öğrenciler Anadolu’nun çeşitli kentlerindeki çocuklarımız, mecburen, istemedikleri halde örtünmek zorunda kalacaklar. Buna karşı tedbir almamız lazım’ diyor. Yapılan değişikiliğin nereye götüreceğini görerek söylüyor.

BU BİR SÜREÇ: Türkiye’de hukukun özü, temel insan hak ve özgürlüklerinin ana ilkeleri bu arada laiklik gibi temel bir madde halkoyuyla, seçimle baskı altına alınıyor. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Laiklik Türkiye’de halk oyu ile kabul edilmedi, demokratik bir süreç ile kabul edilmedi, bu doğrudur, açık bir süreçtir. Demokrasi ile kabul edilmedi ama demokrasi ile ortadan kaldırabilirsiniz laikliği. Şeriatı halk oylamasına koyarsanız ona göre hüküm çıkar. Bunu demokrasi diye kabul etmek demokrasinin ne olduğundan habersiz olmak demektir.

TAKMAMAK GÜNAH DEĞİL: Kelime-i şehadet’in yerini türban aldı. Anadolu’da yüzlerce yıldır herkesin birbirine sevgi ve saygı içinde olan giyim anlayışının yerine bir meydan okuma yaklaşımı var. Kimsenin kılık kıyafeti ile ilgili insanları mahkum etme anlayışı dinimizde yoktur. Dedikodu, gıybet günahtır, faiz haramdır. Ama türban takmamak günahtır diye bir tarif yoktur. Ama son günlerde türban sanki İslamiyet’in temel tarifi gibi bir manzara ortaya çıktı.

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=01.02.2008&Newsid=159675&Categoryid=9

Elasis

New member
Deniz Baykalın bu konuşmasını dinledim %47 oy alınmasını orduya ima etti. Deniz Baykal ne Chp nin koltuğun dan, İş bankası dan ve kriz çıkarmayı bırakmaz.Bu diyen de başka bir Chpli

Vtnsvr

New member
4440444 haberin başında işine geleni cımbızla çıkartmışsın,ikincide başka kaynak gösterdiginde cımbızla çıkarttıgınız bariz belli olmuş.

HTML