Başbuğ Atatürk'ün Türban Hakkındaki Düşünceleri

Madness

Banned
pay may çıkartmıyordum ama neyse bi avatar değişikliği şart sanırım
kurdu gören ülkücü muamelesi çekiyo bize.

Dikkat ettiysen avatarınla ilgili hiç bir şey söylemedim arkadaşım. O sadece senin zevkin senin bileceğin iş. Başbuğ deyiminden rahatsız olduğumu sende biliyorsun :goz:

laslandes

New member
Arkadaşım benim bunları senden öğrenmeye ihtiyacım yok. Sana bu kavramları soranda olmadı.

Sadece ve sadece şunu unutmayın. Atatürk Atatürk'tür. Herkes kendine pay biçerek Onunla ilgili kavramlar oytaya koyarsa neler olabileceğinizi düşünsenize.

Benimde sana öğretme amacım yok... Ortaya yazıyorum neden bu kadar rahatsız olduğunu da anlayabilmiş değilim.
Tabiki Atatürk Atatürk'tür herkes kendisine pay biçerek onunla ilgili kavramlar koyamaz ancak Ulu Önder'in kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nde ona ait ne varsa yıkmaya çalışanların nasıl kavramlar ortaya koydukları da aşikardır.. Dolayısıyla bu konunun tartışılma yeri de burası değildir...
Bizler Türk gençleri olarak Atamıza ve Cumhuriyetimize sahip çıkmalıyız..

Son olarak Başbuğ konusuyla ilgili benim savunduğum şey şudur;
Geçmişte Bilge Kağan'a da başbuğ denmiştir. Başbuğ gerçek tanımında devletin başıdır. Çünkü eski Türklerde devletin başı aynı zamanda ordununda başıdır. Atatürk de uzun süre hem devletin hem ordunun başı olduğu için "Başbuğ" denmesi yanlış değildir. Hatta bu ülkedeki her cumhurbaşkanı "Başbuğ"dur, çünkü hepsi aynı zamanda "Başkomutan" ünvanını alırlar. Ama Alparslan Türkeş "Başbuğ" değildir. Çünkü hiçbir zaman cumhurbaşkanı olmamıştır. Ortada bir yanlış varsa o da Atatürk'e değil, Alparslan Türkeş'e "Başbuğ" denmesidir.

Bazı değerlerimiz kimi çevrelerin eline geçip yok olamaz. Geçmişte ve bugün Alparslan Türkeş'e "Başbuğ" deniliyorsa, bu "Başbuğ" tanımının MHPlilere ait olduğunu göstermez. Türk devletlerinin devlet başkanları aynı zamanda "Başbuğ"larımızdır

Saygılarımla...

sssubay

New member
Dikkat ettiysen avatarınla ilgili hiç bir şey söylemedim arkadaşım. O sadece senin zevkin senin bileceğin iş. Başbuğ deyiminden rahatsız olduğumu sende biliyorsun :goz:
En azından Başbuğ yazısını görüpte merakdanda olsa şu yazıyı insanların okumasını isterim. O yüzden başlığı değişdirmeyeceğim.

ManigatöR

PlaYboY 69
En azından Başbuğ yazısını görüpte merakdanda olsa şu yazıyı insanların okumasını isterim. O yüzden başlığı değişdirmeyeceğim.

Boş Bi Adam olduğun ve reklam peşinde olduğun bu msjınla ortaya çıktı

kaile bile alınmıcak birisin bu son msjımdır, Atatürk'ü kullanarak rant elde etmeye çalışma

terbiyesizlik yapma

digiklan

New member

kaile bile alınmıcak birisin bu son msjımdır, Atatürk'ü kullanarak rant elde etmeye çalışma

terbiyesizlik yapma
Kardeşim işte bu hatadır. Atatürk Başbuğ sıfatını hakeden bir liderdir. Bence Türkeş haketmemiştir çünkü Türkeş Türklere liderlik yapmış bir insan değildir. Türkeş sadece ülkü ocaklarındaki ülkücülerin lideriydi. Ama Atatürk islamcı, şeriatçı, komünist, liberal, muhafazakar farketmez Tüm Türklerin liderliğini yapmıştır.
Hem Başkomutan olarak Türk Ordusunu bizzat başında yönetmiştir, hem meclisi, hem ülkeyi yönetmiştir. Bu ülkeye bir siyasal yön vermiş, bir karizma ve kendi hayalinde yarattığı modern Türkiye için bir ekol ve akım yaratmıştır ki biz hala onu özlemle anıyoruz.

Şimdi bu kadar büyük Türk Tarihini ortadan kıran bir lidere Başbuğ demeyeceğiz de kime diyeceğiz? Burada problem Türkeş'e başbuğ denilmesiyse Atatürk'de değil Türkeş'e başbuğ diyenleri eleştirmelisin.

Bu arada SSSUBAY arkadaşımıza ülkücü muamelesi yapmayınız o büyük ihtimalle bir Türkçüdür. Bu ülkede sadece Türk-İslam sentezine inanmayan Türk Milliyetçileri de var unutmayın milliyetçiler sadece ülkü ocaklarından çıkmaz.

saygılar

sssubay

New member

terbiyesizlik yapma
Ya git işine be Terbiyesizliğin kralını burda sen yaptın, gelip sayfanın içine sıçtın yani.
neyin reklamını yapıcağımki ben firmamıyım, markmıyım.
Git işine ya

Bu tipler akp kadar teklikeli tiplerdir,
ulan insan bi ne yazdığımı okurda cevap verir.
okumadan hemen rant mant ülkücü mülkücü.
Milliyetçi olmak için illada gidip ülkücümü olalalım bunumu istiyonuz,
bizdemi yobazlaşalım, yobazlaşıpda karşınamı dikilelim diğer yobazlar gibi.
kesin komünisttir bu ManigatöR

Kara Kartal

Banned
digiklikan
doğru diyorsun ama artık bu sıfat türkeşi çağrıştırıyor yani anlamını yitirmiş..
zaman değişiyor her medeni insan gibi zamana uygun benliğimizi yansıtan sıfatlar ı kullanmak doğru değilmi sence...
eskiden Osmanlı ümmetiydik halifenin kuluyduk şimdi Türkiye Cumhuriyet vatandaşıyız
ayrıca ATATÜRK gibi bir sıfat yanında başbuğ çok küçük kalır

bırak başbuğ türkeş rahat uyusun

sssubay

New member
Hiç birşeye yanmıyorum konu anlamını yitirdi bu anlamsızca tartışmalar yüzünden.
Başlık değişdi. Gözünüz aydın.

digiklan

New member
@karqta
Bizim Atatürk'e Başbuğ dememiz ya da demememiz önemli değildir. Türkçüler Atatürk'e Başbuğ derler ve bu çok saygı duydukları bir sıfattır. Atatürk Başbuğ denilmesini hakeden bir liderdir, ona Başbuğ dememiz onu küçültmez, tıpkı Türkeş'e Başbuğ denmesinin onu Türk dünyasının lideri yapmadığı gibi.

Burada bizim ne dediğimizin önemi yok. Önemli olan Türk Milletinin en büyük önderlerinden Atatürk'ün Osmanlı'nın yıkılmasının ardından Başbuğ Mustafa Kemal ya da Mustafa Kemal Han veya Mustafa Kemal Hakan olmayı seçmemesidir. Mustafa Kemal laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olmayı, Başbuğ olmaya, Hakan Olmaya, Padişah olmaya hatta halife olmaya tercih etmiştir.

Bizim Atatürk'e ne dediğimizin önemi yok, p yıllardaki halkın temsilcileri ona Türklerin Atası demiş, o da kendini bir tiran, kral ya da hakan yapmamış yönetim iradesini geldiği yere Türk halkının eline vermiştir.

Ancak Başbuğ gibi Türk mitolojisinde saygı duyulan bir sıfatın Atatürk'e söylenmesi bir hakaret de değildir. Atatürk biz Başduğ dediğimiz için Başbuğ olmaz, onun Başbuğ olmasının nedeni kariamzsı, liderliği, Türkiye'nin ve Türklüğün önünde açtığı ufuklardır. O Türk Ordusunu, Türkleri ve Türkiye'yi yönettiği için Başbuğ'dur biz söylesek de söylemesek de... Hatta belki son 1000 yıl içinde birine Başbuğ demek zorunda kalsak bu Atatürk'ten başkası da olamaz.

saygılar

HTML