Azureus Kurulumu

SiLvErGhOsT

New member
Azureus Kurulumu

Java tabanlı bir torrent clienti olduğu için son Java sürümünü de alalım bilgisayarınızda herhangi bir Java sürümü varsa almanıza gerek yok son sürüm olsun diyorsanız yine download edin:
http://www.java.com/en/download/manual.jsp
windows ya da hangi işletim sistemini kullanıyorsanız ona göre download seçiminizi yapın.

Kısa Bilgi: Bittorrent ağındaki dosyalar yalnızca kullanıcılar isterse değiş dokuş edilen bir peer2peer ağıdır. Her bir dosya için torrent adı verilen bir dosya oluşturulur. Bu ağa baglantı bir download aracı tarafından gerçekleştirilir bizim aracımız Azureus olacak. Bu araç parçalara ayrılmış olan dosyaları diğer kullanıcılardan download eder. Dosya dagıtımı eDonkey de oldugu gibi "Hash" adı verilen bir tanım degerine sahiptir ki bu ne şimdi diyecekseniz bir örnek verelim. Mesela sizdeki Worms3D adlı oyunu bir torrent dosyasına cevirdiniz, 1GB olan bu oyunu siz belirli dilimlere ayırıyorsunuz mesela 256 kb ya da 32 kb. Böylece siz bunları diğer kullanıcılara dagıttıkça siz ağdan çıktıgınızda başka bir kişi kendisinde eksik olan parçayı başkalarından indirebiliyor. Bunları Azureus'u çalıştırdığınız zaman göreceksiniz.

Gelelim Azureus'un kurulumuna:

İlk olarak yukarıda linki verilen java sürümünü kurun bilgisayarınıza. Java kurulduktan sonra yine yukarıda linki verilen Azureus 2.0.6.0 kurun. Azureus açılışta bazen sorun çıkaran ama bu iş için en iyi programdır. Bazen Azureus'a tıklayıp açmak istediğinizde geç açılabilir (50 sn kadar) ya da hiç açılmayabilir ama sorun değil siz 3-4 kere tıklayın açılacaktır. Bu sorunu readme dökümanında da belirtmiş yapımcılar.

Azureus bilgisayarımıza kuruldu:

Portlarımız sorunsuz şekilde açık mı onu da test edelim:

"Next" diyelim burda:

"Line" bölümünde "Custom" seçeneğini seçin:

Burası önemli bildiğiniz gibi torrent paylaşım ağı için ADSL modemlerimizde 6881 ve 6889 port aralığını açmış olmamız gerekiyor, Azureus clientimizde bunu test edebiliyoruz daire içindeki Test butonunuza bastığınıza OK yazarsa port açma(NAT) konusunda probleminiz yok demektir. Eğer ki uyarı verirse portlar kapalıdır! İnternet cafe, okul, işyeri vb. gibi bir yerden bağlanıyorsanız Low Port 6881 yazan yerde 6881'i 8080'e değiştirin ve tekrar deneyin OK sa tamamdır, değilse forumda gerekli araştırmayı yapıp NAT ve port açma konularına göz atınız. Kablonet kullanıcılarının herhangi bir port açma gereksinimi yok dolayısıyla burası onları fazla ilgilendirmiyor sadece line bölümünde "Custom" seçeneğini kullanacaklar.

SiLvErGhOsT

New member
Bundan sonra hepsine Next, Next... dedikten sonra "Configuration Wizard" (Ayar Sihirbazı) ile işimiz kalmıyor.

Gelelim ince ayarlara:

"View" sekmesinden "Configuration"a girin. Buradaki bölümleri sırasıyla anlatıyorum zaten ayarların hepsi bu kadar.

"Files" bölümünde hiçbir ayara dokunmaya gerek yok

Server bölümünde ise "Incoming port range" kısmına (Dosya değiş tokuşu için torrentlar 6881 ve devamındaki portlardan birine ihtiyaç duyar) ellemeyin ama isterseniz altındaki kutucuğu işaretleyip tek olarak 6881 portunu kullanabilirsiniz. Bu güvenlik açısından sadece işaretlemek size kalmış daha hızlı veya yavaş olmuyor, sonuçta bende işaretli.

"Seeding" kısmında ise kutular boş ve sırasıyla 2 Never stop 2 Never start olmalı.

SiLvErGhOsT

New member
"Transfer" kısmında, isterseniz aynı anda birden fazla download yapmak için ("Max simultaneous downloads"ı) arttırın. Bunun üstündekinide aynı sayı yapmalısınız yoksa aynı anda birden fazla download yapamazsınız. Mesela bende ikisi de 4-4.
3. kutucuk ise en fazla kaç kişiye baglanacağınız ile ilgili "0" max öyle kalsın.
"Slowly connect new peers" kutucugu boş olacak.

Geldik "Max uploads per torrent" kısmına; bunu 2 yapın. Alttaki kutucuğu da 5 kb yapın ki bizden fazla dosya indirmeye çalışan olmasın .

"Allow multiple connections from the same IP" kutucuğunu da işaretleyin. Alttaki boş kalacak.

"Display" burada "Show splash screen kaldırın" sadece.

Diğer kısımlara dokunmaya gerek yok. Interface kısmı yine görünüm ile ilgili "Enable XP Style"ı seçebilirsiniz mesela.
Bütün ayarlar bu kadar. Herşeyi yaptıktan sonra sol altta SAVE tuşuna tıklamayı unutmayın!

Torrentleri bulacağımız belli başlı siteler ve genel bilgiler:

En popüler siteler burdan torrent dosyalarını download edeceğiz bunu şöyle algılayalım, istediğiniz dosyalar birilerinde var ama siz kimlerde olduğunu bilmiyorsunuz bu torrentlar da yol göstericiler.

http://www.suprnova.org/

http://www.torrentreactor.net/index.php

http://www.lokitorrent.com/index.php

http://torrent1.youceff.com/download.php?cat=5&ref=5&subref=0

http://www.torrentsearch.us/

Mesela bir dosyanın yanındaki seeds=kökler yani bu dosyanın tamamını sahip olan kişiler (bütün parçalara) 0 veya 1 gözüküyor olabilir. Bildiğiniz gibi bu ağa girip çıkanları dakika dakika kontrol edip güncellemek zordur. Herhangi istediğiniz bir dosyayı seeds de kimse gözükmese bile yanındaki dls kısmında da birkaç kişi varsa download edin ve birkaç gün tutun açıp sürekli deneyin çünkü ağa bağlanabilirler. Hemen silmeyin. Ayrıca geceyi bekleyin indirmemezlik etmeyin saat farkından dolayı gece dosyanın tamamına sahip olanlar çoğalıyor. Sonuçta download ettiğimiz kişilerin çoğu amerika IP'li kişiler.

Azureus'a indirdiğimiz Torrent dosyasını göstermek:

Azureus'u açalım, download ettiğimiz torrent dosyasını Azureus'a göstereceğiz;
File > Open kısmından ilk seçenek olan .torrent file tıklayın.

Nereye indirdiyseniz yol gösterici torrentınızı gösterin.

Karşınıza gelecek ekranda ise bu dosyayı nereye kaydedeceğinizi soracak. Burada yine bir uyarı yapalım. Mesela bende "I, Robot" filminin torrentini "My Documents"e kaydet dedik. Siz download'a başlamadan 3,8GB olan bu filmin kaydedileceği yeri Windows sanki siz download yapıp bitirmişsiniz gibi dolu gösterecektir. 5 GB boş yeriniz varsa 1,2 GB gözükecek. Yanılgıya düşmeyin azureus %100 bitti demeden. Bitmemiş dosyayı açmaya çalışmayın zaten açılmaz.

SiLvErGhOsT

New member

Kaydedeceğiniz yeri seçtikten sonra karşınıza dosyanın "Details" (Bu pencerenin içinde de details kısmı var karıştırmayın) penceresi çıkacak. Burada yine "Max Uploads" kutucuğu 2 olmalı ayarladığımız gibi. İlk baştaki uzun kutucuk sizin yüzde kaçını indirdiginizi gösterir. İkinci uzun kutucuk hangi parçaları indirdiğinizi 3. uzun kutucuk indirmek istediginz dosyanın parçalarının indirebilirliğini gösterir. Yani burda bir beyaz boşluk varsa zaten bu sayfadaki seeds kısmını 0 olarak görürsünüz. Yani 46. parça şu an bağlandıgınız hiç kimsede yok gibi farzedin. Çünkü dosyanın tamamına sahip birini daha bulamamışsınızdır. Ayrıca bu ilk details sayfasında "Manual Update" tuşu ağı tarar .Acaba girenler var mı siz yapmasanız bile yanda geri sayan "Update in" göreceksiniz o yapar. Ben dosyayı ilk açtığımda 2-3 kere belli aralıklarla basarım eğer ki hızım max değilse daha çabuk max olsun diye. Bunu Azureus'a bırakırsanız 20 dk bir yapıyor. Her zaman bağlanır bağlanmaz max hızınıza ulaşamazsınız bu seeds ve peers sayınızla ilgili. Aceleci olmayın artmalarını bekleyin torrent dosyasını download ettiğiniz sitede 3-5 kişi gözükse bile 60-70 kişi olabilir bekleyin 15-20 dakika kadar, Azureus bağlı olan kişileri bu update ile bulacaktır bir kaç kez bastıktan sonra kendi haline bırakabilirsiniz.

Gelelim I,Robot dosyasının details penceresinin içindeki details penceresine. Burada gördükleriniz ise IP numaraları, Client(yani hangi programı kullandıkları), ve göreceğiniz gibi downlaod ve upload hızları.

"Pieces" penceresi içinde ise #(parçanın numarası), boyutu, parçanın kendi içindeki parça sayısı, completed(blokların kaçını indirdiğiniz), availability(parçanın kaç kişide olduğu).

Files"ta ise dosya ayrılmış ise parçaları ve kaçta kaçını indirdiğinizi göreceksiniz. Burada download etmekte olduğunuz dosyalara öncelik verebilirsiniz, parçacıklardan herhangi birine sağ tıkladığınızda *Set Priority'den High, Normal ya da Do not download...

SiLvErGhOsT

New member

"My Torrents" sayfası ise indiriyor olduğunuz dosyaya genel bir bakıştır, burda yeşil surat varsa herşey yolundadır. Bu kısımda bir noktaya dikkat edin download devam ettikçe downloaded kısmı artar ama yüzde ilerlemeyebilir çünkü parçalarda parçalara ayrılmıştır ve aslı olarak downloaded kısmına bakın. Mesela 25MB bir dosya indirirken downloaded 24 MB olabilir ama %20 gözükür. Yani bölen kişi 2 parçaya bölmüş olsun biri 6 MB digeri 19 MB siz önce birinci 6 MB parçayı indirmişinizdir ve yüzde bölümü diger parça bitmediği için ilerlemez.

böyle detaylı anlatılması gerçekten çok güzel, teşekkürler paylaşım ve emeğin için :clap:

dr.hn

New member
çok saol çok güzel anlatmışsın kullanıyordum azureus ama indirmemeye başlayınca silmiştim çok işime yarıcak

sazoba

New member
teşekkürler hocam azureusun son sürümünü kurdum tcp 6881 udp 6889 modem airties rt11o port açtım ama birtürlü nat sorunu halledemedim 2mb internet bağlantısı var 5 ortak kullanıyoruz nerde hata yapıyorum acaba galiba modem arıza çıkarıyor bi yardım edermisiniz arkadaşlar

osmansutcu

New member
selam arkadaşlar özellikle silverghost sana bir sorum olucak ben azureus kullanmaya calısıyorum ama neden programı calıstırdıktan bellı bır sure sonra bılgısayarım kılıtlenıyor bana bu konuda yardımcı olabılır mısın tesekkur ederım