Atatürk'ün Ölürken Söylediği Son Söz

naturaL`

New member
Her insanın karşılaşacağı ölüm gerçeğinin son saniyeleri geldiğinde, o sırada yanında bulunanlardan Dr. Neşet Ömer bey “Dilinizi göreyim efendim. Lütfen dilinizi dışarıya doğru çıkartın” diye telaşlanırken, Atatürk, Dr. Neşet Ömer beye bakarak “VE ALEYKÜMÜSSELAM” diyerek gözlerini kapatmıştır. (Kılıç Ali’nin Anıları Sh 659. Hulusi TURGUT)

Peki, o sırada Atatürk’ün yanında bulunanlar telaş ve çaresizlik içerisinde kıvranırlarken ve hiç gereği yokken Atatürk’ün “VE ALEYKÜMÜSSELAM” demesinin anlamı ne olabilir diye bir soru akla gelebilir. Böyle bir sorunun yanıtını Kur’an ayetlerinden öğrenelim. İşte Kur’an’ın söyledikleri:

“Rabbimiz Allah’tır” dedikten sonra dosdoğru yolu izleyenlerin ölümleri anında melekler yanlarına gelirler: ‘Korkmayın, üzülmeyin, size söz verilen cennetle sevinin. Dünya yaşamında da, ahiret yaşamında da biz sizin dostunuzuz. Cennet’te canınızın çektiği ve istediğiniz her şey, esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın bir ikramı olarak size sunulur’ diye kulaklarına fısıldarlar.” (Fussilet Suresi 30,31,32)
“ İyiliklerini içeren kitabı sağ tarafından verileceklere, melekler: ‘SELAMÜN ALEYKE’ derler.” (Vakıa Suresi 90,91)

cafer67

New member
cok gulze bır anlatım ama kardesım sana ınanıyorum ama bu hangı kaynaktan aldın onuda yazsan ben bu yasıma geldım ılk kez bunu burada okuyorum kaynagını hangı kıtaptan aldın atamızın hakkında daha detaylı bılgı edınmek ıstıyorum

naturaL`

New member
Kitaptan almadım.
Bir siteden aldım kaynak olarak belirtecektim ama reklama girer diye belirtmedim.
Yasak deilse kaynak yerini belirtebilirim ordan bilgi toplayabilirsin saygılar...

alicengiz

New member
Atamızı saygıyla anıyoruz..bazı kendini bilmezler O'nu dinsiz olarak lanse ediyorlar..halkımızı yanlış yola sürüklüyorlar..çok yazık.

Catotonic

New member
yazılanların doğru olduğuna dair kaynak listesi:

Utkan Kocatürk, Atatürk Çizgisinde Geçmişten Geleceğe, ATAM Yayını, Ank.2005
Ruşen Eşref Ünaydın, Atatürk\\\'ün Hastalığı, An.,1959
Utkan Kocatürk, Kaynakçalı Atatürk Günlüğü, ATAM yayını, Ank.1991
Asım Arar, Son Günlerde Atatürk, İst.1958
Ali Kılıç, Atatürk\\\'ün Son Günler, İst.1955
Bilal Şimşir, Atatürk\\\'ün Hastalığı, Ankara 1988
Abdurrahman Çaycı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ATAM Yayını Ank.2002

Atatürk\\\'ün İslama Bakışı, ATAM yayını An.2005

yukadaki bilgiyi;
T.C. Başbakanlık
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu
ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ'nden bilgi edinme yoluyla aldım.

YaRpAK.

New member
Böyle bir hadise vardıyda şimdiye kadar neden duymadık peki?

Bana inandırıcı gelmedi...................

Albayrak

Can Feda
Biz Atatürk' ün bizlere ne kadar iyilik yaptığını biliyoruz değil mi? Bence o yeter.

...Muhakkak ki, Allah'ın Rahmeti, iyilik edenlere (iyi düşünüp,iyi davrananlara) yakındır. (A'raf Suresi 56. Ayetten bir bölüm)

HTML