atam ile ilgili bunları biliyormuydunuz

mavidüş24

New member
Ataturk hakkinda asagidakilerden hangisini biliyorsunuz?

( Arastirmaci yazar Ilknur Gokturkun Kalipci'nin ''Icimizden Biri Ataturk'' adli yazisindan alintidir.

Ataturk'un dunyada ''basogretmen'' sifatli tek lider oldugunu

Bir geometri kitabi yazdigini.Ucgen,aci, dikdortgen gibi 48 tane geometri teriminin (Turkce) isim babasini bu yazdigi kitapla bizzat Mustafa Kemal oldugunu

Bir roportajda ''Birlesmis Milletlere uye olmayi dusunuyormusunuz?'' diye sorulan soruya Ataturk:''Sartlarimizi koyariz, kabullerine bagli.Biz muracaat etmeyiz uye olmak icinDavet gelirse dusunuruz.''BM yasasini degistirir ve ilk davet edilen ulke biz oluruz.

Yil 1938, General McARTHUR'UN en zor,en problemli,en buhranli donemi.
Birden cok bunalir ve yaninda duran yuz yirmiden fazla kisiye doner ve aynen soyle der:''Suanda hicbirinizi
degil,buyuk istidadi ile Mustafa Kemal'i gormek icin neler vermezdim.''

Yil 2000 ABD Baskani'nin milenyum mesajindan alinti:''Bugun milenyum'un hic suphe yokturki tek devlet adami Mustafa Kemal Ataturk'tur.Cunku o yilin deyil asrin lideri olmayi basarmis tek liderdir''

Yil 1938, Ata'nin olumunde Tahran gazetesinde yayinlanan bir siir'den alinti:Allah bir ulkeye yardim etmek isterse onun elinden tutmak isterse basina Mustafa Kemal gibi bir lider getirir'' Norvec'te ''Ataturk gibi olmak'' diye bir deyim oldugunu

Kurtulus Savasinda rutbe alan bir cok kadin askerimiz var.Ama dunya tarihine gecen tek bir ust tegmenimiz var:700 erkek, 43 kadindan olusan bir mufrezenin reiseligine bizzat Ataturk tarafindan atanmis Ustegmen
Kara Fatma

''Ataturk cicegi'nin adini,cicegi bulan Wanderbit Universitesi profesorlerinden doktor Kirk Landin'in koydugunu ve bu cicegin tum dunyada bu isimle uretilip satildigini

Yunan baskomutani Trikopis'in,hicbir zorlama ve baski olmadan her Cumhiriyet bayraminda Atina'daki Turk buyukelciligine giderek,Ataturk'un resminin onune gectigini ve saygi durusunda bulundugunu

Yil 1996, haiti Cumhur baskani vasiyetinde mezar tasina yazilmasini istedigi metni birakmistir.Diyor ki:''Butun omrum boyunca Turkiye'nin lideri Mustafa Kemal Ataturk'u anlamis ve uygulamis olmaktan dolayi mutlu oldum''

Yil 2005, Amerika'nin en unlu ekonomistlerinden birisi olan Mr. Jo hns'un onerisi ''Turkiye ekonomisiyle savasta bir tek Ataturk'u ornek alsin yeter''

HTML