Arama Nasıl Yapılır ? [ Konu Açmadan Önce Okuyunuz ]

Tragedy

Photo Manipulator
Arama Nasıl Yapılır ?

Forumumuzda aynı konuların tekrar tekrar yayınlanmasını engellemek için açaçağımız her konu için arama yapmamız gereklidir.
Arama yaparken bazı seçeneklere dikkat etmek arama sonuçlarının daha iyi ve doğru çıkmasını sağlar.
Arama yapmak için sol üst köşedeki 'Ara' butonunu önermiyorum. http://www.hackhell.com/search.php yani;
Gelişmiş Arama Seçenekleri aramalarda daha detaylı sonuç verdiğinden bu seçeneği kullanmalıyız.
Bu sayfaya girdiğimizde sol üst köşede 'Kelimelerde Ara' altındaki
'Aranan Kelime' kısmına arayacağımız kelime öbeğini yazıyoruz.
Daha sonra sağ ortadaki 'Aranacak Forumlar' kısmından kelimeyi arattıracağımız forumu seçiyoruz.
Nerede arayacağınızdan emin değilseniz bütün olarak forumu seçebilir ( otomatik olarak alt forumlarıda arar zaten )
yada Ctrl tuşuna basılı tutarak istediğiniz forumları işaretleyip aratabilirsiniz.

Arama Kelimesinin Seçilmesi

Arama yapacağımız kelimeyi seçerken öncelikle az kullanılan bir kelime seçilmesine özen gösterilmelidir.
Mesela "neden" "komik" "naber" gibi kelimeler çok sık kullanılır ve aramalarda
çok sonuç verirler, böylece aradığınız mesaja ulaşmanız zorlaşabilir.
Bu yüzden az kullanılan bir kelimeyi aramakta fayda vardır.

Arama yaparken seçeceğiniz kelimede türkçe karakterli olmamalıdır.
Çünkü sizin mesajınızın aynısı türkçe karakter kullanılmadan yazılmış olabilir.
Örneğin "Sigaranın Zararları" kelime grubunun aynısı herhangi bir konuda
"Sigaranin Zararlari" şeklinde geçiyor olabilir.
Bu yüzden arama yaparken seçeceğimiz kelimelerde ı,ğ,ü,ş,ç,ö,w harflerini içeren kelimeler kullanmamak daha iyi sonuç verir.
Örneğin "Şemsi Paşa Pasajı" araması hatalıdır çünkü ş ve ı harfleri içermektedir.

Bir kelimeden daha ziyade kelime grubunun aranması çok daha kesin sonuç verir.

Forumdaki arama motorunu google gibi arama motorlarıyla karıştırıyoruz.
Sonuç olarak arama sonucuna ulaşmıyor ve "arama motoru bozuk" gibi savunmalar geliyor.

Öncelikle arama yaparken kelime öbeği yazıldığı gibi aranmalıdır. Yani;

"Bugün pazardan iki kilo domates ve bir kilo biber aldım"
şeklinde bir mesaj göndereceksiniz. Ne tip arama doğru ne tip arama yanlıştır bakalım..

pazardan iki kilo - doğru arama
pazardan kilo - yanlış arama
+pazardan - yanlış arama
+kilo - yanlış arama
ve bir kilo biber - doğru arama
domates biber - yanlış arama

Kısacası kelime öbeği yazıldığı gibi ve sırasıyla aranmalıdır.
Cümlenin farklı yerlerinden kelimeler seçip yanyana getirip ararsanız doğru sonuç alamazsınız.

Hele hele açtığınız konu daha önce açılmış ve konunuza 'ahanda link burda daha önce verildi arama yapsana kardeşim'
yazıldıysa 'ben aradım çıkmadı arama motoru bozuk' diye üste çıkmaya çalışmayınız.Yoksa;

- kesin meme yapmıştır o zımparalıycaksın onu :)
- 10 bin bakımı gelmiş yağını değiştiriyoruz kusura bakmayın :)

gibi cevaplar alabilir, gaza gelebilir, banlanmaya kadar giden sonuçlar alabilirsiniz.

Zira forumumuzda daha önce bu duruma düşmüşlüğün verdiği burukluğu halâ bünyesinde barındıran
bir grup arkadaş konunuzun linkini msn suretiyle 5dk. içerisinde sağa sola dağıtıp
toplu halde karşınıza çıkabilir başınızı şişirebilirler. Aman dikkat.

kursat

New member
ben okumadım yanlıs yollara gırdım :D sağolsun madness arkadasımız bana doğru yolu gösterdi :) :) :)