Akp Ne Yaptı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nathanael

New member
DİKKAT ÇOK ÖNEMLİ!

ben bir öğretmenim..

5 yıl önceki;

gelirim= 575 + 150 =725
kiram= 250
diğer gider= 500
ARTAN= 25

30 Mart 2008
gelirim= 1250 + 650 = 1900
kiram= 90 (lojman)
diğer gider= 700
ARTAN= 900

geçen 5 yıl içinde aldıklarım
14000 araba
11000 evlendim (850 kişilik yemek-eğlence ve gezi)
2000 askerde harcadım
25000 ev eşyalarımı yeniledim (lcd tv-notebook-yazıcı-tüm oda takımları-perdeler-halılar vb kaliteli)
5000 Çocuğum 2 yaşına girdi ona hiçbir masraftan kaçınmadım
5000 kredi borcumu ödedim
2000 çeşitli yardımlarda bulundum
3000 ablama ev alması için destek oldum
7000 tokiden ev aldım şimdi kendi kendini öder durumda
şuan banka hesabımda 8500 birikmiş param var

DEĞİŞENLER:ülkem dünyada tanınan bir yere geldi ve ilerlemeye devam ediyor
insanlar yurtdışına daha ziyade para kazanmak için değil başka sebeplerden gidiyor
canımın istediği birşeyi alabilirim
ailemin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum
kişisel eğitimim için para harcaya biliyorum
muhasebe kursuna gidiyorum AB fonundan günlük 12 ytl alıyorum. öğretmen değil öğrenci olarak!
bir bilgisayar satış ve bakım dükkanı açmayı planlıyorum eskiden sadece hayal ederdim

ya şimdi şöyle bir durum var..

eskiden borcumuz 100 liraymış yıllık gelirimizde 200 liraymış
şimdi borcumuz 200 lira yıllık gelirimiz 600 lira..

borcumuz artmış ama ödememiz kolaylaşmış.. borç yiğidin kamçısı derler yukarıdaki harcamalarımı borca girmeden yapmadım elbet!

DÜNYADAKİ BÜYÜK EKONOMİLER!

AMERİKA borcu:250 trilyon dolarlar
JAPONYA:borcu:100 trilyon dolarlar
İNGİLTERE:borcu:80 trilyon dolarlar
ALMANYA:borcu:40 trilyon dolarlar
ÇİN:borcu:40 trilyon dolarlar
FRANSA:borcu:30 trilyon dolarlar
TÜRKİYE:borcu:0,3 trilyon dolarlar

MAÇ SKORU

AKP 7 - DİĞERLERİ 0
GOLLER:
1.GOL= 1.DK. TAYİP BAŞBAKAN AKP %35
2.GOL= DYP-MHP-ANAP-DP- vb SANDIK DİBİ
3.GOL= BAYKAL KENDİ KALESİNE
4.GOL= BAHÇELİ KENDİ KALESİNE
5.GOL= AKP % 47
6.GOL= GÜL CUMHURBAŞKANI
7.GOL= YÖK BAŞKANI

yahu savunmak icinde göz göre göre yalan söylenmezki 5 yıl içinde yaptıgın harcamaları toplayalım

"14000 araba
11000 evlendim (850 kişilik yemek-eğlence ve gezi)
2000 askerde harcadım
25000 ev eşyalarımı yeniledim (lcd tv-notebook-yazıcı-tüm oda takımları-perdeler-halılar vb kaliteli)
5000 Çocuğum 2 yaşına girdi ona hiçbir masraftan kaçınmadım
5000 kredi borcumu ödedim
2000 çeşitli yardımlarda bulundum
3000 ablama ev alması için destek oldum
7000 tokiden ev aldım şimdi kendi kendini öder durumda
şuan banka hesabımda 8500 birikmiş param var"

74000+8500(birikmiş paran)=82500 ytl ediyor bu harcamaların 5 yılda

5 yıl onceyse gelirin şu şekilde degişmiş

"gelirim= 1250 + 650 = 1900
kiram= 90 (lojman)
diğer gider= 700
ARTAN= 900"

900 ytl artar olmuş her ay yani

1 yıl 12 ay olduguna gore 5 yıl da 5*12=60 aydır , 1 ayda 900 ytl artırıyorsan 60 ayda(5 yıl) 60*900=54000 ytl eder.

kaldı ki yukarıda belirtmişsin ki kredi kartı borcumu falan da ödedim.yani borcunu bu 5 yılda ödedigine göre bundan once bir birikimin ya da bankada paran da yoktu ki zaten sende bunu belirtmişsin...

82500(seksen ikibin beşyüz) ytl nerde 54000(elli dört bin) ytl nerde? 28500(yirmisekiz bin beşyüz) ytl açık var anlattıklarına göre? usulsüz para kazancın mı var yoksa ?

böyle saçma sapan yazılan kendi içinde bile apaçık çelişen yazılara inananda var ya helal olsun, 54000 ytl kazanan(belirttigi kira ve diger harcamalar dışında) adam 82500 ytl lik harcama yapmış vay vay vay vay... siz matematik bilmeyip bi de bizi mi kandırmaya çalışıyorsunuz? yazık be vallaha yazık iyice komik duruma düştünüz.

cec

New member
hemen hemen herkesın akrabaları arasında bır ogretmen vardır arkadaslar...sorarmısınız kac para alıyorlar..1900ytl maaş alan bır ogretmenımız neden sokaga dokulsun admların derdı ne o zaman...özel okullarda calısanları bılmem ama diger ögretmenlerimizin durumu belli...

ibrahiwwww

New member
1900 ü öylesine yazdım aslında;

1290 maaş
650-700 ekders
200 döner sermaye
550 kurs ücreti
150 ab fonundan kurs ücreti
100-150 nöbet ücreti
bilgisayar öğretmeniyim 250 den web sitesi yapıyorum

ararınzda toplama bilen varsa toplasın..

dağın başında görev yapan bir sınıf öğretmeni bile şuan 1500 ytl civarı alıyor

allahtan korkun ya.. daha 4 senelik teknik öğretmenim ben.. ilk maaşım 629 ytl idi ful ekders alsamda 320 ytl alırdım toplamda 1000 ytl kazanırken şuan neredeyse 3 misli kazanıyorum.. ayrıca benim şuan eşimde çalışıyor oda diyanette kuran kursu öğreticisi ve 1500 de o kazanıyor. benim maddi durumum gayet iyi ara sıra bilgisayar bakımı yada satışı bile yapabilirim ama bundan bir kar elde etmiyorum.. ailemizin geliri aylık minimum 4000 ytl harcamamda maksimum 700 ytl..

bi arkadaş çok iyi yazış it ürür kervan yürür..

rid-one

New member
bazıları ordan burdan duyduklarını yazıyorlar, yaşadıklarını değil
ben bir emekliyim 2002 yılında 215 usd aylık alıyordum şu an 600 usd,ayrıca elektrik,su,tel,doğalgaz toplam aylık,200.000.000 tl ödüyordum,şimdi ek olarak adsl fiatı ile birlikte 160 Ytl,
teşekkürler,
ha bu arada inanmayanlar 5 yıl önceki makbuzlarına baksınlar...
Bazılarında ağlamak adet haline gelmiş,ben çok memnunum hamdolsun.

mak

New member
Arkadaşlar kimsenin şahsına cevap yazmıyorum ben kendi yaşadığımı yazıyorum.Herkes kendi mevkisine,durumuna göre düşünüyor.Bu ülkede eşitsizliğin-adaletsizliğin hâlâ var olduğunu kendi başıma gelenlerden biliyorum.Gerçekleri konuşmak çıkar düşünmek değil.Buna da şükür.Herkes teknik öğretmen değil,tok,açın halinden anlamalı.73 doğumluyum???
Askerliğimi Şırnak'ta takım komutanı olarak yaptım.Şimdi bakıyorum da bir avuç pkk yandaşı diyemiycem tam pkklılar meclise bile girdi,her fırsatta şehirlerde bile terör estiriyorlar,bizim iktidar demokrat kesiliyor,memur eylem yapınca joplanıyor.İyi düşünmek lazım,benim kanıma dokunuyor.Konu sapıyor kusura bakmayın...

bosver

New member
1900 ü öylesine yazdım aslında;

1290 maaş
650-700 ekders
200 döner sermaye
550 kurs ücreti
150 ab fonundan kurs ücreti
100-150 nöbet ücreti
bilgisayar öğretmeniyim 250 den web sitesi yapıyorum

ararınzda toplama bilen varsa toplasın..

dağın başında görev yapan bir sınıf öğretmeni bile şuan 1500 ytl civarı alıyor

allahtan korkun ya.. daha 4 senelik teknik öğretmenim ben.. ilk maaşım 629 ytl idi ful ekders alsamda 320 ytl alırdım toplamda 1000 ytl kazanırken şuan neredeyse 3 misli kazanıyorum.. ayrıca benim şuan eşimde çalışıyor oda diyanette kuran kursu öğreticisi ve 1500 de o kazanıyor. benim maddi durumum gayet iyi ara sıra bilgisayar bakımı yada satışı bile yapabilirim ama bundan bir kar elde etmiyorum.. ailemizin geliri aylık minimum 4000 ytl harcamamda maksimum 700 ytl..

bi arkadaş çok iyi yazış it ürür kervan yürür..
1-teknik öğretmen olduğun için maaşın doğrudur. ama herkes teknik öğretmen değil. ayrıca teknik öğretmenler tüm hükümetler zamanında diğer öğretmenlerden fazla maaş aldı.
2-ek ders alabileceğin ay sayısı tatiller ve bayramlar çıktıktan sonra 8 ayı geçmez
3-kurs veremezsin, yasak. AKP istese bunu serbest bırakabilirdi ama yapmadı. Ayrıca kurs vermek için AKP yi beklemene gerek de yok. kılıfını uydurursan her hükümet zamanında özel ders verebilirsin....AKP yandaşlarına göz yumuyor olabilir. okulda verdiğin kurstan da bu kadar para kazanman imkansız...
4-Ab fonundan kurs ücretini açıklarsan sevinirim. gittiğin kurs kaç aylık. 4 yıldır bu parayı alıyor musun, daha ne kadar alacaksın, Türkiye'de kaç öğretmene bu öcreti veriyorlar, kriterler ne?
5-Nöbet ücreti almak için yatılı veya pansiyonlu bir okulda çalışman gerekir. bunu da ancak
yılda 7 -8 ay boyunca alabilirsin.nöbet ücreti de AKP ile alakalı değil....
6-657 'ye göre web sitesi yapıp satamazsın. sen devlet memurusun. suç işliyorsun, vergi kaçırıyorsun...bu izni de mi sana AKP verdi....
7-açlık sınırının kişi başına 700-800 ytl olduğu bir ülkede 3 kişilik bir öğretmen ailesi 700 YTL ile bütün harcamalarını nasıl karşılıyor anlayamadım.Dağda yaşarsan olur.gıda harcamalarını bir kenara koy. elektrik, internet, ev telefonu, cep telefonu(eşinin de vardır), ulaşım, doğalgaz, su, kıyafet, kültürel etkinlik(sinema, gazete, kitap) sigara içmiyorsun heralde, hiç lokantada yemek yemez misin, Allah göstermesin hastalanmaz mısın, öğretmen evine gidip arkadaşlarına iki çay söylemez misin....v.b. bence hesaplarını gözden geçir. Gelirlerinle AKP arasında nasıl bir bağ var onu da iyi düşün... Yukarda saydıklarının çoğu yasal değil ve bunları her hükümet zamanında yapabilirsin....

maviay2006

New member
sen bir öğretmensin ben de öğretmenlik okuyorum 2 sene sora mezun olcam atamam yok 0 a 0
0+0=0

NE GÜZEL DİMİ

ferhatgece

New member
Peki arkadaşım o zaman bana şunun cevabını ver?

Enflasyon düştü beyaz eşya düştü diyor senin başbakanın.

Peki benim öğrenciyken faizi beyaz eşyaya endeksli olan öğrenim kredim;

1.250 Çekiyorum fakat devlet benden 2.750 istiyor?

2.750 - 1.250 = 1500

Yani 1 Buçuk milyar faiz ödüyorum ben hani beyaz eşya düşmüştü?
Yani enflasyon düşmüştü
Hani faiz haramdı???????

WiTaMiN

Pskolojisi Bozuk
1997 de çiller hükümetide memleketi duman etmişti o zaman neredeydi bu biyerleri tutuşan öğretmen :) bırakın bı işleri ya traş haber bunlar

Laroxyl

New member
Çilleri, erbakani vs. vs. tamam bu ülkeyi krizlere soktu. RTE ülkeyi öyle bir çıkmaza soktu ki. çık işin içinden çıkabilirsen. Ben bu tayyip yandaslarinin tarikatine sahit oldum. patronum fettullah cemaatindendi. Bu adamlar öyle namussuz ki müslümanım diye geçinir. borsada paraya para katarlar, milletin cebindeki 3-5 kuruştan medet umarlar. AMA VAAZ VERMEYE GELINCE ONLAR KADAR DİNDAR yok bu ülkede.

cetin755

New member
Bu sadece hayali bir yazı neyle arttı nere arttı gider ondan daha hızlı arttı yılda 100 ytl zamı yapıldı hangi maaş türüne yapıldı acaba artı olanlar ek gelirse o nası artıyor vede aynı oranta artıyor ve o gelirle saydıgı şeyleri nasıl alıyor anlmadım hesap tamamen yanlış ve uydurma kendimizi kandırmayalım yapılan zamlar desteklerin hepsi dış borç ödeme günü geldinde bi devalasyon şokuyla uyanırsınız ama kimde patlar o belli olmaz şu anda bir saatli bomba meçliste çalışıyor kimin elinde patlar zaman gösterir ki bu günün iyileri zamanla iyi olmadıkları anlasıldıgında ne diyecekler acaba onlara iyi diyenlerde dahil cok merak ediyorum şahsa ver kurumlara deil lafım ama ben inanmıyorum cünkü araştırıyorum banka kredileriyle ayakta duruyoruz kandırmayalım kendimizi A bankasından kredi cek yapa bileceklerini yap borcunu ödeyeme B bankasından cek A bankasına ver noldu B bankasının günü geldi care var C bankasından kredi al borçunu öde kimse para biriktirdim diyemez son 5 yılda elinde olandan oldu bankalara çalışıyor memular bankdan maaşını alamadan direk kredi borcundan dolayı maaşının yarısı gidiyor ben yaşamadım şeye inanmam benim gelirim artmadı azaldı ve eskisinden daha fazla çalıştım halde saygılar

c0000221

New member
Bende benzini senin dediğin tarihde 1.250 den alıyordum şimdi 3.25 halada çıkmaya devam ediyo hiç tv dede görmüyorum dediğini o beni tilt ediyo

rid-one

New member
Bu sadece hayali bir yazı neyle arttı nere arttı gider ondan daha hızlı arttı yılda 100 ytl zamı yapıldı hangi maaş türüne yapıldı acaba artı olanlar ek gelirse o nası artıyor vede aynı oranta artıyor ve o gelirle saydıgı şeyleri nasıl alıyor anlmadım hesap tamamen yanlış ve uydurma kendimizi kandırmayalım yapılan zamlar desteklerin hepsi dış borç ödeme günü geldinde bi devalasyon şokuyla uyanırsınız ama kimde patlar o belli olmaz şu anda bir saatli bomba meçliste çalışıyor kimin elinde patlar zaman gösterir ki bu günün iyileri zamanla iyi olmadıkları anlasıldıgında ne diyecekler acaba onlara iyi diyenlerde dahil cok merak ediyorum şahsa ver kurumlara deil lafım ama ben inanmıyorum cünkü araştırıyorum banka kredileriyle ayakta duruyoruz kandırmayalım kendimizi A bankasından kredi cek yapa bileceklerini yap borcunu ödeyeme B bankasından cek A bankasına ver noldu B bankasının günü geldi care var C bankasından kredi al borçunu öde kimse para biriktirdim diyemez son 5 yılda elinde olandan oldu bankalara çalışıyor memular bankdan maaşını alamadan direk kredi borcundan dolayı maaşının yarısı gidiyor ben yaşamadım şeye inanmam benim gelirim artmadı azaldı ve eskisinden daha fazla çalıştım halde saygılar
sevgili kardeşim,dediklerinin çoğunda haklısın,birde şöyle düşün,çünki ben yaşadım,kredi kartı faizi,100/12 aylık Tansu hanım zamanı borcunu ödeyemezsin,daha sonraki olay mesela Devaliasyon asla olmaz niye günlüktür çünki,serbest kur olduğu için gelelim günümüze daha evvel hiç bir banka,uzun vedeyi bırak tüketici kredisi vermiyordu,senin duruma şükretmen lazım şimdi bankalar 60 aya kadar kredi veriyor ben öyle yaptım kurtuldum.
2002 den evvel öyle bir durum yoktu,belki gelirin azaldı ama borç ödemen kolaylaştı.

Buradaki özet güvenilir ortam Başbakan'ın dediği gibi,Biraz daha sabır,yukarıdaki durum bazı şeyleri açıklar devam edersek sorun kalmaz

Laroxyl

New member
biraz daha sabır.. biraz daha özelleştirme yapılsın. artik barzaniden ermeniden yahudiden iş isteriz..

yolyardim

New member
:clap:clap:clap
Olay bu kadar Arkadaşlar Fazla söze gerek yok
AKP Aslında iyi bir parti değil Türkiye daha iyilere layık Ancak daha iyisi de yokki birader,yok. yok işte:clap:clap:clap
:durdurun:durdurun:durdurun

toros001

Banned
Saçmalık diz boyu adam lojmana geçmişsen hükümet neden iyi oluyor lojmandan havadan 500 ytl cepten biz esnafız ecevit kırizinde 2 ev 2 araba aldık şimdi eskiden kazandıklarımızı yiyiyoruz.

helal olsun,ama bi şey söliim mi bazılarının gözü vardır görmezler:)
Klasik bir AKP li erdoğan ne derse onu söylerler ürertken olun. Sureleri ALLAH siyaset yapsın diye indirmedi.

bravo arkadaşım tebrikler desene it ürüyor kervan yürüyor :D
O sözü kime söyledin açıklık getir. Eğer Muhalefete veya forum sakinlerine ise terbiyeni takın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HTML