A'dan Z'ye Cpanel Kullanımı !!

qweqqq

New member

Öncelikle Cpanel nedir sorusundan başlayalım

Cpanel ; bazı işlemleri kolayca yapabilmemiz için yazılmış bir kontrol panelidir.Bazı işlerden kastımız ; veritabanı oluşturmak ( özellikle forumlar için ) , email hesapları açmak , web alanımızın boyutunu görebilmek , ayrı FTP hesabı açmak , yönlendirme yapabilmek ve en önemli yedekleme yapabilmemiz.Bunlara dökümanımızın ileri bölümlerinde ayrıntılı olarak yer vereceğiz.Şimdi , Cpanel hakkında azda olsa bir bilgiye sahip olduk.O zaman panelimize girelim ve bu anlatıklarımızı görelim.

Ek bilgi : Piyasada Plesk, Direct Admin, Vdeck adında çeşitli kontrol panelleri vardır.Linux sunucular için en uyumlusu Cpanel dir.Ve Cpanel kolay kullanımı ve görselliği ile en çok tercih edilen paneldir.

Cpanel e Giriş Yapmak
Hosting i aldığımız zaman bize bilgilerimiz içinde , Cpanel için kullanıcı adımızı ve şifremizi mutlaka verirler.Onları kullanarak Cpanel e gireceğiz.Burada birde hatırlatma yapıyım ; sakın ola bu bilgileri kimseye vermeyin.Çünkü bunların birinin eline geçmesi demek , veritabanınız dahi silenebileceği anlamına geliyor.Çok dikkat etmelisiniz.
Daha da uzatmadan , Cpanel e giriş yapalım ;

Örenek;

http://cpanel.hackhell.com/ (Bu İndex Çalışmaz Çünkü Hackhell Başka Sistem Kullanmaktadır. Başka Siteler İçin Kullanabilirsiniz...)

Şeklinde internet tarayacınıza yazdığınız zaman , karşınıza küçük bir pencere gelecek.Oraya da az önce bahsettiğim şifre ve kullanıcı adı ile giriş yapın.
Evet , sonunda Cpanel e girebildik : )

Cpanel Bölümleri

Cpanel inde aynı kullandığınız forumlar gibi çeşitli sürümleri var.Sanıyorum bu örnekle ne demek istediğimi hemen anladınız :=) Biz Cpanel 11 i inceliyeceğiz.Diğer sürümleri ile farklı olan sadece görüntüsüdür.Yoksa kullanımı ve yapabilecekleri aynıdır.Üst sürümlerinde ek olarak birkaç özellik eklenmiştir.Şimdi karşınıza karışık gibi görünen bi ekran duruyor.Ama dökümanımız bittiğinde hiçde karışık olmadığını göreceksiniz.
Yan tarafta duran Stat yani istatistik kısmından başlayalım ;
Bu bölüm aldığınız Hosting Paketine göre değişir..Kısaca , bize paketimiz hakkında bilgi verir..

Main Domain : Site isminiz
Homde Directory : Sitenizin bulunduğu dizin
Last login from : Son giriş yapan ip adresi
Disk Space Usaga : Kullandığınız Alan / Sizi verilen alan
Monthly Bandwidth Transfer : O aya ait kullanılan bant genişliği / toplam bant genişliği ( Aylık Trafik )
Email Accounts : Kendi domaininiz uzantılı elektronik posta adresi ( [email protected] )
Subdomains : Alt alan adları ( oyunlar.siteismi.com )
Parked Domain : Parkedilen domainler ( Tek siteye birden çok domain için )
Ftp Accounts : Ana FTP dışındaki diğer FTP hesaplarının sayısını gösterir
Sql Databases : Oluşturduğunuz veritabanları ( Örnek ; forum için , portal için )
Mailing Lists : Mail Listeleriniz..

Hosting package : Hostingden aldığımız paket ismi
Server Name : Siteyi barındırğımız server adı
Cpanel Version : Kullandığımız Cpanel in sürümü
Cpanel Build : Panelin kaç kez derlendiği
Theme : Cpanel in teması
Apache version : Apache web sunucusunun sürümü
Php version : Php dilinin sürümü
MySql : Sql in Sürümü
Shared IP adres : Paylaşılan ip adresi
Path to sendmail : Mail için dosya yolu
Path to perl : Perl kullanımı için dosya yolu
Service Status : Servis durumunu gösterir
Mail

Bu bölümde ; domaininiz uzantılı mail hesabı açabilir , silebilir , değiştirebilir , okuyabilirsiniz.
Yeni Bir Mail Hesabı oluşturmak için ;
Email Accounts yazan yeri tıklıyoruz.Karşımıza aşağıdaki pencere gelecek.

Email : Nicki yazıyoruz
Password : Şifre
Password ( Again ) : Şifreyi tekrar yazıyoruz
Mailbox quato ( Optional ) : Kaç mb olacağını belirliyoruz.
Create butonuna tıklıyoruz ve mail hesabını oluşturmuş oluyoruz..

Hemen alt kısımda , var olan adresleri görüyoruz.
Account : Mail hesabı
Quota : Alanı
Function : Şifre değiştirme , alan artırma ve mailleri yazılım yardımıyla okumak için ayarlar ( Outlook gibi )
Access WebMail : Maillerinizi , web üzerinden okuyabilirsiniz.Bu sekmeyi kısa bir cümle ile geçiştirmeyip detaylı olarak inceleyelim ;

Okumak istediğimiz postanın yanına gidip , Access Webmail tablosundaki küçük simgesi tıklıyoruz.Gelecek olan pencerede şifreyi soracak.Şifremizi girip , login diyoruz.
Mail Using SquirrelMail & yazanı tıklıyoruz.Ve gördüğünüz gibi mailler okumanız için sizin yolunuzu gözlüyor : ) Üstteki read ile okuyup , delete ile silebilirsiniz.
Files

Bu bölümde ; Dosya transfer işlemlerinizi yapabilir , yedek alabilir, ftp hesabı açabilirir, dosyalarınızın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz.
Backup : Sitemizin yedeğini alacağımız yer.Belkide Cpanel deki en önemli kısım : ) Hostinginizde meydana gelebilicek bir sorun veya sitenize yapılacak bir saldırı karşısında mutlaka elinizde yedekleriniz olması lazım.Bilmelisinizki ; sitemin başına bişey gelse bile elimde yedeklerim var.

Mutlaka duymuşsunuzdur ; full backup yedek diye.İşte meşhurrr full backup u buradan alıyoruz.Tanışın ve kaynaşın : ) Fazla heyecan yapmayın : ) Sadece datalardan oluşan bi dosya : ) Neyse , işin şaka kısmını bi kenara bırakalım.Full Backup ; adı üstünde her şeyin yedeğini almak demek.Hostinginizde bulunan veritabanı,resimler,forum,portal,script ne varsa.Size tavsiyem her hafta sonu mutlaka düzenli bir şekilde yedek alın.
Altındakiler ise ; veritabanınızın yedeği , sitenizin bulunduğu klasörün yedeği.Full Backup alırsanız bunları indirmenize gerek yok.Eğer ayrı ayrı alacaksınız olabilir.Örneğin ; forumun veritabanını indirip , başka bir foruma kurabilirsiniz.Ya da yine veritabanını indirip ; phpmyadmin yardımı ile sadece üyelerin olduğu tabloyu alıp kendi sitenize taşıyabilirsiniz&
Kenardaki kısım ise , daha önceden aldığınız yedeği geri yüklemenize yardımcı olacaktır.
File Manager : Eğer FTP yazılımlarını kullanmıyorsanız , bu kısımdan hostunuza dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz.
Disk Space Usage : Hangi dosya ne kadar yer kaplıyo.Mb olarak görebilirsiniz.
Ftp Accounts : Size hosting in verdiği ana ftp hesabıdır.Yani size tüm klasörler ve izinler açıktır.Bunun haricinde başka ftp hesaplarıda oluşturabilirsiniz.Küçük bir örnek verirsem daha iyi anlayacaksınız ; video siteniz var.Video sitenizde basketbol,futbol,voleybol bölümleri mevcut.Ve bunlara maçların videolarını upload ediyosunuz.İşte buradan kısıtlı bi ftp hesabı açıp sadece basketbol bölümünü görmelerini sağlayabilirsiniz.Görevli kişi sizin verdiğin hesapla bağlandığında sadece basketbol klasörü gözükecek.Diğerlerinin üstünde asla oynama yapamayacak.

Burada önemli olan Directory kısmı.Az önceki örnekte olduğu gibi hangi klasörün görüleceğini buradan ayarlıyoruz.Ve son create deyip , ftp hesabımızı oluşturuyoruz.

Daha önce açılmış ftp hesaplarını ve hangi klasörleri görme izni olduğunu gösterir.Yine kenardaki küçük simgleri tıklayak ayarlarla ilgili değişiklik yapabilirsiniz.
Logs

Bu bölümde ; sitenizin trafiğini kontrol edebilir , hata raporlarını görebilir , ftp durumunu inceleyebilirsiniz.
Security

Bu bölümde ; klasörlerinize şifre koyabilir,internet protokol numarasını yasaklayabilirsiniz.
Ip Deny Manager : Bölüme girdiğiniz karşınıza çıkan ekrana ip adresini yazıp , add dediğinizde yasaklamış olursunuz.Bunu hangi durumlarda yaparız ; sitenizin loglarını kontrol ettiğinizde bir ip adresinden devamlı atak çekildiğini görürüz.Ve o ip adresinin atak yaparak sitemizi yavaşlatmaması için , yasaklarız.
Domains
Bu bölümde , alt alan adı oluşturabilir , yeni domain ekleyebilir veya varolan domaine , ikinci bir domain daha atayabiliriz.
SubDomains : Domaininize ait , alt alan adı açmak.Örnek http://www.hackhell.com subdomain http://sohbet.hackhell.com
Yani domainin başına eklenir ve subdomain diye geçer.FTP ye girdiğinizde dostlar adında bir klasör oluştuğunu göreceksiniz.İçeriğini istediğiniz gibi yapabilirsiniz.Eğer bir klasörü subdomain olarak tanımlamazsanız , / işareti ile ulaşabiliriz.Örnek http://hackhell.com/sohbet
Büyük bi ihtimalle ne demek istediğimi anladınız : )
Addon Domains : Bu pakete ek bir domain eklemek.
Parked Domains : Yine kullandığınız pakete ek bir domain daha eklemek
Database

Bu bölümde , adından da anlaşılacağı gibi veritabanı oluşturuyoruz.Portal kurmak , forum kurmak , toplist kurmak veya kendi yazdığınız scriptler için Sql veritabanına ihtiyacımız varsa , hemen bi tane oluşturuyorsunuz.
MySql Databases
Veritabanı oluşturmak için kullanılır.Burada dikkat edeceğimiz nokta oluşturduğumuz veritabanının ismine dikkat etmemiz.Örneğin ; hackhell.com Yapılan veritabanı ismi forum..Tam ismi ; hackhell_forum şeklindedir.Buna dikkat etmezseniz , ilk günden hostingdeki kişilerin delirmesine yol açabilirsiniz : )
PhpMyAdmin
Veritabanını oluşturduğumuzda üzerinde sorgu çalıştırmak, tablo eklemek,optimize etmek , yedek almak gibi işlemleri phpmyadmin in kolay arayüzü sayesinde basit bi şekilde yapabiliriz

Basıc Life
HackHeLL.CoM

ZamanBil

New member
Cpanel hakkında bilgisi olmayanlar için gerçekten arşivlik bir anlatım. Gerçekten teşekkürler.

KLC_34

New member
dökümanlar için tsk ederimilk önce
elimde bi site var bazı degişklikler filan yapmak istiyorum kodları şifreleri herseyi mevcut yani kendi şirketimizin sitesi ama ben bu konularla şimdiye kadar fazla ilgilenmedim cokta fazla bilgim yok
dedigin şekilde cpanele giremiyorum cünkü işletim sistemim linux degil
acaba bunun xp de farklı bi yolu varmıdır yada illa linux mü yüklemem gerekecek ?bilgilendirirsen sevinirim arkadasım
şimdiden tsk ederim

WaTcHFuL

EVERYWHERE
8=)

Eline sağlık

FaLCoN_TiGeR

∂єѕιgη ву ƒαℓ¢ση
dökümanlar için tsk ederimilk önce
elimde bi site var bazı degişklikler filan yapmak istiyorum kodları şifreleri herseyi mevcut yani kendi şirketimizin sitesi ama ben bu konularla şimdiye kadar fazla ilgilenmedim cokta fazla bilgim yok
dedigin şekilde cpanele giremiyorum cünkü işletim sistemim linux degil
acaba bunun xp de farklı bi yolu varmıdır yada illa linux mü yüklemem gerekecek ?bilgilendirirsen sevinirim arkadasım
şimdiden tsk ederim

Alakası yok =)

Çünki cpanele web tarayıcı üzerinden giriyorsun işletim sistemiyle alakası yoktur. domainismin.com/cpanel veya domainismin.com:2084 şeklinde cpanele girebilirsin.