Şehitlerin Yürek Yakan Hikayeleri

admiral

New member

Hastaneye götürülen şehit eşi Berivan'ın yapılan muayenesinde erkek bebeği dünyaya getireceği belirlendi. Önce eşinin şehit olduğu haberini, ardından bebeğinin erkek olacağını öğrenen genç kadın gözyaşlarına boğuldu.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde dün çıkan çatışmada şehit olan 5 askerden Balıkesirli Piyade Uzman Çavuş İsmail Zengin'in (26) acı haberi Savaştepe ilçesindeki ailesini yasa boğdu. Şehidin annesi Aynur, babası Rıfat ve kız kardeşi Pınar ile 2 ay önce nişanlandığı Makbule Kartefe gözyaşlarına boğuldu. Şehit uzman çavuşun, vatani görevini tamamladıktan sonra bir yıl işsiz kaldığı, ardından sınavlara girip uzman erbaş olarak göreve başladığı ve 3 yıllık uzman erbaş olduğu öğrenildi. Düğün hazırlıkları yaptığı öğrenilen şehidin kardeşlerinden Hakan Zengin'in 3 gün önce vatani görevini tamamlayıp baba evine döndüğü, Coşkun Zengin'in ise kasım ayında vatani görevine başlayacağı öğrenildi. Şehidin Savaştepe Cumhuriyet Mahallesi'ndeki evine Türk bayrağı asıldı.

Önce eşinin şehit haberini, ardından bebeğinin erkek olacağını öğrendi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde dün çıkan çatışmada şehit olan askerlerden Piyade Uzman Onbaşı Mehmet Suay'ın Hatay'ın İskenderun ilçesindeki baba ocağına ateş düştü. Acı haberle baba Raşit, anne Perihan ve şehidin ilk çocuğuna hamile olan eşi Berivan sinir krizleri geçirdi. Hastaneye götürülen şehit eşi Berivan'ın yapılan muayenesinde erkek bebeği dünyaya getireceği belirlendi. Önce eşinin şehit olduğu haberini, ardından bebeğinin erkek olacağını öğrenen genç kadın gözyaşlarına boğuldu. Şehit Suay'ın cenazesinin yarın İskenderun'a getirilip şehitlikte toprağa verileceği belirtildi.

ŞEHİT BABASINDAN İNTİKAM SÖZLERİ

Yozgat’ın Yerköy ilçesi Karaşar Mahallesi’nde ikamet eden Piyade Uzman Çavuş İbrahim Yıldız’ın ailesi, acı haber sonrasında gözyaşlarına hakim olamadı. Şehidin baba ocağında hüzün hakim olurken, acı haberi duyan komşuları taziye ziyareti için ailenin evine akın etti.

Oğlunun şehit olduğunu duyan Sema Yıldız rahatsızlanarak hastaneye kaldırılırken, baba Halil Yıldız, bir oğlunun daha olduğunu belirterek, “Onu da oğlumun intikamını alması için askere göndereceğim” dedi. Oğlu ile en son bayramda görüştüklerini ifade eden Halil Yıldız, ”Dün akşama kadar oğlumu telefonla aradım, telefonu çalıyordu ama cevap vermedi. Nasıl versin ki saat 02.00 sıralarında başına bu olaylar gelmiş” diye konuştu.

Şehit Uzman Çavuş İbrahim Yıldız'ın 2 yıl önce göreve başladığını, daha önce Yerköy ilçesinde garsonluk yaptığını belirten baba Yıldız, evlendirmek istediği oğlunun bunu kabul etmeyerek sırasını küçük kardeşine verdiğini anlattı.

Şehidin evinde görevliler tarafından taziye çadırı kurulurken, yakınları gözyaşlarına boğuldu.

‘MEŞE AĞACININ GÖLGESİNDE SOLUKLANIYORUZ’

24 yaşındaki Uzman Çavuş Soner Özdemir'in (24) Çorum'un Osmancık ilçesindeki baba evine de ateş düştü.

Yetkililer, baba Şemşit Özdemir dağda çobanlık yaptığı için acı haberi anne Ayşe Özdemir'e verdi.

Ailenin ilçeye bağlı Kuzhayat köyündeki evinin bahçesine taziye çadırı kurulurken, köydeki evlere Türk bayrakları asıldı.

Şehidin yakınları eve akın ederken, anne Ayşe Özdemir yakınlarının tesellisiyle ayakta durmaya çalıştı.

Anne Özdemir, oğlu ile bayramın ikinci günü konuştuğunu belirterek, ''Ben onu ne yokluklarla büyüttüm. Ağlamayacağım, onları güldürmeyeceğim. Bir oğlum daha var onu da göndereceğim. Bizi de götürsünler. Bayramda aradı, konuştuk, ağzından bal akıyordu. Gurur duyuyorum, benim oğlum şehit oldu'' dedi.

Şehidin annesine “Dün gece çatışmadan geldik, meşe ağacının gölgesinde biraz soluklanıyoruz” dediği belirtildi.

Bekar olduğu öğrenilen şehidin 5 çocuğun ortancası olduğu, babasının çobanlık yaparak evi geçindirdiği, 8 yıl önce de kız kardeşini kaybettiği öğrenildi.​