İstek Yapın Paylaşalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

katakulli

New member
Genel Kültür, Tarih vb konularda bilmek istediğiniz konuları,kişileri vs yazın size açıklamasını yapalım.
E hadi hizmet ayağınıza geldi siz hala bilgilenmek istemiyorsunuz.
X-files kardeşim bi kaç gün adult'ı kitle de elemanlar zorlada olsa diğer bölümlere baksın :)
Not: hukukla ilgili soruları diğer başlığa atın. Bu konu hukukla ilgili değil.

monsterghost

New member
Arkadaşımızın niyetinin kötü olmadığını ,siyasi ve provakatif amaçlar taşımadığını anlamam üzerine cevabımı veriyorum.
Soru: Dersim olayları hakkında bilgi verir misiniz?

katakulli

New member
monsterghost' Alıntı:
Arkadaşımızın niyetinin kötü olmadığını ,siyasi ve provakatif amaçlar taşımadığını anlamam üzerine cevabımı veriyorum.
Soru: Dersim olayları hakkında bilgi verir misiniz?
Dersim Ayaklanması, Dersim bölgesinde (bugün Tunceli ili) 1930’larda meydana gelen geniş kapsamlı ayaklanmalar.
Osmanlı döneminde yüzyıllarca yurtluk ve ocaklık biçiminde özerk olarak yöne tilen Dersim bölgesinde özellikle Tan zimat döneminde merkezi yönetimin güç lendirilmesi amacına yönelik düzenleme lere karşı sık sık ayaklanmalar çıkmış tı (1847, 1877-78, 1885, 1892, 1893- 95, 1907, 1911, 1916). Yörenin doğal koşulları ve aşiret temeline dayanan top lumsal yapısı, merkezi yönetimin otorite kurmasını engellemişti. Cumhuriyet döne minde de bölgede egemen olan aşiret düze ııini dağıtmak ve devlet gücünü yerleştir mek amacıyla bazı girişimler yapıldı. 1930’ların ilk yarısında bölgede meydana gelen ayaklanmalar bastınldıktan sonra, l935’te 2884 sayılı Tunceli Vilüyeti’nin Ida resi Hakkında Kanun çıkarıldı. Buna göre Tunceli iline bir askeri vali atanacaktı. Aynı zamanda Dördüncü Umumi Müfettiş sıfatı nı alan valinin geniş yönetsel, askeri ve yargısal yetkileri vardı. Düzeni sağlama ve güvenlik açısından gerekli gördüğü durum larda ilde yaşayan kişileri ve aileleri, il sınırları içinde bir yerden başka bir yere göndermeye, il sınırları içinde oturmalarım yasaklamaya da yetkiliydi.
- Yasamn uygulanmaya başlamasıyla 1937 başlarında yeni olaylar çıktı. Bölgede gü venlik sağlanamadı ve hükümet otoritesi kurulamadı. Bu sırada Suriye sınırında ve sınıra yakın bölge ve illerde de benzer olaylar görüldü. Hatay’a bağımsızlık tanı ı Milletler Cemiyeti kararından sonra, iv Rüvülc Millet Meclisi’nd
tarafından kışkırtıldığı ileri sürüldü. Başba kan Ismet Inönü ise, Tunceli ilinde iki yıldır izlenen reform programının amacınm bölge nin uygar bir hale getirilmesi olduğunu belirterek, programın uygulanmasına karşı bölgede direniş görüldüğünü belirtti. Mart- Nisan 1937’de olayların genişlemesi üzerine başlatılan askeri harekat, 13 Eylül 1937’de sona erdi. Ismet Inönü harekatın ardından olayların tamamen bastırıldığını, ayaklan macılardan 250 kişinin ölü olarak ele geçiril diğini ve 1.000 dolayında kişinin de teslim olduğunu açıkladı. Ayaklanmacıları 3 uçak filosu bombaladı. Dünyanın ilk kadın askeri pilotu Sabiha Gökçen harekğtta görev aldı. Yöre halkının bir bölümü başka illerde iskün edildi.
Askeri hareküttan sonra ayaklanmacılar yargılanmaya başladı ve 15 Kasım 1937’de biten yargılamalar sonunda ayaklanmanın önderi Seyyid Rıza’nın da aralarında bulun duğu yedi kişi idam edildi. Çok sayıda ayaklanmacı değişik hapis cezalarına çarptı rıldı. Ama olaylar durulmadı ve 1938’de yeni ayaklanmalar çıktı. Bunun üzerine ikinci bir askeri hareküta girişildi ve Eylül 1938’de ayaklanma tamamen bastırıldı.

Yeterli bilgiyi verdiğimi umarım. Objektif bakılamayacak bir konuya en objektif bakan kaynaklardan alıntıdır. İlginizin devamını ümit ediyorum.

katakulli

New member
yarbay topal osman ağa
osman ağa, giresun'un hacı hüseyin mahallesindeki köklü bir aile olan feridunzadeler' dendir. annesi zeynep hanımdır. osman ağa ticaretle uğraşırken 1912 yılında balkan savaşı başlamış, babası askerlik bedelini ödediği halde o, gönüllü bir birlik oluşturarak savaşa katılmıştır. başarılarından dolayı yarbaylık rütbesine kadar yükselmiştir. bu savaşlarda sağ ayağından ağır bir şekilde yaralanmış, tedavisinden sonra "gazi" ünvanı alarak giresun'a geri dönmüştür.

gazi topal osman ağa
-1884 yılında giresun'un hacıhüseyin mahallesinde doğdu.
-1912 yılında balkan harbine gönüllü katıldı. sağ dizinden yaralanarak sakat kaldı ve 'topal' lakabı ile anılmaya başlandı.
-30 kasım 1915'te gönüllü olarak doğu cephesinde ruslara karşı savaştı.
-şubat 1918'de giresun belediye başkanı oldu
-şubat 1919 yılında muhafazai hukuk-u milliye cemiyeti giresun şubesini kurdu.
-1919 yılında istanbul hükümeti hakkında tutuklama kararı çıkardı, tutuklanmamak için keşap ve şebinkarahisar yöresine kaçtı.
-29 mayıs 1919'da atatürk ile havzada gizli olarak buluştu.
-5 haziran 1919'da arkadaşları ile pontusçu rumlar'ın giresun'daki rum mektebine astıkları pontus bayrağını indirdi.
-8 temmuz 1919'da hakkındaki tutuklama kararı padişah vahdettin tarafından kaldırıldı.
-temmuz 1919 'da giresuna geri döndü ve tekrar belediye başkanı ve muhafazai hukuk-u milliye cemiyeti başkanı oldu.
-temmuz 1919'da osman ağaya kaymakam baki bey tarafından başarısız bir suikast düzenlendi.
-şubat 1920'de 'gedikkaya' gazetesini yayınlamaya başladı.
-eylül 1920'de giresunlu gönüllüler ile ermeni harekatını bastırmak üzere kars'a gitti.
-12 kasım 1920'de giresun usakları ile birlikte ankara'da atatürk'ün muhafızlığına başladılar.
-12 kasım 1920'deosman ağa ve 47. gönüllü alayının koçgiri isyanını bastırmaları.
-5 ağustos 1921'de komutasındaki 47. giresun gönüllü alayı ankara'ya geldi.
-ağustos 1922'de 42. ve 47. gönüllü alayları başkomutanlık, sakarya meydan muharebesine katıldılar.
-2 nisan 1923, osman ağa 'nın ölümü ve cumhuriyet şehidi olması.
-nisan 1923, osman ağa 'nın giresun kalesine gömülmesi.
-mart 1925, osman ağa'nın naaşı anıt mezara taşınmıştır.
(alıntıdır)

SoηєR!uм

New member
Benim, adaşlarımı bulup araştırmak gibi tuhaf bir takıntım var. Geçen hafta İzedebiyat.com da yanlış yazmıyorsam Semih Süren isimli bir yazarı okudum. İnanılmaz bir üslubu, alışılmadık, zekice tasarlanmış cümleleriyle yalnız eski masallarda rastlanabilecek bir heyecan sunuyor okura. Mutlaka okuyun.

Bu arada en iyi eleştirmen de Semiş Gümüş tür. Nasıl en iyi bilardocu Semih Saygıner se. Şarkı da söylüyordu değil mi o?

Ayakta ALkısLıyorum (+)
Semih Süren.
KatıLıyorum.​

mrzsngr

New member
Semiş Gümüş kim ?

Semih Süren kim ?..

En iyi eleştirmeni sayarken birazcık Nurullah Ataç faktörünü de düşünürseniz bahtiyar olacağım..

Benim merak ettiğim olay ise..

Ahmet Hamdi Tanpınar sağ görüşlü müdür sol görüşlü müdür ?

Ve eğer sağcı veya solcuysa bunun ispatı nedir ?

MaLum-kişi

Hbeşer-i KamilH
ya bu posta pulları neden degerlı ?

teşekkürler...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...