Çocuklara Orman Sevgisini Tiyatroyla Aşılıyorlar

Ata Kızı

Angel Of Revenge

Orman Genel Müdürlüğü'nün organizasyonu ile hazırlanan ve çocuklara orman sevgisini aşılamaya çalışan Sincap Çocuk Tiyatrosu, büyük ilgi görüyor. Özellikle ilköğretim öğrencilerinin çevreye olan duyarlılığını arttırmayı planlayan tiyatro oyununda, ormanları korunma, çevre bilinci ve orman yangınlarıyla mücadele konusunda oyunlar sahneleniyor.

İlköğretim öğrencilerine yönelik olan 'Her Ağaç Bir Yaşam' isimli oyun, Eskişehir merkezi ve ilçelerinde toplam 20 ayrı okulda sahneleniyor. Öğrencilere orman sevgisinin, çevre bilincinin ve orman yangınlarıyla mücadelenin tiyatro oyunlarıyla anlatıldığı gösteriye öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. 40 dakika süren müzikli oyunda fidan dikimi, orman yangınları, doğa olayları, çevre kirliliği gibi konular işleniyor. Çocuklar bir andan ormanların faydalarını öğrenirken diğer yandan eğleniyor. Eğitimciler, bu tür tiyatro gösterilerinin öğrenciler üzerinde etkili olduğunu söylüyor. Görsel eğitimin önemine vurgu yapan eğitimciler, yapılan oyunların çocuğun her yaş hatırlamasına neden olduğunu ifade ediyor.

İlk oyunu Kılıçarslan İlköğretim Okulu'nda sahneleyen ekip, sırasıyla Milli Zafer, Melahat Ünügür, Yenikent Esra Akaya Anaokulu ve Vali Sami Sönmez İlkokulu'nda birer oyun oynadı. Eskişehir'in Alpu ilçesinden de başlayarak ilçeleri gezecek ekip, Seyitgazi, Kırka, Çifteler, Sarıcakaya, Yunusemre ve Mihalıççık'ta da oyunlarını sahneleyecek.

Tiyatro oyunlarındaki en büyük amaçlarının orman sevgisini öğrencilere aşılamak olduğunu söyleyen Eskişehir Orman Bölge Müdürü Nadir Sarıkaya, orman yangınlarındaki 177 nolu telefon numarasını öğrencilere ezberletmeyi hedeflediklerini ifade etti.

"Orman yangını çıktığında ve ya ormanlara zarar veren insanlar olduğu zaman 177'yi arayarak bir an önce müdahale etmemizi sağlamak amacıyla burada bu tiyatro oyununu başlatmış olduk." diyen Sarıkaya, projenin önümüzdeki dönemde devam edeceğini söyledi.

alıntı