Çin'de Yaşamak...

wisdomise

New member
3 yılı aşkın süredir Zhejiang bölgesinde yaşıyorum. Çin'de yaşamaya karar vermiş veya karar verme aşamasında olan arkadaşların soruları varsa yanıtlayabilirim.

rejii

New member
çin halkı nasıl lar iyi bir insanlık Varmı o tarafta Birde Yaşam Nasıl gidiyor orda ? ayrım veya yolsuzluk cok mu ?

wisdomise

New member
çin halkı nasıl lar iyi bir insanlık Varmı o tarafta Birde Yaşam Nasıl gidiyor orda ? ayrım veya yolsuzluk cok mu ?
Çin bazı bakımlardan Türkiye'ye çok benziyor. Mesela rüşvet, yolsuzluklar, yavaş işleyen sistem ve hatta başlık parası. Ama Çin'i anlamak için bu kadarı yetmiyor tabii ki. Bazı başlıklarla bunu izah etmek lazım. Şöyle başlayalım;

Yemek Kültürü
Çin denince herkesin aklına "sırtı havaya bakan herşeyin yendiği" bir coğrafya geliyor. Tamamen yanlış bir fikir olmasa da, bütünüyle doğru kabul etmek de imkansız. Evet, bizim bakarken bile ürperdiğimiz bazı şeyleri rahatlıkla yiyebiliyorlar. Fare, Köpek, Yılan, Kurbağa, Kaplumbağa, Salyangoz bunlardan bazıları. Ama Çin'in tamamında Kedi Köpek yeniyor demek de doğru değildir.

Aslında yemek kültürü bakımından Çin'i bütün olarak ele almanız bile imkansız. Buradaki her eyaletin kendine has apayrı bir kültürü var. Bizim kültürümüze çok yakın eyaletler de bulunmasına karşın, pek çok yer bizim kültürümüze oldukça ters.

Çinde Fetal veya Cenin diyebileceğimiz insan parçacıklarının yenildiğine de şahit olmanız mümkün, tam da bizim bildiğimiz manada şiş kebap da.

Sosyal Yapı
Tamamen kişisel fikrim olmakla beraber şunları söylemem sanırım yanlış olmaz; Çin'deki herşeyi idare eden (devlet işleri hariç), bir grup zeki insan var. Bunların çoğunu fabrikatör veya büyük ticari şirketlerin sahibi durumunda görürsünüz. Bir alt sınıfta olan insanlar genelde bu en üst sınıfın yardımcıları olarak çalışıyorlar. Ve geri kalanı; işçilerle memurlar.

Hemen küçük bir anı ile izah edeyim, herşey daha net anlaşılsın.
2009 yılının bir kış gününde, binbir zorlukla Türkiye'den getirttiğim poşet çay paketinden 2 tane çıkardım. Masamın hemen yanındaki küçük sehpanın üzerindeki ısıtıcıda suyu ısıttım, Hongxia isimli yardımcıma "masanın üstündeki bardağı getirmesini" söyledim. Yardımcım diğer odaya geçti, döndüğünde eli boş ve mazereti de şuydu; "masanın üzerinde bardak yok". Hemen kalkıp diğer odaya geçtim, bardaklar masanın üstünde değil, hemen üzerindeki raflardaydı.

Çin'deki sosyal tabakanın büyük çoğunluğu bu denli düz mantığa mantığa sahip. Size bir bardak temin edip, çayı içmenize imkan sağlamayı akıl etmez, sadece verilen direktifi kendi içerisinde değerlendirip sonucu rapor ederler.

Bu yüzden Çin'in sosyal yaşamını; "geri kalanını idare eden bir avuç insan ve idare edilenler" şeklinde özetlemek bence mümkün.

"Vergini verme, rüşvetini ver"
Çin için ne kadar doğru bir cümle, inanamazsınız. İmkansız gibi görünen herşey, bir miktar açıktan para ödeyerek sonuna kadar mümkün olabiliyor burada.

Din ve İnanç
Çin'in Budist bir ülke olduğunu düşünenler de, Hristiyan bir ülke olduğunu düşünenler de yanılıyorlar.

Çin'de bizim bildiğimiz anlamda bir din olgusu ile şimdiye kadar karşılaşmadım. Yaşlı insanlarla, metropollerde yaşayan insanları bu fikrin dışında tutuyorum. Yaşı ilerlemiş Budistlere ve metropollerdeki sıkı Hristiyanlara rastlamanız mümkün. Ama hangi bölgede olursa olsun, orta ekonomik sınıf ve orta yaşta birini çevirip dinini sorsanız alacağınız yanıt "dinim yok" şeklinde oluyor. Üstelik dinin belli bir yaştan önce benimsenmesini gereksiz bulanların da sayısı bence hiç az değil.

Ama Budist kültürün yer ettiği, nedenini bilmeden yaptıkları bazı ritüeller de yok değil. Bu mesajı yazdığım sırada son 4 gündür, gece ve gündüz dahil olmak üzere hiç susmayan bir havai fişek seremonisini sanırım yazmak gerekiyor. Havai fişeklerin gece atılmasını bir show olarak değerlendirmek mümkün, ama sabahın 10'unda buna başlamalarını izah etmek imkansız. Ama temeli bakımından "kötü ruhları kovmak" olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki şunu da ekleyeyim; içinde bulunduğumuz bu günlerde Çin, Tavşan yılına girişi kutluyor. Ama havai fişeklerin nedenini bununla açıklamak mümkün değil. Çünkü içinde bulunduğum Zhejiang bölgesinde bu sesleri gündüzleri 365 gün boyunca, özellikle sabah erken saatlerde duymanız hiç sıradışı değil.

Alışveriş ve Ticaret
Bu konuda kısa bir google araması ile pek çok bilgi bulabilmeniz mümkün ama şu kadarını söylemek gerekiyor. Eğer gözleriniz çekik değilse ve pazarlık etme konusunda başarılı da değilseniz, burada yiyeceğiniz kazığın limiti yok. Gerçek değeri 150 Yuan olan bir pantolona 1500 Yuan (Yaklaşık 220 USD) ödemeniz işten bile değil.

Burada günlük yaşam, düşünülenin aksine pek de ucuz değil. Ucuz yaşamak istiyorsanız bir Çin'li gibi yaşamak zorundasınız. Alışkanlıklarınız varsa, hayat burada da Türkiye ile yaklaşık aynı bedelde.

Bu kadar yerden yere vurduktan sonra şunu söylemek sanırım tuhaf kaçacak ama, burada sıcak, misafirperver ve alçakgönüllü insanların sayısı da hiç az değil.

Yine de Çin'e Ticari amaçlarla fuarlara gelmeyi düşünen arkadaşlara, pek çok kişinin yaptığı "Tur'la gelme" hatasına düşmeyerek, bir ön araştırma ve hazırlıktan sonra kendi başlarına gelmelerini tavsiye edebilirim.

PirAdam

Ayın Üyesi
Geçen sene Canton fuarı vardı...o nedenle Çinde olmuştum..yolculuğum o kadar sıkıntılı ve yorucuyduki...bir daha gitmem demiştim ama..sanırım bu senede yol gözüküyor kısmetse...:)

Benim senden ricam bana Guangzhou da Türk lokantaları varsa adları adresleri ve telefonlarını vermen olacak...eğer mümkünse...:smile:

wisdomise

New member
Geçen sene Canton fuarı vardı...o nedenle Çinde olmuştum..yolculuğum o kadar sıkıntılı ve yorucuyduki...bir daha gitmem demiştim ama..sanırım bu senede yol gözüküyor kısmetse...:)

Benim senden ricam bana Guangzhou da Türk lokantaları varsa adları adresleri ve telefonlarını vermen olacak...eğer mümkünse...:smile:
Tabii ki; bildiğim 4 tane restoran var Guangzhou'da. Isim adres ve telefonları şu şekilde;

Kod:
Ottoman Restaurant
No.475 HuanShiDong Road GuangZhou
Tel:0086-20-87601227

Istanbul Restaurant
2/F, Dong Hai Bldg, 318 Huan Shi Dong Road Guangzhou
Tel:0086-20-8359 6767

Sultan Restaurant
Bai Yun Hotel, 367 Huanshi Donglu Guangzhou
Tel:0086-20-8349-4170, 8349-4171

Bosphorus Restaurant
Rm 9 Zhao Qing, 304 Huan Shi Zhong Road Guangzhou
Tel:0086-20-83563578, 83563753
Restoranlar arasında çok ciddi fark bulunmamakla birlikte fiyatlarının Çin standartlarının üstünde olduğunu, benim genelde Sultan Restaurant Yiwu ve Guangzhou'yu tercih ettiğimi de söyleyeyim.

Dahası; oteller konusunda da yardıma ihtiyacın olursa şunu önerebilirim, Bai Yun Hotel Türkler için en ideal otellerden birisi, zaten Sultan Restaurant'ın da otelle birleşik gibi olması büyük bir avantaj. Tabii ki bütçe durumuna da bağlı, biliyorsun ki fuar zamanlarında oteller çıldırıyor. Normalde 400-500 RMB arasında kalabildiğiniz oteller Kanton Fuarı dönemlerinde 2500-3000'leri görüyor.

Yine de başka bir tavsiye olarak, Huang Sha gibi kısmen biraz daha uzak mesafelerde Shuttle Bus'ı bulunan çok çok daha uygun ve temiz oteller bulmak mümkün. Bunun için Çin'e fuar için gelecek arkadaşların CTRIP web sitesi ile görüşmelerini tavsiye edebilirim.

Ayrıca bir önemli hatırlatma; THY artık Guangzhou'ya direkt uçuşları başlattı, erkenden rezervasyon yaptırırsan bu kez Hong Kong'a inip, tren, otobüs vs değiştire değiştire Guangzhou'ya ulaşma zorluğu ortadan kalkacaktır.

Şimdiden iyi yolculuklar.

PirAdam

Ayın Üyesi
Tabii ki; bildiğim 4 tane restoran var Guangzhou'da. Isim adres ve telefonları şu şekilde;

Kod:
Ottoman Restaurant
No.475 HuanShiDong Road GuangZhou
Tel:0086-20-87601227

Istanbul Restaurant
2/F, Dong Hai Bldg, 318 Huan Shi Dong Road Guangzhou
Tel:0086-20-8359 6767

Sultan Restaurant
Bai Yun Hotel, 367 Huanshi Donglu Guangzhou
Tel:0086-20-8349-4170, 8349-4171

Bosphorus Restaurant
Rm 9 Zhao Qing, 304 Huan Shi Zhong Road Guangzhou
Tel:0086-20-83563578, 83563753
Restoranlar arasında çok ciddi fark bulunmamakla birlikte fiyatlarının Çin standartlarının üstünde olduğunu, benim genelde Sultan Restaurant Yiwu ve Guangzhou'yu tercih ettiğimi de söyleyeyim.

Dahası; oteller konusunda da yardıma ihtiyacın olursa şunu önerebilirim, Bai Yun Hotel Türkler için en ideal otellerden birisi, zaten Sultan Restaurant'ın da otelle birleşik gibi olması büyük bir avantaj. Tabii ki bütçe durumuna da bağlı, biliyorsun ki fuar zamanlarında oteller çıldırıyor. Normalde 400-500 RMB arasında kalabildiğiniz oteller Kanton Fuarı dönemlerinde 2500-3000'leri görüyor.

Yine de başka bir tavsiye olarak, Huang Sha gibi kısmen biraz daha uzak mesafelerde Shuttle Bus'ı bulunan çok çok daha uygun ve temiz oteller bulmak mümkün. Bunun için Çin'e fuar için gelecek arkadaşların CTRIP web sitesi ile görüşmelerini tavsiye edebilirim.

Ayrıca bir önemli hatırlatma; THY artık Guangzhou'ya direkt uçuşları başlattı, erkenden rezervasyon yaptırırsan bu kez Hong Kong'a inip, tren, otobüs vs değiştire değiştire Guangzhou'ya ulaşma zorluğu ortadan kalkacaktır.

Şimdiden iyi yolculuklar.

Teşekkür ederim...:smile:

jhinshan

New member
Selamlar.. Ben bir kac aydir Cin- Changchun da yasamaktayim... Buraya gelme durumum biraz karisik: Japon esimin burada calismasi nedeniyle ben de burada kalma karari aldim beraber yasiyoruz ve daha once iki kez bir kac ayligina burayi ziyaret etsemde halen bu kulture ve yasama yabancilik cekiyorum.
Bunun yanin sira burada dilimi gelistirmeye ve ticarete atilmayi dusunuyorum. Zhejiang bölgesi haritadan baktigim kadariyla bbulundugum yere bayagi uzak...
Burada esimin vasitasiyla Cinli bir is adamiyla tanistim ve onun ofisinde calismaya basladim.Ortak fikir olarak bir kebab doner salonu acmak niyetindeyiz. Kalabalik ve aktif bir yer olmasi nedeniyle bu yeri Changchunda acmak istiyoruz. Benim Cinde tanidigim fazla kimse yok bu sebeble tanisip hatta gorusup daha detayli bilgi alisverisi yapabiliriz diye dusunuyorum

wisdomise

New member
Selamlar.. Ben bir kac aydir Cin- Changchun da yasamaktayim... Buraya gelme durumum biraz karisik: Japon esimin burada calismasi nedeniyle ben de burada kalma karari aldim beraber yasiyoruz ve daha once iki kez bir kac ayligina burayi ziyaret etsemde halen bu kulture ve yasama yabancilik cekiyorum.
Bunun yanin sira burada dilimi gelistirmeye ve ticarete atilmayi dusunuyorum. Zhejiang bölgesi haritadan baktigim kadariyla bbulundugum yere bayagi uzak...
Burada esimin vasitasiyla Cinli bir is adamiyla tanistim ve onun ofisinde calismaya basladim.Ortak fikir olarak bir kebab doner salonu acmak niyetindeyiz. Kalabalik ve aktif bir yer olmasi nedeniyle bu yeri Changchunda acmak istiyoruz. Benim Cinde tanidigim fazla kimse yok bu sebeble tanisip hatta gorusup daha detayli bilgi alisverisi yapabiliriz diye dusunuyorum
Çok memnun olurum dostum, tanışalım tabii ki. PM ile telefonunu gönderirsen ararım mutlaka.

Ayrıca Türk restoranlarının Çin'deki başarısı belli. Changchun'un nüfus yapısını bilmiyorum ama Türk restoranlarının ağırlıklı bulundukları yerlerin, Türk ve Arap misafirlerin yaşadığı veya ziyaret ettiği yerlerde yoğunlaştığı açık.

Changchun ile Jinhua arası yaklaşık 2500 km. Mesafe oldukça fazla ama sık sık seyahat ediyoruz, bakarsın bir gün yolumuz düşer. :)

Benim gelme durumum da seninkine yakın aslında ama ben önce gelip sonra evlenmeye karar verdim. Changchun bölgesinin imalat durumunu bildirirsen, hangi ürünlerin üretimleri güçlü, tarımsal ve yeraltı kaynakları neler bildirirsen Türkiye ve Gürcistan'a ürün pazarlanabilir.

Neyse fazla uzatmayayım mesajı, telefon numaranı ve online iletişim bilgilerini geçersen mutlaka temasa geçeriz.