Zorlukları aşıp ÖSS'de derceye girdi!

V.ManisaspoR

PLãyß0y
Hastalık ve yoksulluğun neden olduğu imkansızlıklara rağmen ilköğretim ve liseyi dışardan bitirdikten sonra girdiği Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Türkiye 866’ıncısı olan Mersinli Ali Taşar’ın (24), "nasıl okuyacağım" kaygısına özel okullar yetişti.

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kumkuyu beldesinde, arıcılık yapan babası ülser olunca 7’nci sınıfta bırakmak zorunda kaldığı eğitim yaşamına 4 yıl aradan sonra tekrar dönüp "başarı öyküsü" yazan Ali
Taşar, yaşadığı beldede herkesin ilgi odağı oldu.

Gazetelere haber konusu olan başarı öyküsü sayesinde herkesin tanımaya başladığı Ali Taşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yolda yürürken bile beni durdurup (aferin evlat, Allah herkese senin gibi evlat versin) diyorlar. Bu sözler, anne ve babamı gururlandırdığı kadar duygulandırıyor da" dedi.

Ali Taşar, sınav sonuçları eline ulaştıktan sonra Hukuk Fakültesi’ne girme hayalinin gerçeğe dönüşecek olmasının verdiği mutluluğu yaşarken, bu kez "okul masraflarını nasıl karşılayacağım?" kaygısına düştüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Sınav sonuçları elimize gelince hasta olan babam (evlat sen bize bunu yaşattın. Hasta da olsam sürünerek çalışır seni eğitimden alıkoymam. Ben o hatayı bir kez yaptım, seni okuldan aldım, başaracağına inanmadım ama
bana hayatımın dersini verdin. Bu hatayı bir daha yapmam) dedi. Bu sözler beni duygulandırırken kaygım daha da arttı. Aileme maddi yönden büyük olmak istemiyordum. Tam bu üzüntüyü yaşarken üniversitelerin tanıtım
kitapçıkları ve bana sunulabilecek imkanları anlatan mektupları alınca sevincim taçlandı. Şimdi karar verme sürecindeyim, teklifleri değerlendiriyorum."

Eğitim öğretim kalitesiyle marka olan birçok özel okulun kendisi gibi başarılı öğrencilere sayısız avantajlar sunduğunu öğrendiğini anlatan Ali Taşar, "Bu imkanları duyunca sevinçten bu kez ağlamışım. Çünkü, ailemden tek kuruş para almadan okuyabileceğim, hatta cep harçlığı bile istemeyeceğim" dedi.

Ali Taşar, her şeye rağmen üniversite okurken anne ve babası ile bakmak zorunda olduğu 3 kardeşinin sorumluluğunu üzerinde taşımaya devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Yazın kazandığım para ile ailemin geçiminin yanı sıra Isparta Anadolu Lisesi’nde okuyan Toprak, açık ilköğretim lisesine devam eden Dilek ve benimle birlikte bu yıl ÖSS’ye giren diğer kardeşim Aysun’un eğitim giderlerini karşılayacağım. Bu yüzden çok çalışacağım ama çok mutluyum. Her şeye rağmen bu zorlukları göze alıyorum. Çünkü aldığım başarı yıllardır verdiğim emeği boşa çıkarmadı. Bundan sonra da öyle olacak. Hukuk fakültesini dereceyle bitirmeyi hedefliyorum."

Egıtımmıllıyet

HTML