zeki VEZİR

ynsbigboy

New member
zeki KRAL

arkadaslar sitede aradım bulamadım
BULUN BAKAM
birgün kral bas vezir adaylarına (10 tane weziri war) güwen tazeleme amaçlı deneem yapmak ister . 10 kilo altınını 10'a böler we her birinden 100 er gramlık 10 er külçe yapmasını ister .
1 hafta sonra wezirler külçelerle kralın huzuruna gelir , ancak baş vezir krala:sigara: :sigara: adaylardan birinin hile yaptığını , 90 gramlık külçeler yaptıgını söyler .
kral ondan sonra bir tartışta bulur.
PEKİ ama kral nasıl tartmıştır????

:eek: :eek:

eiffel

Forumun Kulesi
eeeeeeee zaten başvezir söyluyor krala bir tanesi hile yaptı diye. haliyle kim oldugunu da biliyo. bi daha tartım yapmaya ne gerek var ki hiç tartı yapmadan yekten ' bu ipne yaptı kralım ' diye adamı ispiyonlar.

:D :D :D :D

kadim44

New member
1. vezirden 1 külçe, 2. vezirden 2 külçe
3. vezirden 3 külçe, 4. vezirden 4 külçe
.
.
.
9. vezirden 9 külçe, 10. vezirden 10 külçe altın alınır. eğer hile yapılmamış olsaydı. bu külçelerin toplam ağırlığı 550 gram yapacaktı. ama hile yapıldığı için tartıda eksik çıkacak. eğerki, mesala 5500 değilde 5300 gram çıkarsa şu işlem yapılırsa kimin yaptığı bulunur.
5500 - 5300 = 200...200/100=2
o zaman 2. vezir hile yapmış. çünkü biz 2. vezirden 2 tane külçe altık. yada souç 4800 çıkrsa;
5500 - 4800 = 700...700/100=7
o zaman 7. vezir hile yapmış...

güzel soru....:D

NaRuDRe

Banned
bak safko bunun cevabını bileom ama sana özel gönderecektim ama olmadı cevabı milettta kaldı bunu bil

HTML