Zaman varmı,yoksa sade bir kavram mı?

HppyPaar_A

New member
Yine ufak çaplı bir yazıyla daha karşınızdayım efem =)Düşünmek güzeldir.Bencede herkes düşünmeli.Düşündükçe yeni fikirler ortaya çıkar ve tartıştıkça bazıları yerini kaybeder doğrulara doğru yaklaşılır.O yüzden herkesin düşünmesini düşündüklerinden utanmamasını düşündüklerini samimice dile getirmesini ve yorumlamasını diliyorum.Unutmayın düşünce bilgi gibi değildir ve düşündükleriniz için kimsenin yanlış demeye hakkı yoktur çok felsefedede olduğu gibi doğru bilginin imkansızlığı tezi düşünce için biçilmiş kaftan bence.

Neyse fazla sıkmadan konuya dönelim.Zaman varmı yoksa bizim kurguladığımız bir kavrammı?

Kurtlar Vadisi'nde de zamanında dönmüş hala da dönmeye devam eden birine düşman olmadan önce tanımalıyım felsefesi aslında okadarda abes değil dışardan durduğu gibi.Birşeyleri suçlamadna yada yanlışlığını kanıtlamadan veya yanlış olduğunu düşünmeden önce sonuna kadar incelemeliyiz.Anadan doğma bilgilerle körü körüne gitmemeliyiz.Bak yine dağıldı konu neyse toparlayalım.Olayı varlığını inkar ettiğim zamanı tanıtmakla başlayayım.

Zaman kimine göre iki olay arasında geçen süre kimine göre başlı başına bir boyuttur.Bakın izafiyet teorisinde zaman hakkında ne söyleniyor

Tam Türkçesi ''Görecelik Teorisi'' olan izafiyet teorisi üç bölüme ayrılır.Bir bölümü çeşitli hızlardaki araölar veya maddelerde geçen zamanın, uzay-zaman içinde değişik konumlarda bulunan gözlemcilere göre ''göreceli'' olduğunu varsayan bir teoridir.Ünlü fizikçi Einstein, sonlu ve eğrisel olduğunu düşündüğü evrenin dört boyutlu olduğunu, dördüncü boyutun zaman olduğunu ileri sürmüştü.Mesela ışık hızına yakın bir süratle giden bir uzay gemisini, dünyada ikizi bulunan birinin kullandığını varsayalım.10 yıllık bir seyahate çıkıp dünyaya geri döndüğünde, uzay gemisini kullanan ikiz, dünyada kendisini bekleyen ikizinden daha genç olarak dünyaya ayak basacaktır.Uzay gemisini kullanan ikiz ışık hızına yakın bir süratle hareket ettiği için, onun saatiyle on yıl , dünyadaki kardeşinin saatiyle 15-20 yıl olabilecektir

Bu teori hakkında yorumlar yapıp kafa karıştırmak istemiyorum.Benim düşüncem çok sade ve anlatım yoluda bir okadar sade.Yani sırf artislik olsun dışardan çok şey biliyomuş gibi gözükmek için abuk sabuk detaylara girip kimsenin kafasını karıştırmaya gerek yok.Sizcede öyle değil mi =)

Zaman sadece bir şeye verdiğimiz isim bana göre.Yemek yerken yiyecekleri koyduğumuz şeye tabak,çanak dememiz gibi aynı.

Aslında sanıldığı gibi zaman geçtikçe yaşlanmıyoruz bu bilimsel bir gerçek.İnsan vücudu metabolizması çalıştığı sürece yaşlanmakta bir diğer değişle her nefes alışıyla yaşlanmaktadır(Nefesini tut uzun yaşa tarzı felsefelerle ilgilenmiyorum =) )Bu konunun detayı hakkında konuşmam tabi yanlış olur ne bir profesör nede bir doktorum.Ancak bunun böyle olduğu herkes tarafından bilinmekte.Yani bizim belirli periyodlara ayırdığımız ve dünyanın dönüşü güneşin ordan oraya sürünüşü gibi nedenlerle ilerleyen bir kavramla bizim yaşlanmamız arasında hiç bir alaka yok.Zaten zaman kavramı sanıldığı daha doğrusu düşünüldüğü gibi olsaydı aynı gün doğan her canlının aynı gün ölmesi gerekirdi.Sonuçta dönen dünya herkes için aynı dönmüyormu?Aktığı sanılan zaman herkes için aynı akmıyomu?

Yani biyerlerde bir terslik var.Aslında biçok yerde terslik var.Tıpkı bir önceki yazıda insan oğlu hesaplamaya gücü yetmediği için şans dediği olaylarda olduğu gibi bundada fazla derine inmeden zaman denen kavramı ortaya atmış vede akar zaman geçer zaman dert etme dünyayı yaşa güle oynaya demiş.

Uzun lafın kısası arkadaşlar zaman denen şey aslında bir genellemedir.Yani herkes için ortak işleyen metabolik işleyiş.Dünyadaki her insan için ayrı bir metabolik işleyiş olduğu düşünülürse herkes için ayrı bir yaşam işleyişi vardır zaman ise bunların hepsinin ortak noktası ve olduğu varsayılan şeydir.Zaman zaten soyut bir kavram olarak düşünülür ama soyut kelimesinin yanında somut kalıcağı kadar soyut bir kavram olduğu açık gözüküyo bu örneklerden sonra(Fena bi cümle oldu sanırım kusura bakmayın =D)

Dahada uzun lafın kısası şudur dostlar;biri derseki geçer yıllar yaşlanır insanlar inanmayın sakın ne geçen dakikalar saatler yaşlandırır sizi ne geçen günler aylar yıllar...

Buraya kadar zahmet edip okuduğunuz için teşekkürler arkadaşlar umarım vaktinizi ayırdığınıza pişman etmemişimdir =) Edip etmediğimi yorumlardan sonra anlıcaz sanırım şimdiden teşekkürler =)

AkA

İhyaFünun

HppyPaar_A

New member
tamam hemen değiştireyim benim sitemde gayet güzel durdu ondan böyle yaptım değişelim :D

olmuştur umarım =)

firatay

>>>> ALESTA
Zaman Bence Bir Kavramdır, Çünkü Dünyamızda Kullanılan Zaman Tarifi, Sadece Dünyanın Kendi Etrafında ve Güneşin Etrafında Dönmesinin Parçalara Ayrılmış Halidir,
Fakat Uzayda Güneşin Dışında Binlerce Yıldız Olduğunu Düşünürsek, Zaman Bizim İçin Sadece Bir Kavramdır...

HppyPaar_A

New member
sorulan sorulara cvp verdiğinde insanlar genelde direk bilinç altındakilerle cvp verir ve hep zamanın varlığını kabul eder ama azıcık düşündükten sonra gerçektende mantıksız olduğunu anlayabiliyoruz =)

okuma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkürler =)

HTML