Yurt dışında üniversite eğitimi fırsatı

V.ManisaspoR

PLãyß0y
Öğrenci Seçme Sınavı’nda istediği puanı elde edemeyen ya da dilediği bölüme yerleşme imkanı bulamayan üniversite adaylarına, yurt dışındaki bazı ülkelerde de üniversite eğitimi imkanı bulunuyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Avusturya, Bulgaristan, Azerbaycan, Rusya başta olmak üzere, bazı ülkelerde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından da denkliği tanınan üniversitelerde, Türkiye’deki vakıf üniversiteleriyle aynı, hatta daha ucuz ücretler ödeyerek, yüksek öğrenim yapılabiliyor. Avusturya’daki üniversiteler her iki ülke arasındaki eğitimle ilgili anlaşmalar gereği Türk öğrencilerden, kendi yurttaşlarıyla aynı miktarda yüksek öğrenim harcı alıyor.

BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ ÖSS ARAMIYOR

Türkiye’nin hemen yanı başındaki Bulgaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencileri de önemli fırsatlar bekliyor.
Bulgaristan’daki üniversiteler Türkiye’deki herhangi bir liseden mezun olan öğrencileri ders notlarının ortalamalarına bakarak kabul ediyor. Bu üniversitelere kayıt yaptırabilmek için öğrencinin ÖSS’ye girmesi dahi gerekmiyor. Örneğin tıp fakültesine kayıt yapılabilmesi için öğrencilerin matematik ve fen bilimi derslerinin not ortalamasının en az 3 olması gerekiyor.

Bulgaristan’daki bazı üniversitelerin Antalya temsilciliğini yapan Kazım Akkar, AA muhabirine lise mezunu her öğrencinin Bulgaristan’da sınavsız üniversite öğrenimine başlayabileceğini söyledi. Akkar, ÖSS’ye girmeyen
lise mezunlarının Bulgaristan’da tıp fakültesinden eczacılığa, diş hekimliğinden veterinerliğe, mimarlıktan elektrik-elektronik mühendisliğine, nükleer kimyadan spor akademisine kadar bir çok fakülteye kayıt yaptırabildiklerine dikkati çekti. Bulgaristan’daki üniversitelerde Bulgarca’nın yanı sıra, Rusça ve İngilizce de eğitim verildiğini kaydeden Akkar, Bulgaristan’daki eğitim ücretlerinin Türkiye’den daha ucuz olduğunu vurguladı.

Kazım Akkar İstanbul’dan otobüsle gidilebilen Bulgaristan’ın Plovdiv kentindeki Plovdiv Üniversitesinde İngilizce tıp eğitimi ücretinin 6 bin, Bulgarca diş fakültesinin 5 bin 600, Bulgarca tıp eğitiminin 5 bin avro olduğuna işaret etti.
Bulgaristan’da ev kiralarının aylık ortalama 250-350 avro arasında olduğunu, bir öğrencinin ayda ortalama 150 ile 250 avro harcadığını anlatan Akkar, Plovdiv ’e İstanbul’dan 35-40 YTL ödeyerek otobüsle Bulgaristan’a gidilebildiğini de kaydetti.

AVUSTURYA ÜNİVERSİTELERİ

Avusturya’daki çeşitli üniversitelere öğrenci gönderen Avrupa Eğitim Danışmanlığı Şirketinin Antalya Temsilcisi Ayşe Atalay da, Osmanlı Devleti ile Avusturya arasında imzalanan ve Türkiye Cumhuriyeti
döneminde yenilenen anlaşma gereği, Türk öğrencilerin Avusturya’daki üniversitelerde sadece harç bedeli ödeyerek öğrenim görebildiklerini bildirdi.

Ayşe Atalay, dünyada kabul görmüş eğitim sistemine sahip Avusturya üniversitelerinin kalitesi, akademik ortamı ve uygun fiyatlarıyla öğrencilere çok cazip eğitim imkanları sunduğunu kaydetti.

YURT İÇİ FİYATA AVRUPA’DA EĞİTİM

Avusturya’daki üniversitelerin öğrencilerden yıllık bin 452 avro harç bedeli aldığını belirten Atalay, şu bilgileri verdi: "Sömestr başına 726 avroya denk gelen bu harç ücretiyle Avusturya üniversiteleri dünyanın en uygun üniversiteleri arasında yer almaktadır.
Bazı üniversiteler aldıkları harç ücretinin yarısını başarılı öğrencilerine iade etmektedir. Bu durumda yıllık ücret 726 avroya düşüyor. Avusturya’da öğrenim gören bir öğrencinin kira, ulaşım, yemek, sağlık gibi harcamaları aylık ortalama 450-650 avro arasında. Yani Avusturya’da yüksek öğrenim için harcanacak para, Türkiye’de harcanacak paradan çok da fazla değil."

Avusturya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin aylık brüt 600 avroya kadar çalışma hakkına sahip olduklarını belirten Ayşe Atalay, Avusturya’daki üniversitelerde kıyafet zorunluluğu bulunmadığını kaydetti.
Avusturya’daki üniversitelerden alınan diplomaların YÖK tarafından kabul edildiğini ifade eden Atalay, Türkiye’de dört yıllık üniversitede okumaya hak kazanmış öğrencilerin Viyana Üniversitesi başta olmak üzere Avusturya’daki üniversitelerde öğrenim görebildiklerini bildirdi.

Atalay, "Türkiye’deki eğitim giderleriyle Avusturya’daki eğitim giderleri hemen hemen aynı" dedi.

egıtımmıllıyet

HTML