Yunanistan yine karıştı

BurakƷ5

Moderatör
Katılım
22 Haz 2008
Mesajlar
5,314
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Dünyanın neresinde olursan ol, bulunduğun yerde de

fft9mm918263.jpgYunanistan'da 130 milyar avroluk ikinci kredi anlaşması ile ilgili kanun tasarısı parlamentoda tartışılırken, binlerce kişi anlaşma karşılığında hükümetin onayladığı yeni kemer sıkma önlemlerini protesto etmek için parlamentonun bulunduğu Sintagma meydanına geldi.

Sendikalar tarafından yapılan protesto çağrısı ile biraraya gelen binlerce kişi parlamento önünde polisle karşı karşıya geldi. Polis göstericileri gözyaşartıcı gazla dağıtırken gazdan etkilenenler arasında müzisyen Mikis Theodorakis ile eski siyasetçi Manolis Glezos da yer aldı.

Daha sonra göstericilerden ayrılan ve kendilerini anarşist olarak adlandıran maskeli gruplarla polis arasında çatışma çıktı. Polise taş, şişe, mermer parçaları ve molotofkokteylleri ile saldıran gruba, polis gözyaşartıcı gaz ve ses bombaları ile karşılık verdi.

Bir polisin yaralandığı öğrenilirken göstericiler arasında yaralananlar ambulansla hastaneye götürüldü. Anarşist gruplar, Stadiu ve Akademias caddesindeki bazı dükkanların da camlarını kırdı, bazı binaları ateşe verdi.

Polis yetkilileri yaralananlar olduğunu belirtirken, ayrıca birçok kişinin gözaltına alındığını bildirdi.Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Mücadeleci İşçi Kolları Birliği (PAME) üyeleri ise Omonia meydanında başladıkları yürüyüşlerini çatışmalar nedeniyle Sintagma meydanında sonlandıramadı, tekrar Omonia meydanına dönmek zorunda kaldı.

Sintagma meydanı çevresinde benzer çatışmalar devam ederken gösterilerin parlamentodaki tartışmalar ve oylama süresince de devam etmesi bekleniyor.

120 oy yeterli olacak

Parlamentoda tartışılan tasarı, ülkenin borcunun 100 milyar avro kadar silinmesini sağlayacak "PSI tahvil takası anlaşması", sert tasarruf tedbirlerini içeren "ikinci kredi anlaşmasını imzalamak üzere başbakan ve maliye bakanına yetki verilmesi" ve "bankaların yeniden sermayelendirilmeleri" şeklinde üç madde halinde milletvekillerinin onayına sunulacak.

Tasarının 300 sandalyeli Yunan parlamentosundan geçmesi ve yasalaşması için 120 milletvekilinin oyu yeterli olacak.Oylama öncesinde Başbakan Lukas Papadimos başkanlığındaki geçici işbirliği hükümetini oluşturan üç siyasi parti içinde tepkiler sürerken, toplamda 236 sandalyeye sahip PASOK ve Yeni Demokrasi Partisi (ND) milletvekillerinin tasarıya “evet” oyu vermesinin, paketin onaylanması için yeterli olacağı belirtiliyor.

POSTA
 

Ekli dosyalar

  • fft2mm918249.jpg
    fft2mm918249.jpg
    43.3 KB · Görüntüleme: 464
Moderatör tarafında düzenlendi:
Katılım
5 Şub 2006
Mesajlar
2,152
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Didim
Vicdanen kabul etmekte zorlanıyorum ama bu insanlara acıyamıyorum..
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst