Yerel Disk D

sanane15

New member
iyi günler arkadaşlar :eek:ha

ben yeni bilgisayar aldım windows vista sürümlü...
ama bilgisayarıma girdiğimde yerel disklerimden biri yüklü değil yani ilk aldığımda yüklenmemiş...
yerel disk C bulunuyor yani asıl disk im var ama önemli olan diğer diskim bulunmuyo d olan yani ...
4 tane çıkarılabilir disk var ama sürücü yerleşdirin diyor yani karışık bir durum
benim diğer bilgisayarlarımda hep bir yerel disk d vardı
ama bu bilgisiyarımda bulun muyor
vista sürüm olduğundan mı bilmiyorum ama bilginiz varsa
yardım eder misininiz acil
yani yanlış veya eksık yüklenmişse ne yapmalıyım+:saskin

bu başlığı nereye açacağımı bilemedim eğer yanlış yere yazdıysam özür dilerim....:eek:ha

Solariz

Administration
eski bilgisayarımda vardı demişsin öbür gördügün sürücüler büyük ihtimale dvd rom card okuycu hardiskin eski makinende bölünmüş iki partion dan oluşuyo olabilir bunuda büyük ihtimale kurulum yaparken bölmemişlerdir win vista tekrar kurulum yaptırdıgında ikiye bölmeleri için istekte bulunursan hem c: hemde d: sürücün olmuş olur.

n€d!mbur@k

Çǿκ کε√díκ طę ∂طí
ya ben hıcbısey anlamadım valla

sonoyuncu

New member
arkadşım bilgisayarı hazır yani kurulu aldıysan muhtemelen disk i bölmemişlerdir yada 2. bölümü biçimlendirilmemişdir. hdd tek bölümden oluşuyorsa 2 seçeneğin var ya format yada disk bölümlendirme programları var

Solariz

Administration
zararı görebilirmisin şöle bişey olabilir öncelikle şunu anlatıyım iki partion olması ne makineni hızlandırır nede sana bir performans katta önemli yedeklerin oldugunda d: atabilirdin vista işletim sistemin çöktügünde dogal olarak c: format atıgında d: sürücüsünde de hep yedeklerin durabilirdi şimdi tek partion oldugu için c: süründe olan işletim sistemin yedeklerin varsa şayet çökerse veya bi virüs girebilir formatlamak durumunda kalırsan yedeklerinde gidicektir bu yedekleme sistemi için yararlı olan bir konu ama sen yazdıklarından anladıgım kadarıyla normal bir kulanıcısın ev kulanıcı yeni başlıyorsun zaten format atmak zorunda kalırsın ilerleyen aylarda ozaman iki part yapıp daha bilinci olur ve kulanmaya başlarsın şimdilik bi zararı yok yani =)

yazanomer

New member
guzel kardesim benim anladigim sen hdd'de D isimli yeni bir birim olusturmak istiyorsun,
eger sorunun bu ise;

bunun icin,
"bilgisayarim"a sag tik yap, "yonet" de, "disk yonetimi" ozelliginden istedigin gibi bolum olusturabilirsin,

ya da,
partition magic programi ile diski boleceksin son surumleri vista destekliyor ve forumda mevcut arama yaparsan bulursun

kolay gelsin

edit:
sonoyuncu,solariz iyi pisti olmusuz :D

sanane15

New member
peki sevgili hh üyeleri ben diski nasıl bölebilirim yani zorlayıcı bir tarafı yoksa anlatabilir misiniz???

alp.er

New member
guzel kardesim benim anladigim sen hdd'de D isimli yeni bir birim olusturmak istiyorsun,
eger sorunun bu ise;

bunun icin,
"bilgisayarim"a sag tik yap, "yonet" de, "disk yonetimi" ozelliginden istedigin gibi bolum olusturabilirsin,

ya da,
partition magic programi ile diski boleceksin son surumleri vista destekliyor ve forumda mevcut arama yaparsan bulursun

kolay gelsin

edit:
sonoyuncu,solariz iyi pisti olmusuz :D
arkadaşın deddiğini yap ben formatla çözdüm bende de yoktu d diski

icemen

New member
partition magic le "d " sürücüsü yapabilrsin. yapamazsan da sorun diil. önemli dosayalarını belgelerim klasörü içine at. format attığında tekrar vista kurarsan visat c nin içinde "old files" diye bi klasör oluşturyo dosyaların oraya atıyo

sanane15

New member
çok teşekkür ederim ama bilgisayara format atmayada üşeniyorum daha yeni programlarını falan yükledim ama kurtarma diski falan yaparım ama veri kaybolması dışında bir problem oluşurmu yani tüm bilgilerimi sadce c ye atmam falan nebiliyim fazla yüklenmek gibisinden...

HTML