Yeni rami takınca bilgisayarım açılmıyor ve...

sonofdemon

New member
Arkadaşlar merhaba benim sorunum 2×512 pc3200 400 mhz ramlerime ek olarak almış olduğum 1gb pc3200 400mhz ramin beraber takıldığında bilgisayarın çalışması ancak açılmaması. Bu şekilde olduğunda bilgisayarı power supple dan kapatıp tekrar açıyorum bilgisayar az önce açılmayan ramlerle açılıyor yanlız bios default ayarlara mı dönsün ayarlamak mı istiyorsun diye soruyor. Eğer ayarlamak istesem ayarlayıp f10 yapıp save den sonra yeniden başlamak istediğinde yine aynı sorun çıkıyor meydana. Ancak bios default ayarları kullansın dediğimde ise bilgisayar açılıyor ve 2 gb toplam ram görüyor bu arada anakartım asus p4s800d ve 4 gb rami destekliyor. Bilgisayarı kapatıyorum yeniden açmak istediğimde yeniden açılmıyor ve ben yine power supplyden kapatıyorum yine default seçiyorum falan filan bu böyle devam edip gidiyor. Şimdi her seferinde default yapmammı gerekiyor? Yoksa bios update mi önerirsiniz yoksa ramlerin frekans ayarlarını mı elle ayarlayayım. Bi yardımcı olursanız sevinirim. Yanlız gerçekten yardıma ihtiyacım var. Canım çok sıkkın. Şimdiden teşekkürler…
Bu arada anakartımın web sayfası:ASUSTeK Computer Inc.

Hyperion

Rally Art
Bi Kere Bİos Pilin Bitmiş Kardeş Onu Değiştir Sonra Sorun Yaratırsa Tekrar Gel :)

sonofdemon

New member
Denenebilecek tüm kombinasyonları denedim ama nafile bilgisayarı supply den kapatmazsam açılmıyor bi kere öyle kapatıp açıyorum sonra overclocking error veriyor default ayarları yükle diyorum sonrasında açılıyor nasıl bi iş anlamadım biosumuda güncelledim pilide değiştirdim başka ne kadı acaba geriye ????

Zeytin

Zeytin&Limon
tahminim ramlar dual degil ve slot uzeri ram takiliyor.

bios update yap oncelikle sonrasinda anakartin kitapcigindan hangi slotun max ne kadar ram destekledigine bak bununla alakali bir problemde yasiyor olabilirsin.

ama oncelikle bios update dene.

tersinir

New member
aklıma gelen seçenekler...
biosun hatalı olabilir,
farklı değerlerdeki ramlerden kaynaklanıyor olabilir (2*512 yerine imkanın varsa 1gb ram dene) dual kanal desteği yüzünden bence bu,
ram tabanı uyuşmuyor olabilir,
power bozuktur düşük ihtimal,
yada aldığın ram hatalı olabilir...

sonofdemon

New member
Biosumu update yaptım ayrıca 1 gb rami 512 lk olanlardan birinin yerine tek başına taktım 512 leri çıkartarak 1 gb tek başına çalışt 1 tan 512 lik taktım yine olmadı 2. yi de takınca yine olmadı. 512 likler mav slotlarda 1 gb lıkta siyah olan ilk slotta aşağıda ilk ram sayma sayfasındaki yazıların resmi ile hata sayfasının resmini koyucam belki resimlerden bişey çıkartabiliriz...
1. resim ram sayma sayfasının

2.resim overclocking error sayfasının

Rakstedi

New member
2*512 + 1024 olunca anakartın özelliğinden dolayı bunu overclock olarak görüyor. Biostan overclockla ilgili bişey varsa onları disable yapman gerekiyor. yada 1024luk remin yanına bir tane daha 1024 rem takman gerekiyor. 2*512 + 1*1024 remi aynı anda kullanamazsın demek istiyor açıkcası...

mchasso

New member
bazı anakartların bellı bır frekans da calısan ramları secıcı oldugunu umarım bılıosundur 400 ghz ıse 400 kabul eeder sen bunu 500 yap calıstırmaz ayrıca max anakart kac gb ram kabul ederse onu takabılırsın google den anakartını arastır derım benım anakartta ole bazen ram secıyor

sonofdemon

New member
Anakartım 4 gb a kadar ram destekliyor ancak sanırım arkadaşında dediği gibi overclock ile ilgili olduğu kesin. Biosa bakıcam overclock ile ilgili ayarları kapatıcam bide öyle deneyeceğim. sonucu paylaşırım. teşekkürler

adensar

New member
ASUSTeK Computer Inc.-Support-

Buradan manual i incelersen ramlar hakkında bilgi alabilirsin. Taktığın ramler farklı (512 - 1024) olduğu için sorun yaşıyorsun. Oradaki sıralamaya göre takmayı dene. ( Aynı renkteki slotlara aynı tip ramler gibi) Son olarak umarım Ramların CAS değerleri farklı değildir.

Kolay gelsin

sonofdemon

New member
İlgilenen arkadaşlar çok teşekkür ederim sorunumu biostan overclocking bölümüne girip orada dram frequensini 333 a ayarlayarak halletmiş bulunmaktayım...

HTML