Yeni Başlayan için Hangisi ? Asp-Php ama HANGİSİ?

Xenonz

New member
Arkadaşlar, biraz html bilgim var, dreamweaver da da az çok bir şeyler yapabiliyorum. Php ve asp den birini kullanılarak üyelikli bir site yapmak istiyorum. Başlangıç için hangisini tavsiye edersiniz. Hangisi daha anlaşılır, daha kolay ve ileriye dönüktür...

cemil10@y

New member
yardımcı olan yok mu arkadasa bende bu konudan istifade etmek istiyorum :D
yardımsever üyeler nerdesiniz

faruqi

New member
walla bende bu saydıklarında yeniyim asp ile başladım işe php daha zor geliyor şundan dolayı eğer yabancıdilin yok ise php içinde boğuluyorsun ama asp öyle değil binlerce hazır türkçe script var dolayısı ile daha kolay oluyor. tabi bu benim için php ile uğraşsaydım belki o basit gelecekti belkide hiç yapamayacaktım onuda bilemiyorum ama asp derim ben. tecrübelilerede birşey sorma onlar dünyaya webmaster olarak gelmişler havalarından geçilmiyor. tenezzül edip cevap vermezler.

beyazfare

New member
valla asp net ten basla derim asp değil arasındaki farkı o kadar yok ama öğrenmeye baslayınca anlarsınız inş...

digiklan

New member
php açık kaynak kodludur. daha fazla kaynak kod, daha ucuz hosting bulabilirsin. eğer bu işle profesyonel ilgileneceğim kendimi geliştireceğim dersen java derim. ingilizcen varsa php ile ilgili istemediğin kadar kaynak bulabilirsin.

turansoylu

New member
ASP yada PHP kolay zor olayı, pek anlamlı değil bence. Her ne kadar PHPyle pek ilgim olmasa da önemli olan mantık.

Şimdi ASP mi PHP mi sorusunun bir yanıtı yoktur aslında bu bir tercih meselesidir. Ben de bu soruyu kendi kendime çok sordum aslında. ASP ile başladım, Neden ASP derseniz, hiç düşünmedim bi gün interneten ASP ile ilgili bir çalışma notu buldum ve PHP nin pek güvenli olmadığı düşüncesi vardı o zaman zihnimde.
ASP ile başladım, programlama mantıgım vardı zaten Pascal biliyorsan ASP yi , C biliyorsan PHP yi kolay öğrenirsin. Sonuçta ASP VBScript tabanlı bir dildir.
Ama şöyle de bir gerçek var ki .Netle birlikte ASP yerini yavaş yavaş ASPX'e bırakıyor. Kendimizi yenilememiz lazım zamanla.
ASP yi birçok kişi kötüler aslında artık güncelliğini yitirdi vs diye, çok yanlış bir düşünce bu aslında çünkü halen günümüzde bir çok site ASP. Türkiyedeki en büyük haber sitesi olan haberturk, NTVmsnbc asp ya da bi ekşi sözlük ASP.
Uygun Veritabanı kullanıldığında, sanıırm bu MSSQL ve Mysqldir tercihe göre değişir, ASP sorun yaşanmamaktadır.

Ancak doğru oturup doğru konuşmaya devam edelim. Dünyayı bir kez daha keşfetmenin br anlamı yok, Kaynak olarak, hazır uygulama olarak, hazır portal olarak ASP mi , PHP mi daha kolay bulunur derseniz? Kesinlikle PHP derim.
En basitinden PHP nuke, mambo, joomla vb yazılımlar PHP nin kullanıcılara sundugu en büyük nimettir.

ASP de bu tür uygulamalar yok denecek kadar azdır.
Mesela bi maxwebportal diye bir PHP Nuke tarzı bir sistem vardı, ona da artık kendi yazılımcıları bile sahip çıkmıyor, Türkiye'deki maxwebportal destekleyen site olan uzmanweb kendi çabalarıyla bir takım şeyler yapıyor, ancak onlar bile PHPnin haızr nimetlerini öneriyorlar.

Önemli konulardan biri de hosting hizmetlerinden yararlanırken PHP sitelerin yani linux sistemin daha ucuz olması, lisans nedeniyle windows hosting biraz pahalı oluyor. Bir de ASP için MSSQL veritabanı alırsanız, iyice fiyat artıyor.
ASP de MySql de kullanılıyor ancak MSSQL tercihimdir.

Ben ASP kullandım ve kullanıyorum da halen. Zaman zaman PHP-Nuke tarzı sitelerde kuruyorum. Neden PHP ye geçmiyorum diye cevize konu açmıştım. Arkadaşlardan bir tanesi çok anlamlı bir şey söylemişti. "ASP de tıkandıgın zaman, ben bunu yapamıyorum, asp bunu desteklemiyor diyorsan ASP den vazgeç, başka bir dil kullan" demişti. Şuan ASP bana yetiyor.

bana göre, ASP veya PHP daha iyi, daha hızlı, daha güvenli, demek yanlıştır.
Önemli olan kodu yazan kişidir. Kod yazan kişi iyi, hızlı , güvenli kod yazarsa, site de o şekilde çalışır.

Biraz Uzun bir cevap oldu ama umarım bir şeyler anlatabilmişimdir.

korsanekr

New member
kesinlikle ASP.NET

çünkü hem çok zor deil hem de artık yeni ve gelişmiş sistemlerin çoğu asp.net tabanlı(örnek:HOTMAİL). yani geleceği olan bi dil çok işini görür. ben asp ile başladım o zmnlar asp.net bu kadar moda diildi ama şimdi asp.net öğreniyorum faydasını da görüyorum:victory

Elazığlı

New member
yeni web programcılığına geçenlerin en çok karşılaştıkları problemlerden biriside budur.
asp yemi başlasam php yemi
şimdi ben arasındaki farkları size söyleyecem
eeee artık paşa gönlünüz hangisini isterse ona başlarsınız.
1- Php ücretsizdir asp ise microsoft firmasına aittir ve ücretlidir.
2- php ile yazılan web siteleri asp ile yazılan web sitelerine göre daha hızlıdır.
3- php dünyanın en güçlü dili olan c programlama dilini temel almaktadır. örneğin c dilini biliyor iseniz php ye geçerken zorlanmasınız. çok mu sıkıştınız ehemen başlarsınız. kodları c dili ile yazmaya.
4- asp dili ile access veri tabanını kullanırsınız ama php ile mysql veri tabanını kullanırsınız. ve Access çokme ihtimali çok yüksektir.
5- php ile ilgili çok fazla kaynak bilgiyi ve güncellemeleri ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

HHwoman

New member
ßizim ßöyLe seçme gibi bir şansımız oLmadı müfredatta asp vardı asp görüyoruz...ama php görmeyi daha çok isterdim....

tolgaince

New member
Özellik olarak birbirinden fazla üstünlüğü yok. ama asp daha az karmaşık olduğu için ASP derim. Ben her ikisinide denedim. ASPnin %50 sini öğrendim. ama php daha karışık

uzeyrr

New member
Bu işe yeni başladım iş ilanlarında hep Asp,Asp.NET bilenler aranıyor hiç takmıyorum ben php
öğreniyorum walla...
başarılar dilerim herkese bu yolda

ENICMATIC

New member
arkadaşım bende yeni başladım bu konuya fakat öğrendiğim kadarıyla asp birçok teknolojinin ortak adıymış ve php bu tüm teknolojileri tek dil olarak içinde barındırıyormuş ve bence ısrarla öğrenmek istiyorum bu konuda istikrarlı olacağım diyorsan php öğren derim yanında mysql veritabanı modellemeyide öğrenirsen tadından yenmez çünkü bir çok avantajı var asp ye göre bir kere faydalanacağın tüm programlar bedava birazda linux öğren kendi web sunucunu bedavaya getir gerekli imkanlara sahipsen sana tüm bunlar için görseleğitim serilerinden php mysql setini şiddetle tavsiye ediyorum hem görsel temel eğitimi alıyorsun hem setin içinde gerekli tüm programlar var istersen set 40ytl civarında ama ben para vermem dersen forumda cracklisi var
http://www.hackhell.com/showthread.php?t=403630&highlight=g%F6rsel+e%F0itim
burdan indirebilirsin bu set taşa anlatılsa taş php öğrenir o kadar

chimarea

New member
arkadaşım asp iyidir güzeldir. fakat hiçbir zaman php kadar hızlı çalışmaz. bu yüzden bir çok tasarım firması artık php üzerine çalışan kişilerle çalışıyorlar. bence senin için önce php yi ögren ama asp olmadan da olmuyor. php den başla yawas yawas derken asp ye geçersin

HTML