*yemekte Besmele Ve şeytan

DayWalkerr

ABDUSSABUR

YEMEKTE BESMELE VE ŞEYTAN​

Huzeyfe radıyallahu anh anlatıyor:

Peygamber aleyhisselâm ile beraber yemek etrafında hazır olduğumuz vakit.. Allah'ın Resulü başlamadan önce ellerimizi yemeğe uzatmazdık. Bir defa Resulüllah aleyhisselâm ile beraber yemek etrafında toplanmıştık. Bir cariye, biri tarafından itilircesine gelip elini yemeğe uzatınca, Peygamber aleyhisselâm cariyenin elini tutup onu durdurdu. Ondan sonra bir Arâbî de aynı şekilde itilircesine geldi. Allah'ın Resulü bununda elinden tutup yemeğe başlamasına mani oldu ve şöyle buyurdu:

— Muhakkak ki şeytan, Allah'ın ismi anılmamak, yani besmele çekilmemek suretiyle yemeği kendisine helâl kılmaya gayret eder. Bu sebeple bu cariyeyi getirdi ve besmele çektirmeden yemeğe başlatarak, bunun vasıtasıyla yemeği kendisine helâl kılmak istedi. Bunun için cariyenin elinden tutup yemeğe başlamasını önledim. Sonra, aynı sebeple şu ârâbiyi getirdi. Onun da elinden tutup yemeğe başlamasına mani oldum. Hayatımı kudreti ile tutan Allah'a yemin ederim ki, cariyenin eli ile birlikte şeytanın da eli elimde idi.

(Müslim, Ebû Davud, Neseî)

Hazreti Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor:

Resülullah aleyhisselâm sahabîlerinden altı kişi ile beraber yemek yiyordu. Bu arada bu ârâbî geldi ve iki lokma yedi. Bunun üzerine Peygamber aleyhisselâm:

— Eğer şu ârâbî besmele ile yemiş olsaydı yemek hepinize yeterdi, buyurdular.

(Tirmizî)

* * *

alish

вυяαq αℓι&#1
Evet Her İşin Başında BesmeLe Şart!

ikRa

Banned
Hakk Teala (c.c.) Nuh (a.s.) a nuh tufanının olacağını bildirdiğinde Hz. Nuh büyük bi gemi yapmaya karar verir. Ama ağaçlar o kadar büyüktür ki tek basına çalışamaz. Bulundukları yerde bir dev oldugunu bilir hem öyle bir dev ki ağaçları çiçek koparır gibi koparan. Gider devden yardım istemeye ve
- Dev karşılığında ne verceksin? der..
- Hz. Nuh ne istersen der
beni doyur o zaman der dev ne kadar yersem yiyeyim doymuyorum. Nuh (a.s.) o zaman benim dinime geçmelisin der dev de ben din min bilmem der Nuh (a.s.) önüne bir tepsi de 1 kase çorba ve 1 tas yemek birazda ekmek koyar önüne dev bu olaya çok güler bunlarmı beni doyuracakmış der. Nuh (a.s.) "Bismillahirrahmanirrahiym" demesini ister ve dev kabul etmez Hz. Nuh deve ben senden ne demeni istedim der Dev "Bismillahirrahmanirrahiym" der ve Hz. Nuh şimdi yemeğini yiyebilirsin der ve dev çorba ve yemeği bitirdikten sonra doyduğunu hisseder ve gemiyi yapar...

yamakası

New member
ne kadar güzel bir konu bunları hayatta uygulamak insana şevk veriyor... Allahın her emrinde bir güzellik war ... sonumuzun hayırlı olması dileği ile.

HTML